Probírka plodů



host - 17.210 (?)
29.7.2015 14:43

Nam prebral marhule tohto roku mraz, mozno aj nedostatok opelovacov. Tych par plodov co sme mali 10-15 maximalne, mali nielen velkost, ale po dozreni aj vynimocnu chut a aromu. Na tak malo mal strom dost zdrojov a zivin. Navyse sa mu zadarilo sa riadne zazelenat a zda sa, menej ho trapia choroby a glejotok. Pauzicka prospeje kazdemu, aj stromu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 130.35 (?), 29.7.2015 13:01, zobrazeno: 3390x

Dobrý den,

mám asi 8-letou meruňku, mohla by být VP. Ob rok mi dává 50-60kg úrodu dle mě velmi atraktivních plodů.

Letos mám strom obsypaný plody ještě více než kdy před tím. Vypadá to, že plody budou menší než obvykle, ale hlavně doufám, že vůbec dozrají. Jednak kvůli letošnímu pozdějšímu nástupu jara a taky kvůli tomu jejich množství. Zálivka problém určitě není, jelikož týdně dostává několik hektolitrů vody.

Mám tedy několik otázek:

1) je možné, že by kvůli příliš velkému množství plodů tyto vůbec nebo ne dostatečně dozrály?

2) na co má vliv případná probírka plodů (atraktivnost plodů, množství cukru v ovoci, celkové dozrání)?

3) V jaké míře probírku provést? já otrhal asi 5-10%, když byly plůdky 2-3cm velké a zbývající plody jsou stejně menší jako nikdy předtím?

4) kdy provést probírku, aby měla nějaký následný efekt?

Děkuji za všechny rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.7.2015 14:23

1) Ne, při přeplození budou plody menší a mohou se zlomit větve, ale dozrají normálně.

2)¨Probírka má především vliv na velikost plodů. Na barvbu, chuť, cukernatost méně.

3) Míra probírky závisí od násady. U meruněk se řídím pravidlem: Probrat tolik, aby to větve unesly

4) U meruněk je třeba probírat co nejdřív. Zatímco broskve reagují zvětšením ponechaných plodů i na probírku téměř dozrávajících broskví, meruňky tolik ne. V tuto dobu probírka VP už velký vliv na zvětšení plodů mít nebude

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 17.210 (?), 29.7.2015 14:43

Nam prebral marhule tohto roku mraz, mozno aj nedostatok opelovacov. Tych par plodov co sme mali 10-15 maximalne, mali nielen velkost, ale po dozreni aj vynimocnu chut a aromu. Na tak malo mal strom dost zdrojov a zivin. Navyse sa mu zadarilo sa riadne zazelenat a zda sa, menej ho trapia choroby a glejotok. Pauzicka prospeje kazdemu, aj stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika