Veharda



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 50.166 (?) 
4.7.2008 10:06, zobrazeno: 53915x

Vážení kolegové zahrádkáři,

rád bych vás požádal o radu. Příští rok plánuji vysadit na zahradě meruňku plodící středně pozdně až pozdně. Velmi mě svými vlastnostni zaujala odrůda Veharda, u které je garantována dobrá odolnost proti mrazu i dobré chuťové vlastnosti. To je přesně to, co potřebuji. Jen si nevím rady s termínem dozrávání plodů. V jedné literatuře jsem našel údaj, že dozrává 5-7 dní před Velkopavlovickou, v druhé dva dny po ní. Další informace se mi nepodařilo sehnat, proto bych vás požádal o upřesnění tohoto údaje. Pokud by někdo měl další zkušenosti s touto odrůdou, prosím podělte se o ně.

Děkuji, P. Jurák

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 4.7.2008 21:56

Vžený pane Jurák,

mezi několika odrůdami mám i Vehardu, zraje zhruba 5 dní před Velkopavlovickou, někdy i zároveň, je to dáno rokem a rozdíl 5ti dní u meruněk nijak nevnímám. Co se týče mrazuvzdornosti v květu, je popisovaná jako vyšší s postupným kvetením, takže některé květy mrazu uniknou. V praxi to znamená že pokud přijde mráz, tak místo 20 kg mám sotva na knedlíky, nebo nic. Mnozí se mnou nebudou souhlasit, ale z letitých zkušeností se na mrazuodolnější meruňky v květu moc nespoléhám.. Snad rozdíl 1-2 stupňů ano, ale pokud jsou -3-4st, tak jsou si všechny odrůdy rovny. Vehardu považuji za velmi kvalitní odrůdu, vznikla křížením odrůd Julskij a Maďarské, chuťově se blíží k odrůdám Sabinovská, Maďarská. Vřele doporučuji.           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.166 (?), 8.7.2008 13:28

Vážený pane Hauser,

mnohokrát děkuji za Vaše cenné poznatky o této odrůdě. Pokud Vehardu seženu (jsem z Pardubic), určitě vysadím. Jen se ještě optám, nemáte nějaké informace o dalších slovenských odrůdách z Veselé (Velbora, Vemina, Vegama apod.) Pokud byste měl i nějaký odkaz, kde bych tyto informace mohl nalézt, byl bych vděčný.

Zdravím a děkuji, P. Jurák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.181 (?), 13.7.2008 12:26

Dobrý deň.

Skúste sa pozrieť na tieto stránky:

http://www.klivia.com/ovo-marhule.htm

http://www.zahradnecentrum.szm.sk/marhule.htm#barbora

S pozdravom. Marián

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.143 (?), 9.7.2014 15:13

Veharda je už zralá (Bergeron bude tak za 8-10 dní). 10 plodů mělo hmotnost 526 g. Co se týče chuti, je sladkokyselá s mírným aroma, ale převažuje mdlá chuť.  Čekal jsem teda lepší chuť než tohle. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 41.143 (?), 9.7.2014 15:14
Foto 1
Veharda
Veharda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.143 (?), 9.7.2014 15:16

Foto 2

Veharda
Veharda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 9.7.2014 21:32

Mojej obsypanej Vehrade sa vylomila jedna tretina objemu stromu pri silnej burke, ach kolka skoda, min. 50kg nanic..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 9.7.2014 21:41

I u nás byl včera moc silný nárazový vítr. Odneslo to Ontário, ulomilo větev. Pane P.Z jak je to s chutí Vehardy u Vás. Taky jste zaznamenal tu mdlou chuť.

Veharda
Veharda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 9.7.2014 22:08

Nie pominule roky bola chut podla mna vyborna aj ked nemam s cim velmi porovnat. No ta mdla chut moze byt bud spôsobena pocasim pocas dozrievania alebo ma este napada lokalitou, takze neviem preco sa to u vas vyskytlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika