Prasklá kůra



host - 178.13 (?)
25.11.2014 23:06

I když je každé kategorické tvrzení ošidné, dost silně bych se přel o to, že bílení smysl má. Mám zahradu v polabí a poškozená místa (mrazové desky) jsou téměř vždy na jihozápadní straně kmene a nejsou na stromech za domem, kam od poledne slunko nesvítí. Řeším to tak, že mám sadu návleků z izolace na potrubí  (miralon?), které na podzim po opadu listí navléknu a na jaře sundám. Zároveň mám naději, že když na pozemek vnikne zajíc, tak to stromky ochrání. Zdůrazňuji, že po čas vegetace návleky leží v garáži. Vážně uvažuji o bílení starých stromů, protože na ty návleky nemám. Obzvlášť poslední krátké a teplé zimy kmenům nesvědčí - často po brzkých teplých dnech ještě přijdou mrazíky. Možná, že tak jako jsme se museli smířit se zvýšenou chemickou ochranou, tak se budeme muset pokorně vrátit i k tomu bílení.Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 149.10 (?), 29.10.2014 16:34, zobrazeno: 24454x

Kůra kmenu ve spodní části meruňky praskla a jako by se chtěla vysléct, lehce se vydula. Poradí někdo? A taky letos tvrdé meruňky hnily už na stromě.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 29.10.2014 17:52

Povahu poranění neumím bez fotky posoudit.Že meruňky na stromě hnijí, je známý jev.Jaká je to odrůda, pozdní,ranná?Ranné odrůdy o něco lépe monilii unikají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 2.11.2014 11:49

Kmeny meruněk, broskvoní apod. obvykle praskají, pokud nejsou včas (do Vánoc) nabíleny. Plody bez ošetření fungicidy (Horizon) ve vlhkém počasí obvykle trpí monilií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 6.11.2014 13:31

A bílení má jaký efekt? že se pak na jaře kmen méně zahřívá a méně praská?

Bílá plastová ochrana proti okusu zvěři též pomůže?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 114.6 (?), 6.11.2014 18:39

Bílá plastová ochrana pomáhá proti okusu zvěří, vzniku mrazových desek, a zpomaluje nástup vegetace.

Nabílení kmene vápenným mlékem zpomaluje intenzitu toku mízy.Tímto jednoduchým krokem dosáhnete 1)částečnou ochranu kmene proti vzniku mrazových desek.2)zpomalení nástupu vegetace, opožděným kvetením záchranu příští úrody proti zmrznutí.3)ničení hmyzích škůdců, kteří se za borkou ukrývají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 7.11.2014 14:17

A ty účinky toho bílení jsou opravdu prokázané nebo to patří jen do říše bajek, které si vypráví někteří špatně informovaní zahrádkáři?

Totiž, když se projdu po okolí, tak kdybych chtěl najít nabílený kmen, tak bych si musel vzít opravdu silnou lucernu, a nevím nevím jestli bych našel (snad jen kdybych měl moudivláčka za souseda). A přitom zde stromy normálně rostou a plodí. Sám jsem nikdy štětku z vápnem nevzal do ruky a často se stalo, že ovoce bylo tolik, že jsem ho nechal shnít na stromech nebo pod stromy, protože jsem ho nedokázal pro jeho množství zpracovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.7 (?), 7.11.2014 15:27

Je to jednoduche, na konci zimy a skoro na jar sa zvykne kmen stromu prehrievat co prebudi strom a ten predcasne vykvitne. Ranne mrazy mozu znicit urodu. Natrety na bielo odrazi povrch vacsinu svetla a neprehreje sa. Prebudenie stromku moze takto byt o nieco neskor, co moze zachranit kvety pred mrazom. Z rovnakeho dovodu sa k stromkom vozi sneh, aby ho bolo co najviac a v case oteplenia co najdlhsie obmedzoval prehrievanie okolia stromku. On ked je teply a slnecny marcovy den, slnko dokaze spravit divy a vyhriat osvetlene casti na pomerne vysoke teploty aj o 10-15 viac ako je teplota vzduchu v tieni. Marcove slnko je vykonne ako septembrove.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 7.11.2014 16:26

Teď pominu to, zda těch 10-15 C má nějaký vliv na stav stromu, ale můžete říct, kde jste vzal ta čísla? Jestli jste to sám změřil nebo někde četl nebo jste to jen tak plácnul, že by se vám zdálo, že by to tak mohlo být.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.128 (?), 12.11.2014 10:48

taky většinou nevěřím tomu, cojsem sám neviděl a nezkusil, ale mrazové desky, prasklé kmeny, koruny plné mon. mumií, stromy většinou vyhladovělé, ůvazky, dráty, špagáty zarostlé... desítky roků hasím tento požár, sříhám, řežu a vždy pečlivě ošetřuju rány. prostě největší zlo je lidská pýcha, necitelnost, vždyt ten strom je největší chudák-kam ho člověk pychne, tam musí všechno snést a přitom nést.Petr Skalík, Chropyně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.13 (?), 25.11.2014 23:06

I když je každé kategorické tvrzení ošidné, dost silně bych se přel o to, že bílení smysl má. Mám zahradu v polabí a poškozená místa (mrazové desky) jsou téměř vždy na jihozápadní straně kmene a nejsou na stromech za domem, kam od poledne slunko nesvítí. Řeším to tak, že mám sadu návleků z izolace na potrubí  (miralon?), které na podzim po opadu listí navléknu a na jaře sundám. Zároveň mám naději, že když na pozemek vnikne zajíc, tak to stromky ochrání. Zdůrazňuji, že po čas vegetace návleky leží v garáži. Vážně uvažuji o bílení starých stromů, protože na ty návleky nemám. Obzvlášť poslední krátké a teplé zimy kmenům nesvědčí - často po brzkých teplých dnech ještě přijdou mrazíky. Možná, že tak jako jsme se museli smířit se zvýšenou chemickou ochranou, tak se budeme muset pokorně vrátit i k tomu bílení.Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika