Sundrop



Stránky: 1,  2,  3   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?) 
20.6.2011 19:40, zobrazeno: 20456x

Vidím, že tahle odrůda nikoho neoslovila. V 90.letech ji ČZS představoval jako všestranně kvalitní. Já ji mám na podnoži zelená renglóda a roste pomaleji. Tvoří poměrně řídkou korunu, kterou nezahušťuje. Plodí třetím rokem, plodnost hojná. Dozrává pár dní před VP, chuť meruňková, slušně aromatická, rozhodně je mnohem lepší, než např. u Kompakty, Lenovy a Lejuny atd. Tím, že jsou plody menší, určitě odradím milovníky moderních velkoplodých odrůd. Odolnost proti mrazu jsem zatím nemohl vyzkoušet, jelikož poslední roky nebyly nízkými teplotami žádné meruňky poškozeny(myslím tím období kvetení). Náchylnost na m.úžeh malý (po běžném ošetření). Je to bezproblémová a chutná odrůda.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 23.5.2013 20:46

Trochu neomaleně jsem se otřel o Sundrop,a od té doby nespím,a přemýšlím,zda jsem ji neukřivdil. Po pravdě přiznám, že ani nevím jaká ve skutečnosti je.Bylo to dloubnutí do žeber, které je někdy potřeba ,aby se rozvířila a podnítila reakcesmiley,aby se takzvaně někdo ozval,a dílem někdy nepřesvědčivých ohodnocení chuti v pomologiích-někdy výsledným recenzím opravdu nerozumím.Tedy to moje kopnutí bylo možná hloupé,a určitá univerzálnost ,a kompotová využitelnost bývá někdy výhodou.

Názorným a velmi přesvědčivým příkladem je Harbrite-zatímco ji pane Petře a nejenom Vý vynášíte do nebes, a ze svých zkušeností na své zahradě dáváte jen nejvyšší známky-ospevujete, tak všeobecně rozšířené, dostupné pomologie ve většině případů hodnotí "jen za dvě",nebo lepší dvojka.Odrůdě se asi nedá upřít určitá plasticida, spolehlivost bez nutnosti probírky,odolnost-však pochází z Harrowu.Když zabrousím ke slivkám, tak pan Sus žádnou z Topů nehodnotí jako výbornou.Je to opravdu oběktivní hodnocení, nebo je zatížený jen na typy švestkovitého charakteru?Odrůdu Valjevka hodnotí jako výbornou, a odrůdu Hanita, která je považována za nejlepší zboží, které přišlo z němec hodnotí jen -harmonické chuti.A co si přectavit pod pojmem harmonická chuť?Snad by to mohla být ta univerzálnost Sundropu.A jsme zase v ri*ti.

Protože u nás(okolí Jablunkova) není na trhu dostatečná nabídka ovocných odrůd hrušek, jablek,abych ochutnal plody ještě před koupi stromku,jako například v okolí Pardubic, nebo jinde kde se ve zvýšené míře nacházejí velkopěstitelé, tak proto jsem odkázán jen na hodnocení jiných, npř.degustací ovoce, nebo pomologií.Proto si vybírám ve zvýšené míře jen odrůdy s nejlepší nálepkou.

Když se vrátím na začátek k Sundropu, tak ještě přidám, že na stránkách pana Kostihy při vší úctě asi nemůže Sundrop dostat lepší známku, než jakou dostal, protože nevznikl v jeho dílně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 24.5.2013 18:04

Chuť Sundropu, milý pane rosti&slavíku, je výrazná a meruňková, ale na dokonalost Velkopavlovické nebo Bergeronu samozřejmě nemá. Ovšem ve srovnání s mdlou Lerosou nebo Kompaktou je ve předu. Jakostní výběrové plody Goldrichu jsou v konečné fázi zralosti při zaměkání také jako by ještě více meruňkovější, lahodnější. Chuť Sundropu je prostě určitým způsobem specifická. O Hanitě se píše v Obrazovém atlasu peckovin 1 (Sus, Blažek), že je její chuť vynikající, v publikaci Pěstujeme slivoně, jako výborná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.42 (?), 24.5.2013 20:57

Sundrop

Ono to vážení záleží taky na chuti každého jedince a na všimném pro prosazení té dané odrůdy. Mám před sebou hodnocení ze Želešic. Když pominu vynikající chuť Velkopavlovické, ke které se vše hodnotí, tak např. chuť Bergeronu je hodnocena jako sladká až nasládlá, aromatická, velmi dobrá. Takže jestliže podle Vás chuť Sundropu nedosahuje kvalit Bergeronu, tak nic moc. O hanitě se protokol vyjadřuje stejně jako o valjevce- tzn. v chuti DOBRÁ. Už několikrát jsem zaznamenal negativní reakce na Gabrovskou-její hodnocení je velmi dobrá až vynikající, což můžu ze své vlastní zkušenosti potvrdit. Nevěřte všemu, co se píše a radši skoušejte sami. Z těch Le meruněk je asi chuťově nejlepší(i podle mně) Legolda a po ní následuje Leskora. Z novějších odrůd mě překvapil mile jedině Tomcot svou plnou meruˇkovou chutí. A hodnocení starších odrůd. Mám snad v naší lokalitě jako poslední exemplář odrůdy Holubova, a musím dodat, že při plné zralosti se jí vyrovná málokterá, včetně Velkopavlovické. Další starou sortu "Kloboucká raná" někdy zaměňovanou s "Růžovou skorou", nelze chuťově se žádnou jinou zaměnit. A teď tedy, která je lepší. Je samozřejmé, že kolem Jablunkova nikdy žádná sorta nevyzraje do plné chuti. Proto nesrovnávejme nesrovnatelné. Pravdu má pan rosti& slavík, že musí sázet jen tu co má nejlepší hodnocení. Ale to ďelám i já v podmínkách Jižní moravy, a ne všechny recenze na odrůdy se mi potvrzují.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 25.5.2013 12:52

Za sebe mohu Sundrop doporučit. Někde se uvádí jako typicky konzervárenská odrůda a na přímý konzum je její chuť také dosti výrazná. Bergeron je pro mě v chuti také velmi kvalitní. V deštivém a chladném počasí může zakolísat stejně jako jiné odrůdy. Sundrop se někde uvádí jako cizosprašný, ale na úrodnosti to znát není, pokud máte v okolí i jiné meruňky. O Hanitě jsem toho myslím napsal už dosti. Většina pisatelů velmi pozitivní chuťové vlastnosti potvrzuje. Pan Rastislav nám předložil ve svém odkazu i nadějná hodnocení odrůd jako Vee Blue, Verity, Vision. Tak uvidíme, jestli se to potvrdí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 26.7.2013 21:42

O slovo se hlásí svým dozráváním meruňkový spolehlivý "držák" s názvem Sundrop. Z trojice podobně vypadajících odrůd - Lemeda, Sundrop, Kompakta, je asi právě Sundrop nejlepší. Meruňkové aroma je u něj na slušné úrovni, i když na meruňkovou standartu VP nemá samozřejmě žádná odrůda. Ovšem proti "prázdné" Kompaktě je Sundrop slušná pochoutka. Miloš použil slovo "prázdná" chuť v souvislosti se slívou Herman a je to opravdu trefný výraz. U Sundropu musím znovu použít "reklamní" termín, že se jedná o "všestraně použitelnou odrůdu".

Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Sundrop (25.7. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 184.146 (?), 28.7.2013 15:16

Možná, že to nikoho nezajímá, ale plody Sundropu sklízejí u nás doma velký úspěch. Někdo se "olizuje až za ušima" a jiný má zase "nebíčko v papuľke". Měkké plody jsou všechny stejně aromatické a nasládlé. Snad ještě lepší následující den po utržení. Smekám tedy před Sundropem.

Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Sundrop (27.7. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.7.2013 21:15

Kvalitní meruňka Sundrop nemá žádné ohlasy? Nikdo nic? Připomínám ještě, že při dozrávání neopadává. Pan Jano mě inspiroval, abych ještě dodal, že Sundrop přežil březnové "předkvětní" mrazy zcela bez újmy.

Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Sundrop (29.7. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 9.2.2014 15:27

Z "minuloročnej" sezóny meruněk vzpomínám nejvíce na sladce aromatické plody Sundropu. Stejně jako možná Miloš vzpomíná na Harcot, jež bych zařadil do stejné kategorie meruněk se specifickou meruňkovou chutí. Do stejné kategorie bych zařadil Lemedu, Lealu, Harogem a předběžně například i Vehardu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 9.2.2014 15:33

Ač byl u nás loni dobrý rok pro meruňky,   nebyl dobrý pro Lealu. Chuť trochu bez chuti. To ale potkalo víc pozdních odrůd, i třeba Kioto. Harcot měla u nás podstatně lepší chuť i barvu, do stejné kategorie bych je nezařadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika