Sázení meruněk a broskví na podzim



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?)
28.11.2014 21:24

Možná to bude opačně, u kořenů Veecotky není zakopaný pes. Tedy přesněji řečeno hnojivo typu masokostní moučka, rohovina, mršina... Přejeté kočky se špatně schánějí a sousedi mají vlastní mazlíky zakopané radši buď ma vlastní zahradě nebo na zahrabovišti (nikoliv však u nikoho jiného na vsi).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.11.2014 11:38

Vždycky jsem patřil k zastáncům podzimní výsadby (krom broskvoní tedy) - všude se to píše, nabídka sadby bývá větší, je i víc času. Porovnal-li jsem dva stejné stromky vysazené na podzim a na jaře, ty podzimní vždy začaly dřív rašit a přírůstky byly dlouho v náskoku. Nicméně do konce sezóny se rozdíly setřou. Soudím, že délka přírůstků je determinována stavem kořenů, nabáídkou živin a vláhy, zatímco doba výsadby je podružná (můj dojem). Ještě výraznější je ten jev u roubování. Rouby z předjarního štěpování mají oproti těm z května náskok opravdu výrazný, ale i ten se během roku srovná.
    Jedním z argumentů podzimní výsadby je lepší využití zimní vláhy a že je pak není třeba na jaře tolik zalévat. V suché zimě je však třeba je zalít. Můj problém však je, že mám 3 zdroje vody. Dešťovou, z potoka vedle zahrady a z vodovodu. Jenže na podzim sudy pod okapem musím vylít, potok v zimě zamrzá a vodu z trubek vypouštím. Na zimní zálivku bych si tak musel nanosit vodu v kanystrech, což se mi, pravda, nechce. Při podzimní výsadbě tedy zaliji stromky vždy jen jednou a potom až na jaře. Kupodivu nepamatuji, že by mi nějaký na jaře nevyrašil. Broskvoně raději na podzim nesázím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 8.11.2014 19:49

Přiznám se, že jsem nikdy vysazené stromky nezaléval (kromě jedné zálivky hned po vysazení) a nikdy nic neuhynulo. Asi je to tím jílem, který si stále uchovává dostatečnou vlhkost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
horal - (3) - 212.49 (?), 28.11.2014 19:10

Dobrý večer,

chtěl bych se zeptat pokud máte někdo stejnou zkušenost jako já. Před pěti lety jsem zasadil první strom na naši zahradu, už si přesně nepamatuji odrůdu, ale s největší pravděpodobností je to meruňka Veecot. 

Ještě nikdy nekvetla, stromek prospívá velmi dobře, kmínek je silný a koruna krásně rostlá. Orientace JV,  200 mnm. Jednalo se tehdy o první pokus výsadby a stromek jsem zasadil příliš hluboko (očko je mírně pod úrovní terénu), nevím jestli je to ten největší problém. Před měsícem jsem srtomek obkopal a očko jsem odhalil. Žádné zakořenění z roubované části jsem nenašel. Můžete mi někdo poradit kde je zakopaný pes?

Jinak v průběhu dalších pěti let jsem zahradkářsky dospěl a místo okrasné zahrady, máme zahradu ovocnou. Tam kde žena chtěla bazén, bude za pár let krásný ořešák, kde měla být skalka jsou 4 meruňky od Pincotu (letošní podzimní) - po Bergeron, 6 boskvoní Amsdenova, 2 x Redhaven, Krasava, Symphonie, Cresthaven. 4 Jabloně, 2 švestky, ryngle, třešeň... 18 keřů kanadských borůvek, ostružiny, spousta malin... Skoro všechno už plodí, až na ten první strom. 

Díky za názory a rady, nerad bych se s meruňkou rozloučil, když byla moje první...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 2.73 (?), 28.11.2014 19:36

Na podzim sázím meruňky i broskve. Letos jsem už ochutnal broskve ze stromku zasazeného na podzim 2012. Loni na podzim sazené meruňky letos také krásně porostly. Okrasnou zahradu nemáme, mám rád tzv. průmyslově - užitkovou, kde se vždy dá něco sníst. Zrovna dnes tchýně upekla borůvkový koláč z našich zamražených zahradních borůvek. A těch jsme se najedli dost od konce června do konce října.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 28.11.2014 21:24

Možná to bude opačně, u kořenů Veecotky není zakopaný pes. Tedy přesněji řečeno hnojivo typu masokostní moučka, rohovina, mršina... Přejeté kočky se špatně schánějí a sousedi mají vlastní mazlíky zakopané radši buď ma vlastní zahradě nebo na zahrabovišti (nikoliv však u nikoho jiného na vsi).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika