Technika orby



host - 175.210 (?)
7.1.2013 20:15

Prohlížel jsem si opakovaně video o seřízení, naposledy před pár minutami. Nemůžu si pomoci, ale video považuji za velmi nedostatečné.Video postrádá instruktáž o seřízení obou orebních těles na stejný záběr. Tělesa musejí být seřízena tak, aby nešly ani na špici - to by se pak nekontrolovatelně zahlubovala, ti kterým to tak jde rvou kleče nahoru, a ani na patu - teda na plaz, to se pak orební tělesa samovolně vyhlubují, nebo respektive jedno a ti co to mají takto tak na pluhu stojí a ani jejich hmotnost okolo sta kilogramů není schopna pluh zatlačit do záběru. To znamená, že orební tělesa jsou ve stejné poloze, aniž bych něco dolaďoval zadním stavěcím šroubem na tělese, kterým se seřídí hloubka orby přímo na místě a obě tělesa aniž bych pak šahal na tento šroub, musejí na pár milimetrů orat na stejnou hloubku. Že pan Šimák v závěru seřizování orebních těles před vlastní orbou, strká prst pod plaz je k smíchu. Nejsem v té situaci, že bych měl, jak vy říkáte, nestejně ojeté naklady (s čárkou je to úplně něco jiného, tak se třeba může říct tomu co je na korbě vozidla) - správně radlice. Domnívám se, že i v tomto stavu by se dal pluh seřídit, tak aby oral ke spokojenosti majitele. Velmi zjednodušeně - pochopit, seřídit a orat.

brousek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
host - 175.210 (?), 13.12.2012 10:34

Pane Homolko, nebudu se přít, kdo co pochopil, nebo nepochopil, nebo chytl, či nechytl tonzilitidu. K seřízení nepotřebuji žádný špalek. Toto se tuším dělá u mnohoradličných pluhů, kde se ještě před započetím orby, seřizuje pluh podle požadavků agronoma, který určí co kde a na jakou hloubku se bude orat. Dělá se to proto, aby celý pluh, to je všechny orební tělesa šly na stejnou hloubku. U dvoukolového traktoru s jední orebním tělískem je to zbytečné. K základnímu seřízení skutečně stačí rovná pevná plocha a sada klíčů. Další seřízení kolmosti skupice k orané ploše se nastavuje podle hloubky brázdy přímo na místě, podle oka, nepotřebuji k tomu žádný úhelník, zase mi k tomu stačí jen 18tka stranový klíč. Velmi pěkné zařízení, kterým se dá seřídit a zafixovat orební těleso je vidět na obrázku o pár příspěvků výše. Osobně to považuji za suprovku v nastavování orebních těles. Je to od Gutbrod.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.36 (?), 15.12.2012 10:05

Dobrý den, děkuji všem diskutujícím, že se snaží pomoci. Pluh jsem zatím nastavoval jen šrouby nastavovacího tělesa (předním a zadním) a dorazem pravým 26 (doraz levý už někdo přivařil). Takže levý pluh jsem nastavil v brázdě předním šroubem nastavovacího tělesa tak, aby držák slupice 11byl kolmo k povrchu záhonu. Pravý pluh pak dorazem pravým 26. Je pravda, jak pluh zabral vlivem vůlí se kolmost ztratila a pluh šel do většího stranového záběru, takže jsem nastavení opakoval, opakoval a opakoval, nějak +/- se to kolmosti vzdáleně přiblížilo. Také jsem ubíral hloubku předním šroubem, stejně jsem musel často nadlehčovat a jakoby tlačit - tam je ta největší námaha a propocení. Šrouby 24 a 20 jsem pouze dotahoval, jak jsem psal často zaberu za kořen, nebo kámen, dokonce se mě teď naposledy povedlo ohnout jednu špičku, takže břity půjdou dolů a nechám je vytáhnou u kováře, pokud nějakého seženu. Podle rad na rovné ploše musím seřídit čepele 8 a plazy 10 pomocí šroubů 24 a 20 do jedné roviny - znamená to, že závěsné zařízení musí být rovnoběžně s rovnou plochou a pak šrouby 20 a 24 nastavím rovnoběžnost čepelí a plazů rovnoběžně s rovnou plochou (jinak si myslím, že sestava přepadává podle vyvážení dopředu, nebo dozadu, asi to bude souviset i s nastavením zadního šroubu nastavovacího tělesa)? Poslední sobotu než napadl sníh a zamrzlo se mě podařilo poorat (poskákat) téměř celý zbytek zahrady. Propotil jsem se zase jako kůň, naštěstí jsem to neodnesl nemocí, bylo už dost chladno. Škoda, že zamrzlo a nemůžu hned vyzkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 5.1.2013 15:46

Hoste 130.36, Myslel jsem si, že když tě navedu k prameni, to je na videa Vari, že ti pomůžu. Bohužel, video je zmatečné, nic neříkající. V odpovědi na dotaz mne odkázali na pana Šimáka, to je ten co předvádí. Mejlem dostal mé číslo telefonu, zavolal mi a bavili jsme se cca 28min. Nedověděl jsem se nic, ale nabídli se mi, že jak pojedou okolo, že se staví a pluh mi seřídí. Můžeš to zkusit. Já ale nabyl dojmu, že tomu moc nehoví, ale dobře hájí zájmy firmy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.40 (?), 6.1.2013 12:18

Děkuji. Souhlasím, že videa a návod ze stránek Vari nejsou pro mě k nastavení pluhu úplně vyčerpávající, jako by tam něco důležitého chybělo, nastavoval jsem podle nich a nenastavil. Také jsem se snažil něco odkoukat z YouTube. Na druhou stranu vím, že udělat dobrý návod není až tak jednoduché a také, že i když něco dobře umím, tak to ještě nemusím umět dobře vysvětlit. Zkusím se s nimi domluvit, až budou mít nějakou akci poblíž, e-mail jsem v dotazech na stránkách Vari našel. V sobotu jsem demontoval čepele, na jedné jsem ohl špičku a chtěl jsem je nechat srovnat a vytáhnout u kováře. Protože můj předchůdce asi používal pluh jako jednostranný je rozdíl velikostí mezi levou a pravou čepelí značný a vidím to spíš na kompletní výměnu obou čepelí. Fotku dodám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.107 (?), 6.1.2013 13:02

Pluhařina je tak trochu věda, ať se to někomu líbí nebo ne a kdo zvládá základy pochopí i to video Vari. Úplný laik, by měl načerpat trochu teorie a i praxe od znalého, protože jedině tak se dá pochopit nastavení a souvislosti od výrobců. A jen úlný laik se snaží nastavit odracák a nestejně "ojetýma" nákladama. Ve videích prostě nelze postihnout všechny souvislosti co - s čím a o kolik a počítá se s tím, že o tom zájemci něco vědí. Používání obracáku jako jednostranný pluh je celkem běžná varianta a možná se k ní dopracujete taky. Proč, vám ukáže až praxe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 7.1.2013 20:15

Prohlížel jsem si opakovaně video o seřízení, naposledy před pár minutami. Nemůžu si pomoci, ale video považuji za velmi nedostatečné.Video postrádá instruktáž o seřízení obou orebních těles na stejný záběr. Tělesa musejí být seřízena tak, aby nešly ani na špici - to by se pak nekontrolovatelně zahlubovala, ti kterým to tak jde rvou kleče nahoru, a ani na patu - teda na plaz, to se pak orební tělesa samovolně vyhlubují, nebo respektive jedno a ti co to mají takto tak na pluhu stojí a ani jejich hmotnost okolo sta kilogramů není schopna pluh zatlačit do záběru. To znamená, že orební tělesa jsou ve stejné poloze, aniž bych něco dolaďoval zadním stavěcím šroubem na tělese, kterým se seřídí hloubka orby přímo na místě a obě tělesa aniž bych pak šahal na tento šroub, musejí na pár milimetrů orat na stejnou hloubku. Že pan Šimák v závěru seřizování orebních těles před vlastní orbou, strká prst pod plaz je k smíchu. Nejsem v té situaci, že bych měl, jak vy říkáte, nestejně ojeté naklady (s čárkou je to úplně něco jiného, tak se třeba může říct tomu co je na korbě vozidla) - správně radlice. Domnívám se, že i v tomto stavu by se dal pluh seřídit, tak aby oral ke spokojenosti majitele. Velmi zjednodušeně - pochopit, seřídit a orat.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 7.1.2013 20:38

Ještě doplním obrázkem, který považuji v této věci za velmi důležitý. Již tady byl jedou, ale byl odstraněn, nevím proč, když Vari bylo v licenci Gutbrodu, ten obrázek je z jejich pluhu za čtyžkolák. Je tam možnost vidět, že orební těleso je ke slupici připevněno dvěma šrouby. Mezi nimi je opěrka, která je součástí slupice, to je to zahnuté železo, na orebním tělese jsou dva šrouby, kterými se seřizuje náklon orebního tělesa. Při povolení šoubbů na sluoici, můžeme natáčet orbní těleso pomcí dvou šroubů, co jdou proti sobě. Pvolením horního a dotažením spodního natáčíme orební těleso na špici a naopak.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 7.1.2013 20:44

Pozor!!!  Zkonil jsem to!!! Je to právě naopak. Omlouvám se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.121 (?), 8.1.2013 0:39

Pane Brousku, děkuji Vám za detailní rozbor, rady a hlavně trpělivost. Jak se dostanu na zahradu namontuji naklady (čepele)  zpět na pluh a podívám se jak byly doteď nastavený, myslím si, že na špici, musel jsem hodně nadlehčovat, také tlačit a jak píšete zadním šroubem nastavovacího tělesa to seřídit nešlo. Seřídím přes ty 2 šrouby (23 a 20) na držáku slupice (11). Pak už jen zkusit orat, to bude, ale až na jaře. (Jak píšete s tím prstem, v jiném videu orba nastaveni.wmv nastavují konec plazu (10) 3,5cm nad rovinu, tím jsem vlastně před 3 roky začínal bral jsem to za bernou minci. Ty návody jsem četl, videa prohlížel a diskuzi na zahradě četl mnohokrát.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.22 (?), 8.1.2013 9:32

S chutí to tady pročítám. Mám sice Fortschritta, ale technika seřizování pluhu je univerzální. Myslím, že problém nás, kteří ořeme jen malé plochy je v malé praxi. Chtělo by to vyrazit na nějaký větší lán. Buď po domluvě a nebo někam kde nebudeme určitě škodit a zkoušet a zkoušet. Vidím to u sebe: zapřáhnu nějak to seřídím a ono to nějak oře, tak s tím nehejbu a raději se trochu dřu. Než za rok znova ořu tak se připojovací těleso použije při jiné práci, rozšteluje se a pak je to celé dokola.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika