Bio hnojení meruněk, broskví, slivoní, třešní, jablek, kiwi, borůvek



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?) 
1.4.2014 17:41, zobrazeno: 46050x

Podobné téma na hnojení jsem tu viděl ale rozebíralo se jaké nejlepší chemické hnojivo použít.

Mě by, ale zajímalo jaké nejlepší přírodní hnojivo. Koňský, kravský,králičí hnůj nebo slepičinec(samozřejmě řádně uleželých). je nejlepší pro: meruňky, broskve, slivoně, jabloně, třešně, kiwi, borůvky, maliny.
na Zahradě mám černou řekl bych i úrodnou zeminu.Ale chtěl bych dopřát stromům nějakou tu výživu navíc.

př: Borůvky mají rádi kyselo. Přidat králičí hnůj s pilinami z jehličnatých stromů.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 210.179 (?), 1.4.2014 20:26
Kompost ulezely, ale jestli mate kvalitni cernozem tak to nemusite prehanet s hnojenim.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 201.22 (?), 2.4.2014 8:39

A podporovat přírodu v tom, aby sama obohacovala půdu o živiny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 78.211 (?), 2.4.2014 9:00
Přehánět to právě nechci. Proto chci použít přírodní/bio hnojvo. A na jednom fóru někdo tvrdil, že je rozdíl v kyselosti mezi kravským a koňským hnojem. Na zahradě mi jde jak broskev tak i meruňká, ale tyto dva stromy mají rozdílné potřeby na živiny. Někdo jiný třeba pěknou zeminu nemá takze tento příspěvek bude i pro ně :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 32.81 (?), 2.4.2014 9:30

Bio hnojivo je ale i "ošklivá chemie" např. síran draselný, síran železnatý (zelená skalice), hořká sůl, patentkali, kieserit apod. Všechno to jsou certifikovaná bio hnojiva.

Na druhou stranu není, pokud vím, v ČR certifikovaný žádný bio kravský hnůj, pouze několik málo (cca 5-10) koňských a slepičích.

Rozdíl v kyselosti je dokonce i mezi kravským hnojem od různých producentů - např. na borůvky je použitelný granulovaný kravský hnůj od Rašeliny, resp. Forestiny - má pH 5-7, zatímco většina ostatních 6-8. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 16.212 (?), 2.4.2014 11:27

Přehnat to můžete minerálními hnojivy a asi i některými přírodními (např. hnojem). Příroda sama "hnojí" trošku jinak, tam se to asi přehnat nedá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 2.4.2014 12:15
Tak tím případem jsem měl na mysli "přírodní" tím myslím jet k zemědělci, nabrat si koňský hnůj a nechat ho 1,2 roky zetlít a až pak ho přidávat ke stromům. Popřípadě čeho se mám vyvarovat abych to i tímto hnojením nepřehnal. Zároveň mě zajímá jak hnojí příroda sama sebe? A jak se toho dá využít.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 201.22 (?), 2.4.2014 15:18

Příroda to hodně zjednodušeně dělá takto:

Jsou dva zdroje živin (tj. chemických prvků): podloží - resp. odštěpené minerální částice, kameny (např. P, S, Ca, Mg, mikroživiny) a atmosféra (C, O, H, N). Živiny z těchto zdrojů se dostávají do půdy hlavně činností organismů - houby "těží" živiny z kamenů, bakterie a rostliny z atmosféry. V půdě jsou pak tyto živiny skladovány v několika "kontejnerech" - organismy (živé a mrtvé), půda sama (na povrchu půdních částic) a voda. Zároveň mají tendenci z půdy "mizet" - rozpuštěním ve vodě, ta se gravitací dostává do nižších pater půdy (z dosahu rostlin) a potom pryč z pozemku a povrchovou erozí (voda a vítr).

 Takže:

 Zlepšit využívání zdrojů - vytvořit vhodné prostředí pro houby (mykorhizzní a saprofytické, pro ty parazitní radši ne) a bakterie (nejlépe pro ty, které dokáží ze vzduchu fixovat dusík) a pěstovat rostliny (hodně, rostliny živí mikroorganismy, ale zároveň minimalizovat konkurenci).

Maximalizovat zásobárnu živin - podpořit půdní organismy, "povrchové" organismy a rostliny (odnášet z pozemku jen to nejnutnější - úrodu a zároveň přinášet na pozemek dodatečný organický materiál - mulč, kompost, hnůj - i když tento vstup by se mohl časem snižovat, zahrada by si mohla generovat spoustu materiálu sama) a vylepšovat půdu (zvýšit vnitřní povrch půdy, např. obohacováním o humus).

Minimalizovat odliv živin - snižovat množství vody, která prosakuje do hlubokých vrstev půd (pěstovat dostatek rostlin, zlepšovat půdu), zabránit erozi (větrolamy, pěstovat rostliny). Atd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 3.4.2014 10:21

Zároveň mě zajímá jak hnojí příroda sama sebe?...no, ono se tomu neříká hnojení, ale koloběh živin.

Na rostlině naroste listí a plody, ty pak opadají a rozloží se a živiny s nich se dostanou zpět do půdy. Případně to listí a plody sežere nějaké zvíře, to pak vyrobí z toho nějakou moč a trus a to spadne na zem a tam se to zas nějak rozloží a dostane se to do půdy, kde si ty živiny zas najdou kořeny rostlin. A nakonec i to zvíře a ta rostlina celá uhyne, rozloží se a nějaká jiná rostlina zas použije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 3.4.2014 10:48

Ano, to je koloběh živin, konkrétně dusíku v přírodě.  Předpokládá ovšem, že do toho nezasahuje člověk tím, že rostlině odebere plody, pohrabané listí, ostříhané dřevo. Příroda taky neví, že člověk, co sní a vyloučí,  nevrátí do půdy nýbrž do kanalizace. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika