Předčasný opad plodů



host - 191.30 (?) 
16.6.2015 13:11, zobrazeno: 6635x

Dobrý den, poraďte. Máme meruňku, stáří kolem 20 let, odrůdu neznám, ale je hodně časná, oranžová s červeným líčkem, plody nejsou moc veliké. Každoročně většinou projde jarními mrazíky bez pohromy, začnou se vytvářet plody. vypadá tio na velikou úrody, ale jakmile plody dorostou slušné velikosti - 3 cm, neudrží se a než uzačne proces dozrávání, tak postupně všechny opadají. Každoročně máme sotva 2x na knedlíky. někdy jen několik kusů. Koupili jsme ji spolu s domem a zahradou před 7 lety, takže ani nevíme jaké je podloží, a ani jak je přesně stará. Alena

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 16.6.2015 13:42

Aleno- jak se o Vaši meruňku staráte? Kdy, čím a v jakých dávkách ji hnojíte? Kdy a v jakém rozsahu řežete, stříháte? Trpí prosycháním, chorobami-pokud ano, jak to řešíte? Poloha je teplá, slunečná, jsou poblíž jiné kvetoucí meruňky, včely...? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.30 (?), 1.7.2015 9:08

meruňka stojí u jižního průčelí domu, ze severu je chráněná. Některé větve usychají, objevuje se i klejotok. Plody jsou deformované se světými skvrnami na peckách. Prořez všech stromů (máme ještě jabloně) mi dělá profesionální sadař. Zítra by se měl přijít podívat, ještě neviděl jak plody vypadají. Zatím jsme nezasahovali, úroda byla vždy tak jednou za 2-3 roky, mysleli jsme že je to jarními mrazíky. Letos ale žádné nebyly a opad je tu zase z 90%. Už na jaře mi doporučil postřik, ale odjela jsem do lázní a kritické období jsem nebyla k mání. Jinak zaléváme spolu se zahradou, když je sucho. Meruňky v okolí jsou i včelky létají. Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 73.140 (?), 1.7.2015 9:35

Paní Aleno (191.30),vaše meruňka má šárku. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 16.6.2015 15:32

Máte propadu plodů předejít protrháním. Pokud totiž dojdek k samovolnému propadu plodů, opadne jich většinou více než by se jich udrželo po probírkách. U některých odrůd musíte v době, kdy mají velikost nehtu u palce na ruce odstranit až 3 plody ze 4. 

Druhou věcí je zálivka. V době, kdy nabírají plody na objemu není od věci obden dávat 5-10 litrů vody na metr čtvereční plochy zastíněné korunou stromu (pokud ten den neprší). Tedy pro běžný strom meruňky kolem 300 litrů vody týdně (po dobu cca 5 týdnů).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 240.122 (?), 16.6.2015 20:51

jfk mozte prosim uviest zdroj odkial ste zobrali tieto info. hlavne prvy odstavec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 18.6.2015 10:07

zdroj =  osobní zkušenost. V literatuře je většinou spíše poměr listí a ponechaných plodů. 

druhý odstavec je zálivka o velikosti odpovídající 1/4 doporučeného ročního úhrnu srážek rozpočítaná na dobu 5 týdnů rozhodných pro udržení a velikost plodů. Tj. 600 / (4 × 5 ×3) = 10 mm a po snížení o 1/2 jako ekvivalent přirozených srážek je to pak 5 mm 3× týdně. A 5 mm na 1 m2 je 5 litrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 191.30 (?), 1.7.2015 9:03

Zaléváme, jsme na písčítém podloží. Ale letošní jaro bylo dostatečně mokré, takže zalévání nebylo nutné a stejně padají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.7.2015 12:56

Máte propadu plodů předejít protrháním. Pokud totiž dojdek k samovolnému propadu plodů, opadne jich většinou více než by se jich udrželo po probírkách.

    Mám poněkud opačnou zkušenost.  Pokud provedu ruční probírku před fyziologickým propadem, může strom další plody - i ty, které jsem chtěl ponechat - sám shodit (už se k tomu možná rozhodl před probírkou). Každopádně bych doporučil provádět ruční probírku ne před, nýbrž až po fyziologickém propadu. Když nic, ušetříte si tak spoustu práce.  
     Další odlišnou zkušenost mám v tom, že strom skoro nikdy neshodí víc plodů než bych si přál. Naopak. I po fyziologickém propadu jich na stromě zbude obvykle tolik, že pro dosažení dostatečné kvality a velikosti při sběru je třeba ještě probírat. Podotýkám, že se to týká spíš jabloní. U meruněk dělám probírku jen málokdy,  víceméně jen z důvodů prevence zlomení větve.
     Nakonec co se týče zálivky. Že rostlina potřebuje vodu, je jasné. Že v době nárůstu šťavnatých plodů jí potřebuje víc, je taky jasné. Meruňky ale považuji za druh, který snáší sucho snad nejlíp ze všech. Proto bych se zálivkou byl opatrný. Prolití půdy vodou totiž zhorší přístup vzduchu ke kořenům a na něj je meruňka naopak velmi háklivá. Naproti tomu broskvoně se odvděčí za zálivku výrazně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika