Klejotok na Leskoře



Stránky: 1,  2,  3   
host - 219.12 (?) 
2.4.2014 7:55, zobrazeno: 18743x

Prosím o radu.Na podzim zasazené Leskoře na více místech vytéká smůla.Není to taková ta rosolovitá hmota, ale spíše smůla.Na některých místech ani není vidět žádné poranění.Jedná se zřejmě o klejotok. Máme několik meruněk a ty jsou zdravé.I vedle stojící Harcot  , je také sázený na podzim je v pořádku.Nikdy jsem se s tím nesetkal u tak mladého stromku.Mám stromek nechat jestli si stím poradí nebo ho vyměnit za nový?Mohl být stromek nepadený již při koupi?Za rady předem děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 2.4.2014 11:12

Poškození nafoťte, poté zveřejněte.Žáden doktor nevyšetří pacienta na základě textové informace.Když už, tak z fotografie možná.

Zřejmě to bude menší poškození, které je možno ošetřit.Mladý stromek, když zakoření v dobré půdě, vylehčené pískem, rány ochotně zacelí.U meruněk je zvlášť důležitá lehká, propustná,kvalitní zemina.Většina meruněk,které zajdou v prvních létech po vysazení z jednoduchých příčin, nebo jejích kombinací.Utužená půda-udušení, mrazová poškození-klejotok, přeplození,nevhodná podnož, nevhodné prostředí, absence ošetření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 219.12 (?), 2.4.2014 12:20

Nevím jestli to bude na fotce dostatečně vidět, ale vytéká skrz kůru světlá tekutina, která na vzduchu tuhne a nahromadí se jí kulička třeba 1 cm.Vytéká to z různých míst po celém kmeni a tlačí i z pod balzámu po ošetření větví.Bohužel jsem to ráno oloupal.Vím že to nic neřeší.Trochu se bojím jestli jsem to nepřehnal z cereritem, ale na to bývám opatrný.Lehce ho z jara přihodím ke stromkům a zapravím do země.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 219.12 (?), 2.4.2014 12:39

Ještě bych přidal, že to nevytvaří žádné nekrotické rány, nebo alespoň zatím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 200.142 (?), 2.4.2014 12:42

Obdobný problém mám i já, jsem na to založil příspěvek s názvem klejotok. Ze čtyřleté (asi) meruňky na větvi vytékal klejotok, ošetřil jsem to a teď z pod balzámu vytéká čirá tekutina. Taky tam nebyla nekróza, možná trošku pod kůrou zhnědlá vrstva, alr tuto jsem vyřezal. Nevím, jestli to mám nechat tak nebo větev pod tímto poraněním uříznout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 2.4.2014 15:55

Myslím, že to nebude vážný problém.Pouze drobná ranka, přerušení pletiv.Mladý stromek ranku brzy zacelí.Pokud se klejotok více rozvine, informujte včas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 200.142 (?), 2.4.2014 16:53

A co se dělá, když se klejotok více rozvine? Je rozdíl, když vytéká čirá nebo tmavá tekutina?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 3.4.2014 10:18

Malá ranka se brzy zacelí, horší je, když se postižené místo rozrůstá.Za zbytky odumřelé kůry se zdržují houby, škůdci.Odumřelou tkáň odstranit nožem až do zdravé části.Ránu ošetřit roztokem octa, fungicidem,zatřít balzámem, štěpařským voskem.

V barevných odstínech klejotoku, tuhosti bude rozdíl ve stáří klovatiny,případně v druhové,(odrůdové) příslušnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.136 (?), 10.4.2014 15:28

Takže místo s vytékajícím klejotokem jsem vyčistil až do zdravého, místo pod kůrou bylo hnědé a zvláštně zapáchalo. Takže dále jsem ránu vytřel octem a po zaschnutí jsem tu ránu zatřel stromovým bylzámem. Pár dní bylo vše ok a myslel jsem, že je po problému. Ale nyní jsem si všiml, že přes zatření začala protékat čirá hustá kapalina. Co s tím mám dělat? Před tím klejotok byl hnědý. Je toto jen reakce stromu na řez, jak jsem čistil ránu nebo musím pokračóvat a dále se pouštět do vyčistění atd. Nechci do stromu pořád zasahovat. k.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 10.4.2014 19:00

Pokud nechcete nyní znovu zasahovat, počkejte na letní období po první míze.Přesvědčete se, zda není příčina klejotoku v těžké, utužené půdě.Nebo zda nebyl stromek vysazen na podzim, a zeslabený vystaven mrazu.

Nyní na jaře by měly začít obnovená řezná poranění hojit, rány by se měly celit novými závaly.V létě po první míze ránu s klejem znovu očištěte nožem,nově vzniklé závaly obejděte, a celý proces desinfikace opakujte.Pokud mohu doporučit, příště vynechejte levný balzám, a nahraďte jej štěpařským voskem.Štěpařský vosk vytvoří hrubší vrstvu, která zabrání ronu kleje.Neklesejte na mysli, stromek je mladý, zahojí se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika