Soumrak pěstování meruněk z Escande?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?) 
27.3.2016 21:10, zobrazeno: 22006x

Jak vidíte, tak meruňky z Escande mně nedají spát. smiley Ačkoliv se například pan Miloš Vysloužil prezentoval v minulém roce velkými a chuťově příjemnými Pinkcoty (měkčí, uleželé plody), tak jak jste si mohli všimnout, po předchozí chvále, se začaly objevovat názory na likvidaci právě této odrůdy s názvem Pinkcot. Zajímaly by mě všechny připomínky k těmto odrůdám. Mám tady jeden názor od pana Jiřího z Frýdku Místku. Jirka píše:

O žádných kladech nevím:-((.Ani ve Francii je téměř nikdo nepěstuje.Nejpěstovanější odrůdou je tam Bergeron, zabírá 24% všech výsadeb, další jsou Orangered, Helen de Rousion(kříženec Bergeronu)atd.Z nových odrůd jsou tam nejpěstovanější Bergarouge, Bergeval,Soledáno a Shamade.Oni ti kluci francouští jsou vůbec celkem šikovní, tady se ještě neohřál Tardicot a oni už mají Tardirouge.Meruně od Escandeho se moc nepovedly, trpí předčasným odumíráním, v naších podmínkách se dožijí max.8 let(mimo Tsunami a Samouraje),plody praskají ve švu a poté hnijí, jsou mimořádně citlivé k PPV, suché skvrnitosti peckovin, vymirání pupenů, namrzání letorostů.S těchto důvodu se tam přestává pěstovat i Aurora.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 27.3.2016 22:03

Cau Petre, ja jsem na ne taky zatim chvalu moc nevidel. Jak tu pises, co se ve Francii pestuje, tak jsem si vzpomnel na peknou francouzskou stranku, je tam i pdf, kde je to procentualne rozdelene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 27.3.2016 23:07

Koukal jsem, Pavle, že druhou nejpěstovanější meruňkou po Bergeronu je jakási Orangé de Provence. Tady jsem jí nikdy prodávat neviděl. Má být velmi aromatická. Velmi aromatická má být podle nich i Orangered. Zatím nemůžu posoudit, snad časem. Myslím na té Tvé francouzské stránce. 

Jirka ještě doplnil, že nejcitlivější na moniliový úžeh je Spring Blush a Kioto. U Kiota nevím, než zašla, tak jsem zjistil jen to hnití plodů ve švu. Spring Blush je opravdu hodně citlivá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 28.3.2016 8:26

Popletl jsem to, druhou nejpěstovanější je Orange de Provence, Helen de Roussilion je novější odrůda, kříženec Bergeron x Orange de Provence.Nedávno jsem dostal zpávu, že mnou chválená Tsunami trpí nějakou novou chorobou, světlejší nádorovitý, výstupek ve švu, ohledně chuti to nemá žadný význam, ovoce se stává nevzhledným a tudíž neprodejným.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 28.3.2016 21:14

Nejcitlivější na moniliový úžeh je Spring Blush a Kioto...

Spring Blush na wavitu roste málo a narostlé letorosty neusychají ihned po odkvětu, ale vždy další rok nevyraší. Může to být důsledek moniliového úžehu a nemusí. Protože si ale velice cením všech velmi raných odrůd zrajících před Leskorou a Radkou, tak jsem Spring Blush zakoupil ještě na myrobalánu. Chuťově jsou meruňky z Escande dost podobné. Vypadají jako meruňky a zdají se také chutnat jako meruňky, nebo to alespoň imitují. Ovšem taková Aurora (Early Blush) chutná přece jen meruňkověji. Pokud jde o Tsunami, tak jsem si na "prsou hřál" falešné, takže jsem na podzim sázel nové. To falešné bylo samozřejmě opatřeno řádnou visačkou Fytosu Plzeň, takže visačky, ať už natištěné slabě nebo silně nejsou v žádném případě zárukou pravosti odrůdy.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 15.186 (?), 16.4.2016 20:59

U mé Spring Blush už jsem našla první zvadlou větvičkusad. Bohužel jsem stihla proti monilii postříkat jen jednou, a to už bylo po deštích a skoro po odkvětu. Štěpánka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 16.4.2016 21:05

U mě Spring Blush a Aurora. Jinak vše ve výborném stavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 16.4.2016 21:22

Signum ochránil oběyes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slívák - (17) - 51.212 (?), 17.4.2016 6:44

Moje Aurora byla v lednu moc narašená a jako jediná mráz -13 až -15 nevydržela, všechny květní pupeny zmrzly, myslel jsem že je po ní úplně ale teď začíná na koncích větviček pučet, okolní mé Tsunami bez jediného promrznutí pupenů to samé i Bergeron. Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 191.123 (?), 29.5.2016 12:59

Pane Petře, případně ostatní, dokázali byste mi poradit s výběrem mezi Spring Blush a Radkou? Mám místo jen pro jeden stromek, chtěl jsem meruňku co nejranější (pozdní už mám VP a Bergeron) a váhám mezi těmito... Spring Blush asi vede raností, Radka zase doporučením na chutnost. Asi víc než kladné vlastnosti odrůd mě zajímají jejich zápory, ale hlavně- jak velký je rozdíl v době jejich zrání?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika