Odolné odrůdy meruněk



Stránky: 1,  2   
host - 40.193 (?) 
28.12.2013 12:30, zobrazeno: 17874x

Dobrý den,

chci se zeptat, jaké by jste mi doporučili odrůdy meruněk do okrajové polohy cca 350 m. n. m, půda - kambizem, ikdyž starousedlíci říkají hnědozem. Ale chtěl bych meruňky mít normálně v zahradě, ne na krytém stanovišti např. u zdi. Není to mrazová kotlina, jihozápadní svah. Poraďte jaké odrůdy by se zde hodily. Děkuji. klimatický region je to mirně teplý.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 36.239 (?), 29.12.2013 21:39

Je hodnĕ druhů odolnosti, ale taková odzkoušená klasika na které se dost lidí shodlo i tady na fóru je asi bergeron a leala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 12.2.2014 18:18

tak v registraci jsou již nove 3 odrudy merunek rezistentní na šárku, tak jsem zvedav az se konecne uvolni na trh enlightened

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.42 (?), 12.2.2014 19:24

Odolné odrůdy meruňek.

Ze starších odrůd je vůči šarce tolerantní Paviot a Harcot a dokonce za imunní je považována odrůda Harlayne. myslím si a jsem přesvědčen, že mnohem větší nebezpečí u meruněk představuje moniliový úžeh a gnomonie, zvlášť pokud máte svoji výsadbu v blízkosti starých zanedbaných sadů.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 12.2.2014 20:07

Souhlasím s Vámi, pane Wendy. Moniliový úžeh je pro meruňku mnohem závažnější problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 12.2.2014 20:17

To samozrejme ano, tesim se na rezistenty proti uzehu a na rezistentní broskvone na kadeřavost, ale i tak je dobré vědět, že jsou české odrůdy, které mají rezistenci na šárku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 12.2.2014 21:45

Jak jsem už několikrát uváděl, tak moje Radka plodí i se šárkou výborné ovoce. A tu šárku má už pár let. Kvalita plodů je vysoká a nezhoršuje se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 14.2.2014 18:39

Souhlasím s Vámi pane Petře, že meruňka napadená šarkou může (a taky plodí), ale napadené plody jsou kvalitativně úplně někde jinde. Chuť nevýrazná až vodnatá a skoro bez cukru. Velmi markantní to je na Velkopavlovické. Možná však, že na některých sortách tento rozdíl v chuti tak výrazný není.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 14.2.2014 19:02

Ještě k rezistenci na moniliový úžeh a gnomonii. Víte co se tohoto týká, jsem dosti velký skeptik. U úžehu infekci způsobuje stejný patogen jako u monilie. To znamená perfektní odstranění všech napadených plodů a zaschlých větviček po úžehu a hlavně jejich spálení. Další a nezbytný krok je po opadu listů a to postřik spadaných listů 20% močovinou aby došlo k rychlému rozpadu (nebo v malém množství též shrabáním a spálením). Ovšem ve větších výsadbách si nedovedu představit, že by se tyto houbové choroby daly zvládnout bez příslušných fungicidů. 

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.103 (?), 26.2.2021 0:12

Máte ešte niekto Paviot?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika