Co je to za meruňku?



host - 112.58 (?) 
17.7.2015 16:54, zobrazeno: 6044x

Žádám znalce, jestli by mi nepomohli určit odrůdu meruňky. Mám ji již devátým rokem, rodila za těch devět let asi třikrát. Letos byla úroda obrovská. Sklidil jsem cca 180 kg. Tento rok rodila od 9. do 16. 7. bydlím u Olomouce, takže Haná, 220 m.n.m. Trpí na moniliozu, ale díky postřikům v období květu se mi ji daří držet při životě. Přikládám pár fotografií, zvláštností jsou plody do špičky a velmi ostré pecky, kvete růžově. Plody letos váhy od 25 do 50 g, byly menší díky hojné úrodě, jindy jsou i 70 g. Děkuji za odpověď.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 112.58 (?), 17.7.2015 16:59

Další foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 112.58 (?), 17.7.2015 17:00

A ještě jedno, omlouvám se, ale neumím vložit více fotografií najednou


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 18.7.2015 10:11

Zdravím, pro vložení více fotek se musíte přihlásit.Určit Vámi pěstovanou odrůdu jen z fotek a stručného popisu, nebude jednoduché.Podle špičky na vrcholu a žlutého zbarvení by se mohlo jednat o Maďarskou odrůdu Gönci(bez záruky)cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.58 (?), 18.7.2015 11:29

asi to bude ona, koukal jsem ještě na fotky na netu a je jí velmi podobná... děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.152 (?), 25.7.2015 8:08

Taky mám jednu neznámou plodnou odrůdu meruňky a to vlastní chybou.Získal jsem cca před 20-25 lety v zahradnictví v Ostravě roub novošlechtění, tuším že to bylo ze Slovenska ze stanice Veselé, označení začínalo VS + číslo, ale číslo bohužel již dnes neznám, nezaznamenal jsem si ho dobře.Meruňka je z jistotou samosprašná, rodí každoročně, má dlouhou periodu kvetení.Odrůdu jsem  narouboval na meruňkový semenáč, je bez klejotoku,dozrává přibližně jako Velharda, kterou mám na druhé zahradě, po dozrání ovoce padá, viz foto.Má letos tolik plodů že doplní kvas z Velhardy. Co by to mohlo být za odrůdu?Martin








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 25.7.2015 9:58

Zdravím, pojďme na to vědeckysmiley.Můžeme vyloučit Veselku, Vesnu a Velitu, ty zrajou o něco dřív.Vestar jde hůř oddělit od pecky.Vesprima nemá červené líčko, slupka je oranžová s osamocenými světle červenými skvrnamiVehardě je dobou zráni nejblíž Vegama, taky se dřív prodávala pod označením Vs+číslo, plody by měly být menší, dužina tuhší, průměrné chuti.Velbora by měla dozráva asi 10 dnů po Vehardě, velikostně i chuťově jsou si hodně podobné.Barbora zraje schodně s Vehardou nebo krátce po ní, slupka je oranžově žlutá na osluněné může být slabě červené líčko, dužina je hodně šťavnatá, příjemné meruňkové chuti, je citlivější na vlhkě počasí v době dozrávání plodu, ty po delším ovlhčení často praskají a poté hnijí.Můj typ je Vegama, samozřejmě bez záruky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.152 (?), 26.7.2015 8:14

Asi máte pravdu, vzpomínám že to označení bylo cca VS 9-12,  nebo VS 12-9, to by měla být Vegama. Ta Velbora je pozdní, ta to asi nebude.Jinak plody jsou dostatečně chutné, nezdá se mi v porovnání s jinými odrůdami že by byly chuťově jen průměrné.Cením si spolehlivé každoroční plodnosti, z plodů je málo odpadu.Asi si tuto odrůdu znovu naroubuji, ale na nějakou méně vzrůstnou podnož, tuším Vegama nemá dobrou afinitu se slivoňovými ponožemi, budu muset zvolit mezištěpení.Díky za pomoc.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika