Maďarská



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
25.10.2016 20:49

S tou šarkou máte pravdu. Mám ji na třech největších stromech naočkovaných na slivoňových odkopcích. Ale ty plody jsou tak chutné a veliké, že jsem ještě nenašel dost sil se jich zbavit. Zatím jen opaluji nůžky po řezu nad plamenem. Mladou VP i Maďarskou mám OK. Jednou ty staré stromy nahradí. Některé novější odrůdy (u mě např. Veharda) jsou na šarku méně háklivé.

Pokud jde o dobu květu, v kterékoliv lokalitě a při stejném oslunění jsou rozdíly v počátku kvetení odlišných odrůd velmi malé (někdy jen dva dny). Přitom pořadí nemusí být vždy stejné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 25.10.2016 14:32

Nevím, kamo, nevím. Jednu Leskoru mám hodně zastíněnou a kvete úplně poslední a přesto problémy s opylením nejsou. Včely na ní taky moc nejsou vidět, protože v tu dobu již dávají přednost broskvoním. Nějaký spolehlivý prodejce by se určitě na Slovensku našel, co by Vám ji poslal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 27.47 (?), 25.10.2016 15:44

Takže Leskora kvitne ešte neskôr ako Bergeron?

U toho Bergeronu sa bojím zase moniliózy - ako Ste uviedli vo vlákne Bergeron je nejlepší  "Na m.úžeh je opravdu hodně citlivá".

Bergeron je teda citlivejší na moniliózu ako Maďarská, Sabinovská, Veharda a Leskora?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 25.10.2016 16:07

Bez preventivních dvou postřiku(těsně před květem a při dokvétání) jsou ohroženy všechny meruňky.Leskora tady kvete před Bergeronem, zároveň s VP a Maďarskou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.10.2016 18:37

Myslím, že zkušený zahrádkář, který má vzrostlou Maďarskou i Sabinovskou je v sezóně dokáže snadno rozeznat. Jeden plod cizí meruňky a navíc třeba před sezónou bych nechtěl určovat. Nicméně v červenci bych už jen vizuálně rozlišil tak 95% svých plodů VP a Maďarské. Po tmě se pak dají trochu rozlišit jazykem podle mírně odlišné pokožky. Ale samozřejmě, pěstitelé znají i jiné rozlišovací znaky, jako chuť, pecka apod. Na druhou stranu, nikdo neumí rozlišit všechny zahradní detaily. Já bych např. nerozeznal pálenku ze švestek a pološvestek jako někteří experti a v jádrovinách místy úplně plavu.

Schválně, která to je? VP nebo M?
Schválně, která to je? VP nebo M?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 25.10.2016 19:58

Hm, je tam dost výrazná šarka na plodech. Deformace, kroužky. To se pak těžko určuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.10.2016 20:49

S tou šarkou máte pravdu. Mám ji na třech největších stromech naočkovaných na slivoňových odkopcích. Ale ty plody jsou tak chutné a veliké, že jsem ještě nenašel dost sil se jich zbavit. Zatím jen opaluji nůžky po řezu nad plamenem. Mladou VP i Maďarskou mám OK. Jednou ty staré stromy nahradí. Některé novější odrůdy (u mě např. Veharda) jsou na šarku méně háklivé.

Pokud jde o dobu květu, v kterékoliv lokalitě a při stejném oslunění jsou rozdíly v počátku kvetení odlišných odrůd velmi malé (někdy jen dva dny). Přitom pořadí nemusí být vždy stejné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 27.47 (?), 25.10.2016 22:15

"Pokud jde o dobu květu, v kterékoliv lokalitě a při stejném oslunění jsou rozdíly v počátku kvetení odlišných odrůd velmi malé (někdy jen dva dny). Přitom pořadí nemusí být vždy stejné"

zaujímavá informácia - vlastne viacej záleží na vonkajších podmienkach ako na odrode... potom teda na odialenie kvitnutia má význam natierať kmieniky vápnom? Môže sa aj na mladé stromky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 25.10.2016 22:44
Nevím, jak hodně oddaluje kvetení natírání stromů vápnem, ale zastínění sousedovými vzrostlými jehličnany oddaluje dosti účinně. Rozdíl v rozkvétání mezi zastíněnou a nezastíněnou Leskorou je zcela určitě delší než dva dny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 26.10.2016 5:34

Tady jsou rozdíly v kvetení odrůd delší než 14 dnú a za použití Šittova řezu více jak tři týdny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.10.2016 9:00

To je zajímavé, že to máte tak přesně spočítané. U nás, když během kvetení meruněk je kolem nuly, natáhne se perioda až na měsíc. Jsou-li v době květu na teploměru třicítky (taky už to bylo), kvetou skoro všechny naráz a odkvetou za 3-4 dny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika