Technika orby



slimakmato - (28) - 79.20 (?)
20.9.2009 8:44

Ten pluh som nastavil na rovine asi tak ze leneš sa celym ostrim dotykal zeme a pata bola v rovine so zemou pritom vsetkom som mal nasimulovanu hlbku orby cca 18cm.

no ale ked tak nad tym uvazujem to ze je sucho a zem rozryta po vyoravani zemiakov sa tomu stroju čudujem ze to vôbec utiahol počkam teda až naprší a uschne .

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 213.141 (?), 21.10.2009 19:08

Tak jsem konečně dokončil kotoučový kráječ u pluhu. Zatím jej mám na jedné straně a podle okolností se rozhodnu, zda jej budu upravovat na druhé orebné těleso. Rozhodující bylo nastavit správnou výšku kráječe, neboť se musí otáčet a tím pádem jeho osa - střed musí být nad oranou půdou. Při 1 m vysoké hořčici, která měla sílu stonku i jako palec se několikrát stalo, že jsem musel dlouhá stébla z pluhu odstranit, vliv mělo i lepení půdy na odrnovačku, když se stébla zachytila. Zkusil jsem to s nožovým kráječem a došlo k tomu, že se ihned udělala hromada zeleného. Takže nesrovnatelné. Protože jsem neměl kameramana, tak jsem natočil videa až s nižším porostem hořčice. V tomto případě je to taková orba, že jsem ani nepoznal, že tak namáhavou práci dělám. Zejména s ohledem na naši těžkou půdu, stav - mokro a zelené hnojení. Když nenechám hořčici přerůst, tak v celkové kombinaci - 4 kola na malotraktoru, úprava odhrnovačky a kotoučové krojidlo = takovou orbu jsem si představoval. Krojidlo je z diamantového kotouče 230 mm a uložení z vadné rozbrušovačky + držák odpovídající pevnosti a velikosti z pohledu uchycení na rám pluhu. Videa  jsou zde www.youtube.com/watch

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slimakmato - (28) - 79.20 (?), 20.9.2009 8:44

Ten pluh som nastavil na rovine asi tak ze leneš sa celym ostrim dotykal zeme a pata bola v rovine so zemou pritom vsetkom som mal nasimulovanu hlbku orby cca 18cm.

no ale ked tak nad tym uvazujem to ze je sucho a zem rozryta po vyoravani zemiakov sa tomu stroju čudujem ze to vôbec utiahol počkam teda až naprší a uschne .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.204 (?), 20.9.2009 13:39

Zdravím,

ořu s hondou gxv 160 už 8-sezonu a je to ta nejjednoduší práce s Vari jakou dělám, na rozdíl od rotavátoru, kde už musím zabrat a když dělám járy na herteple tak se nadřu jak kůn´

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.140 (?), 23.10.2009 12:28

Pane host - xxx.xxx.176.204 (?), 20.9.2009 13:39,

  podobne ako vy, " když jsem dělal járy na herteple tak jsem se nadřel jak kůn",  ale to je uz minulost, uz to veru par rokov nie je pravda.  S tazkym rotavatorom Vari sa zvycajne tiez nejako zvlast nenarobim,  a preto si policko, kde sa budu sadit zemiaky (=brambory) najprv rotavatorom rozrobim do takej hlbky, ako chcem sadit zemiaky, a potom to riadkovacim pluhom Vari vcelku pohodlne nariadkujem az na pevny podklad a moze sa sadit.  Jarky sa nam natolko osvedcili, ze ich robievame aj pre rajciny a tiez pre papriky. Ibaze riadky do ktorych zasadime rajciny a papriky nezahrname, a moc sa to osvedcilo.
Mozno to niekomu pomoze.  ___pooh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jozef babej - (10) - 37.143 (?), 1.10.2009 1:32
Pekne rano. ja mám od juna 2007. taky teru s prevodovkou AGZAT motor mam si japonsky akysi sekumtech-niečo take. Ja mám 32rokou, silu za vola ako to manželka vravý- len blbec kúpi traktor aby za ním chodil./nechodím za ženu, ani za svoju, tak chdím za láskou/. Má hodnotu mojha živata. AJ mne to oranie nejde ako tým, čo orú už pár rokov, je to aj vekom a skusenosťami-prax, hodiny... Mám dvoják pluh/obojstranný, dal som sa prehovoriť u predajcu, vraj je super/ nie je to pravda.Oral som len 3x. ale mňa to baví, keď drem ako kôň,či vôl. Aj na drevo som bol a nosíl som polena 50m hore debrou/s chudol som 8 kg/za 3metre dreva. Pri orani som skusil aj navleky, je to super.Ale viac času som strávil pri obuvaní kolies ako pri oraní 8árov.Tera je môj decký sen je to super traktorik stal 47000sk a teraz so všetkým okolo toho /brany pluh, navleky, vyoravaci pluh, rotavator vlečka po domacky vyrobená, sadzak zemiakov, oborovacie plužky, cca90000sk/ tak naschle, Jozef-bardejov, vych.slovensko.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slimakmato - (28) - 79.59 (?), 2.12.2009 17:57

Zdravim. včera sme nahodily dupla kola. zohnal som zo staršej tery aj s vnutornymi zavažiamy, no povim vam jedine načo som sa zmohol ked sme to dokončily bolo " Bože čo sme to len vykonay..." to naozaj vyzera ako tank a ze to bude take mohutne sa mi ani nesnilo... som len zvedavy ako to to bude orat a ako sa napasujem do brazy ale ked to zmakol pan J.S. tak to budem muset aj ja.

inak pan J.S. keby ste si tie vnutorne kolesa mezi sebov vymenily tak tie šipky pojdu spravne a nemusely by ste ich prezuvat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slimakmato - (28) - 79.200 (?), 5.12.2009 17:17

no dnes som oral a poviem vam božie dopustenie . ni dvoj motažky nepomohly... bud to sa pluh moc zahlboval alebo ho stačalo do bokov no katasrofa a nie a nie orat. jak som ho nastavil onak som ho nastavil a stale nic a ked uz sa zdalo ze je vsetko v priadku tak sa mi nalepila hlina na odhrňačku a bol som vybaveny... ono je pravda ze pod povrchom to bolo OK ale ten povch bol strašne mazlavy a jednoducho to ta varina neutiahla či čo to mam

jedna vec by ma zaumala ako sa tym vasim strojom vpracete do tej brazdy ja som sa tam veru nezmestil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.107 (?), 5.12.2009 18:06

Mato, přesně to se zde řešilo loni a i já si myslím, že dvojmontáže na orbu nejsou moc vhodné. Orebné návleky by byly vhodnější. Pokud je to dělaný podle J.S., ten má navíc vnitřní kola a rozchod 460 mm a to ten pluh bere ještě míň a člověk jezdí a jezdí a práce neubývá. No a protože pluh zabírá menší šponu zdá se že si stroj s orbou jen hraje. Kdo ví jak by to bylo při stejné hloubce ale šíže záběru plných 18 cm. U jednoosých strojů je třeba také více dbát na podmínky, kdy se jde orat. Jak je půda mokrá ap.
Problémy s nastavením pluhu bych hledal jen a pouze v pluhu a nebo, nezlob se na mě, mezi židítky a zemí. Je jedno co pluh táhne, když pluh funguje jak má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slimakmato - (28) - 79.153 (?), 6.12.2009 11:54

je pravda že pan js to ma na 460 mmm ja tiež a to ze pluh berie na tenko to sa mi pači lebo taka zem sa lepšie rozpracuje lahšie vymrzne a čo je dôležite aj prevzdušni a hnilobne procesy ktore tam prebiehaju sa urychluju. je jedno aka je zem ak spravne nastavime pluh vzhladom k typu zemi tak to proste orat bude. no ja som urobil chybu v tom že som oral na mazláku a to proste nejde...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 128.44 (?), 5.12.2009 18:58

On je to docela komplexní problém a někdy jednoduché řešení není. Hlavní věc je přenést kroutící moment z kol na zem. Síly má Vari dost, ale je lehké. Proto JS doporučuje tupláky, tím se kola zatíží a síla se lépe přenáší. manipulace a otáčení s takovým strojem ale bude dost rasovina. Další věc je mít opravdu dobře naostřené=nakované náklady a seřízený celý pluh, slupice musí být svisle, když je stroj v brázdě. Nenastavovat příliš velkou hloubku, není to John Deere s dvanáctiradličným obracákem. V neposlední řadě má velký vliv kvalita půdy, tu sice neovlivníte, ale těžké jílovité půdy se špatně orají, kdyý jsou hodně vlhké, lepí se, kola prokluzují. Zkusil bych řešit orebnými návleky, seřídit pluh a neorat příliš vlhkou půdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika