Merunka na broskvonove podnozi?



Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 120.137 (?) 
15.10.2014 19:07, zobrazeno: 6967x

Jako zacatecnik prosim o radu.  Rad bych si poridil Auroru (uz mam Bergeron a hledam neco skoreho), ale vsude ji maji jen na myrobalanu, ktery na me male zahrade nepripada v uvahu. Nasel jsem ji na podnozi BSB2, o ktere jsem se docetl, ze je podnoz pro broskvone (je takova kombinace vubec mozna?).  Nevi nekdo, jake vysky dorusta? Na strance maji i Auroru na myru, takze predpokladam, ze BSB2 bude asi mensi. Nebo se pletu?

Odkaz

A jeste jedna otazka. Vyplati se sadit Auroru, ktera se podle informaci dost otlacuje, nebo zasadit radeji novejsi a trochu pozdejsi (a zrejme i kvalitnejsi), treba Pinkcot, Tomcot atd.?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 34.175 (?), 15.10.2014 19:49

Mam merunky na broskvích (Rubira, Monteclar, BSB1 i BSB2) i na švestkách a semenáčích meruněk. BSB2 rozhodně vede, jsem z Mikulovska a na lehčí a sušší půdy je to ono, ve srovnání s Myrobalánem tak neobrůstá oproti švestce má delší vegetaci, ještě dnes jsou listy pěkně tmavě zelené (mluvim o merunkách na BSB2) kdežto na podnožích slivoně téměř bez listu. Korunka tvoří pravidelně větve což třeba na podnoži St. Julian je problém.

Jediná nevýhoda je zamokřený pozemek, suco BSB2 nijak nevadí. Nebral bych stromek na BSB1 ten se mi zdá citlivější ve dřevě, s BSB3 nemám zkušenosti.

To co zde píšu jsou výhradně mé zkušenosti a někdy se mohou lišit od odborného popisu, což může být ovlivněno hlavně polohou pozemku (hlinitopísčitá půda)

pozn. při letošním velmi suchém létu se růst meruněk na slivoňové podnoži téměř zastavil ne BSB rostly pořád bez změny, asi koření velmi hluboko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.92 (?), 17.10.2014 12:29

Dekuju za odpoved, uz jsem ji teda koupil :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 17.10.2014 12:54

Na broskvoňové podnoži B-VA-2 mám naštěpené 3-4 odrůdy slivoní.Pokud lze brát v úvahu životnost broskvoní cca 20let, pak je nasnadě otázka... zda podnože po 20 létech nevezmou do kopru celý strom slivoně které se jinak dožívají delšího věku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 17.10.2014 13:36

volba broskvoňové podnože má :

výhody - viruprostá, levná, dobrá afinita, nepodrůstá (!!!)

nevýhody - jen pro intenzivní výsadby, jen do některých půd

Ono při velkém tlaku moniliové spály také není průměrná životnost meruňky moc dlouhá. Navíc broskvoň není klrátkověká kvůli kořenům, ale kvůli měkkému dřevu kmene a kosterních větví (náchylnému na poškození houbami).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.10.2014 13:52

Taky si nemyslím, že by broskvoňová podnož zkracovala životnost slivoni. Obecně jistě platí, že čím slaběji rostoucí je podnož, tím kratší životnost má strom.  Viděl jsem i velmi staré planěrostoucí broskvoně. Myslím, že jejich krátkověkost je dána způsobem pěstování, zejména řezem. Kždoroční odebírání většiny narostlého dřeva, neustálé tlačení plodného obrostu směrem ke kmeni, vedou časem k řezným ranám, které broskvoň - jinak sice dobře regenerující, ale špatně zavalující kalusem staší dřevo -  nedokáže zahojit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 17.10.2014 15:49

Vzal jsem na zkoušku do stejných půdních podmínek dvě odrůdy: Tulea Gras na broskvoni a Topfirst na myrobalánu. Obě už zarodily, kmen Topfirst je průměrem dvojnásobný. I v plodnosti je na tom Tulea hůř. Meruňku na broskvoni jsem zatím nevyzkoušel.Zamlouvá se mi ale kořenový systém broskvoně.Je bez koř.podrostu.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 40.135 (?), 20.10.2014 11:05

Souhlasím, mám na broskvoni celou řadu slivoní a meruněk, mohu pouze konstatovat, že u nás přednosti daleko vyvažují potenciální nedostatky. Slivoně i merunky dobře plodí, přiměřeně a pravidelně rostou, nejsou to topoly jako na myrobalánu, a přijde mi, že i kvalita plodů je lepší. do menších zahrad rozhodně doporučuju, stromy mám přes 10 let a nevypadají, že by chtěly nějak masově odcházet. je zde ale výrazný problém s afinitou, některé slivoně na broskvoni nerostou. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika