Na podzim vysazené meruňky a třešeň - řez



new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 248.9 (?) 
9.3.2015 20:06, zobrazeno: 4712x

Dobrý den, známí si na podzim zasadili dvě meruňky a třešeň. Potřebují poradit s řezem a já si nejsem podle dodaných fotek zcela jistá. Velkopavlovická má poměrně slabý terminál, pokud se kosterní větve pokrátí na rovnováhu, zesílí? U Radky bych odstranila konkurenční výhon, pokrátila terminál, zbylé tři kosterní větve na rovnováhu. U třešně bych dala pryč konkurenční výhon, vyvázala terminál, kosterní větve pokrátila na rovnováhu - nevím, jestli ponechat 4 nebo 3. Pokud byste to udělali nějak jinak, poraďte prosím. Díky         Lída

ps-první tři fotky jsou Velkopavlovická, další tři třešeň Lapins, poslední tři Radka.










Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.3.2015 22:52

Já bych asi po výsadbě řezal trochu hlouběji, ale jestli byly kořeny kvalitní nebo stromky v kontejnerech, tak to stačí. Někde mi přijde, že řez je veden všude v jedné rovině, zatímco terminál by měl být o cca 15 cm výš. Ale perspektiva možná trochu mate.  Jedna třešeň má terminál a 5 ramen (což je zbytečně mnoho). Stromky byly zřejmě ostříhány šablonovitě prodejcem. I když známí neudělají nic a stromky nechají tak, jak jsou, nic hrozného se nestane, případné nerovnoměrnosti půjdou opravit letním, případně na jaře zpětným řezem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.9 (?), 10.3.2015 0:06

Děkuji za reakci. Stromky jsem neviděla, jen fotky. Byly prostokořenné, zaslané poštou ze Strážnice, proto zřejmě ten sestřih do balíku. Jedna meruňka moc kořenů prý neměla. Určitě je sestřihnou, jen jim musím říct jak. Nikdy zahrádku neměli a i když se snaží, zkušenosti jim chybí. Tak se jim snažím poradit aspoň mailem- a nerada bych špatně. Kdybych to střihla blbě u sebe, je to něco jiného.

Nevím, jestli u té třešně - pokud se vystřihne konkurenční výhon u terminálu a terminál se vyváže - nechat dole tři / nebo čtyři / kosterní větve, připadá mi, že dvě jdou podobným směrem...    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.132 (?), 29.3.2015 19:16

té třešni bych nechal jen jeden terminál a střihl ho na pupen směrem do korunky (popřípadě, jak říkáte, ještě vyvázat), nějaké slabší větvičky odstranit

u těch meruněk bych se rozhodně snažil zapěstovat terminál, ale pokud je středový výhon výrazně slabší, zkusit to zapěstovat z jiného výhonu

Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika