nejaromatictejsi odruda



                     
host - 96.3 (?) 
19.10.2009 11:42

Tuhletu diskusi jsem objevila pozdě - jedu si pro už objednanou meruňku LEALu - pro její údajnou mrazuvzdornost a časnost plodnosti, nenáročnost na půdu - jsou tyto údaje pravdivé? A abych navázala na tuhletu diskusi - jsou plody především chutné? Děkuji. ZdeňkaT.

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 19.10.2009 11:52

Lealu jsem si taky vysadil - ze stejného důvodu, pro její malé nároky a mrazuvzdornost. Zatím jsem ji tedy nejedl. Podle rajonizace je doporučena do polohy 2 a 3, tedy se nehodí do nejlepších poloh. Na můj dotaz, proč, jsem dostal logickou odpověď - v těchto lokalitách se daří i chutnějším a barevnějším odrůdám.

                     
host - 96.3 (?), 19.10.2009 12:08

Hm, tedy moc povzbuzující odpověď to není. Protože meruňky miluji, napadlo mne kdysi zasadit ji poblíž skleníku a jednu větev vyvést dovnitř - nedošlo k tomu, takže jsem ráda za tyhlety nové výpěstky. Přesto se budu těšit. Pokud někomu řeknu, že sklízím krásné broskve, taky mi nevěří, tak snad se dočkáme i překvapení u meruňky. Děkuji.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 19.10.2009 15:37

Já naopak tuto informaci měl za povzbuzující a právě proto jsem si Lealu koupil. Říkám si, že když už je v sortimentu a nevyniká vzhledem ani chutí, musí mít jiné dobré vlastnosti o to lepší - třeba právě tu odolnost.

                     
host - 167.131 (?), 24.3.2010 20:46

Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že leala je sice méně atraktivní, v porovníní s třeba harogemem či orangeredem, ale zato chu´tovně se rozhodně řadí k těm lepším, doporučil bych ji i k pálení, jelikož refrakce, aroma, cukry a plodnost je velmi dobrá. zraje po 25.7. Rozhodně lepší je i zdravotní astav stromu, není tolik náchylná k mrtvici ani gnomonii, v zahradě (stč. kraj) jsem měl už leccos a tato se mi rozhodně osvědčila. její slabinou je menší atraktivita plodu a při přeplození se vyplatí probírka.

david

               
host - 152.34 (?), 24.3.2010 21:11

Ano, ano, ano, je vynikající a je to mrcha opadavá. Někdy nechá jen pár plodů - to aby člověk věděl, o co přišel!

                  
host - 167.131 (?), 27.3.2010 21:51

no, to bych neřekl, zaplodila vždy celkem dobře, spíš byl ve vlhčích letech někdy problém s hnilobou u polozralých plodů. a to ji mám na semenáči i na myrobalánu.

                     
host - 107.127 (?), 6.9.2011 21:46

Pro p. Vysloužila - jak se daří meruňce Leala? Už jste ji ochutnal? Sadila jsem ji v 10/2009 /jak jsem si výše přečetla/, ale ani kvést se jí zatím nepodařilo a taky v porovnání s další meruňkou, současně sázenou Barborou, z ní neroste ani hezký stromek - přírůstky max. 30 cm. Jaká je Vaše zkušenost? Děkuji. ZT

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 7.9.2011 15:53

Letos mi meruňky navštívil mráz asi 10 dní po odkvětu, takže jsem z každého stromku sklízel 0 - 10 plodů. 
   Leala nebyla výjimkou. Stromek mi roste až příliš slabě (může to být místem a podnoží). Plody jsou překvapivě sladké ještě před plnou zralostí. Jsou ale málo vybarvené a taky, nato, že jsou pozdní, i méně aromatické.

                     
host - 107.127 (?), 9.9.2011 7:16

děkuji za odpověď, taky si myslím, že je to podnoží - ta druhá na semenáči roste krásně,  ale třeba budu za čas vděčná tomu slabému růstu. Mám zahradu v nadm. výšce 450 m, takže u mne to bude asi s tou chutí ještě horší - no za pokus to jistě stálo. Mám ale podezření, že jsem si převezla stromek se šarkou - projevuje se u meruně stejně jako na listech švestky? 

Ještě se zeptám - na zimu jste stromek nějak proti mrazu chránil? Přece jen byla silná - já měla na stromku papírový pytel, a obalenou chvojím,  letos se už do pytle nevejde. Moje touha utrhnout si meruňku ze stromu je ale velká... ZdeňkaT.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika