Technika orby



Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 128.254 (?)
11.11.2012 9:04

Zdravím pane Brousek, máte jistě pravdu a rozhodně by byla na takovou rychlost lepší šroubová odhrnovačka, ale ta potřebuje větší tažnou sílu, protože se obracená půda delší dobu tře o odhrnovačku. V lehčích půdách to zřejmě Vari utáhne, ale v těžších půdách by byl asi problém. Pro výrobce je snažší vyrobit jednodušší odhrnovačku s větší zárukou třeba i horší funkčnosti. V každém případě je dobré odstranit z odhrnovačky barvu a pomocí nějakého nástroje do úhlové brusky povrch vyleštit. Takto upravená odhrnovačka obrací o 100 procent lépe. Místo krojidla, na které se zachytává hnojivo lze nahradit diskem, ten se nezanáší. Standa.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                  
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 191.186 (?), 11.11.2012 15:20

Kotoučové krojidlo




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 14.199 (?), 7.11.2012 7:03

Zdravím vespolek.

Před třemi týdny byla orba. Zkusil jsem místo plošného rozhození hnoje jiný způsob. Hnůj jsem rozprostřel jen na hranu brázdy, tam, kde nejede kolo. Sice je to trochu přes ucho, přejet brázdu, zastavit, rozložit hnůj a zase. Trvá to déle, ale protože kola neprokluzují na hnoji, je dobrý záběr i bez návleků a dřiny opět ubylo. Poslední problém jsou krojidla. Mám políčko zasviněné plevelem a je tam zelené hnojení, běžné nože toho moc nezmohou. Řešením jsou disky podle JS., ale na ty asi už nedojde.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.210 (?), 9.11.2012 20:42

Konečně jsem dočetl téma. Největší problém zaklápění a prokluz kol. Já jsem si pořídil taky VariIV. Při diskusích s chlapy jsem zjistil, že všichni si stěžují na kvalitu obracení půdy - zaklápění. Když jsem to zjisti, tak mne okamžitě přešla nákupní horečka a snažil se přijít věci na kloub. Za tím účelem jsem si pořídil publikaci Zpracování půdy od J.Hůly, Z.Abrhama a F.Bauera. Samozřejmě to bylo málo a přečetl ještě další zapůjčenou literaturu. Došel jsem k zjištění, že si musím pořídit pluh s pološroubovou odhrnovačkou. Na trhu běžně Vari a MuňťFuňť, oba mají odhrnovačky válcové. Neni to špatné, ale vyžaduje to několikanásobně větší pojezdovou rychlost, než jsou tyto stroje na první převodový stupeň schopné poskytnout. Čirou náhodou jsem potkal v jednom malém, dnes již neexistujícím, krámku pluh NM1-017. Měl však dvě chyby - tloušťka připojení do nastavovacího tělesa je 20mm a v návodu k obsluze chybí 4strany textu, ale co je nejpodstatnější, tento pluh má pološroubovou odhrnovačku a v návodu má napsáno: Rezná a obracacia časť pluhu je konštruovaná na rýchlosť orania 3km/h pri stredne tuhej pode.  Takže bylo nutné k pluhu přikoupil správné nastavovací těleso. Vari má tloušťku připojení 10mm. Bylo nutné puh napřed řádně seřídit, aby obě strany zabíraly stejně. Takže se dnes divím, že si hoši co mají Agzat, tady stěžují. Možná, proto, že mají k Agzatu pluh Vari. Cose týče věšení zelené hmoty na krojidlo, jsou dvě možnosti, při využívání obou orebních těles krojidla odstranit, protože povalená zelená hmota jedním směrem je při jízdě zpět, krojidlem zvedána a převracena do směru jízdy, při druhé možnosti se orá jen jedním orebným tělesem i s krojidlem, ale souprava se na konci brázdy neotáčí, ale objíždí se to co je již zoráno, to znamená, že se provádí orba do skladu a začíná se orat v ose oraného pozemku. Co se týče prokluzu - volit orbu do doby, kdy je půda v optimální vlhkosti, nebo použít orebná kola, ta však bohužel nejsou normálně k mání. Vyráběl je AGS Jičín, coby příslušenství pro MT7 - UNIMAX. V dobovém katalogu to vypadá velmi pěkně a je tam napsáno - zvýšení tažné síly při orbě namísto kolového vybavení 5,00x12, což by pro naše třasořitky bylo jak stvořené. Dnes je možno tyto kola s obtížemi sehnat na AUKRU. Co by se stalo, kdyby místo přiblblých návleků Libice obohatily trh o tuto maličkost.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 128.254 (?), 11.11.2012 9:04

Zdravím pane Brousek, máte jistě pravdu a rozhodně by byla na takovou rychlost lepší šroubová odhrnovačka, ale ta potřebuje větší tažnou sílu, protože se obracená půda delší dobu tře o odhrnovačku. V lehčích půdách to zřejmě Vari utáhne, ale v těžších půdách by byl asi problém. Pro výrobce je snažší vyrobit jednodušší odhrnovačku s větší zárukou třeba i horší funkčnosti. V každém případě je dobré odstranit z odhrnovačky barvu a pomocí nějakého nástroje do úhlové brusky povrch vyleštit. Takto upravená odhrnovačka obrací o 100 procent lépe. Místo krojidla, na které se zachytává hnojivo lze nahradit diskem, ten se nezanáší. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.61 (?), 11.11.2012 9:37

Tak včera jsem se konečně dostal k orání. Dnes mě bolí ramena a vlastně celé tělo, přesto si myslím, že to bylo lepší, než vloni a předloni. Oral jsem 2 záhony jeden asi 200m2 s pováleným zeleným hnojením asi 15cm ječmene a druhý asi 100m2 zapleveleného častečně zadrněného záhonu po rajčatech. Zahradu máme členitou, kamenou zeď na okraji záhonů keře a stromy, sem tam zachytnu i za kořeny v záhonech. Sestavu mám starý oboustranný pluh se starým nastavovacím tělesem převodovku DSK317 a pohonou jednotku s Hondou GCV160. Na rozdíl od předchozích roků jsem požíval obě strany pluhu. Zelené hnojení se mě podařilo zaorat tak ze 60-70%, mohlo to být lepší, bylo dost vlhko. Druhý zadrněný roudapovaný záhon vypadá po orbě lépe. Proč píši. Podle návodu a videí na Vari se mě ani opakovaně nepodařilo pluh nastavit, ani po přečtení této diskuze a najetí na 18cm špalek jsem pluh nenastavil, tak, abych se nenadřel a bylo to podle mých představ Levý pluh mám už přivařený (štelování šroubem je tedy nefunkční), takže lze štelovat pouze nastavovacím tělesem, pravý pluh lze navíc nastavit po uvolnění šroubu. Nastavovacím tělesem šroubem vpředu otáčením doprava nastavuji pluh doprava, šroubem vzadu otáčením doprava jde pluh na špici. V brázdě jsem tedy levý pruh seřídil nastavovacím tělesem a pravý pluh pak šroubem tak aby byly svislé nosníky +/- kolmo k povrchu záhonu. Dodržel jsem další doporučení, jako vyvážení, řídítka ve výšce pasu, vůle nastavovacího tělesa vůči závěsu, používání západek kol a západky převodovky pro 1 a Z, jen pluhy jsem neleštil (v místě styku dolní část lesklý kov, horní rez), nalepenou půdu jsem čistil špachtlí. Po záběru se asi posečítáním vůlí svislý nosič pluhu vychýlil doprava, nebo doleva, znovu jsem provedl dílččí seřízení v brázdě, zcela nakolmo jsem seřídit nezvládl. Zadním šroubem jsem ubíral postupně hloubku. Pořád to není, ale ono je potřeba za řídítka trochu nadlehčovat a udržovat směr. Půdu mám teď lepší než před lety, v letošním suchu to byl popel, teď vlivem vlhka to bylo hutnější, ale jíl to není. Končil jsem již po tmě, navíc se mě podařilo ulomit přední madlo pohonné jednotky, nešla vytáhnout z převodovky. Určitě je chyba mezi řídítky a zemi, možná starý pluh a nastavovací těleso mají velké vůle (nové nasazovat zatím nebudu již kvůli zachytávání kořenů v záhonech). Protože mě čeká ještě poorat dalších asi 200m2 s ječmenem 20-25cm a pak několik menších záhonů uvítám reakce pro ulehčení a zkvalitnění orby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.2 (?), 11.11.2012 17:43

Nemám tolik zkušeností ale snad trochu pomohu. Základ jsou naostřené náklady. Podle zkušeností všech je problém s nožovými krojidly v zeleném hnojení. Seřízení pluhu udělejte znova a seřizujte třebas po každé brázdě. Základ je, když jedno kolo je v brázdě a druhé nahoře, slupice pluhu musí být kolmo k zemi. Na obě strany. Zkontrolujte i stranovou vůli šrouby s pružinami na nastavovacím tělese. Nastavte správně hloubku. Nezapomeňte správně nastavit západky v kolech. A k tomu utrženému držadlu, máte sílu jak bejk. A poradím: všechno mazat. Pořád mít při ruce plechovku a štěteček a všechno furt mazat.

Ppkud jde o příspěvek výše, nemám problémy se zaklápěním a neuvažuju dělat nějaké úpravy. Půda je tu jílovitá a když se trefím do termínu, odhrnuje i zaklápí se velmi dobře. Jedinou úpravu, kterou chci udělat, je navaření větší patky plazu aby lépe opírala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 128.254 (?), 12.11.2012 6:32

Zdravím pane Brousek, určitě Vám usnadní orbu posekání zeleného hnojení. Vezměte křoviňák a "pomydlete" ten porost, ale sekejte to spíš na drť, než jen podseknout. Ať se daří. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 175.210 (?), 12.11.2012 9:44

Stando, při tak nízkém porostu, jak je v příspěvku pana FJ 161.9 z 13.12.2009 v 21:52, neni třeba provádět žádné "mydlení", pluh NM1-017 zvládne kvalitně zaklopit mnohem vyšší porost, jsou vidět jen hřebeny brázd.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.210 (?), 12.11.2012 9:28

Hoste 130.61, udělal jste chybu tím, že na pluhu něco přivařujete. Toto se dělá jen v případě, že se něco ulomí. Musíte si uvědomit, že na samotném pluhu jsou tři místa k seřízení. První je přímo na slupici, povolením šroubů můžete naklápět orební těleso, zvednutím špičky radlice se hloubka orby zmenšuje, spuštěním se zvětšuje. Toto považuji za nejzákladnější seřízení. Obě radlice musí orat na stejnou hloubku. Samozřejmě se nesmí zapomenout povolené šrouby dotáhnout. Toto je vhodné provádět za sucha, protože se určitě napoprvé netrefíte, je nutné seřízení opakovat. Další sřizování se provádí nastavovacím tělesem a posuvnými dorazy, tak aby slupice byla vždy kolmo k ploše oraného pozemku. Na šroub nastavovacího tělesa, kterým se provádí náklon do stran se po nastavení kolmosti tělesa k nápravě, během orby nesahá. Zadním šroubem seřzujeme hloubku orby. V některých návodech se píše o zmenšování, nebo zvětšování šířky brázdy, to se však provádí jiným nastavovacím tělesem - toto těleso zmožňuje posouvat podénou osu pluhu mimo střed orební soustavy. Na některých videích vidíme, jak souprava jede sama. Ano, je to možné jen tam, kde je dobře propracovaná půda a nejsou tam příčné ušlapané chodníčky. Potíže při orbě můžou být již na dva roky ulehlé půdě.

brousek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 128.22 (?), 14.11.2012 1:10

Dobré ráno, děkuji za reakce panům PP, Brouskovi i Melagovi. Mám toho orat ještě celkem dost Je tam velký záhon i několik malých, věřím, že počasí vydrží a o víkendu se k tomu snad dostanu. Budu se snažit o nastavení kolmosti slupice pluhu k povrchu záhonu v brázdě (předpokládám, že ta kolmost je myšlena v směru rovnoběžném s nápravou a ve směru pohybu stroje se nastavuje hloubka). Kromě toho, že určitě něco dělám špatně má pluh i nastavovací těleso značné vůle a po záběru se úhel i hloubka vždy rapidně změní, budu to nastavovat opakovaně a uvidím, jestli se dostanu na požadovaný stav. Na zelené hnojení odstraním krojidlo, tříštit to křoviňákem nechci. Také se podívám, kam se dostanu povolením šroubů slupice, je pravda, že byly volné a loni jsem je dotahoval. Doraz levý bohužel již někdo přivařil přede mnou. Rád bych se jednou dostal na stav, že Vari pojede s pluhem bez tlačení, nadzvedávání, držení směru řídítky samo. Jinak s tím madlem byly asi nedostatečně zatemované přední nýty, madlo se kývalo delší dobu (moje chyba, nevěnoval jsem tomu pozornost) po orbě jsem zatměl, spěchal jsem a v těch dírách jsem to ulomil, v zimě to budu muset vyměnit nebo opravit a budu se tam snažit místo nýtů dát raději šrouby, budu muset rozdělat přírubu a asi bude nutné ji vycentrovat proti spojce, má s tím někdo zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika