Lejuna nebo Veselka



host - 0.146 (?) 
29.10.2012 13:19, zobrazeno: 5497x

Mám na zahradě pozdní Bergeron a chci si pořídit nějakou ranou odrůdu, po různém zkoumání jsem to zúžil na tyhle 2 odrůdy. Zajímají mě vaše zkušenosti a názory na tyto odrůdy. Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 29.10.2012 18:38

Z Lejuny jsem párkrát plody měl, ale žádná sláva to zatím nebyla. Papírově je hodně citlivá na moniliový úžeh květů a tento rok trpěla nějakou jinou chorobou, projevující se později na listech. Seřízl jsem ji až u země a říkal jsem si, že se buď vzpamatuje, nebo půjde pryč. Určitě ji nemám natolik vyzkoušenou, jak třeba Leskoru. Veselku mám teprve prvním rokem. Doporučuji si zadat do vyhledávání obě dvě odrůdy. Papírově by měla být Veselka v chuti určitě lepší. Lejuna má myslím velmi dobrou jarní mrazuodolnost květů. Z raných meruněk se mně nejlépe osvědčily Leskora a Radka. V tomto období jsou prozatím chuťově bezkonkurenční.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 18.7.2015 20:56

Lejuna patří - dle mého - mezi ranými lednickým, i meruňkami k tomu nejlepšímu. Alespoň pro moji chladnou polohu. Plody sice nejsou tak velké jako Goldrich, Pinkcot a Silvercot, ale chuť je lahodná, sladká, výrazně meruňková (srovnávám samozřejmě jen se současně zrajícími odrůdami). Zřetelné jsou projevy šarky na peckách i slupce (vidět na druhém snímku na plodu vpravo uprostřed), kvalitu dužiny to ale neovlivní.

Lejuna
Lejuna
Lejuna
Lejuna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 18.7.2015 21:10

Je to tak. Mně tedy záhy zašla na jakési houbové choroby, se suchou skvrnitostí v čele, ale dobře jí sekundoval i moniliový úžeh. Protože jí ale do pěstování v produkčních sadech doporučovala publikace Pěstujeme meruňky a to zvláště pro její vhodnou dobou zrání mezi Leskorou a Karolou, tak jistě nebyla k zahození ani v chuťových vlastnostech¨.Cituji s Pomologického atlasu: Plody jsou pro svoji ranost a kvalitu vhodné jako stolní ovoce pro přímý konzum. Hodí se však i pro kompotování a mražení. Dužnina drží dobře po rozmražení barvu, tj. rychle nehnědne. Také se ovšem uvádí, že vyžaduje ochranu proti moniliovému úžehu, takže by zřejmě nebyla vhodná pro odpůrce této chemické ochrany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 2.7.2023 10:35

V tomto vlákně s názvem Lejuna nebo Veselka máte v předposledním příspěvku komentář i s fotkami. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 229.114 (?), 2.7.2023 11:50
Ak je to pre mňa ďakujem vam pekne za reakciu..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 10.7.2023 14:15

Nejsou to špatné meruňky.

Lejuna
Lejuna
Lejuna
Lejuna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10078) - 70.240 (?), 10.7.2023 15:27

Lejuna je mrazuodolná s výhodným dozráváním po Ledaně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika