Mrazu odolné merunky do vyšší n.v. kolem 600 m



Stránky: 1,  2,  3   
host - 233.150 (?) 
21.3.2015 21:19, zobrazeno: 25302x

Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit merunku co nejvíce odolnou mrazu? Dají se merunky pěstovat ve skleníku nebo foliovníku? a co přikrytí netkanou textilií při předpokládaném příchodu nočních mrazíků? před květem v květu a po odkvětu? Pomůže třeba přes noc pod stromem zapnutý elektrický nebo plynoví vařič? A co výsadba merunky u domu na jižní straně? nebo v uzavřeném dvoře na jižní straně?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.3.2015 0:30

600 m., to už je "masakr". Kde to máte? Ale proč to nakonec nezkusit. Pan PP jednou psal, že by mu v téhle výšce zmrzla meruňka na padrť, ale můžete jí postavit skleníček, nebo jí tak měsíc přitápět do té doby, než u Vás přestane mrznout. smiley Nebojte, já se přestanu smát až mně to tady letos všechno pomrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 226.92 (?), 22.3.2015 6:58

Muzete zkusit sehnat merunku Hunza, nebo Ladakh. U nas asi nebude, ale na zapade by k mani byt mela (minimalne v Rakousku vim, ze byla). Jde o merunky z Pakistanu a Nepalu, kde se pestuji snad do nadmorske vysky 3500mnm. Je jasne, ze tam jsou jine podminky a 3500 v Alpach vypada jinak nez v Nepalu, ale pokud chcete neco odolneho, tak tohle by za zkousku stalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.97 (?), 22.3.2015 7:40

Pozor, to, že se pěstují ve vysokých nadmořských výškách neznamená, že jsou mrazu odolné. Tam je trochu jiný průběh počasí prakticky s absencí nějakých jarních mrazů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.92 (?), 22.3.2015 8:48

Samozrejme. Ja bych to sem nepsal, ale na zahranicnich strankach ji vylozene doporucuji do mrzovych kotlin a chvali odolnost proti mrazu (kvete pozdeji). Plody ma mensi, pouziva se dost na suseni a merunkam pestovanym v nizinach se urcite chutove nevyrovna. Ted jsem trochu hledal a z tech, co se daji sehnat u nas doporucuji take Moorpark (snad jsem ho tu nekde videl), Sundrop, Harglow a take Morden 604. U toho Mordenu nevim, jestli se jedna o tu samou merunku jako "Wcasna z Morden, kterou nabizi nektere ceske skolky. Vim jen, ze je to odruda z Kanady, tak predpoklady snad ma, dal jsem nezkoumal. Dokonce jsem narazil i na fotky merunek z Edmontonu, to pisu jako povzbuzeni pro zakladatele vlakna :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 22.3.2015 7:53

Já jsem nechtěl být pechfóglem, ale je to tak. Sice není vyloučeno, že se tazateli podaří najít nějaké naprosto vyjímečné chráněné stanoviště. Ale jak ten pokus dopadne nelze určit. Pokud jde o uzavřené dvory, mám jeden takový na zahradě - stará domkářská chalupa do U, volná strana uzavřená vraty. Zodpovědně prohlašuju, že ač je to termodynamicky kravina, kumuluje se v tom dvoře chlad a nikoliv teplo. Proč tomu tak je dost dobře nevím, ale je to fakt.

Pan PzP sice straší, že mu všechno pomrzne, ale on je přece jen rozdíl, když všechno pomrzne v Polabí nebo na Vysočině 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.3.2015 8:45

Pak je tu ještě jeden faktor. I když se Vám nakonec jarní mrazy vyhnou (což se jednou za 3-4 roky pravidelně stane) a stromek nasadí plody, ony určitě dozrají, protože většina odrůd už v půli léta. Na pochlubení sousedům dobrý a pro dobrý pocit vlastního vítězství nad přírodou taky. Ale když k Vám zavítá tetka z Kyjova a přiveze košík těch jejich, zjistíte, že velikost, chuť, vůně a sladkost pravých meruněk vypadá jinak.
     Než honit meruňky ve skleníku a pod plachtou, radši vysaďte kvalitn otužilou slivoň. Pochutnáte si taky, zklamání zažijete míň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 60.136 (?), 18.6.2018 6:19

Naprostý souhlas!!! Vysadil jsem meruňku, mrazová kotlina, dokonce kvetla, ale stejně opadala, takže místo ní vysazena Aprimira a už má 3.rokem plody ve vyšší polovině. Viz foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.228 (?), 22.3.2015 9:42

Já si dovolím nesouhlasit s oběma předřečníky. Jednak zřejmě není dvůr jako dvůr - mám taky uzavřený dvůr (fakt je, že stavbami), a před jižní stěnou stodoly úspěšně pěstuji velkopavlovickou meruňku. Nadmořská výška cca 550 m. Nejsem klimatolog/fyzik, nevím, proč se zrovna v našem dvoře drží teplo, nicméně to tak je a funguje to. Ad teta z Kyjova - aby ty meruňky mohla v košíku přivézt, musí je podtrhnout, a chuť meruňky dozrálé na stromě, čerstvě utržené, měkoučké, ze které kape šťáva, se ničím dohnat nedá. Mám zkušenost s obojím, vím, o čem mluvím. Takže si myslím, že se nedá paušálně prohlašovat, že někde něco pěstovat nelze. A dá se to zjistit asi jenom pokusem a omylem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 137.210 (?), 22.3.2015 10:15

Naprostý souhlas, za zkoužku to určitě stojí, pokud se to nepovede, tak ty dvě stovky oželíte.Někde tady psal pán z pod Vysokých Tater, pěstuje Vehardu tuším v 800 nmv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika