Technika orby



J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 213.141 (?)
19.9.2009 21:28

Nejlépe je pluh seřídit na rovině. Musíte počítat s vůlemi, které jsou v závěsu a nastavitelném tělesu. Potom se to mírně seřídí v brázdě. Když máte pluh seřízen na špici, tak má tendenci se zahlubovat a odpor se zvýší tak, že to malotraktor nezvládne utáhnout. Opačně vyjíždí nahoru a nedrží hloubku orby. Na závěsu máte dorazy, které je třeba nastavit, aby se dalo mírně do strany zatáčet, ale aby jinak pluh držel rovinu s osou malotraktoru. Je to důležité, jinak to bude uhýbat do stran. Dále na nastaviltelném tělesu musíte nastavit sklon pluhu, když je v brázdě, tak musí být rovně - kolmo. Na obracáku je to trochu složitější nastavit přesně tak, aby se dala používat obě tělesa a přitom to bylo ideální. Já raději couvám, neboť je to jednodušší, než otáčet malotraktor a přepínat orebná tělesa. Ale to už záleží na okolnostech. Jinak, pokud máte suchou zem, tak je vhodnější počkat, až zaprší a trochu obeschne půda. Je to o jiné kvalitě i námaze.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 4.243 (?), 9.6.2009 11:42

Tak podle mne to co popsal MH je zase to nejjednoduší jak načnout orbu obracákem. Dále si myslím, že pole - políčko se oře vícekrát za rok. Třeba po "žních" se podmítá do rozpluhy a na podzim i pro brambory se svorává. MH sice nenapsal jakým strojem oře 20 cm hlubokou brázdu, ale pokud jde o Vari a tomu podobné, tak takto hluboko samozřejmě zaorat lze, ale tyto pluhy prostě nejsou na takovou hloubku dělané a v této hloubce nefunguje už tak špatná geomertie pluhu a objevují se problémy se zaklápěním ap. Existuje totiž jednoduchý vzoreček na výpočet maximální hloubky brázdy pro pluh po dosazení některých mír z pluhu. Na tyto mnou popisované pluhy to dělá do 18 cm. Já vím, jsou to z pohledu výpočtu jen dva centimetry, ale i to může hrát roli. Je ale otázka čím MH oře. U takové PFky to není žádný problém a taky je to jednoosák. Ponechám teď stranou otázku výkonu jednotlivých strojů, protože si myslím, žejsou výkony motorů vesměs dostatečné. Problém je spíš přenést onen výkon na zem a alfou a omegou pohodové orby s jednoosákem je kvalita pluhu (se vším co k tomu patří) a správné a přesné nastavení pluhu. Svou roli zde hraje i skladba zeminy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.244 (?), 9.6.2009 14:20
Ač jak jsem již psal nemám s těmito ploužky zkušenost, nějak mi uniká Vámi napsaná jednoduchost při načínání orby, ba naopak řekl bych že vracející se drn může působit horší klopení, pokud jednou zajedete do země pluhem tak už je brázda daná a nepotřebuje žádné extra jízdy a to at´se jedná o obracák nebo solo, ale je to jen moje zkušenost s několika tisíci zoraných hektarů a pokud to vyhovuje korespondentovy tak at´ se řídí tím jak oral doposud, a abych Vám po pravdě řekl, hloubku orby jsem měřil jen asi 2x jako učen´,jinak jsem pluhy seřizoval dle terénu, a optického klopení a to z důvodu že jsem po své orbě také smykoval a nerad jsem jezdil jako po tankodromu Orbě zdar KP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slimakmato - (28) - 79.214 (?), 13.6.2009 22:59

čo sa tyka toho vzorca na hlbku orby tak na učňovke nas ucily že širka lemeša mínus 5cm sa rovna maximalna hlbka orby a potom su tam ďalšie činitele ako je tvar odhrňovačky a pojazdova rychlost ale to platí u dvojosích traktoroch. niečo ine to je u jednosich trakorov. nato aby mohol orat 18 cm je tam mala odhrnacka a zle točena. ale uvidime ked budem orat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.74 (?), 26.7.2009 21:54
Dobrý deň! Používa niekto orebné návleky na oranie? Aké skusenosti máte?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 213.141 (?), 26.7.2009 22:04

Z pohledu lepšího záběru je to plus. Ale mě vadilo např. nasazování na kola, návleky byly po chvíli plné hlíny a hůře se ze strojem manipulovalo, těžko byste přejížděl po zpevněné cestě na návlecích. Proto jsem od jejich používání ustoupil. Nejdříve je třeba správně seřídit pluh, očistit kluzné plochy od barvy, naostřit radlici a teprve potom hledat další příčiny, proč to malotraktor nemůže utáhnout. Nezapomenout nahustit kola, jinak se pláště mohou protočit a poškodí ventilek, nebo se ventilek schová do pláště a nelze kolo nahustit.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slimakmato - (28) - 79.167 (?), 19.9.2009 21:11

no pani dnes som nastavoval otočný pluh a nijak sa mi nedarilo. ale aspon som zistil že pluh bol špatne poskadany  -odhrňačky boly zamenene. po tomto zisteni a opetovnom nastaveni sa orba trosku zlepsila aspon som siel konecne rovno len ta hlbka sa mi nedarila udrzat budsa mi pluh neustale zahlboval alebo som siel velmi plytko. alebo to traktor jednoducho neutiahol a zahrabal sa ale asi je moc sucho a zem velmi tvrda. ale de robim chybu ked sa mi nedary udrzat hlbku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 213.141 (?), 19.9.2009 21:28

Nejlépe je pluh seřídit na rovině. Musíte počítat s vůlemi, které jsou v závěsu a nastavitelném tělesu. Potom se to mírně seřídí v brázdě. Když máte pluh seřízen na špici, tak má tendenci se zahlubovat a odpor se zvýší tak, že to malotraktor nezvládne utáhnout. Opačně vyjíždí nahoru a nedrží hloubku orby. Na závěsu máte dorazy, které je třeba nastavit, aby se dalo mírně do strany zatáčet, ale aby jinak pluh držel rovinu s osou malotraktoru. Je to důležité, jinak to bude uhýbat do stran. Dále na nastaviltelném tělesu musíte nastavit sklon pluhu, když je v brázdě, tak musí být rovně - kolmo. Na obracáku je to trochu složitější nastavit přesně tak, aby se dala používat obě tělesa a přitom to bylo ideální. Já raději couvám, neboť je to jednodušší, než otáčet malotraktor a přepínat orebná tělesa. Ale to už záleží na okolnostech. Jinak, pokud máte suchou zem, tak je vhodnější počkat, až zaprší a trochu obeschne půda. Je to o jiné kvalitě i námaze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pandavid - (11) - 156.189 (?), 19.9.2009 21:57

zdarvíčko pánové, dnes sem měl houby co na práci, kravský hnůj a orbu varinou, zkusil jsem 4 kola, musím oznat lepší stabilita, záběr, pluh nešel tak hluboko, hodně se hnůj nabaloval na kola, hůř se překlápěl. Přemontoval jsem na 2kola, zhoršená stabilita, maličko větčí prokluz, orba byla hlubší, peklápění se zlepšilo. pluh je otočný, nt3,  záváží vepředu 30kg+na kolech, 15kg nedávám, orba je na zpětný chod(t20)  byla to děsná makačka, zkoušel jsem nastavovat, hloubku a naklopení radlic, nic nepomohlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 213.141 (?), 20.9.2009 13:03

Přenastavil jste pluh, když jste měnil kola 2 /4. Pluhu je jedno, kolik jej táhne kol, ale když je nastavený špatně, tak špatně m.j. obrací půdu. 4 kola způsobují, že stroj je více v rovině a nenakloní se tak do brázdy, jako 2/4 kola resp. 1/2 kola v brázdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pandavid - (11) - 156.189 (?), 30.9.2009 7:16

pluh nastvuji, když je kolo/a v brázdě aby radlice byla +-rovně, zkoušel jsme přidávat/ubírat hloubku pluhu. Obracení půdy, není s tímo pluhem úplně ideální. Problém byl taky, že jsem, hnojil kraským hnojem, úplně strašně se zanášely kola, docházelo k prokluzu. Spíše mě vadilo, že se dostalo méně hnoje do brázdy, protože zůstal na kolech, nebo ho kola, někam odhrabala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika