Technika orby



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 128.44 (?)
6.6.2009 19:10

No a v tom je ten ftip. Dobře seřízený pluh se (třebas u Vari) drží v brázdě sám, bez nějaké nutnosti rvát řidítka tam, či onam. Dokonce tu někdo popisuje, že seřídil pluh tak, že mašina orala sama. A já mu věřím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 40.13 (?), 6.6.2009 18:31

Nechci zasahovat do odborné debaty, ale proč by to šlo jen u čtyřkolového.Asi 20let mám jednoosý traktůrek s motorem Simson a každý rok orám.Samosebou, že mu nemůžu dát plný záběr a při tom je to vše originál s fabriky, orebné kola, závaží atd.Prostě by to neutáh.Tak mu uberu.Možná ten další pár kol nahrazuji rukama, v kterých držím řídítka.Chci ale zorat, tak to tak dělám.3hodiny to vydržím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 128.44 (?), 6.6.2009 19:10

No a v tom je ten ftip. Dobře seřízený pluh se (třebas u Vari) drží v brázdě sám, bez nějaké nutnosti rvát řidítka tam, či onam. Dokonce tu někdo popisuje, že seřídil pluh tak, že mašina orala sama. A já mu věřím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slimakmato - (28) - 79.46 (?), 6.6.2009 19:10

no pokial ide o druhu brazdu je mi jasne ako nastavim sirku zaberu aby to traktor utiahol v danej hlbke 18cm ale treba urobit prvu braazdu a tam sa nastavit neda nic. alebo ju idete na viac krat aby sa dostal pluh na tych 18 cm hlbky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.244 (?), 6.6.2009 20:32
Ano souhlas s tím že dobře nastavený pluh nepotřebuje moc vodit rukama, ale to nastavení na menší záběr se nedělá zas tak razantně u těchto jednonápraváků aby je to neotáčelo nebo aby s tím obsluha musela zápasit, jinak na první brázdu nemusíte volit hned maximální hloubku ale stačí mírná, jen obrátit drn.KP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.13 (?), 7.6.2009 8:04

Ano, nedělám to tak razantně to nastavení na menší záběr, aby jsem s tím musel zápasit.Jak jsem psal ten kultivátor Forschricht to na zahradě neutáhne.No tak mu trochu uberu.Přiznám se, že ani dělat řádky na brambory není žádný med.Někdy si ten první vodící řádek udělám raději ručně.Moc se s tím nezabývám.Ornou půdu s věkem omezujem.Přibývá tráva.Jinak vím, když děda oral s koňmi, tak ten pluh šel lehce.Držel stopu(směr)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
slimakmato - (28) - 79.174 (?), 7.6.2009 8:59

aha takze prvy zaber staci kolko da a atie ostatne sa snazit uz udrzat v nastavenej hlbke. proste postupne zahlbovanie...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.244 (?), 7.6.2009 9:19
Ano, vy si musíte nastavit takovou hloubku, kterou Vám stroj zvládne, určitě budete lehčeji orat klasické pele nežli několikaletý ouhor a nemyslete si že na kraji pole založíte pluh do země na nastavenou hloubku a tak i zoráte celé pole, jsou situace že to jde ale někdy je třeba mokro, nebo kamení nebo vyjeté koleje atd.a to pak musíte korigovat hloubku občasným přizdvihováním-nadlehčováním, ale na to určitě přijdete po pár zoraných hektarech sám... ha, ha (ary budou taky stačit) KP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 128.254 (?), 7.6.2009 13:22

Zdravím, v nastavení pluhu není žadný rozdíl jestli ho tahá jednoosý traktůrek, dvouset koňový dvouosák nebo koník. Šiřka záběru u jednoradličáku se nastaví tak, že se upravuje mezera mezi vnitřkem pneumatiky kola v brázdě a špičkou nože pluhu, plaz pluhu musí být vždy rovnoběžně s kolem (u jednoosáku v pavém úhlu k ose kol z pohledu shora). U více radličných pluhů je šířka druhé a další brázdy daná konstrukcí pluhu, pokud nemá regulovatelnou šířku záběru, ta se dělá tak, že se přiklápí centrálně radlice k rámu. Dobře nastavený pluh potřebuje jen dopřednou sílu a drží v brázdě sám. Pamatuji doby, kdy oráči měli uvázané opratě za chránič rukojeti, v jedné ruce cigáro,  druhou se přidržovali pluhu a šli mimo něj. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.21 (?), 8.6.2009 20:37

Dobry den.

Ja oriem prvu brazdu vzdy opacne ako samotnu orbu (myslim tym klopenie pody a do polovicnej hlbky cca 10cm). U nas sa tomu hovori,,orezanie hrany,,. Na konci tejto prvej brazdy traktor-hopstroj otocim, pluh neotacam, kolesom vojdem do tejto brazdy a oriem - podu preklapam nazad (hlbka tejto brazdy sa uz velmi blizi tej maximalnej). Po dokonceni tejto brazdy   uz pokracujem standartne otocim traktor aj pluh hlbka je standartna 20 cm. Pozor pocas tychto prvych troch brazd musite vzdy pri kazdej prestavit sklon pluhu, pretoze naklon je vzdy iny, popripade aj hlbku ak ste sa predtym netrafili. S nastavovacim telesom je to hracka za pochodu a ten vas traktor 6,5 hp to urcite utiahne bez problemov. Ak nebudete mat iny postup do zahajenia sezony vyskusajte tento mozno si ho osvojite a aj vylepsite.S pozdravom MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.244 (?), 9.6.2009 8:51
Zdar oráčům, tento postup co popsal MH není nutný a dle mě nic neřešící a v našich krajích ne až tak obviklý, záleží na tom jak dlouho pole po sobě oráte stejným spůsobem(kolik let) už můj děda který oral s koníky říkal pokud není pole na srázu tak jeden rok orat do svoru a druhý rok do rozvoru a tak se předejde tomu, že při několikaleté jednostranné orbě se udělá na jedné straně pole vyšší návor půdy a na druhé straně hlubší odvor a pole máte stále rovné. KP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika