Meruňka Ceglédi Oriás



Stránky: 1,  2   
host - 80.8 (?) 
29.4.2006 18:05, zobrazeno: 19466x
Koupila jsem meruňku s tímto názvem: meruňka odrůda ceglédl orlás podnož: myr Prosím, poraďte mi co je to za druh a jak ji pěstovat.Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 183.130 (?), 30.4.2006 21:07
Ceglédi Oriás je madarská meruňka, velkoplodá, plodnost střední, cizosprašná, kvalita plodů je vynikající. Hmotnost plodu může dosáhnout až 80 g. V ČR není zatím mnoho rozšířena. Nevýhodou, podobně jako u jiných madarských odrůd (nagykörösi oriás, ligeti orás) je vyšší náchylnost k houbovým chorobám a k mrazovým poškozením. Jsou to odrůdy více kontinentálního typu klimatu. U nás vyžadují chráněná stanoviště.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 1.2.2015 12:05

Jirka mě upozornil na prozatím nedoceňené maďarské odrůdy LIGETI ÓRIÁS a CEGLÉDI ÓRIÁS. Nedoceněné hlavně pro svoji vyskokou kvalitu plodů. Jedná se o starší maďarské odrůdy, které, jak píše předřečník, jsou zřejmě vhodnější spíše do teplejších poloh. Přesně z toho důvodu jsem o ně nejevil zájem ani já, protože mně úplně stačí choulostivá Velkopavlovická. Myslím, že jednu z těchto odrůd pěstuje pán 41.143, který se ovšem už delší dobu neozval a v dlouhých nepřehledných vláknech s jinými názvy se mně jeho příspěvky nechtějí hledat.. Odrůda Ligeti óriás byla doporučována i publikaci Pěstujeme meruňky z roku 2004. Zrání: Ligeti +3 až 5 po VP. Ceglédi -3 až 6 před VP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 1.2.2015 12:56

Zdravím, všechny výše uvedené informace sedí, jen doplnim.Mrazuodolnost je na dobré úrovni, na mráz v květu střední, zdravotní stav dobrý jen je třeba pohlídat mon.úžeh a strupovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 174.9 (?), 28.2.2015 14:05

Ahoj chtěla bych připojit také zkušenost s merunkou Ceglédi - a to že dárcem pylu je madarská merunka Gonci. 

takže při koupy Ceglédi doporučuji alespon jednu merunku Gonči úrodnost je pak velmi bohatá. plody opravdu chutné a obří.

Merunka Gonči je samosprašná :-)

Panonie je samosprašná,

a Ceglédi potřebuje dárce pylu Gonči :-)

já mám merunky 1x Gonči, 3x Ceglédi a 2xPanonie,

jsem jih moravy kde se merunkam daří.

pěstuji i mandloně, broskve, švestky a mirabely.:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 28.2.2015 14:16

Tak to je zajímavý názor, paní 174.9. Ceglédi mám v plánu, ale ty ostatní "maďarky" ne. A jak to vidíte s kvalitou a s mrazuodolností v květu? Je to přínosná odrůda? Anebo jde jen o efektní odrůdu z hlediska velikosti a vzhledu plodů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 137.210 (?), 28.2.2015 15:55

Zdravím, Panonie,Genci, Cegledi a Ligeti Orias jsou samosprašné, odolnost proti nízkým teplotám v květu je střední.JČ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 28.2.2015 16:01

Ano, to se zřejmě uvádí. Já jsem měl na mysli praktické zkušenosti, které má paní. Například mrazuodolnost v květu v porovnání s jinými odrůdami. Může se lišit od toho, co se uvádí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 28.5.2017 20:19

A co předvedou první plody od této "maďároš" odrody marhuľky?

Ceglédi Óriás
Ceglédi Óriás
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 28.5.2017 22:00

Tak jsem se tetos těšil na Ligeti oriás, ale druhý mrazík to nepřežilo-není tam vůbec nic, ačkoli na jiných plody jsou. odolnost na mrazíky v květu se i v literatuře uvádí jako střední až slabá, tudíž s ní nelze moc počítat-možná někde na jihu. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika