Stromy do 60 m. n. m



Stránky: 1,  2   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?) 
9.7.2015 17:18, zobrazeno: 7404x

Mám možnost levně koupit zahradu (sad) v teplé oblasti, 59 m. n. m., na úrodné půdě, mírně alkalické. Rozbor půdy ještě nemám. Budu tam asi sázet nové ovocné stromy. Co byste na takové místo doporučili (podnož a odrůda) na ploše asi 1000 m2 bez nutnosti soustavné péče? Mám na mysli asi 4 jabloně, dvě hrušně, třešeň, višeň, 4 meruňky, 4 broskvoně, 2 mandloně, slivoň,  kdouloň, rezistentní réva...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 9.7.2015 17:57
V ČR?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 9.7.2015 18:10

Kdepak je v ČR tak nízká nadmořská výška? Leda tak pod 200 m., ale pod 100 metrů těžko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 140.73 (?), 9.7.2015 18:38

Nejníže je Hřensko (cca 130m n.m.). J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 9.7.2015 20:50

Ne, poblíž Dunaje na SZ Bulharska. Autem 11 hodin z Bratislavy. Ale klima je tam stejně kontinentální jako v ČR, jen v průměru o 1 st. tepleji. To je ten stupeň, který mi na Vysočině občas chybí. V zimě obvykle do -15, letos v létě nejtepleji včera +37,5. Angrešt jedině pod ořešákem, jinak by se uvařil. Ale maliny a jahody, stejně jako výše uváděné stromy OK. Často i podobné problémy stylu "zase mi zmrzla jedna meruňka" (zase neošetřená Horizonem).

Platany 30 m. n. m.
Platany 30 m. n. m.
Dunaj
Dunaj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 65.138 (?), 10.7.2015 10:42

Neodporúčam.

Mám záhradu/vinicu len dve hodiny od Bratislavy 180 n.m. Novú výsadbu mi obžierajú (asi) lane.  Staré stromy mi navštevujú neznámi susedia, takže polka úrody akosi "zmizne". Chodím tam na otočku dvakrát týždenne. To asi v prípade Bulharska bude možné vo variante 1 krát na dva týždne. Tak sa záhrada udržiavať nedá. Cena nie je podstatná. Za 13 árovú záhradu, ktorú nám vyvlastnili/ukradli za polovicu tržnej ceny, sa dve hodiny od Bratislavy dá kúpiť 20 hektárov. Lenže, do starej sme to mali pol hodiny pešo, do novej sú to dve hodiny a 33 euro v benzíne. Prvá bola v ovocí zisková, nová je tvrdo stratová, hoci je 9-krát väčšia.

Čo sa týka teploty, v Bulharsku by som šiel výššie ako na Vysočinu. Počasie je tam kontinentálnejšie, takže nie 60 ale 600 m n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 13.7.2015 9:06

Najde se někdo, kdo mi poradí na původní dotaz nebo zkoriguje můj návrh uvedený níže? Všech doporučení si vážím, ale to za mě vyřešil zaměstnavatel a manželka. Nad 600 m jsem uvažoval, kdybych jezdil často do Španělska, ale v nejbližších letech budu jezdit k Dunaji, kde mám i celoroční bydlení v 30 m. Na terase mám několik rostlin, hlavně muškáty. To mě však tolik nebaví. Průměrná roční teplota tam je 12 st, půda černozem na spraši o pH 7,3. Spraš, pískospraš a jílospraš je hluboká 30 m. Srážky jen 530 mm za rok.

Uvažuji hlavně o mandloních (Feragnes a Robijn) na podnožích mandli, BM nebo meruňce. Meruňky na mer. semenáčích nebo mandlích (odrůdy Aurora, Pinkcot, Bhart, Goldrich, Bergeron). Broskvoně na mandlích (Suncrest, Flamingo). Hrušně zásadně na kdouli (Konference, Lucasova). Jabloně na M9 (Golden Delicius, Granny Smith, ještě něco ranného a něco červeného). Třešeň na semenáčích (Kordia a Sweet Early). Kaki na D. Lotus (Dunaj). Réva, moruše, kdouloň a mišpule asi místní odrůdy. Nejde mi o komerční efekt, ale jen o zábavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.7.2015 9:56

S dotazem zde na fóru jste trochu mimmo. Je zde mnoho zahrádkářů s bohatými zkušenostmi, ale asi žádný to nezkoušel ve výšce 60m a 500m jižněji. Tedy všechno by byly odhady, ale zkušenosti žádné. 
    Jde-li Vám o zábavu, pak můžete zkusit cokoli, očekávání, zda se to povede je totiž nejzábavnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.135 (?), 13.7.2015 10:14

MV. má pravdu. Nějakou přesnou radu asi můžete čekat stěží. Ale vzhledem k té poloze bych zkusil - děláte to pro zábavu - najít nějaké velmi kvalitní a náročné špičkové pozdní odrůdy. Takové, které si u nás málokde málokdo dovolí vysadit. A naopak i velmi rané, které zajistí atraktivní rannou sklizeň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 13.7.2015 12:23

Pro zábavu a i pro kousek domova bych tam vyzkoušel nějaké naše odrůdy no a pak i ty, jak píše PP, které si tu moc dovolit nemůžeme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika