Semenáček meruňky



david442 - (8) - 154.131 (?) 
5.8.2015 16:57, zobrazeno: 8781x

Zdravím,

prosím o radu jak nejlépe vypěstovat z pecek meruňky. Mám doma pecky, které byly asi 3 týdny ponechány v teplé místnosti a po rozbití jsou jádra dosti vysušené. Nevím zda se tím neztratí potřebná klíčivost. Bude stačit tyto pecky dát do země do cca 2 cm a počkat do jara? Nebo je lepší pecky rozlousknou a dát do země pouze samotné jádro? Anebo dát pecky doma na týden do ledničky ke stratifikaci a pak zasadit do květináče?

díky za rady ideálně jak jste sami sázeli a s jakými výsledky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 5.8.2015 20:05
Týden v lednici s nimi nic neudělá. Kdysi jsem to doma zkoušel, pecky jsem měl doma v pokojové teplotě, v zimě jsem je smíchal s vlhkým pískem a zavřel do zavařovačky. Skladoval jsem je pár týdnů v lednici v přihrádce na zeleninu a pak jsem je vysel rovnou do zahrady. V podstatě tou lednicí napodobíte zimu která je venku a pecky ušetříte před sežráním od hlodavců.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 5.8.2015 20:31

Suché pecky namočte tak, aby byly asi 4 dny pod vodou a pak je vysijte do řádku hlubokého asi 5 cm, vzdálenosti pecek 15 cm. Nelouskejte. Na jaře se otevřou a skoro všechny vyklíčí. Umělá stratifikace v ledničce trvá asi 3 měsíce. Není však vhodná teď, jinak vám pecky vyklíčí v listopadu a po vysetí zmrznou. Pokud nemáte připravený záhon, můžete pecky po namočení nechat venku v květináči pod vrstvou písku a vysít v listopadu. Pokud budou v teple až do ledna nebo února, pak má umístění do ledničky smysl. Broskvové pecky mívají mnohem delší potřebu stratifikace, takže venku vyklíčí až po 2 letech, pokud nejsou zničeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 87.226 (?), 7.8.2015 17:55

A co tak ich dat do kvetinaca s podou, ktoru by si udrziaval jemne vlhku a nechal ich v tom kvetinaci premrznut v zime? a na jar, ked zacnu pecky praskat, tak ich opatrne zasadit na miesto pestovania. planujete pestovat semenace marhule alebo ich aj stepit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 7.8.2015 20:18

Pokud chcete skladovat přes zimu venku pecky v květináči nebo v bedýnce, raději je zakopejte. Stratifikační teploty jsou cca +2 až +7 st. Pecky pod zemí jsou na tom lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 87.226 (?), 7.8.2015 21:49

dakujem za odpoved. a ako dlho si podrzia klicivost marhule, broskyne, slivky? som niekde cital, ze napriklad ceresnove pecky by sa mali cim skor po osuseni dat do vlhkeho prostredia, lebo sa vplyvom vysokej teploty a sucha mozu zaparit a znizit klicivost. neviem, co je na tom pravdy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 7.8.2015 23:53

Já bych to netestoval, ale asi i několit let. Nikdy je nepřesouším a zasypu je vlhkým pískem v květináči až do výsadby nebo stratifikace. I "neoddělitelné" broskvové pecky se v písku dočistí tlením zbytku dužniny. V listopadu je dávám úplně čisté do ledničky a občas rosím nebo větrám. V dubnu skoro všechny klíčí. Je dobré znát potřebnou dobu stratifikace dané odrůdy. Např. mandle mi klíčily v ledničce už za měsíc a meruňky průměrně za 3 měsíce. Oproti tomu přirozeně vyseté broskvové pecky mi klíčily až po 2 letech venku v zemi (nad 50%).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 8.8.2015 14:23

Dobrý den, máte někdo zde na fóru zkušenosti s meruňkou Kompakta? Zda je samosprašná, jak je odolná proti monilioze, jak jsou květy odolné proti jarním mrazikům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 201.246 (?), 29.10.2023 13:37

Merunka z pecky-2 roky jsem je vozil za sklem v aute tak jsem pote skusil rozbit jadra namočit to co šlo ke dnu jsem nasadil cca do 14 dnu rostou.Sice chtel jsem aby vylezli az na jaro ale priroda je priroda -sazeno koncem zari 2023

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika