Meruňky z pecek



host - 206.35 (?) 
21.9.2015 2:04, zobrazeno: 6336x

Dobrý den,

chtěl jsem letos nechat strafitikovat cca 300 pecek z meruněk, část z mých výpěstků, část z meruněk z oblasti Louny, z důvodu získat podnože pro případné roubování, popř. očkování. Nechal jsem je zatím v krabici ve stodole, než je zasadím do půdy, ovšem mezitím mi je nějaké potvory (asi veverky) odnesly. Je zajímavé, že pecky od broskví a třešní nechaly na pokoji. Asi je letos málo lískových ořechů a ořešáky ještě nedozrály. Má otázka zní:

Je podstatný rozdíl pro budoucnost stromu, je -li roubován či očkován na semenáč téhož druhu, nebo lze -li semenáč nahradit jinou podnoží s podobným výsledkem? Mám silně jílovitou půdu a orientace svahu je na jih a západ. Velkopavlovická mi rodí zpravidla velmi dobře (asi 3 roky), letos mohla mít cca 25 kg plodů, nebýt moniliového úžehu.

Děkuji

Gábi Monib

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 21.9.2015 5:42

Meruňkový semenáč je pro jílovitou půdu naprosto nevhodný. Veverky proto omluvte. Vhodnější budou tyto semenáče: zelená renklóda, švestky, myrobalány apod. nebo některé (zdravé) vegetativně množené slivoňové podnože. I v tomto případě připravte pro štěpovanou meruňku velkou jámu bez jílu, aby kořeny nemohly nikdy stát ve vodě ani po silných deštích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 21.9.2015 8:37

Souhlas. Meruňkových pecek netřeba oplakávat.

Pecky ZR asi už nedoženete, ale u ostatních slivoní máte ještě šanci. Nejlépe seženete pecičky Myrobalánů, protože pozdní zrají a od raných se pod keři válejí pecek hromádky. Ale u myrobalánu je jako meruňkové podnože trochu potíž s afinitou. Bohužel se nikde z ověřeného zdroje nedozvíte seznam odrůd meruněk, které na myrobalán roubovat lze.

PS: pokud ty zvířata nebrali pecky třešní, tak to byly myši. Jejich konzumace je taková, že prokoušou dírku do pecky a jádro vykousávají s hlavou vnořenou dovnitř. U třešňové pecky se jim hlava dovnitř nevejde a musely by lousknout celou pecku. Druhá věc je, že plno třešňových pecek je hluchých.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 206.35 (?), 21.9.2015 22:19

Tak dnes už zmizela i polovina pecek z třešní.

Gabi Monib

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika