Jak ostříhat meruňku a broskvoň?



Stránky: 1,  2,  3   
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 173.196 (?) 
29.9.2011 21:57, zobrazeno: 55714x
Dobrý den, na jaře jsme zasadili meruňku a broskovoň. Snažila jsem se vyčíst z knih jak je ostříhat, ale než jsem to nějak pochopila, tak je podzim. Poradíte mi prosím někdo jak a kdy tyhle dva stromky ostříhat? Nevíte o nějakém kurzu, kde se střih učí? Děkuji Markéta
merunka
merunka
broskvon
broskvon
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 30.9.2011 21:08

Stříhat se učí jakmile se něco ví o růstu samotném a to jak kořenů, tak toho ostatního včetně veškeré problematiky kolem asimilátů. To všechno spolu souvisí. My musíme vědět proč řezat, kde řezat a jak pravděpodobně na to strom patřičné sorty zareaguje. Ta broskvoň je "ukázkově" špatně seříznuta v prvním výchovním řezu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 173.196 (?), 30.9.2011 21:37
Děkuji za reakci, mohu poprosit o radu co s tím?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 30.9.2011 23:16

Vložte fotky až na jaře a pak budeme řezat. U té broskve se všecno postranní odřeže těsně u kmínku a zavoskuje a z té horní větve se odpočítá od toho zalomení 5 pupenů a zvytek se odřízne. Stromek by měl reagovat tak, že vyžene 4 až 5 rovnocených větví vzrůstově vyvážených. U meruňky se odstraní jeden z těch dvojáků tak, že se ponechá jen jeden pupen a na druhém se nechají 3 pupeny a uvidí se. I zde bude snaha dostat korunu do rovnováhy. U stromů platí dominance a to znamená, že větve výše postavené mají snahu růst rychleji, mohutněji a výše, zatímco ty dole nevyraší vůbec nebo slabě, viz ta broskev.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 173.196 (?), 9.3.2012 17:24

Dobrý den, přichází jaro a jsem tu opět pro radu. Zakoupila jsem v antikvariátu knihu řez ovocných dřevin a něco si přečetla.

Meruňka: v části opravný řez meruněk doporučují: 2-3 výhony odspodu odříznout ve větevním kroužku, ostatní na patku (pod normální pupen). Je to trochu odlišné od toho co jste radil na podzim. Pokud odříznu spodní větve ve větevním kroužku, tak si zvýším kmínek a přijdu o jedno patro - pokud to dobře chápu, tak v tomto místě již nic nevyraší. Nejnižší větvičku mám 65cm nad zemí, tak nevím jestli kmínek zvyšovat. - Chápu to dobře? Přikládám aktuální fotku, co byste tedy doporučoval?

Broskvoň: přímo o broskvoních nic nepíšou, ale dá se postupovat obdobně? Taká přikládám novou fotku. Nejnižší větévka je 60 cm nad zemí.

Ještě bych se ráda zeptala, kdy je nejlépe řez provést a kdy stříkat proti kadeřavosti a suché strupovitosti (nyní, nebo až začnou rašit lístky?), je třeba udělat nějaký odstup mezi řezem a postřikem? 

Děkuji moc za případné rady.

merunka
merunka
broskvon
broskvon
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 173.196 (?), 12.3.2012 20:08

Poradíte někdo prosím? Také nevím kdy řez udělat, psali, že opravný řez se dělá v předjaří, ale nevím kdy přesně... asi by stromky neměli vykvést?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 218.223 (?), 12.3.2012 23:03

Je jasné, že oba stromky nejsou dobře rostlé a tak je těžké se rozhodnout, jak na ně.

Zkusil jsem to do fotek nznačit, ale jsou třeba i jiné možnosti. Dávám to do placu jako podnět k dalším názorům.

Josef.

meruňka
meruňka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 16.3.2012 16:56

Pan Josef to naznačil celkem dobře. U takto už pokazeného stromku (asi ve školce) to lépe nejde. Důležité je aby u té nižšší vidlice nebyly více jak 2 očka. Lepší je jen jedno. U toho spodního obrostu bych odřezal to co roste kolmo a zatím ponechal to co je hodně odkloněné jako ponocnou asimilační plochu. Ono stejně tyto větévky nikam moc nedorostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 218.223 (?), 12.3.2012 23:05

Ještě ta broskvoň.

Dobrou noc.

Josef.

broskvoň
broskvoň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.182 (?), 12.3.2012 23:27

Pokud se mohu přidat - meruňku jsem myslela také tak, u broskvičky bych letos nechala tři spodní větvičky, vrch nad tím ustřihla, pořádně vyvázala kmínek a tu třetí odspodu ke kolíku a příští rok založila novou korunku (nebyla by o nic výš, než ponechaná p.Josefem). Připadá mi zbytečné u tak malého stromku ponechávat od počátku křivou korunku. A chtělo by to něco přihodit, má slabé proutky.

Ještě poznámku pro Majus - kolíky slouží k tomu, aby se k nim stromečky osmičkovým úvazkem přivazovaly, ne aby jen stály vedle stromku.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika