Soumrak pěstování meruněk z Escande?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
4.1.2017 18:56

Trochu bych doplnil informaci o francouzském středomoří, protože jsem tam v "zimě" strávil delší dobu. Skutečně tam u moře nemrzne a brzy se budou sklízet citróny a pomeranče. Viděl jsem tam zimovat i plameňáky. Člověk by neřekl, že o sto kilometrů severněji se dají pořádat zimní olympijské hry. Ale k meruňkám. Zima není pro rannost odrůdy moc důležitá. Důležité je datum květu. Pokud meruňky vykvetou v únoru, polovina května je u Tsunami reálná doba zrání. V Bulharsku (pro zajímavost) bude příští týden nejmrazivější za celý rok (až kolem minus 20 st.), ale v únoru už tu meruňky pokvetou docela běžně. Takže dozrávání může být srovnatelné s Cote d Azure.

Ještě snad jeden paradox. V Kalifornii sadaři počítají hodiny, kdy jsou teploty nižší než +7st. Některé odrůdy broskvoní potřebují 500 hodin, jiné ještě mnohem více. Pokud je nemají, nepokvetou. Pupeny se nediferencují.

U nás máme tedy jiné starosti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 30.12.2016 17:48

Tady mně zmrzly až plůdky. Zkáza se projevila až po noci na 29.4.2016, ale je možné, že škody byly už předtím. Mimo Kiota žádná meruňka z Escande neobstála. Otázka je, jestli je možné z Kiota vypěstovat větší strom, zatím se to moc nezdá. Chuťově je to slabší odrůda, ale větší strom bych bral právě pro tu odolnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.153 (?), 30.12.2016 15:36

Zdravím pan david, pripájam sa k odkazu pána Petra.Ktoré odrody u vás obstali po tohtoročných jarných mrazoch? Ďakujem Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.123 (?), 31.12.2016 13:18

Zdá sa že z ranných odrôd marhul bude Leskora jasná jednotka v odolnosti na mráz.Za ranné marhule považujem odrody dozrievajúca 10 a viac dní pred Velkopavlovickou.

Kioto je tiež odolnejšie na mráz to je pravda ale nie je to ranná odroda marhule.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 31.12.2016 17:19

Jenomže, Janko, ta moje Leskora je zastíněná od jihozápadu až západu a rozkvétá prokazatelně o několik dnů déle, proto často uniká jarnímu mrazu v době květu. V letošním roce teprve dokvétala, když přišly mrazíky, ostatní meruňky byly už odkvetlé a mráz měl mnohem méně práce z jejich spálením, protože jak známo, plůdky jsou ještě citlivější než samotné květy. Leskora v otevřeném prostoru neměla skoro nic. Kolik tady skutečně bylo, to těžko říct, jiné hodnoty ukazovalo letiště a jiné hodnoty jsem měl tady já. Ukazatelem pravděpodobného mrazu byly povadlé rašící výhony, takže muselo být rozhodně více než jsem tady měl a to 0,4°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.219 (?), 31.12.2016 21:13

Petře marhule a broskyne sú určite citlivejšie na jarné mrazy ako napr. slivky, ja som mal tiež slabú úrodu.Leskora nie je najodolnejšia odroda zo všetkých odrôd marhúl.Kioto je odolnejšie.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.20 (?), 3.1.2017 16:14

Pre P. z Pardubic usvit nad pestovanim marhul v Escande tu sú nové odrody.

Treba kliknút vyberte si rôzne zobrazia sa odrody na ne kliknete a môžte čitat.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 3.1.2017 16:58
Zdravím, Milane. Všiml jsem si na těch fotkách, že opravdu existuje odrůda Early Kioto, která byla k mání ve Strážnici, já ji ale nemám. Kioto je velké špecifikum v mrazuodolnosti, ale zůstává otazník nad tím, jestli si pořizovat nové meruňky z Escande, když nejsou ani mrazuodolné, ani nějak zvlášť chutné. Zajímavé je to dozrávání Tsunami už v polovině května, když teda nezmrzne. Ale možná, že jim ne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.20 (?), 3.1.2017 17:28

Peter pozri stránku čo som ti poslal maeilom aj tu je na fóre, dočitaš sa o vsetkých odrodách.Ked chceš pošlem ti diskusné forum amerických stránok kde amici pisali o nových červených marhulkách či nechutia ako zemiaky, ale europský záhradkári ich ubespečili že oni už tieto odrody koštovali a sú výborné a hlavne višia sladkosť.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.159 (?), 3.1.2017 18:00

Petře to dozrievanie Tsunami v polovici mája-května je v juhozápadnom Francúzsku v stredomorí.Ich klimatické podmienky sú úplne iné ako v našich polohách strednej Európy.Im tam nemrzne ani teraz a ani na jar.    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 4.1.2017 18:56

Trochu bych doplnil informaci o francouzském středomoří, protože jsem tam v "zimě" strávil delší dobu. Skutečně tam u moře nemrzne a brzy se budou sklízet citróny a pomeranče. Viděl jsem tam zimovat i plameňáky. Člověk by neřekl, že o sto kilometrů severněji se dají pořádat zimní olympijské hry. Ale k meruňkám. Zima není pro rannost odrůdy moc důležitá. Důležité je datum květu. Pokud meruňky vykvetou v únoru, polovina května je u Tsunami reálná doba zrání. V Bulharsku (pro zajímavost) bude příští týden nejmrazivější za celý rok (až kolem minus 20 st.), ale v únoru už tu meruňky pokvetou docela běžně. Takže dozrávání může být srovnatelné s Cote d Azure.

Ještě snad jeden paradox. V Kalifornii sadaři počítají hodiny, kdy jsou teploty nižší než +7st. Některé odrůdy broskvoní potřebují 500 hodin, jiné ještě mnohem více. Pokud je nemají, nepokvetou. Pupeny se nediferencují.

U nás máme tedy jiné starosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika