Mráz - malé plůdky meruněk



host - 183.140 (?)
18.4.2014 11:14

Zdravím, tak u nás včera ráno -1,5-2°C.Ukazuje se, jak praví pan Petr, extremní citlivost půdků meruněk na slabé přímrazky-u nás je většina sklizena.Něco málo snad najdu na Hargrandu, karola prakticky v tahu, zrovna tak některé arné hybridy, goldrich pořádně nekvetl, něco málo snad Radka a Leskora- u leskory vidím relativně vysokou odolnost, již v r. 2003 kdy bylo v pokusu -3,8 v květu, tak taky vydržela.Orangered snad něco dá, ale taky většina v tahu. Bylo již jasné včera kolem šesté, kdy byla teplota ještě kolem 0, co je poškozeno a co ne. Jižní odrůdy (Carmen, Tsunami) prakticky nic nevydržely.Bergeron uvidíme, vypadá většina pryč, zrovna tak VP.Jsem rád, že většina švesteka třešní, jež ještě kvetou je snad v pohodě, u broskví bude silně záviste na odrůdě, nejlépe zatím snad Catherina, Sunhaven, taky ještě kvetou, i Stark Red Gold zhruba 50%, což by šlo. Tak uvidíme, snad to přežije. david

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 57.149 (?), 18.4.2014 7:29 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.142 (?), 18.4.2014 7:50

Kde takový graf najdu přesně, pod jakou záložkou? Na stránkách Chmi.cz to nemůžu nikde najít :-)

Tak už sem to našel :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.111 (?), 18.4.2014 8:01

Na Kladně včera ráno -2C.

Réva v pohodě, kiwi trochu namrznulo, ale bál jsem se, že to bude horší.

Zato meruňky jsou na tom špatně, Karola má 99% plůdků v tahu, zajímavé je, že vedle stojící Pinkcot je na to výrazně lépe ale taky je menší, takže úroda snad příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 18.4.2014 9:16

V HK dnes jen slabý šediveček, v šest ráno na baráku +2,5°C. Tak snad už naposled.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.38 (?), 18.4.2014 10:31

Prosím- jak poznám na plůdcích nebo květech, že je po nich? Jsem úplný laik, mám několik nových meruněk a broskvoní, které měly mít poprvé úrodu... dvě noci u nás bylo minus 1 st.C. Květy i plůdky jsou vc různé fázi vývoje podle rannosti- jak to tedy poznám?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.22 (?), 18.4.2014 10:38

Již vytvořené plůdky by místo svěže zelené barvy měly zeleno-hnědou až černou v případě silnějšího mrazu. Dokvítající květ můžete utrhnout a podívat se dovnitř. Když jsou okvětní lístky zhnědlé od mrazu, tak bývá většinou vymalováno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 18.4.2014 10:48

Jasně se ukázalo, že malé plůdky meruněk jsou opravdu citlivější vůči mrazu než samotné květy. Ve zdejší oblasti bylo sice naměřeno -3°C, jak v plném květu, tak včera ráno, ale rozdíl byl ten, že v plném květu jsem měl sudy s vodou pokryté ledovou vrstvou nikoliv úplně tenkou, včera na nich nebyl led žádný. Teploměr za oknem není spolehlivý, jelikož ukazoval 0°C tenkrát i teď. Bohužel musím konstatovat, že odrůdy na které jsem se nejvíce těšil, jsou postiženy velmi silně. Harcot a Sundrop s bohatou násadou plodů mají prakticky všechny plody už scvrklé. Stejně tak Harogem, ale i Bergeron, ovšem u něj snad sem tam něco přežije. Naopak odrůdy citlivé na mráz v květu, jako je Velkopavlovická, ale i Goldrich jsou na tom nejen velmi dobře, ale u VP jsem snad nenašel jediný postižený plod. Karola je na tom stejně tak dobře. U malých stromků jsou rozdíly. Postižený je Spring Blush, Early Orange, Pincot, naopak Kioto, Veharda, Hargrand, či Orangered nikoliv. Vítězně vyšla z boje i Leskora a Radka. Člověk by řekl, že záleželo více na tom, kde jak mrzlo, či ne, ale postižené stromky jsou mezi nepostiženými a naopak. Harcot a Sundrop mrzí, ale více Harcot. který měl konečně první větší násadu plodů a jak je známo Harcot disponuje příjemnou sladce aromatickou chutí.blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 18.4.2014 11:14

Zdravím, tak u nás včera ráno -1,5-2°C.Ukazuje se, jak praví pan Petr, extremní citlivost půdků meruněk na slabé přímrazky-u nás je většina sklizena.Něco málo snad najdu na Hargrandu, karola prakticky v tahu, zrovna tak některé arné hybridy, goldrich pořádně nekvetl, něco málo snad Radka a Leskora- u leskory vidím relativně vysokou odolnost, již v r. 2003 kdy bylo v pokusu -3,8 v květu, tak taky vydržela.Orangered snad něco dá, ale taky většina v tahu. Bylo již jasné včera kolem šesté, kdy byla teplota ještě kolem 0, co je poškozeno a co ne. Jižní odrůdy (Carmen, Tsunami) prakticky nic nevydržely.Bergeron uvidíme, vypadá většina pryč, zrovna tak VP.Jsem rád, že většina švesteka třešní, jež ještě kvetou je snad v pohodě, u broskví bude silně záviste na odrůdě, nejlépe zatím snad Catherina, Sunhaven, taky ještě kvetou, i Stark Red Gold zhruba 50%, což by šlo. Tak uvidíme, snad to přežije. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 18.4.2014 12:57

No je to zvláštní, Davide, VP nemá žádné postižení ani ve spodní části koruny, kde byly teploty asi nejnižší, přitom vedle stojící Sundrop a Harcot jsou "kapud". Pokud by nebylo těchto dvou postižených stromů, tak by člověk řekl, že tady snad ani nemrzlo. Bergeron se navíc ještě k plodům potižených mrazem, pochlubil i dodatečným moniliovým úžehem. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 18.4.2014 14:25

To je zvláštní, ještě jednou jsem se díval, Vp je celá fuč, zrovna tak prakticky karola, naopak snad něco bude na tom hargrandu a orangeredu, ještě je daleko hodnotit, co bude mít násadu. Bergeron je plod sem tam, jinak taky fuč, a s tou monilií jsme na tom podobně... uvidím co pozdní francouzi, kvetli déle, snad něco bude. asi jste měli méně pod nulou, tady byly skutečně bezmála -2°C.david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika