Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky nářadí
Jednoduché držáky pro snadné uskladnění zahradního nářadí atp.
Držáky na dřevo.cz
Kvalitní držáky na řezání dřeva motorovou pilou

Zahradní technika > Technika orby

stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Děkuji za bezvadný návod jak na orbu,..., host, 17.8.2014
bezne oranie ked sa nudim doma... Oriem uz 5... , jozef babej, 15.11.2013
Tak jsem to přečetl skoro celé, je to hrůza ..., host, 23.8.2013
Na orání byl nejlepší DT-54 s 5 radl. pluhem..., host, 20.7.2013
S nastavovacím tělesem, můžete dělat cokoliv..., host, 8.1.2013

Technika orby

host - xxx.xxx.113.37 (?)
9.4.2007 23:26, počet návštěv: 282005
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

S dovolením jsem založil toto téma,  protože jsme se začali bavit o orební technice v diskuzi Malotraktor - Vari IV nebo Dakr-RZS, jejíž předmět ale byl primárně jiný a můj dotaz byl již zodpovězen..

Další řádky jsou reakcemi na příspěvky mezi 9.4.2007 20:50 a 21:37 z uvedené adresy...

• Podmínky záruky samozřejmě ctím.
  • Pluh jsem pořídil "obracák", tedy oboustranný.
  • Vůli výkyvů do stran jsem nastavil zřejmě automaticky na něco víc než cca 0.5cm s tím, že by si pluh své místo najít měl - jak píše pisatel z 20:50.
  • Uzávěrku jsem použil, podobně jak píše pan J.S. Při otáčení jsem vždy na jedné straně nastavil volnoběh vpřed, tak jsem se otočil v podstatě na místě.
  • Závaží jsem použil všechna - velké do konzoly i obě na tyč. Půda byla tvrdá a léta neobdělávaná, proto kola stejně prokluzovala. Mou chybou asi bylo, že jsem asi oral více na špici. Ještě pro jistotu (podle obroušené barvy) zkontroluji, nakolik a vezmu si z toho ponaučení.
  • V každém případě odstranit barvu asi není úplně špatný nápad, po kontrole pluhu ho zrealizuji.
  • Na kráječ se mi zachytávaly drny a občas i jiná "havěď". Bohužel někdo kultivoval v minulosti půdu i zaorávaním kusů cihel (nebo i celých), betonu nebo řetězů. Chlácholím se myšlenkou, že jejich počet každou kultivací klesá a limitně se časem přiblíží (přiPlíží) k nule. Nebo, že časem najdu poklad...
  • Měl jsem trochu problém s tím, že jedno koleso již v zorané půdě bylo níž než druhé. Pokud správně chápu (snad?), s tím faktem je potřeba se smířit a opětovně přenastavit pluh tak, aby svíral kolmici se zemí.

V každém případě platí, že jsem se nadřel víc než orební sestava, sčásti to bylo asi tvrdostí půdy a vyorávaním různého balastu, z větší částí asi mou orební "netechnikou".

Další pokračování bude probíhat v podobné půdě (snad už bez balastu), avšak s několikaletými zarostlými brázdami podél každé části plotu - jednou půda nahrnuta kamsi vysoko k plotu, potom zase na opačnou stranu brázdy.  Výsledný efekt je neúměrně zvlněný pozemek, zejména na krajích.
Kladu si a vám proto otázku, jak ho zorat, aby se půda v staré hluboké brázdě také zorala, ale poté zůstal pozemek bez vyvýšenin a depresí.
Rovněž si nejsem jist, jak se GCV-160 může naklánět do stran - jestli nebude potřeba vždy orat tak, aby byl vzduchový filtr nahoře. Při daném náklonu stroje jak má být nastaven pluh? K čemu má být kolmo? K půdě ve svahu brázdy nebo k "zemské osi", aby se půda brázdy lépe odorávala?

Ďekuji za reakce.
-F.D.-

Připojit reakci   

Technika orby

Josef Novák (82)
10.4.2007 8:52
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Asi vám moc nepomůžu, ale váš popis práce mi hodně připomíná pohled na přessousedy kteří si takové stroje koupili.
Při návštěvě jednoho z nich z jiného důvodu jsem koukal jak má oblek propocený a pot mu dokonce kapal i z brady. Poorané pole zas tak na první pohled špatně nevypadalo, bylo obdělávané již několik let.
Na otázku „jak to jde?“ odpověděl “vidíš, docela dobře“ a ohlídnul se po poli. Zdálo se mi, že se ale stroj na poli houpe jak vosák na bomboně, nevím zda to dělala ta nízká váha nebo vysoko (nevhodně) uložené těžiště.
V sousední vesnici si jeden samoživitel dovezl z Německa podobnou mašinku, ale od firmy Holder. Práce s touto mašinkou se mi zdála podstatně jiná. U orby jakoby vzal veškerou práci na sebe stroj a do pole přejeté rotavátorem se mi prst zapíchl do hloubky 20cm snad vlastní vahou, kdežto u strojů které tu byly uvedeny mi to spíš připadá jako okopávačka než rotavátor.
Stroj nebyl nový a tím cenově přijatelný. Pro informaci dole na obrázku uvedený stroj stojí 1000 – 5000 eur.
Tuto adresu uvádím pouze pro inspiraci. http://www.holderfreunde.de/
Obrázky:
malotraktor
malotraktor
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.4.243 (?)
10.4.2007 12:18
To, že se to oralo jednou do rozpluhy a jednou na sklad je dobře. Tak se to dělá. Podmítka po obilí do rozpluhy (v prostředku zůstane brázda). Na podzim a na brambory opačně. To, co jsem si přečetl jak jste to převzal nebo co, tak Vari a hlavně obsluha si dá zabrat. Křivé a navíc ten bordel. Nic jiného vám nezbude než to nějak zpacifikovat. Doporučil bych v tomto případě obracák používat jako jednostranný pluh a začal orat vždy od prostředku ke krajům. Nějak to dopadne a zbytek rotavátor. Možná by se hodilo oddělat krojidlo aby cihly  a řetězy lépe prošly. Brázda nebude moc čistá, ale čert to vem. Teť je důležité to nějak podrápat a zkulturnit. Je taky pravda že Vari na tyto podmínky prostě nemá a moc hesky to asi nevypadá. Jakmile se ale dostanete s tohodle srabu, za pomocí i rotavátoru, tak rovné a udržované pole bude i s krojidlem a dobře nastaveným pluhem obat dobře. Nevěřte tomu, že kvalita půdy nemá vliv na orbu. !! A jakou. Pluh v jílovité půdě má daleko větší odpor!! Pro tyto případy existují orebné návleky, které zajistí nesrovnatelný přenos výkonu kol na zem. Dále by neškodilo krojidlo a náklad (pluhové ostří) svěřit kováři. Dobrým vykutím se talé sníží odpor pluhu. Je to jako s tupím nožem.  Je toho dost a pluh a orba je, ač se to nezdá, věda. Nvzdávejte se!
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.64.142 (?)
17.9.2009 7:19

Orba je ZÁKLAD!!!

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.110.74 (?)
20.7.2013 9:15

Na orání byl nejlepší DT-54 s 5 radl. pluhem. Stál pár korun, převezl se na P-V3S , spotř. 50-70 l. nafty za šichtu, měrný tlak na půdu byl MENŠÍ,  než tlak ženy na zem, na jehlových podpatcích. Náhradní díly byly za hubičku. Oral jsem s ním v r. 1975 5 ha.,za 8h. šichtu. Byl vyroben v r. 1951 a rám, kabina, sedačka, nádrž, kapota -  byly původní.Klimatizace   žádná, vytápění od motoru.Dnešní  "kolosy" zorají víc, ale jsou několikanásobně   DRAŽŠÍ !

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.103.201 (?)
10.4.2007 16:34
Boční náklon nevadí, pokud není tak velký, že hrozí převrácení stroje. Nevím jak to bylo pochopeno, ale já jsem uváděl, že druh půdy nemá vliv na orbu, ale jeho nastavení. Takže pokud je řeč o obtížnosti, odporu nebo jestli to jde lépe v lehké půdě je jasné, že ano. Ale nastavit pluh musíte na každou půdu stejně.Orba do skladu a rozoru - já to střídám, jinak bych pořád odorával a přihrnoval a v prostřed pozemku by byla hromada, nebo brázda. Vari je silné, ale lehké, proto je vhodné přidávat závaží a tím max. využít tažnou sílu. Další možností jsou orebné návleky, ale z důvodu manipulace i nutnosti přehození na dopravu se mě to nezdá praktické. Já používám už 8 sezónu 2 montážky i při orbě a pouze za strojem chodím. Jak to vypadá mohu ukázat na fotkách. J.S. 
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.116.82 (?)
10.4.2007 21:59
Já samozřejmě věřím, že chyba je mezi klávesnicí a židlí :-). Zkusím se pohrát s nastavením pluhu a vzít si něco z vašich zkušeností.
Ono to časem přijde.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.168.158 (?)
10.4.2007 23:08
Co,prosím znamená "dvě montážky".Děkuji za odpověď.
Připojit reakci

Technika orby

J.S (10)
11.4.2007 20:01
Jsou to dvě kola vedle sebe. Pro mě to má hlavně význam v lese a při jízdě s vozíkem je malotraktor stabilnější a nekopíruje každou nerovnost. Nakonec jsem zkusil orbu a nemá to chybu. Prostě větší styčná plocha se zemí = větší záběr, menší prokluz. V těchto terénech je tento stroj k nezaplacení, navíc si vše dopravím k cestě pro odvoz multikárou. 
Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.12.146 (?)
12.4.2007 14:49
No, tak to je krása...

Ta kola jsou kupovaná jako další pár od Vari?
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.103.201 (?)
12.4.2007 17:01
To jsou kola Vari, ale kupoval jsem je před asi 8 lety od firmy, která je pro ně dělala. Byly tam nějaké škrábance, a tak cena byla příznivá. J.S.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.225.142 (?)
12.8.2007 22:08

Jaký rozchod kol má být při orbě, nikde v návodu k sestavě VARI jsem to nevyčetl?

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.11.104 (?)
13.8.2007 10:07
Techniku orby a nastavení pluhu i stroje najdete na stránkách Vari. Tomu jejich popisu se nedá celkem nic vytknout. Jinak oře se na rozchod 610 mm. To je ten širší.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.45.5 (?)
13.8.2007 9:54
Paráda!! A ty kola se tam vejdou, nebo jaké úpravy jste musel udělat? (vari nemám, ale zvažuji koupi)
Připojit reakci

Naviják na Vari/ technika orby

xxx.xxx (3398)
13.8.2007 21:07

Fotky úprav s popisem jsem již jednou vložil. Jen krátce - mezikusy mezi kola jsou použity z rotavátoru a jsou na nich navařeny silnostěnné podložky - dosedací plochy z důvodu odolnosti proti prohnutí celé spojené hřídele. Je to stejné, jako u orig. mezikusů, ale tady je jedna strana šestihran vnější a druhá uvnitř - proto jsem musel použít díly z rotavátoru - obě strany šestihran vnější. Z důvodu potřeby měnit nastavení západek na kolech jsou kola západkami ven - pneumatiky jsem nepřehazoval - nevadí to. Spojovací tyč je nutno prodloužit  - provedl jsem to z důvodu vyšší pevnosti šikmým řezem a potom tyto větší styčné plochy svařil - je nutné nabodovat , vyzkoušet, potom svařit - sváry musí být kvalitní, ale ne navařovat  - jinak je nutné toto zvětšení průměru obrousit - není možné prostrčit spojovací tyč středy kol a spojovacími díly nápravy - hřídele kol. Až budu orat , nafotím, případně nahrajeme video, jak to jde. V těžkém lesním terénu někdy ani toto nestačí. Proto jsem přidělal na držák závaží - je spojen se závěsem, a tím vozíkem - naviják. Jeho pohon je ruční i od nápravy řetězem. Při potřebě překonání malého úseku používám ruční pohon, na delších a náročnějších terénech vypnu západky na kolech a naviják je poháněn motorem malotraktoru - díky DSK 317 má 3 rychlosti - dle potřeby. Pro ochranu před přetížením jsem použil jednoduchou třecí spojku, která se dá seřizovat kontra dotažením. Při větším povolení kontra se hnací kolo točí volně na hřídeli, např. při jízdě, kde není třeba naviják použít.  Jinak lze naviják lehce demontovat - pojiska a šroub bez nářadí. Tažná síla je 900 kg při tahu v rovině, většinou to stačilo vyprostit soupravu i s naloženým 1 m dřeva. Toto jsem hodně používal před asi 10 lety, když jsem neměl velký naviják a jinou možnost dopravy. Ale příležitostně se to hodí.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.1.3 (?)
5.11.2007 11:45

Podle obrázků vidím, že máte na Vari motor Honda. Chtěl bych se zeptat, jestli není v těchto svazích problém s mazáním motoru? Slyšel jsem totiž pár názorů, že tento motor moc na práci ve svazích není vhodný, tak se ptám na Vaši zkušenost, protože sám mám zkušenost pouze s klasickým dvoutaktem Jikov. Děkuji za odpověď. J.P.

Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.103.201 (?)
5.11.2007 22:08
V těch kopcích, kde jezdím, tak nemám problémy s náklonem - z důvodu motoru Honda. Je tu problém jiný - bezpečnost. Zlepšení v tomto směru je  jednak vyšší stabilitou malotraktoru - díky 4 kolům, také to chce získat zkušenosti a nejet do takových kopců hned, aniž znám co mohu a nesmím. V takovém terénu je bezpodmínečně nutné mít v perfektním stavu brzdy a další důležité prvky - dotažený závěs, všechny šrouby na důležitých místech - uchycení řídítek, spojovací tyč kol + pojistka, svořeň v závěsu bezpečně zajištěný. Z kopce pro jistotu ještě brzdím motorem - na uzávěrky. Je také vhodnější naložit raději o něco méně, než v běžném terénu, nebo někdy použiju jako brzdu celý kmen stromu. Pod kopcem jej pořežu. To je dle okolností a stavu terénu - mokro a pod.   
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.0.146 (?)
5.10.2008 20:44

Nebylo by lepsi pri orbe u pudni frezy misto ctyr pneumatik ocelova orna kola ty by se tolik nesmekala

Připojit reakci

Technika orby

5.10.2008 21:18

Jak jsem psal, bylo to za nejméně příznivých podmínek - mokro a ještě hustá pšenice. Přesto ten prokluz nebyl z pohledu obsluhy znatelný, na videu je vidět víc. Za ocelová kola bych neměnil, jak z důvodu montáže/demontáže, tak samotného ovládání malotraktoru při orbě i přejezdech. Letos chci vylepšit zaklopení, hořcice je už pěkně velká. 

Připojit reakci

Technika orby

Tonda (951) - xxx.xxx.164.136 (?)
28.3.2009 11:35

chtělo by to srovnat stromy:))

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.155.97 (?)
13.9.2011 22:05

Už sem se díval na youtube. Kolik s tím táhnete váhu v lese a jakej terén? A jak máte spojený k sobě kola? Děkuji

Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.44.31 (?)
14.9.2011 15:22

Uvezu na vozíku 1,5m dřeva v solidním terénu, ve špatném terénu do 1m i dle hmotnatosti dřeva. Na asfaltu jsem vezl 14 pytlů brambor, většinu cesty na 3 rychlost. Zadejte zde.. dvoumontáže.. je tam vše.

Připojit reakci

Technika orby

usir (9)
13.8.2007 10:11

Já Vari systém vlastním cca 10 let, ale orání mi s tím nikdy moc nešlo, nějak jsem to zoral, ale byl jsem vždycky sedřenej jak kůň, proto teď na orání používám opravdové koně, kamarád vlastní dva chladnokrevníky na těžkou práci. S koňmi to má zorané za půl hodiny a je to perfekt. Já akorát pole rotovátoruji, provorávám a vyvorávám brambory.

Jinak na vari systém nedám dopustit, po deseti letech provozu, stále funguje jak má. Jediný defekt co  jsem řešil,  bylo prasklá startovací šňůra

Teď jsem si k malotraktoru pořídil vozík a je to velký pomocník při práci na zahradě i v lese.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.174.130 (?)
13.8.2007 22:31
Mám Terru a k ní téměř komplet tehdy dostupné příslušenství, a tak mohu potvrdit, že je to pomocník k nezaplacení. Doma ořeme bez problémů, neboť půda je spíš lehčí. Chtěl jsem ale orat u známého, který má zeminu jílovitou, mazavou a prostě jsem se nechytal, přestože vše bylo nastaveno stejně jako u mne doma. Zkoušel jsem tedy pluh různě přestavovat, zmenšit rozchod kol, ale ani to nějak zvlášť výsledek neovlivnilo. Z toho jsem usoudil, že možnosti tohoto jinak skvělého pomocníka nejsou neomezené a tak k tomu musí člověk přistupovat.
Připojit reakci

Technika orby

huztej (16) - xxx.xxx.48.26 (?)
5.10.2007 12:24
Zdravim, mame terru z roku 1980 a jeji sluzby jsou k nezaplaceni, mame komplet prislusenstvi ale zvlast orba je perfekni!! Pudu mame stredne tezkou spis lehci takze je orba radosti a zapraveni zeleneho hnojeni je 100% Nemohu si praci se strojem vynachvalit!! Na pluhu jsem delal par drobnych vylepseni jako "predradlicka" a delsi pasek na konci lopaty proti spadavani zeminy zpet do brazdy.
Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.220.253 (?)
5.10.2007 13:06
Pěkné, hodně záleží na půdě. Mohl byste nafotit jen pluh, já jsem předradličku taky udělal, ale zachytává se mi na ní zelené hnojivo. tak bych se potřeboval podívat, kde je chyba. Zatím jsem nad tím moc nebádal, nebyl čas. Díky 
Připojit reakci

Technika orby

5.10.2007 13:17
Tohle není vlastně klasická předradlička, ale je to velmi efektivní viz předzchozí foto, kde je dobře vidět jak to zaorá hustý porost řepky. Jde vlastně o to, že to to vrchní vrstvu se zeleným hnojivem odvalí do brázdy. Podobný systém se používá i u velkých ruchadel :-)  tak snad vám to pomůže!!
Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.4.243 (?)
5.10.2007 13:45

Dobrý nápad. Bohužel to dokazuje špatnou geometrii ohrnovací desky, (z výroby vada všech těchto pluhů) protože nedostatečně zaklápý. Vaše úprava plus prodloužení "ucha" pomáhá k lepšímu zaklopení odorané půdy. Dobré pluhy dělali fakt asi jen v Roudnici n. Labem.

Připojit reakci

Technika orby

5.10.2007 13:50
Díky, já jsem udělal klas. předradličku, ale ten rádius je malý, proto to hrne a nedokáže se to na tak malé ploše otočit. Mám co vylepšovat. 
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.33.146 (?)
5.10.2007 14:22
Na některých pluzích jsem viděl místo nože krájecí kolečko, které je mnohem lepší při orbě trávy nebo jeteliny. Jen pro něj musí být dost místa pro upevnění. Jinak Vari je při orbě jen takové šidítko pro zelináře, dosahuje malé hloubky orby a v těžké zemi (jakou mám já) si v mírném svahu ani nevrzne. Proto svou zahradu ořu vrátkem a jednou za 4-5 let frézou zhora dolů, aby se mi na konci netvořil val. V počátcích jsem u Vari natáhl pluh (ocelolitinová kostra se prohla a popraskala), tak velký byl odpor při orbě v jílové zemi. Kdyby zlatá dobrá PF neměla tak velkou spořebu, tak s ní ořu dodnes. P.G.
Připojit reakci

Technika orby

Miloš Vysloužil (10995) - xxx.xxx.85.27 (?)
5.10.2007 14:12
Závidím Vám stroj, zručnost při úpravě a koneckonců i strukturu ornice.
Připojit reakci

Technika orby

5.10.2007 16:04
Jojo souhlasim ze geom. pluhu z vyroby neni idealni a proto par vylepseni a ora hezky zvlast v lehcich pudach jakou mame a dosahuje snadno hloubky 20-25 ale oram na 20 zhruba je to postacujici a ted po upravach to ora opravdu vyborne viz foto
Připojit reakci

Technika orby

7.10.2007 20:48
Tak jsem provedl úpravu na obou orebných tělesech - prodloužil jsem rádius odhrnovačky a předradličku - nebo úpravu kvalitnějšího zapravení zelené hmoty, nebo hnoje budu řešit, až jak to dopadne po nynější úpravě.
Připojit reakci

Technika orby

huztej (16) - xxx.xxx.207.5 (?)
8.10.2007 21:24
Chtělo by to foto =)
Připojit reakci

Technika orby

8.10.2007 21:46
Souhlasím, dělal jsem to v sobotu a hlavně nevyzkoušel. Proto bych nechtěl zatím ukazovat to co třeba nebude úplně v pořádku fungovat, ale jinak budu fotit :))))
Připojit reakci

Technika orby

2.11.2007 17:44
Tak konečně jsem dnes vyzkoušel, jak se povedly úpravy odhrnovačky na pluhu. Šlo to na momentální podmínky - hodně mokro - velmi dobře, navíc se velmi pěkně zaklápí zelené hnojení. Zítra pokud bude vhodné počasí natočím video a vložím fotky úpravy. Zatížení bylo na stroji, já jsem musel řadit a chodit - to byla moje představa orby. Už dřívější vylepšení - více kol na nápravě znatelně pomohlo, ale vylepšovat se dá pořád.  
Připojit reakci

Technika orby

3.11.2007 12:47
tak super uz se tesim na fota!!
Připojit reakci

Technika orby

3.11.2007 12:53

Tady jsou fotky úprav apod. Odkaz na video (je jich víc, ale jsou sestříhané dohromady) uvedu po nahrátí.

Obrázky:
hloubka orby
hloubka orby
úprava odhrnovačky
úprava odhrnovačky
před orbou
před orbou
Připojit reakci

Technika orby

3.11.2007 17:40

Video orby by se mělo nacházet na www.youtube.com - do vyhledávače: Vari Honda by J.S. Tak zatím ne, já ho tam vidím, ale pouze přes svoje přihlášení, tak musíme počkat, než bude aktivní.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.120.31 (?)
3.11.2007 18:58
To video tam je zadejte dolmar potom nějaký příspěvek od pana J.S a v pravo kiikněte na from: JURAHELL. Jo a pane J.S závidím Vám vaše znalosti a ty hromady dřeva.
Připojit reakci

Technika orby

3.11.2007 19:06
Máte pravdu, bylo to právě nahráté a hledal jsem to podle názvu. Tak tady by to mělo být : www.youtube.com/watch?v=0qjd4p7GnzA . K tomu dřevu - jak říkají kámoši - to musí bavit :)). Ale je to cesta, jak spalovat málo a přitom mít dost tepla. Bohužel dost lidí u nás - což se dovím zprostředkovaně - závidí, ale na ty kopce by někteří ani nevylezli, natož tam makat. Zásoba musí být, jinak mokrým dřevem je lépe netopit. Na orbu byly letos u nás nepříznivé podmínky, já jsem navíc během posledních slunečných dnů marodil, tak jsem to musel dělat v tomto - mokrá jílovitá půda. Jindy to není tak olepené všechno hlínou a je menší prokluz - tím větší rychlost a lepší zaklopení. Proto si cením toho, že i za takových podmínek to mohu zvládnout bez problémů. Zelené hnojení byla pšenice a ta dost drží - je prorostlá mezi sebou.  Ještě jsem chtěl zaorat hromadu uhnilé trávy po posledním sečení, ale teď se to nedalo - jako kdybych to namydlil.Tak je vidět, jak jsem ji rozházel po oranisku - teď už z toho živiny slunce nevysuší a na jaře to rotavátor dokončí.
Připojit reakci

Technika orby

Martin (86) - xxx.xxx.70.240 (?)
3.11.2007 19:22
Tahat dřevo z kopce nebo do kopce - ma to jsem bohužel zvyklý - u nás v okolí moc lesů není, tak musím brát vše co se naskytne /samozřejmě s povolením.../
Kolikrát si říkám, přestěhovat se někam kde jsou lesy - to by byla pohoda - sice práce, ale samotěžba je téměř zadarmo...
Připojit reakci

Technika orby

3.11.2007 20:17
Pane J.S. díval jsem se dobře když se mi zdálo, že vnitřní kola dvojmontážek jsou na rozteči 460 mm? A že vnitřní kolo dvojmontáže jedoucí v brázdě se opírá o hranu brázdy?
Připojit reakci

Technika orby

3.11.2007 22:23
Ano, to souhlasí, jenom tu rozteč si už nepamatuji - je to ta menší od převodovky. Když jsem dříve zkoušel, jak vyřešit , aby i orba byla méně namáhavá činnost  - cíl byl to co jste viděl teď - jenom řídit a obsluhovat - tak mě napadlo, že když dám kola na menší vzdálenost od převodovky, tak zmenším záběr pluhu. U nás to bylo dříve ještě hodně horší - od té doby jsme půdu hodně zlehčili popelem a hnojem. Bez úprav se malotraktor na tom úseku cca 6 x zastavil a hrabal. Bylo to namáhavé pomáhat tlačit a nadlehčovat pluh. Tak první úprava byla pouze snížení záběru - to bylo velké zlepšení. Kde není těžká půda to nutné není, ale mě těch pár jízd navíc nevadí. Na této ploše byla spotřeba 1 ltr Naturalu, což je proti rytí rýčem i za desetinásobnou hodnotu spotřeby benzínu výhodnější a méně namáhavé. Potom jsem potřeboval do  lesa něco na přibližování dřeva, zároveň aby to bylo stabilnější v terénu a při dopravě. Tak mě napadlo udělat dvojmontáže. Tak jsem s nimi zkusil orat a zjistil jsem, že jsem u cíle i v orbě :)). Ještě to přesto chce kosmetické úpravy pluhu - to jsem neměl čas si letos s tím hrát - to byl pokus bez zkoušek, hned naostro. Na ty podmínky jsem spokojen, vylepšovat se dá pořád. Co je důležité, že jsem to pooral za 2 a půl hodiny i s přípravou, a to včera jsem toho musel nechat, byla už tma. Dříve jsem to měl na 2 dny i s přestávkami - naráz se to nedalo.
Připojit reakci

Technika orby

3.11.2007 22:43
Jde mi právě o ten záběr pluhu. Sám o sobě má max. záběr 18 cm a když se oře na tu menší rozteč kol a hloubka brázdy je okolo dvaceti čísel, tak ten pluh ukrajuje jen snad něco přes pět centimetů. Jinak si troufnu říci, že je potřeba ještě větší rádius na tom nadstavení aby šlo zelené pod zeminu tedy aby lépe zaklápěl.
Připojit reakci

Technika orby

3.11.2007 22:51
Souhlasím, jak jsem to viděl, jinak dříve jsem tuto možnost vidět z jiného pohledu neměl, tak jsem si toho všiml. Proto jsem psal o tom, že to chce ješte doladit. Zatím jsem to jenom nabodoval, tak změna sklonu nebude problém. Další, co musím udělat je lepší vyleštění přidělaných dílů odhrnovačky - dělal jsem to flexou a kartáčem ocel. A není to ještě ono.
Připojit reakci

Technika orby

3.11.2007 23:01
Já teda nevim no... připadá mi že pluh zeminu pouze posouvá dál a žádné obracení se nedostavuje ale když vidím tu půdu.....vůbec se nedivím!!! Jak je z mých fotek vidět na plný záběr a v poho ale je to dáno lehčí zemí...to je jasný!!! Tak mě tak napadá jestli by pro vaši půdu nebylo lepší udělat celou lopatu páskovou značně to snižuje orebný odpor a zvlášť se to používá v těžších a lepivých zemínách. Myslím že by to bylo ideální!!
http://www.agricolacastelao.com/autogen/flash/agricolacastelao/648w.jpg viz toto...
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.161.9 (?)
3.11.2007 23:13
Samozřejmně, že to není ideální. Spíše než lepivou půdou, je však tvorba "lavic" dána hustým a zapojeným porostem pšenice. Při používání řepky, či hořčice jako zeleného hnojení je situace jiná, než u porostu obilovin. I když vlastním "pouze" hobby kultivátor a zapravuji-li zelené hnojení triticale na jaře, postupuji tak, že hmotu nejprve zapravím rotavátorem do mělké hloubky a pak provádím orbu, tak den, dva před sázením brambor. Systém v podstatě kopíruje svým principem pěstování brambor v odkameněné půdě. Tuto vsuvku používám poze proto, abych se v dobrém vyhnul připomínkám o jarní orbě. Zoraný záhon po mělkém promíchání a následné orbě také lépe vypadá, neboť po takovém zásahu je "jednobarevný". Sám mám půdy jílovito-písčité, takže se lepí i na již "vyleštěnou" odhrnovačku, avšak nemám problémy s obracením půdy. Orám tak 15 - 18 - 20 cm. Pravda je ta, že práce v extrémních podmínkách má vždy k ideálu daleko.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.161.9 (?)
4.11.2007 11:07
Zřejmě máte dvojmontáž dobře vyzkoušenou, ale řekl bych, že při orbě naopak dojde k rozložení hmotnosti na větší plochu a tudíž ke zhoršení trakčních vlastností. Další drobnost, které jsem všiml je, že při průjezdu brázdou a to díky šíři pneumatik vedle sebe dochází k utužování části předtím obrácené skývy a jejímu zajiždění do dna brázdy.
Připojit reakci

Technika orby

4.11.2007 11:46
Některé zde probírané stavy by odpadly, kdybych si počkal na lepší podmínky a také si s úpravou více pohrál. Vzhledem ke stavu pozemku a předpovědi počasí to bylo lepší řešení poorat teď. Dnes u nás svítí slunce, ale před hodinou pršelo. Co se týká utužení kolem - vnějším, tak se nejedná o těžký stroj a celkově to vůbec nevadí. To není hutnění půdy, jako u těžkých traktorů. Kdybych na to měl čas, tak bych projel jednu jízdu s 2 koly a potom se 4 koly. Nejen, že 4 kola se viditelně neprotočí, ale směrové vedení je lepší. Se 2 koly jsem dával ještě dalších asi 20 kg závaží a stejně se to moc nezlepšilo. Tak mám závaží pouze na vnitřních kolech a dle výrobce - velké přední a 3 malé doplňkové vyvažovací. Několikrát nám oral koněm a na první pohled  - jak bylo na  vysoko naoráno se zdálo, jak  oře hluboko. Potom jsem rotavátorem cca v 15 cm poznal, že tam je to tvrdé. Po orbě Vari se rotavátorem doslova utopím, jak je to hned nakypřené. Zadní radličku nemohu moc používat, protože hned jsou nože celé schované v půdě. Musím používat nástavce na nože, aby se rotavátor měl vůbec snahu pohybovat dopředu. Z příslušenství ke kultivátoru mám různé radličky, tak z toho něco případně použiju. Ale zatím mě to netrápí. Chtěl jsem jen ukázat co jsem slíbil. Kdyby konstrukce pluhu byla lepší, tak by nebylo co zlepšovat :))). Ale to jsou mouchy proti jiným kultivátorům - jednoosým malotraktorům - tam je třeba pro dosažení základní spokojenosti podstatně více úprav.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.161.9 (?)
4.11.2007 15:39
Jak byste jel nejdříve se 2 koly a potom se 4 koly? Mohl byste to, prosím, nějak přiblížit? Díky. PS: Video je perfektní!!!
Připojit reakci

Technika orby

4.11.2007 16:53
Pane J.S. zkoušel jste někdy na orbu orebné kola nebo návleky a orat na rozteč 610 mm? Uznávám, že ty dvojmontážky do lesa a na dopravu nemají chybu, ale na orbu se mi prostě nelíbí. Nechci hanit berte to jen jako můj názor. Taky jsem se s Vari něco naoral vždy přes 1000 m2 než jsem přešel na čtyři kola ale bez orebných návleků ani ťuk.
Lidi jinak jsem před časem na youtube narazil na ukázky rotačního pluhu. Ta věc rotuje kolem svislé osy nepletu si to s rotavátorem. Taky to bylo za jednoosákem a jen jsem valil oči - fakt dost dobrý. Jenomže si už nepamatuju pod čím to bylo jak na to narazím podělím se. Máte s rotačním pluhem někdo zkušenost? Pro Vari je to zatím pasé neb nemá ativní vývod. V ČR vím jen o jednom výrobci fa. Balcar ale ta se už taky nějak vytrácí.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.161.9 (?)
8.11.2007 19:05
Existuje vůbec ještě výrobce malotraktorů Balcar?
Připojit reakci

Technika orby

4.11.2007 19:01
Nevím kam se to zařadí - v první řadě děkuji za všechny názory, které jsou pro mě inspirující a poučné. K tomu vysvětlení - 2 a 4 kola jsem měl na mysli předvedení, jak to jde s klasickými 2 koly a potom pro srovnání  2+2 kola(ovšem na to jsem neměl moc chuť, jak to bylo od bláta - přehodit -potom zpět a navíc jsem nechtěl ztrácet čas). Já jsem to zkusil a vím jaký to je rozdíl. Orebné návleky jsem koupil někdy v době těch pokusů - nevýhody : montáž a demontáž, dále - kola neproklouzla -zvýšila se rychlost  - větší obvod kol, ale běžně se mi stávalo, že proklouzla spojka, protože čím větší obvod kola, tím je třeba větší sílu - kroutící moment na dané hřídeli.Manipulace s orebnými návleky na malotraktoru nesrovnatelná proti 4 kolům. Na to jsem úplně zapoměl - použil jsem je asi 2 krát - pokud má někdo zájem - stály asi 900,-Kč, tak bych je prodal -nemá to pro mě žádný význam. Nechci v žádném případě tvrdit, že takto je to nejlepší a nerespektovat Vaše připomínky,ale jak víte  z popisu co jsem vyzkoušel a znalosti podmínek  se mě osobně jeví momentálně vylepšit trochu to zaklopení - a nemám co řešit. Pokud by někdo měl osobně zájem vidět - nebo si zkusit, jak se jede a ovládá malotraktor s dvoumontážemi - stačí se ozvat na kontakt. Je to jeden z důvodů, proč je obhajuji - je to o něčem jiném. Ale je to požadavek vyšších nároků, jak v orbě, tak v terénu.  
Připojit reakci

Technika orby

4.11.2007 19:36
Sežeňte starší odhr. desku s dobrými tvary dle potřeby uřízněte a dopasujte a to by bylo aby to nebylo. Při těch ukázkách orby a při tom náklonu Vari se mi zdá, že stejně zabírá na každé straně jen jedno kolo. Ta strana co je v brázdě tak zabírá venkovní kolo a co jede po vrchu tak zabírá zase vnitřví. Nebo se pletu?
Připojit reakci

Technika orby

4.11.2007 19:46
To určitě, není tam dokonalá adheze na všech kolech , ale právě zde když to má trochu snahu prohrábnout, tak se to hned chytne a není to ani moc poznat - viz video. Ale s 2 koly jak došlo k prokluzu, tak se malotraktor hned zpomalil(i měl snahu se natáčet na stranu kde byl prokluz)  a již to hrabalo, sakra už zase obhajuji to svoje:)). Já mám materiál z čeho vylepšovat, ale potřeboval bych momentálně zkušební plochu.
Připojit reakci

Technika orby

4.11.2007 19:53
No a u vás už mají všichni hotovo?
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.1.3 (?)
15.11.2007 8:20
Koukal jsem na to video na youtube a ta Varina na těch tuplákách Vám jde jak fík... No, působivě vypadají i videa s Dolmarem a řezáním suchého dubu. Dobrý. J.P.
Připojit reakci

Technika orby

Zdeněk Dukát (61) - xxx.xxx.62.215 (?)
10.1.2008 17:50

MIlý Martine, já jsem v Křivoklátských lesích, samotěžba? To je něco nemyslitelného I po dohodšě s hajným. Zde vládnou komunisti. Raději to dřevo nechaj shnít.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.231.71 (?)
1.7.2011 9:05

Ten pluh zem neobracia iba krája.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.48.2 (?)
1.7.2011 23:10

A to jste viděl kde. Pěkná blbost. Ostří spolu s krojidlem zem ukrojí a odhrnovačka jí obrátí, překlopí a rozdrobí.!!!

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.74.198 (?)
4.11.2007 20:31
Vážený pane J.S., supr úprava odhrnovačky. Chtěl bych se zeptat zda-li se ty dvojmontáže vlezou do brázdy, zda moc neujížtí tu již zoranou hlínu. Díky. Jarda
Připojit reakci

Technika orby

4.11.2007 21:07
Musel bych k někomu - víte jak to je - úprava - zkusit - k tomu nějaké svařování, broušení a znova zkouška. To je lepší počkat a potom to udělat v klidu doma. K dalšímu dotazu - pouze můj názor - neujíždějí tak moc, aby to vadilo - ořu takto 7 sezónu a paradoxně letos to bylo k natočení videa nejméně vhodné, ale také to má něco do sebe, to je nejhorší stav, jak mi to jde s touto sestavou.
Připojit reakci

Technika orby

4.11.2007 22:04
Chce to páskovou odhrnovačku:-)..sice je to celkem naročný na výrobu ale v týhle lepivce by to bylo super! Osobně mít takovouhle půdu tak do toho jdu! Jinak teď připravuju radlici na sníh k Teře...kdyby měl někdo nějaký foto a poslal mi ho na mail budu rád ať mám inspiraci, předem děkuji! (omlouvám se za odbočku)
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.176.22 (?)
5.11.2007 10:17
Díval jsem se na video a fakt vyborné, letos jsem taky oral s vari a namordoval jsem se až hůza, taky jsem si měl napřed přečíst tenhle blog - nastavení atd (měl jsem pluh na tvrdo a né zde dopuručenou vůli 5 mm) a je dost mokro a to těmto malým strojům dobře nedělá... Kdybych někde měl možnost sehnat výhodně další sadu kol, tak si tu dvojmontážku udělám - je někde nákres té úpravy, nebo fotka?
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.176.22 (?)
5.11.2007 10:26
Ještě jsem si všiml šikovné úpravy řadící páky - nemusí se tak moc přistupovat při řazení ke stroji, i úprava pluhu je chytrá.
Připojit reakci

Technika orby

5.11.2007 15:23
Popis, jak jsem vyřešil dvoumontáže je tady někde i s fotkami. Pokud to nenajdete, vložím znovu.  
Připojit reakci

Technika orby

Andrej Jesensky (5) - xxx.xxx.189.51 (?)
8.11.2007 11:25
Dobrý deň. Po prezreti videa orby som sa rozhodol Vas poprosiť o radu. Mame doma Teru z roku1987 s plastovou nadržkou na prevodovke T20 ale pri orani to nejde na jednotku musím to otačať na spiatočku. Ma slabý ťah. Musim podotknut že motor chyta na šupu na prve zatiahnutie, semering som vymenil ale aj tak ma slaby ťah, obloženie spojky je v poriadku treba nastaviť spojku na pružinach ale nevien ako? Dotiahnut alebo povolit. Za radu dakujem. Ta orba bola prekrásna jednotka.
Připojit reakci

Technika orby

8.11.2007 11:41
U Terry je normální že se orá, vláčí... a ostaní polní práce dělají na zpátečku!!!! Tak to má správně být a 1 a 2 je pro jízdu s vozíkem.
Připojit reakci

Technika orby

8.11.2007 13:34
Problém s přenosem síly může být ve spojce, ale také v motoru. Pokud se sníží výkon stavem motoru - nižší komprese, nastavení, zanešený filtr tak dojde k rychlejšímu poklesu otáček při zátěži a tím již proklouzne spojka. Takže takto nejsem schopen posoudit, co je špatně. Jestli je opotřebovaná spojka, tak se musí při záběru roztahovat více pružiny - neboť se zvětšily vůle díky chybějícímu - opotřebenému obložení, potom je tah pružin větší a poklesem otáček již spojka prokluzuje. Motor může mít již nižší výkon a tím dojde při zátěži zase ke snížení otáček a to proklouzne i nová spojka, protože otáčky klesnou pod bod záběru. Doporučil bych prověřit stav motoru a spojky.
Připojit reakci

Technika orby

8.11.2007 15:32
Dobrý deň. Ďakujem za odpoveď, potreboval by som vedieť ako nastaviť spojku na tých pružinach, tam sa to da nastavovať. Motor ma tlak 6kPa ale pravdepodobvne klapka vzduchu bude rozštelovana a v zaťaženi neprida otačky. Neviete poradit literaturu oprav motorov na nete. Ďakujem obom Andrej
Připojit reakci

Technika orby

8.11.2007 18:24

Máte tento typ spojky? Jinak jsem našel toto, ale návod momentálně nemám, protože jej nepotřebuji - provozuji 4 takty. Ale není problém jej zajistit.

...Dvoudobé motory mají velmi jednoduchou údržbu. V našich končinách se používají nejčastěji naše motory JIKOV řady 1450. Údržba těchto motorů spočívá v pravidelném kontrolování hladiny a čistoty oleje v čističi vzduchu. Je-li olej znečištěn, je třeba jej vyměnit za nový. Stačí hladina zhruba tři milimetry vysoká. Vložka čističe je bezúdržbová.

Vzhledem k tomu, že motor je mazán palivovou směsí benzínu a oleje v poměru 1:50, je třeba svíčku pravidelně po třech měsících čistit a každý rok vyměnit za novou. Pro typy 1414 Iskra a 1433 Ducati se používají zapalovací svíčky N 17 C. Pro novější modifikace motorů, jako jsou typy 1447 a 1454, se používají svíčky D 17 YC.

Pokud motor odstavujeme na zimní období, veškerý benzín z nádrže spotřebujeme a vypustíme i plovákovou komoru karburátoru tím, že ji demontujeme. Pak vrátíme víko plovákové komory zpět na své místo, kohout přívodu paliva necháme uzavřený. Na začátku sezóny startujeme s čerstvým benzínem.

Ještě se vrátím k mazání palivovou směsí. Pro mazání těchto motorů je vhodné používat olej Mogul TS nebo Paramo Trysk M2TS. Jako palivo používáme výhradně benzín Special, který velmi dobře váže olej.

Někteří uživatelé si stěžují na to, že jim dvoudobý motor JIKOV netáhne a silně se zahřívá. Příčinou bývá špatné chlazení motoru, které však není chybou konstrukce, ale tím, že při sekání se silně práší a zanášejí se chladicí žebra na bloku válce a hlavě. Nedostatečně chlazený motor pak podává malý výkon a silně se zahřívá. Jedinou radou je demontovat palivovou nádrž i s vedením paliva a chladicím krytem z motoru a chladicí žebra řádně očistit. Někdy může být příčinou malého výkonu a nedosažení provozních otáček i vadná pružina pneumatického regulátoru otáček. Tuto pružinu je vhodné při každém sejmutí palivové nádrže a krytu bloku motoru vyměnit za novou a klapku regulace očistit...

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.1.3 (?)
12.11.2007 17:14
Nevíte někdo, jaký je rozdíl v převodových skříních Vari systému mezi 2-taktem a 4-taktem? Je tam rozdílný průměr spojky, nebo něco jiného? Jestli to chápu dobřem, tak na staré převodovky nejde nasadit nová motorová jednotka se čtyřtaktním motorem? Díky za odpověď. J.P.
Připojit reakci

Technika orby

12.11.2007 17:51
Pane J.P. rozdíl mezi převodovkami je zjednodušeně řečeno jeden zub v soukolí. Buben spojky je stejný i průměr 80 mm. Jen spojka na čtyčtaktní Hondě je tříčelisťová a po výměně upínacích nýtů na převodovce lze používat čtyřtakt. Žádné zesílení materiálů nebo jiné konstrukční úpravy tam nejsou. Je ale nutno počítat s tím, že dvoutaktní př. s čtyřtaktím motorem je pomalejší. Tedy i silnější. Z vlastní zkušenosti mohu říci že ono zpomalení je zanedbatelné a dle mého nestojí za to investovat do předělávky. Na stánkách Vari pár těchto dotazů  proběhlo a vždy odpověď předělat i převody. Na jejich obhajobu uznávám, že jinou odpověď dát nemohou. Vždyť vyzkoušejte sám motor na dvoutaktní převodovce a pokut by vám to nevyhovovalo není problém předělat i převodovku. Ale jak píšu nečekejte že se zpomalí o polovinu a možná to ani nepoznáte.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.1.3 (?)
13.11.2007 8:47
Díky za odpověď. Ptal jsem se proto, že o Vari systému uvažuji a kdybych natrefil na nějakou(é) starší převodvku(y), které byly používány na dvoutaktu, tak abych je mohl použít s novou motorovou jednotkou Honda. J.P.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.37.70 (?)
13.11.2007 11:28
Pokut se díváte i po jetých převodovkách pak vybírejte jen DSK 317. T 20tku raděj nebrat pokut nebude za pusu. Nemá moc ráda velkou zátěž na zpátečku (orba). Je to její slabé místo. Ona ta hřídel se šnekem tlačí na spodní ložisko a tam je ten problém.
Připojit reakci

Vari System

host - xxx.xxx.1.3 (?)
13.11.2007 12:42

Díky za rady. Já jsem kdysi na civilce dělal s Vari systémem (motorová jednotka byla z Robuse) a byla k tomu převodovka DSK 317. U mě ta orba asi nebude tak horká, tak by mi ani ta T-20 tak nevadila, pokud bych jí sehnal za rozum. Podle mě je Vari - Terra geniální mašinka. Mě jde hlavně o tahání přívěsu, sečení, mulčování a odklízení sněhu. Ten mulčovač bych rád využíval ve svém lesíku na vyžínání mezi stromky na zalesněném poli - tam nejsou nerovnosti a spon sazenic je pravidelný, tak tam by se s tím dalo taky dělat. J.P.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.195.74 (?)
4.10.2008 14:13
Dobrý den! Mám doma Vari s motorem Jikov 1414 +DSK 317 ale neviem orat lebo spojka nikdy nevypína! ked šmykujem vždy štartujem na 1rychlosti a nie na N. Vedeli by ste mi povedat aku chybu má spojka?
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.11.107 (?)
4.10.2008 19:12
Je třeba sundat motor a podívat se co se stalo. Jestli nechybý matka na seř. šroubu, nebo "neodešla" pružina, která stahuje pakny spojky při poklesu otáček, protože jak se zdá, spojka je v záběru i na vovnoběh, prostě je třeba se podívat.
Připojit reakci

Technika orby

11.10.2008 20:05
Spojka je v perfektnom stave neni je poškodená asi velmi hrubá je vrstva na spojke asi 5 mm. nevipyna ani na volnobehu. kde sa dáva ojej do prevodovky DSK317? Tam kde spustim zly olej?
Připojit reakci

Technika orby

11.10.2008 20:34

Pokud spojka nevypíná - obložení může být přitom v pořádku - je vada většinou v pružinách, které při poklesu otáček nepřitáhnou čelisti a spojkový buben se unáší - otáčí. Další možností jsou příliš vysoké volnoběžné otáčky.  Nalévací otvor u DSK 317 je na boku v rozšířeném místě převodovky, kde má převodovka téměř kulatý tvar, nad uchycením závěsu v jednom kuse s držákem velkého závaží. Tento šroub je zároveň kontrolní bod množství oleje PP90 H - hypoidní - musí být!!! Při plnění převodovky asi 1,7 ltr se plní po stav vytékání oleje z tohoto otvoru - potom zašroubovat a přiměřeně dotáhnout - kontrola na těsnost. Vypouštěcí šroub opotřebovaného oleje je na převodovce pod uchycením závěsu a závaží - pod zploštělým místem, kde je tento závěs přichycen. Je to u nápravy na zaoblené stěně převodovky.Po výměně oleje je nutné ověřit těsnost šroubů, protože pozvolný únik oleje může způsobit poškození převodovky, totéž platí při mastnotách kolem vývodů na nápravu - opravit výměnou gufer, tento stav je častější u rotavátorové převodovky, kdy není dotažena spojovací tyč nožů.  Pokud jste můj popis nepochopil, tak vložím fotky.  

Připojit reakci

Technika orby

13.10.2008 21:35
Dal som na youtube video aké malé su volnobežné otáčky traktoru http://www.youtube.com/watch?v=PNExc6Hq1M0
Připojit reakci

Technika orby

13.10.2008 21:46

Já jsem to dobře postřehl až po zastavení po zpátečce. Tak se podívejte na spojku, máte orig. spojku, nebo nově obloženou?

Připojit reakci

Technika orby

14.10.2008 21:09
Tá spojka nie je orginálna
Připojit reakci

Technika orby

14.10.2008 21:34

Vratná pružina na čelisti spojky je tam jen jedna, pokud tam ve vašem případě vůbec je a nerozumím tomu, že spojka není originál. Buď máte vyměněnou opotřebovanou spojku za ekvivalentní díl, pak to nemusí být "originál", nebo někdo něco nějak z něčeho... pak to může být problém třeba v tloušťce obložení. Každopádně by spojku měl měnit někdo, kdo ví o co jde a co to chce i z důvodu základního nastavení předpětí pružiny při montáži a případného doladění záběru spojky dle udaných otáček motoru. Nejlépe použít otáčkoměr. Holt i tato jednoduchá konstrukce spojky vyžaduje určité znalosti a vybavení pro její dobré nastavení a funkčnost.

Připojit reakci

Technika orby

23.5.2009 15:24

Dobry deň! Ktory je lepši? Obložení spojky - kovové alebo obložení spojky Ferodo

Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.213.141 (?)
23.5.2009 20:15

Já používám spojky s obložením Ferodo. Má to výhodu v tom, že po opotřebování obložení je možné nechat čelisti spojky znovu obložit. Další výhodu vidím v tom, že se tak neopotřebovává hrnek - spojkový buben.Možnost znovu spojku obložit je dána stavem spojky. Když jsou již vůle velké, tak se to nevyplatí. Ale jinak je to za necelé 200,-Kč a spojka je dál použitelná, jako nová. Kovové spojky jsem pouze vyměňoval, ale neopravoval. Tak nevím, jestli je to možné. U odstředivých spojek je důležité, aby byly používány tak, aby nedocházelo k častým prokluzům spojky a dále, aby spojka byla v záběru, i když i se sníženým plynem, ale v záběru a nedocházelo k přerušovanému přenosu tahu. Když se tak děje dochází ke zvětšení vůlí na unašečích a zvětšuje se opotřebení spojky i hlučnost při záběru.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.122.179 (?)
27.2.2009 19:27

Dobrý den vážení, promiňte mi, že se vmíchávám do vaší diskuze.Vyprovokovaly mě k tomu ty nádherné snímky, které mně nostalgicky připomněly tento zážitek: před dvaceti lety jsem s novou Terrou uměl orat tak, že po přednastavení pluhu na rovném terénu(podle doporučení technikem firmy)jsem si naoral jen první brázdu, ostatní brázdy oral stroj po otočení a nasazení do brázdy sám.Kolo samo vedlo a sledovalo hranu brázdy tak, že jakýkoliv zásah osoby byl zbytečný.Dokonce jedna stará paní ze sousedství překvapením vykřikla: "Ježíšmarja, Josefe,tam jede stroj sám!"Nevšimla si, že na konci brázdy někdo stojí.Dnes už tímto stylem neorám (je mně 70),jednak je na otočném čepu obracáku dost velká vůle, pluh je tím pádem dost rozviklaný a také není nikoho, kdo by mně s oráním nahradil.Škoda, ale byla to paráda, na kterou rád vzpomínám.Je pravda, že šlo o propracovanou zahradní půdu, jinde by to tak sotva šlo.Každopádně citlivé nastavení pluhu je nejpodstatnější. Vašim důvtipům držím palce. AB

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.101.12 (?)
14.5.2009 14:05

Dobrý den!

Koupili jsme starší teru (dle fotek stejný, nebo velmi příbuzný typ), ale neslouží mi nejlépe: Zvlášť otáčet koly (resp. řidítky) jde velmi ztuha a při pokusu o orbu mi toto naprosto znemožnilo. Dalším problémem při orbě byl lehký svah, kdy ze svahu vyjížděla radlice na povrch (mutno tlačit do země) a při jízdě do kopce ryl moc hluboko a bylo velmi těžké ho udržet. Navíc při hlubokém zářetu začnou prokluzovat kola.

Za jakoukoli radu předem děkuji! Milan mailoo@email.cz

Připojit reakci

Technika orby

jozef babej (10) - xxx.xxx.116.71 (?)
9.11.2010 13:12
Ma orba 2010
Obrázky:

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.25.2 (?)
11.7.2011 19:58

Vari je oproti konskemu potahu mnohem lehči, a pokud je pozemek slehnut a utužen tak i s přednim, kolovym i zadnim doplnkovym zavažim "vyskakuje " z brazdy.Mam pětapulku Hondičku a na toto jsem si už zvykl.Dobrym pomocnikem při podzimni orbě je mi roundup ale stejně si to zduvodnuji, že nejdřive podmitam a potom teprve ořu.Take mam varihondičku 10let.A ještě mi jistě deset let bude věrně sloužit.ps-starotvaci šnuru jsemuž měnil snadtřikrat, ale je to spiše tim, že Hondička pracuje za každeho počasi.Nejen v zahradnictvi, sadě,u sousedu ale i obecnim "komunale".Proto těm z Libic nad Cidlinou po deseti letech děkuji za pracanta.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.28.99 (?)
8.11.2007 19:52
Dobry den. Zkouseli jste nekdo s VARI poorat a pokultivovat 20 let stary travnik? Je nejaka sance?
Připojit reakci

Technika orby

8.11.2007 20:24
Na toto jsem zapoměl odpovědět. V době, kdy jsem vylepšoval a zkoušel různé úpravy (orba a doprava v těžkém terénu) jsme potřebovali ani ne z důvodu kultivace, ale z důvodu srovnání pozemku nadělat hlínu. Tu potom rozhrnout a vyrovnat. Orbu jsem provedl ještě s klasickými jednoduchými koly, max. zátěží (+ 20kg navíc) a na užší rozteč kol. Protože máme zahradu v mírném kopci cca na 50 m/1m, tak jsem oral z kopce. Orba, která je na videu je do kopce, protože nechci mít nahoře schodek a dole navýšení. Proto tak ořu stále. Po takové přípravě jsem pooral trávník starý - dle pamětníků více jak 50 let celkem bez problémů. Přesto se ale stávalo, že se malotraktor zahrabal - orebné návleky jsem neměl, určitě by se to zlepšilo. Díky tomu jsem si mákl, protože pomáhat tlačit a nadzvedávat pluh je vysilující. Mohu jen litovat, že jsem neměl to, co mám teď.  Ale to už je pryč a zůstaly z toho poznatky. Pooraný trávník jsme na jaře porotavátorovali a vyrovnali, zaseli, uváleli a v prvních 5 letech zde byla i bez hnojení hustá a vysoká tráva. Nyní nepotřebujeme trávu, tak využívám srovnanou plochu pro jednodušší sečení sekačkou. Takový trávník se dá i přímo rotavátorovat, ale rotavátor musí udělat 2 operace - nakypřit a rozmělnit, proto to jde pomalu a je to řešení na menší plochu. U takové orby je nutné mít pluh správně seřízený, ostří nabroušené(pluh i kráječ), nafoukaná kola - v plné zátěži hrozí poškození ventilku protočením pláště na disku, závaží + vyvážení pro snadnou manipulaci, pluh musí být v závěsu volný - dorazové šrouby nastavit, aby se dalo mírně pohybovat do stran - cca 5mm, ale i méně, rozhodně ne na tvrdo - tím není možné bez námahy korigovat směrové odchylky. Samozřejmě motor(spojka) a převodovka(olej, spojkový buben bez znatelného opotřebení a kontrola uchycení - dotažení matky + pojistka) musí být OK, jinak hrozí nebezpečí poškození součástek. V orbě je vhodné použít aretaci 1+Z, aby nedošlo stereotypem k omylu a zařazení mezi rychlosti, nebo na jinou  - nevhodnou rychlost - aretace vymezuje kam řadící páku posunout a nemusíme trefovat přesně danou polohu.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.94.166 (?)
8.11.2007 21:14
Orbu starého trávníku nebo jetelniska je nejlépe provádět nadvakrát. To znamená, po poslední seči nejlépe v červenci, srpnu zorat trávník do malé hloubky 8 až 10 centimetrů nechat zahnít do podzimu, potom důkladně narušit rotavátorem a provést orbu na hluboko. Takto se trávník lépe zapraví a pohonná jednotka tolik netrpí jako při jednorázové orbě, kdy zůstavají velké drny.
Připojit reakci

Technika orby

9.11.2007 18:27
Vážený pane Jesensky, pokut budete mněnit spojku pošlu vám na vámi dodaný kontakt hodnoty základního nastavení šroubu - přitahovače čelistí.
Připojit reakci

Technika orby

9.11.2007 20:19

Ďakujem Vám velmi pekne jedna sa mi o tie hodnoty dotiahniutia popripade vole na čelustiach. Ak by ste niekde narazil na literaturu rád si ju prečítam a poučím sa.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.189.51 (?)
9.11.2007 20:30
Jesensky .O@zoznam.sk
Připojit reakci

Technika orby

10.11.2007 18:20
Tak nevím. Zprávu jste dostal nebo je chyba v mailové adrese.
Připojit reakci

Technika orby

11.11.2007 16:15
Spravu som dostal ďakujem. Vpondelok to nastavim podla navodu. A pustime sa do zvarania radlice na sneh.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.189.53 (?)
12.11.2007 13:37
 Radlicu sme zvarili a funguje to na tej spiatocke. Jednotka je moc rychla. Tu uz napadol sneh tak sme to aj odskusali. Ma to taky styl ako ta orba. Dakujem za radu
Připojit reakci

Technika orby

13.11.2007 14:21
No a co spojka, dobrý?
Připojit reakci

Technika orby

14.11.2007 9:21
U Nas je už zima a tak to nemam kde vyskušať ale s radlicou na sneh to šlo aj na jednotku ,ale dosť rýchlo tak sme to prehodili na spiatočku a ide to jednou rukou. Zatial som spokojný a ďakujem všetkým za dobré rady ktore som si tu prečítal. Andrej
Připojit reakci

Technika orby

10.1.2008 17:27

Vážení 4.11.2007 v 16.53 jsem psal o rotačním pluhu a  že až na to znovu narazím podělím se. Tak tady to je a neříkejte, že to není minimálně zajímavé. 
http://www.youtube.com/watch?v=de7vMFasJEU&feature=related

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.14.151 (?)
10.1.2008 18:59

Fantazie.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.128.254 (?)
4.10.2008 19:04

Zdravím, nevěřil bych na co na všechno se dá použít Kaplanova turbína, ale myslím že to chce tak 10kW výkonu. Standa.

Připojit reakci

Technika orby

4.10.2008 19:20

Těžko říct jaký výkon má ta fréza. Já bych řekl kolem deseti koní, ale nevím. Že je to paráda? Stando, co dům, nedal by komponenty?

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.97.194 (?)
5.10.2008 0:23

Zdravím. Jen připojím svoji poznámku. Není to žádná novinka. Tento způsob orby rotačním pluhem používala a snad stále používá americká firma Gravely, která po druhé válce dovezla buďto do Evropy, nebo přímo k nám tuším 7000 kusů těchto strojů a ještě po velmi dlouhé době nabízela originální náhradní díly. Sám jsem tuto mašinku viděl u jednoho člověka, který říkal, že ji normálně rozchodí, protože na to díly stále jsou. Je to tak před 10i lety. Jako zahradník si pamatuji inzerát, který tyto stroje nabízel tak před 15i lety ke koupi. Vím, že jsem o něm uvažoval. Trošku bych ale měl připomínku ke způsobu uložení půdy, protože smyslem orby je půdu obrátit, nikoli promíchat. Ale možná, že to jen špatně vnímám. Stanislaw.

Připojit reakci

Technika orby

8.10.2008 21:36

Já to vnímám stejně. Orba mimo jiné půdu obrací. Technicky je uvedený způsob zpracování půdy náročný na zařízení, které jej provádí a také energeticky. Je to takový rotavátor, který rozemele půdu. Já provádím orbu na podzim, vzniknou brázdy a lavice, které zadržují vodu a mráz nahradí drcení hrud. Na jaře se v tom rotavátor doslova boří, jak je to kypré, a to máme těžkou půdu. Navíc dojde k rovnoměrné výměně půdy - spodní a vrchní vrstva. Zde www.agrokrom.cz/texty/METODIKY/Radce_hospodare/radce_zpracovani_pudy.pdf  je uvedeno o orbě to podstatné. Už jsem udělal úpravu odhrnovaček na obracecím pluhu. Teď to vypadá, že to bude lepší, ale nejprve to musím vyzkoušet.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.215.208 (?)
10.10.2008 16:48

Domů se mi přistěhoval pan Vari,  vyplatí se pro účely orby investovat do orebných návleků?  Je to opravdu takový rozdíl? Půda je u nás všeobecně těžká a jílovitá. 15-20 centimetrů pod vrstvou jílu se navíc skrývá vrstva kamínků, kterou sem přinesl poslední kontimentální drift ledovce  (kteý se zastavil kousek za našimi humny:-)  Orebné návleky zas tak strašně drahé nejsou, otázka je, jak dlouho vydrží.  IP

Připojit reakci

Technika orby

10.10.2008 19:40

Orební návleky značně pomohou, neboť kola neprokluzují. Mě se nelíbila montáž a demontáž a dále je stroj těžko ovladatelný na otáčení, pokud to technika orby vyžaduje. Myslím si, že vydrží hodně, neboť v hlíně se nemají o co opotřebovat natolik, aby to byl v krátké době problém, navíc stačí svářečka a oprava je rychle hotová. V místech, kde návleky doléhají na pneumatiky se neopotřebovávají vůbec. Mám jednou použité návleky, pokud by byl zájem.

Připojit reakci

Technika orby

12.10.2008 22:25

Tak hořčice je zaoraná. Není to úplně ideální při tak vysokém porostu, ale hlavní je to, že zaklopení je správné. Dlouhé stonky se chytají na kráječ(potom jsem oral bez něho), přesto to nevadilo. Při couvání zpět jsem lehce do brázdy shodil to, co se zachytilo. Teď by to bylo ideální v porostu např. pšenice. Uvažoval jsem o posečení hořčice, ale měl jsem obavu z toho, že to bude klouzat a hrnout se před pluhem. www.youtube.com/watch?v=V2JnR95fwVw

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.44.15 (?)
14.10.2008 7:00
Pěkné. z videa je jasné, že dvojmontážky jsou na orbu velice účinné určitě je i lepší "boční" stabilita. Z.M.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.215.208 (?)
25.10.2008 15:55

Dnešní pokus o orbu zkončil naprostým fiaskem. Vari mělo v mokrém jílu obrovské potíže, prostě to neutáhlo. Zzkusím za suššího počasí a s orebnými návleky, ale nevím.   Na našem záhumenku už pohořely i silnější stroje.  IP

Připojit reakci

Technika orby

25.10.2008 19:47

Ještě udělám kotoučový kráječ z  většího použitého diamantového kotouče a nemá to chybu. Ten je třeba při zaorávání vysokého zeleného hnojení.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.196.72 (?)
26.10.2008 18:06

Pro pana 11.104

Chtěl bych Vás poprosit o poskytnutí postupu na montáž odstředivé spojky, popř. kde by se dá sehnat spojka na motor TECUMSEH TVM 140, mám sjeté obložení a spojka se unáčí díky vystupujícímu seřizovacímu šroubu. Děkuji

8207@email.cz

Připojit reakci

Technika orby

27.10.2008 16:19

No jo, ale co je to za stroj? Je nutné stahovat unašeč spojky? U Vari se seřizuje základní nastavení u dvoutaktu, ten má dvoučelist. Honda má centrál. pružinu a tříčelist.

Připojit reakci

Technika orby

27.10.2008 16:21

Omlouvám se, že se do toho pletu!

Připojit reakci

Technika orby

27.10.2008 16:41

Je to pohonná jednotka na Balcar. Ale tu jsem neměl čest vidět, pouze na prospektech. Proto bych se pídil na Vašem místě po tomto bývalém výrobci, nebo nástupnických firmách, pokud nějaké jsou.  

Připojit reakci

Technika orby

28.10.2008 15:36

Jak víte že jde o Balcar? Jestli ano stejně nemohu sloužit, protože o něm nic nevím, ani jaký typ spojky používal. Před časem zde někdo psal, že pan ing. Balcar je v důchodu a firma neexistuje. Pak ale někdo jiný přihodil kontakt, kde by na tyto stroje mohli něco mít. Je třeba pohledat. Stejně je to ala Vietnam. Zkladatel končí a firma s ním. Že tady nechal zákazníky mu je jedno. Asi jich nebylo tolik, nebo už nevím.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.44.10 (?)
15.11.2008 10:12

Reaguji na kritiku pohonné jednotky od ing. Balcara já ji mám 4 leta a koupil jsem ju silně jetou. Motor je Tkumsech vector 5,5 HP.Do nedávna jel bez problémú měnil jsem akorát olej a jednou jsem dal nalepyt nové obložení spojky za dvě stovky. Bohužel motor už má za sebou 15let drsného záběru a několik lët stávala fréza venku aj v zimě. Tak že letos jsem koupil nový motor a opět Tekumsech proto že honda by to rozhodně neustála.(ic proti Hondě)

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.177.63 (?)
22.2.2009 13:04

Prosim pana J.S. o zverejnenie fota kotoucoveho krajece na pluhu Vari ak ho uz ma zhotoveny.Dakujem Miroslav K.

Připojit reakci

Technika orby

22.2.2009 13:46

Zatím to nemám hotové, pouze mám představu, jak to budu dělat.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Technika orby

JP (3) - xxx.xxx.76.106 (?)
22.2.2009 21:04

Já jsem si krojidlo zhotovil z vysloužilého secího stroje a mohu jen doporučit, jde to o mnoho lehčeji..

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.219 (?)
27.2.2009 16:54

a stroj sa ako správa je aj stabilnejší?? myslím tym ze ci ho netlačí do bokov.

a spytam : mam v plane si kupit taky stroj šupa praktis len neviem ake mate stym skusenosti v ťažkej ilovitej pôde

Připojit reakci

Technika orby

28.2.2009 20:13

Je potřeba ten pluh správně seštělovata potom sedí, většinou je chyba ta že když se pluh nastaví na velký záběr tak pak to táhne do toho boku.

Co se orby týče zvládá i tu těžkou jílovitou, hlavně to krojidlo tu zem nakrojí takže ta stěna se pak netrhá ale jen obrátí. Ovšem chce to vystihnout dobu, pokud jsou již na podzim plískanice tak tam již koně nepomohou protože je nepřenesete na zem..

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.70 (?)
1.3.2009 14:09

to mate pravdu ilova zem je zradna.

uvažujem aj o staršom AGZATE le ten ma motor jikov co sa bojim ze je slaby na kopcovity teren s plnov vlečkov tahat do kopca. nemate stym dakto skusenosti??

Připojit reakci

Technika orby

1.3.2009 14:48

No tak z toho dvoutaktu bych strach neměl, pokud v kopcích s plným vlekem tak ať dvoutakt nebo čtyřtakt stejně oba pojedou pouze na jedničku. Vím o čem mluvím, měl jsem Terru, nyní tam mám 190-ku Hondu a hore do vinohradu jedu s plným vlekem pouze na jedničku u obou..

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.70 (?)
1.3.2009 16:31

hm... no ked to utiahne (s problemami ) moj kultivator KF 60 Quantum tak ten AGZAT by to mal zmaknut... len ten dvojtaktovy kraval

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.202 (?)
28.3.2009 10:32

no musim povedat že zaujmave to je ale myslim ze na nase podnebne pasmo to vhodne nieje zvlašt pri spracovani pôdy na zimu . tento system je vhodny pre juznejsie podnebie kte maju urodu z pola 2krat do roka a nemaju celu zimu sneh. navyše je to dost energeticky naročne spracovane pôdy. tento sistem mi pripomina rotačne brany ke na zaciatku bolo z toho velke halo a teraz sa znich upušťa. aj ked su vinikajuce pri predsejbovej priprave pôdy pod repku...

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.218.133 (?)
28.3.2009 22:16

Zdravim, chcem reagovat na otazku o agzate. Tak ako uz bolo povedane ci je to 4takt, alebo 2takt ten stroj pojde na jednotke vzdy. Bud sa zahrabe, alebo bude smykat, ale motor nezdochne. Vozil som nim drevo, len tak z pasie a je neuveritelne co to dokaze v kopci pri dobrych gumach. Teraz nim vyvazam hnoj, oriem, kosim a pod. a je to dobry pomocnik na mensie prace. Podla mna staci 2takt ak je v dobrom stave.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.30.21 (?)
14.5.2009 18:13

Dobrý den      pane J.S chtěl bych vás poprosit o fotku jak máte nastevenej pluh na těch šroubech jak s seřizuje jedná se mě hlavně o pokud možno fotku kde by byly vydět aspoň trošku míry jak máte ty šrouby vytočený   děkuji a přeji pěkný den mulisak312@centrum.cz

Připojit reakci

Technika orby

14.5.2009 20:52

U orby je to o správném nastavení pluhu. Čím je traktor slabší, tím je více poznat, jak je pluh nastaven. Nejlépe je to seřídit na rovině. Pluh nesmí být seřízen ani na špici(tím se snaží zarývat hluboko a malotraktor to neutáhne), ani naopak, kdy jede po zemi zadní část pluhu. Tím zase nejde do země a vyjíždí nahoru. Další seřízení je nutné provést na nastavovacím tělesu, aby byl pluh kolmo k zemi, ale v brázdě, tedy to se seřídí až v brázdě. Záleží ještě na tom, zda máte obracák, nebo ne. U obracecího pluhu - pokud využíváte obě strany - musíte seřídit polohy západek tak, aby jedno nebylo moc nakloněné a druhé málo. Další seřízení je vymezení dorazů na nastavovacím tělesu vůči závěsu malotraktoru. Musí to být tak, aby na obě strany byla stejná malá vůle, ale rozhodně ne na tvrdo, bez vůlí. Ty vůle způsobují, že v orbě můžete korigovat směr a je to méně namáhavé. Na odhrnovačce nesmí být barva, která zvyšuje tření a způsobuje přilepování půdy - podle stavu a druhu půdy. Fotky Vám poslat nemohu, neboť nyní mám pluh uskladněný. Mělo by to ale stačit, abyste poznal, jak to správně nastavit.       

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.30.21 (?)
14.5.2009 21:28

Jo tak snad to nějak zvládnu   mám pluh obracák a je uplně nový zem je tak středně těžká   pluh nastavím na rovině tak aby radlice seděla pěkně rovně a po první brázdě to musím nastavit znova do rozpluhy tak aby opět seděla pěkně rovno?

Připojit reakci

Technika orby

PP. [PE, 550] (3405) - xxx.xxx.70.100 (?)
15.5.2009 7:11

Nechte si u kováře naostřit náklady. U nového pluhu bývají moc tlusté.

Při první brázdě nastavte nastavovacím tělesem pluh tak, aby slupice byla svisle. Vyorejte brázdu, otočte. Nastavte NT přesně na střed a zajeďte do brázdy tak, že jedním kolem jste na poli, druhým v brázdě. Teď nastavte polohu odpovídající zarážky tak, aby slupice byla opět svisle. Na konci brázdy po otočení to samé pro druhou západku. Ještě to pak několikrát zopakujete, aby se to doladilo. Ostrá krojidla, jak píše JS.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.45.244 (?)
15.5.2009 9:12

Jednuduchá pomůcka, pan JS to celkem kvalitně popsal tak jen dodávám že jaký koliv pluh můžete seřizovat na čísté rovině jen si budete stimulovat hloubku orby(brázdu) špalkem na který najedete příslušným kolem které by jelo povrchu a tím se Vám vytvoří ten náklon tahače ke kterému pluh dorovnáváte do svislé polohy a podélné dorovnání kontrolujete třeba latí kterou přiložíte podél splazu a mělo by to směřovat rovnoběžně s koly tahače KP

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.8.78 (?)
15.5.2009 17:34

Tak jo      děkuji všem

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.225 (?)
6.6.2009 10:21

zdravim starych a aj novych oračov

mam malotraktor supa MPT-320 s motorom Honda GCV 190 a velky plan kupit otocny pluh. nastavit by som ho uz aj hadam vedel ale zaujma ma ako zacat prvu brazdu. nakolko pochybujem ze ho zahlbim do predpisanej 18cm hlbky v takom velkom zabere nakolko v tomto pripade niet kte nastavit širku zaberu a to nehovorim o tom ze ho utiahne. tak ako zacat spravne prvu brazdu?.

Připojit reakci

Technika orby

PP. [PE, 550] (3405) - xxx.xxx.128.44 (?)
6.6.2009 12:13

No v podstatě nijak. Když v tom vidíte tolik problémů a myslíte, že to stroj neutáhne, tak další brázdu už by utáhl? Omezit šířku nemůžete, je daná délkou a postavením nákladu pluhu. Vždy se orá na plný záběr, nijak se to neomezuje. Buď ten stroj je pro to určený a pak by to měl dokázat, nebo není a pak to tedy nekupujte.

Připojit reakci

Technika orby

6.6.2009 16:06
Zdravím, chci jem malou připomínku, sice nevím o jaký typ malotraktoru se jedná -zkušenosti pouze se 4 kolovými ale princip by měl být u pluhů stejný, to znamená že i u tohoto pluhu by měla jít nastavit šířka záběru a to ve smyslu osového nastavení =vychýlení pluhu v závěsu doleva po směru jízdy čímž se zmenší ostrost úhlu mezi kudlou(ostřím) a zeminou, zmenší se jak záběr tak i odpor půdy a pluh jde lehčeji, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že u pluhu 5phx 35 bylo možno takto měnit šířku záběru od cca 120cm až po220cm dle terénu.Přeji pohodovou práci KP.
Připojit reakci

Technika orby

6.6.2009 17:42

Jenže to jde jen u čtyřkolového traktoru, který udrží stranový moment vzniklý natočením pluhu. Dvokolový traktor se může otočit, chybí mu další pár kol na udržení toho otáčivého momentu.Proto tam musí být pluh přesně v ose. Ten třetí bod je pluh.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.40.13 (?)
6.6.2009 18:31

Nechci zasahovat do odborné debaty, ale proč by to šlo jen u čtyřkolového.Asi 20let mám jednoosý traktůrek s motorem Simson a každý rok orám.Samosebou, že mu nemůžu dát plný záběr a při tom je to vše originál s fabriky, orebné kola, závaží atd.Prostě by to neutáh.Tak mu uberu.Možná ten další pár kol nahrazuji rukama, v kterých držím řídítka.Chci ale zorat, tak to tak dělám.3hodiny to vydržím.

Připojit reakci

Technika orby

6.6.2009 19:10

No a v tom je ten ftip. Dobře seřízený pluh se (třebas u Vari) drží v brázdě sám, bez nějaké nutnosti rvát řidítka tam, či onam. Dokonce tu někdo popisuje, že seřídil pluh tak, že mašina orala sama. A já mu věřím.

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.46 (?)
6.6.2009 19:10

no pokial ide o druhu brazdu je mi jasne ako nastavim sirku zaberu aby to traktor utiahol v danej hlbke 18cm ale treba urobit prvu braazdu a tam sa nastavit neda nic. alebo ju idete na viac krat aby sa dostal pluh na tych 18 cm hlbky?

Připojit reakci

Technika orby

6.6.2009 20:32
Ano souhlas s tím že dobře nastavený pluh nepotřebuje moc vodit rukama, ale to nastavení na menší záběr se nedělá zas tak razantně u těchto jednonápraváků aby je to neotáčelo nebo aby s tím obsluha musela zápasit, jinak na první brázdu nemusíte volit hned maximální hloubku ale stačí mírná, jen obrátit drn.KP
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.40.13 (?)
7.6.2009 8:04

Ano, nedělám to tak razantně to nastavení na menší záběr, aby jsem s tím musel zápasit.Jak jsem psal ten kultivátor Forschricht to na zahradě neutáhne.No tak mu trochu uberu.Přiznám se, že ani dělat řádky na brambory není žádný med.Někdy si ten první vodící řádek udělám raději ručně.Moc se s tím nezabývám.Ornou půdu s věkem omezujem.Přibývá tráva.Jinak vím, když děda oral s koňmi, tak ten pluh šel lehce.Držel stopu(směr)

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.174 (?)
7.6.2009 8:59

aha takze prvy zaber staci kolko da a atie ostatne sa snazit uz udrzat v nastavenej hlbke. proste postupne zahlbovanie...

Připojit reakci

Technika orby

7.6.2009 9:19
Ano, vy si musíte nastavit takovou hloubku, kterou Vám stroj zvládne, určitě budete lehčeji orat klasické pele nežli několikaletý ouhor a nemyslete si že na kraji pole založíte pluh do země na nastavenou hloubku a tak i zoráte celé pole, jsou situace že to jde ale někdy je třeba mokro, nebo kamení nebo vyjeté koleje atd.a to pak musíte korigovat hloubku občasným přizdvihováním-nadlehčováním, ale na to určitě přijdete po pár zoraných hektarech sám... ha, ha (ary budou taky stačit) KP
Připojit reakci

Technika orby

Stanislav Melaga, ----- (324) - xxx.xxx.128.254 (?)
7.6.2009 13:22

Zdravím, v nastavení pluhu není žadný rozdíl jestli ho tahá jednoosý traktůrek, dvouset koňový dvouosák nebo koník. Šiřka záběru u jednoradličáku se nastaví tak, že se upravuje mezera mezi vnitřkem pneumatiky kola v brázdě a špičkou nože pluhu, plaz pluhu musí být vždy rovnoběžně s kolem (u jednoosáku v pavém úhlu k ose kol z pohledu shora). U více radličných pluhů je šířka druhé a další brázdy daná konstrukcí pluhu, pokud nemá regulovatelnou šířku záběru, ta se dělá tak, že se přiklápí centrálně radlice k rámu. Dobře nastavený pluh potřebuje jen dopřednou sílu a drží v brázdě sám. Pamatuji doby, kdy oráči měli uvázané opratě za chránič rukojeti, v jedné ruce cigáro,  druhou se přidržovali pluhu a šli mimo něj. Standa.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.224.21 (?)
8.6.2009 20:37

Dobry den.

Ja oriem prvu brazdu vzdy opacne ako samotnu orbu (myslim tym klopenie pody a do polovicnej hlbky cca 10cm). U nas sa tomu hovori,,orezanie hrany,,. Na konci tejto prvej brazdy traktor-hopstroj otocim, pluh neotacam, kolesom vojdem do tejto brazdy a oriem - podu preklapam nazad (hlbka tejto brazdy sa uz velmi blizi tej maximalnej). Po dokonceni tejto brazdy   uz pokracujem standartne otocim traktor aj pluh hlbka je standartna 20 cm. Pozor pocas tychto prvych troch brazd musite vzdy pri kazdej prestavit sklon pluhu, pretoze naklon je vzdy iny, popripade aj hlbku ak ste sa predtym netrafili. S nastavovacim telesom je to hracka za pochodu a ten vas traktor 6,5 hp to urcite utiahne bez problemov. Ak nebudete mat iny postup do zahajenia sezony vyskusajte tento mozno si ho osvojite a aj vylepsite.S pozdravom MH

Připojit reakci

Technika orby

9.6.2009 8:51
Zdar oráčům, tento postup co popsal MH není nutný a dle mě nic neřešící a v našich krajích ne až tak obviklý, záleží na tom jak dlouho pole po sobě oráte stejným spůsobem(kolik let) už můj děda který oral s koníky říkal pokud není pole na srázu tak jeden rok orat do svoru a druhý rok do rozvoru a tak se předejde tomu, že při několikaleté jednostranné orbě se udělá na jedné straně pole vyšší návor půdy a na druhé straně hlubší odvor a pole máte stále rovné. KP
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.4.243 (?)
9.6.2009 11:42

Tak podle mne to co popsal MH je zase to nejjednoduší jak načnout orbu obracákem. Dále si myslím, že pole - políčko se oře vícekrát za rok. Třeba po "žních" se podmítá do rozpluhy a na podzim i pro brambory se svorává. MH sice nenapsal jakým strojem oře 20 cm hlubokou brázdu, ale pokud jde o Vari a tomu podobné, tak takto hluboko samozřejmě zaorat lze, ale tyto pluhy prostě nejsou na takovou hloubku dělané a v této hloubce nefunguje už tak špatná geomertie pluhu a objevují se problémy se zaklápěním ap. Existuje totiž jednoduchý vzoreček na výpočet maximální hloubky brázdy pro pluh po dosazení některých mír z pluhu. Na tyto mnou popisované pluhy to dělá do 18 cm. Já vím, jsou to z pohledu výpočtu jen dva centimetry, ale i to může hrát roli. Je ale otázka čím MH oře. U takové PFky to není žádný problém a taky je to jednoosák. Ponechám teď stranou otázku výkonu jednotlivých strojů, protože si myslím, žejsou výkony motorů vesměs dostatečné. Problém je spíš přenést onen výkon na zem a alfou a omegou pohodové orby s jednoosákem je kvalita pluhu (se vším co k tomu patří) a správné a přesné nastavení pluhu. Svou roli zde hraje i skladba zeminy.

Připojit reakci

Technika orby

9.6.2009 14:20
Ač jak jsem již psal nemám s těmito ploužky zkušenost, nějak mi uniká Vámi napsaná jednoduchost při načínání orby, ba naopak řekl bych že vracející se drn může působit horší klopení, pokud jednou zajedete do země pluhem tak už je brázda daná a nepotřebuje žádné extra jízdy a to at´se jedná o obracák nebo solo, ale je to jen moje zkušenost s několika tisíci zoraných hektarů a pokud to vyhovuje korespondentovy tak at´ se řídí tím jak oral doposud, a abych Vám po pravdě řekl, hloubku orby jsem měřil jen asi 2x jako učen´,jinak jsem pluhy seřizoval dle terénu, a optického klopení a to z důvodu že jsem po své orbě také smykoval a nerad jsem jezdil jako po tankodromu Orbě zdar KP
Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.214 (?)
13.6.2009 22:59

čo sa tyka toho vzorca na hlbku orby tak na učňovke nas ucily že širka lemeša mínus 5cm sa rovna maximalna hlbka orby a potom su tam ďalšie činitele ako je tvar odhrňovačky a pojazdova rychlost ale to platí u dvojosích traktoroch. niečo ine to je u jednosich trakorov. nato aby mohol orat 18 cm je tam mala odhrnacka a zle točena. ale uvidime ked budem orat.

Připojit reakci

Technika orby

26.7.2009 21:54
Dobrý deň! Používa niekto orebné návleky na oranie? Aké skusenosti máte?
Připojit reakci

Technika orby

26.7.2009 22:04

Z pohledu lepšího záběru je to plus. Ale mě vadilo např. nasazování na kola, návleky byly po chvíli plné hlíny a hůře se ze strojem manipulovalo, těžko byste přejížděl po zpevněné cestě na návlecích. Proto jsem od jejich používání ustoupil. Nejdříve je třeba správně seřídit pluh, očistit kluzné plochy od barvy, naostřit radlici a teprve potom hledat další příčiny, proč to malotraktor nemůže utáhnout. Nezapomenout nahustit kola, jinak se pláště mohou protočit a poškodí ventilek, nebo se ventilek schová do pláště a nelze kolo nahustit.  

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.167 (?)
19.9.2009 21:11

no pani dnes som nastavoval otočný pluh a nijak sa mi nedarilo. ale aspon som zistil že pluh bol špatne poskadany  -odhrňačky boly zamenene. po tomto zisteni a opetovnom nastaveni sa orba trosku zlepsila aspon som siel konecne rovno len ta hlbka sa mi nedarila udrzat budsa mi pluh neustale zahlboval alebo som siel velmi plytko. alebo to traktor jednoducho neutiahol a zahrabal sa ale asi je moc sucho a zem velmi tvrda. ale de robim chybu ked sa mi nedary udrzat hlbku.

Připojit reakci

Technika orby

19.9.2009 21:28

Nejlépe je pluh seřídit na rovině. Musíte počítat s vůlemi, které jsou v závěsu a nastavitelném tělesu. Potom se to mírně seřídí v brázdě. Když máte pluh seřízen na špici, tak má tendenci se zahlubovat a odpor se zvýší tak, že to malotraktor nezvládne utáhnout. Opačně vyjíždí nahoru a nedrží hloubku orby. Na závěsu máte dorazy, které je třeba nastavit, aby se dalo mírně do strany zatáčet, ale aby jinak pluh držel rovinu s osou malotraktoru. Je to důležité, jinak to bude uhýbat do stran. Dále na nastaviltelném tělesu musíte nastavit sklon pluhu, když je v brázdě, tak musí být rovně - kolmo. Na obracáku je to trochu složitější nastavit přesně tak, aby se dala používat obě tělesa a přitom to bylo ideální. Já raději couvám, neboť je to jednodušší, než otáčet malotraktor a přepínat orebná tělesa. Ale to už záleží na okolnostech. Jinak, pokud máte suchou zem, tak je vhodnější počkat, až zaprší a trochu obeschne půda. Je to o jiné kvalitě i námaze.

Připojit reakci

Technika orby

pandavid (11) - xxx.xxx.156.189 (?)
19.9.2009 21:57

zdarvíčko pánové, dnes sem měl houby co na práci, kravský hnůj a orbu varinou, zkusil jsem 4 kola, musím oznat lepší stabilita, záběr, pluh nešel tak hluboko, hodně se hnůj nabaloval na kola, hůř se překlápěl. Přemontoval jsem na 2kola, zhoršená stabilita, maličko větčí prokluz, orba byla hlubší, peklápění se zlepšilo. pluh je otočný, nt3,  záváží vepředu 30kg+na kolech, 15kg nedávám, orba je na zpětný chod(t20)  byla to děsná makačka, zkoušel jsem nastavovat, hloubku a naklopení radlic, nic nepomohlo.

Připojit reakci

Technika orby

20.9.2009 13:03

Přenastavil jste pluh, když jste měnil kola 2 /4. Pluhu je jedno, kolik jej táhne kol, ale když je nastavený špatně, tak špatně m.j. obrací půdu. 4 kola způsobují, že stroj je více v rovině a nenakloní se tak do brázdy, jako 2/4 kola resp. 1/2 kola v brázdě.

Připojit reakci

Technika orby

pandavid (11) - xxx.xxx.156.189 (?)
30.9.2009 7:16

pluh nastvuji, když je kolo/a v brázdě aby radlice byla +-rovně, zkoušel jsme přidávat/ubírat hloubku pluhu. Obracení půdy, není s tímo pluhem úplně ideální. Problém byl taky, že jsem, hnojil kraským hnojem, úplně strašně se zanášely kola, docházelo k prokluzu. Spíše mě vadilo, že se dostalo méně hnoje do brázdy, protože zůstal na kolech, nebo ho kola, někam odhrabala.

Připojit reakci

Technika orby

21.10.2009 19:08

Tak jsem konečně dokončil kotoučový kráječ u pluhu. Zatím jej mám na jedné straně a podle okolností se rozhodnu, zda jej budu upravovat na druhé orebné těleso. Rozhodující bylo nastavit správnou výšku kráječe, neboť se musí otáčet a tím pádem jeho osa - střed musí být nad oranou půdou. Při 1 m vysoké hořčici, která měla sílu stonku i jako palec se několikrát stalo, že jsem musel dlouhá stébla z pluhu odstranit, vliv mělo i lepení půdy na odrnovačku, když se stébla zachytila. Zkusil jsem to s nožovým kráječem a došlo k tomu, že se ihned udělala hromada zeleného. Takže nesrovnatelné. Protože jsem neměl kameramana, tak jsem natočil videa až s nižším porostem hořčice. V tomto případě je to taková orba, že jsem ani nepoznal, že tak namáhavou práci dělám. Zejména s ohledem na naši těžkou půdu, stav - mokro a zelené hnojení. Když nenechám hořčici přerůst, tak v celkové kombinaci - 4 kola na malotraktoru, úprava odhrnovačky a kotoučové krojidlo = takovou orbu jsem si představoval. Krojidlo je z diamantového kotouče 230 mm a uložení z vadné rozbrušovačky + držák odpovídající pevnosti a velikosti z pohledu uchycení na rám pluhu. Videa  jsou zde www.youtube.com/watch

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.20 (?)
20.9.2009 8:44

Ten pluh som nastavil na rovine asi tak ze leneš sa celym ostrim dotykal zeme a pata bola v rovine so zemou pritom vsetkom som mal nasimulovanu hlbku orby cca 18cm.

no ale ked tak nad tym uvazujem to ze je sucho a zem rozryta po vyoravani zemiakov sa tomu stroju čudujem ze to vôbec utiahol počkam teda až naprší a uschne .

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.176.204 (?)
20.9.2009 13:39

Zdravím,

ořu s hondou gxv 160 už 8-sezonu a je to ta nejjednoduší práce s Vari jakou dělám, na rozdíl od rotavátoru, kde už musím zabrat a když dělám járy na herteple tak se nadřu jak kůn´

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.234.140 (?)
23.10.2009 12:28

Pane host - xxx.xxx.176.204 (?), 20.9.2009 13:39,

podobne ako vy, " když jsem dělal járy na herteple tak jsem se nadřel jak kůn",  ale to je uz minulost, uz to veru par rokov nie je pravda.  S tazkym rotavatorom Vari sa zvycajne tiez nejako zvlast nenarobim,  a preto si policko, kde sa budu sadit zemiaky (=brambory) najprv rotavatorom rozrobim do takej hlbky, ako chcem sadit zemiaky, a potom to riadkovacim pluhom Vari vcelku pohodlne nariadkujem az na pevny podklad a moze sa sadit.  Jarky sa nam natolko osvedcili, ze ich robievame aj pre rajciny a tiez pre papriky. Ibaze riadky do ktorych zasadime rajciny a papriky nezahrname, a moc sa to osvedcilo.
Mozno to niekomu pomoze.  ___pooh.

Připojit reakci

Technika orby

jozef babej (10) - xxx.xxx.37.143 (?)
1.10.2009 1:32
Pekne rano. ja mám od juna 2007. taky teru s prevodovkou AGZAT motor mam si japonsky akysi sekumtech-niečo take. Ja mám 32rokou, silu za vola ako to manželka vravý- len blbec kúpi traktor aby za ním chodil./nechodím za ženu, ani za svoju, tak chdím za láskou/. Má hodnotu mojha živata. AJ mne to oranie nejde ako tým, čo orú už pár rokov, je to aj vekom a skusenosťami-prax, hodiny... Mám dvoják pluh/obojstranný, dal som sa prehovoriť u predajcu, vraj je super/ nie je to pravda.Oral som len 3x. ale mňa to baví, keď drem ako kôň,či vôl. Aj na drevo som bol a nosíl som polena 50m hore debrou/s chudol som 8 kg/za 3metre dreva. Pri orani som skusil aj navleky, je to super.Ale viac času som strávil pri obuvaní kolies ako pri oraní 8árov.Tera je môj decký sen je to super traktorik stal 47000sk a teraz so všetkým okolo toho /brany pluh, navleky, vyoravaci pluh, rotavator vlečka po domacky vyrobená, sadzak zemiakov, oborovacie plužky, cca90000sk/ tak naschle, Jozef-bardejov, vych.slovensko.
Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.59 (?)
2.12.2009 17:57

Zdravim. včera sme nahodily dupla kola. zohnal som zo staršej tery aj s vnutornymi zavažiamy, no povim vam jedine načo som sa zmohol ked sme to dokončily bolo " Bože čo sme to len vykonay..." to naozaj vyzera ako tank a ze to bude take mohutne sa mi ani nesnilo... som len zvedavy ako to to bude orat a ako sa napasujem do brazy ale ked to zmakol pan J.S. tak to budem muset aj ja.

inak pan J.S. keby ste si tie vnutorne kolesa mezi sebov vymenily tak tie šipky pojdu spravne a nemusely by ste ich prezuvat

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.200 (?)
5.12.2009 17:17

no dnes som oral a poviem vam božie dopustenie . ni dvoj motažky nepomohly... bud to sa pluh moc zahlboval alebo ho stačalo do bokov no katasrofa a nie a nie orat. jak som ho nastavil onak som ho nastavil a stale nic a ked uz sa zdalo ze je vsetko v priadku tak sa mi nalepila hlina na odhrňačku a bol som vybaveny... ono je pravda ze pod povrchom to bolo OK ale ten povch bol strašne mazlavy a jednoducho to ta varina neutiahla či čo to mam

jedna vec by ma zaumala ako sa tym vasim strojom vpracete do tej brazdy ja som sa tam veru nezmestil...

Připojit reakci

Technika orby

5.12.2009 18:06

Mato, přesně to se zde řešilo loni a i já si myslím, že dvojmontáže na orbu nejsou moc vhodné. Orebné návleky by byly vhodnější. Pokud je to dělaný podle J.S., ten má navíc vnitřní kola a rozchod 460 mm a to ten pluh bere ještě míň a člověk jezdí a jezdí a práce neubývá. No a protože pluh zabírá menší šponu zdá se že si stroj s orbou jen hraje. Kdo ví jak by to bylo při stejné hloubce ale šíže záběru plných 18 cm. U jednoosých strojů je třeba také více dbát na podmínky, kdy se jde orat. Jak je půda mokrá ap.
Problémy s nastavením pluhu bych hledal jen a pouze v pluhu a nebo, nezlob se na mě, mezi židítky a zemí. Je jedno co pluh táhne, když pluh funguje jak má.

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.153 (?)
6.12.2009 11:54

je pravda že pan js to ma na 460 mmm ja tiež a to ze pluh berie na tenko to sa mi pači lebo taka zem sa lepšie rozpracuje lahšie vymrzne a čo je dôležite aj prevzdušni a hnilobne procesy ktore tam prebiehaju sa urychluju. je jedno aka je zem ak spravne nastavime pluh vzhladom k typu zemi tak to proste orat bude. no ja som urobil chybu v tom že som oral na mazláku a to proste nejde...

Připojit reakci

Technika orby

5.12.2009 18:58

On je to docela komplexní problém a někdy jednoduché řešení není. Hlavní věc je přenést kroutící moment z kol na zem. Síly má Vari dost, ale je lehké. Proto JS doporučuje tupláky, tím se kola zatíží a síla se lépe přenáší. manipulace a otáčení s takovým strojem ale bude dost rasovina. Další věc je mít opravdu dobře naostřené=nakované náklady a seřízený celý pluh, slupice musí být svisle, když je stroj v brázdě. Nenastavovat příliš velkou hloubku, není to John Deere s dvanáctiradličným obracákem. V neposlední řadě má velký vliv kvalita půdy, tu sice neovlivníte, ale těžké jílovité půdy se špatně orají, kdyý jsou hodně vlhké, lepí se, kola prokluzují. Zkusil bych řešit orebnými návleky, seřídit pluh a neorat příliš vlhkou půdu.

Připojit reakci

Technika orby

6.12.2009 11:41

no tie dupla kola su v celku zajmave a poviem vam ze prvu brazdu som v bahnitom terene vyoral bez problemu a to na hlbku cca 15cm problem nastal ked sa mi nalepilo na kolesa bahno a bolo doorane a dost sa to lepilo na odhrnacku tam bola druha chyba. farbu som dal dolu...

pri orbe su v zabere minimalne 3kolesa čo som si všimol niekedy som mal aj vetky 4.v tomto terene ktory tu mame mi moc asi orebne navleky nepomožu dovod je jednoduchy je to proste bahno a to ma problem aj družstevny JOHN DEERE 7930 s vykonom cez 200 koni a 6-radličným pluhom ma problemi a ten ma protipreklzovu automatiku ktora mu hlada ideany zaber na koleso.

čo sa tyka rozloženia hmotnosti je rozdiel rozložit 300 kg na dve kola a na štyri kte pri dvoch kolesách zostyčnou plochou 72 cmštvorc. čini hmotnost 4.17kg na cmštvor. ale pri 4kolesach to činí 2,08kg na cmštvorc. to je ako priklad, ale zas je to uplne inak v odpore kladenom na podložku tam sa to zo zvyšujucou sa hmothmotnostou stroja zvyšuje niekolkonasobne ale je vam to naptrd ked jazdite takpovediac po vazeline

s tou chybou medzi riditkami a zemou je to pravda. stou počitam a nazim sa ju opravit...

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.76.106 (?)
6.12.2009 12:31

Ty tupláky mají snad své opodstatnění pokud je vcelku optimálně, tam pomohou ovšem pokud je tam bahno tak je to s nima horší než jednomontážky. To raději jednomontáž a pořádně dotížit a pokud to ani nepomůže tak toho nechat a počkat až obeschne trochu pokud se v této době vůbec něčeho takého můžeme dočkat nebo raději počkat až trocha přimrzne..

Připojit reakci

Technika orby

6.12.2009 13:58

tiez si mysím

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.65.205 (?)
6.12.2009 14:13

Ked som kupil vari sistem aj s original obracakom, hned po prvom orani som obanoval.Dorobeny som bol ako kon a pole bolo ako doryte od prasat.Pluh siel moc hlboko aj ked som uberal na nastavovaci.Hlinu to neobracalo len hrlo.Ked to vydel sused zastavil ma a priniesol svoj obracak.Zrazu stroj oral pekne ukladal brazdy a to stacilo varinu drzat len jednou rukou.Problem spociva v tvare pluhu.Na trhu sa predavaju od viacerych vyrobcov a niektore maju horsie orebne vlastnosti.Sused mi moj pluh zobral do dielne a dal mu novu fazonu.Tento rok som oral snim a uz nebanujem ze som tu varinu kupil.S pozdravom Miroslav K.

Připojit reakci

Technika orby

6.12.2009 16:27

ryche sem dajte podrobne foto pluhu aj poisom zmien ktore ste urobily

inak tiez mam na to podozrenie ze stym pluhom nieco nieje v poriadku. ako keby ta odhrňacia doska mala nespravny uhol natočenia skor mi to pripomina ralicu na sneh. hned za lemesom ako keby bola nedostatočne zakočena ide priliš di praveho uhlu smerom k osi traktora ak som sa spravne vyjadril...

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.226.42 (?)
6.12.2009 18:43

Tvar pluhu a jeho seřízení je velice důležité, silný traktor utáhne i špatný pluh maximálně se zvýší spotřeba ale u těchto hobby traktorů a fréz je to hned poznat.Správně seřízený a tvarovaný pluh by neměl traktor táhnout na žádnou stranu, po pustění volantu nebo řídítek by měl jet víceméně sám v brázdě.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.224.21 (?)
7.12.2009 0:16

Suhlasim s vami, este dodam pluh aby pekne obracal musi byt aj pekne vylesteny (jak psove gulky) = zrkadlo. Pluhy sa predavaju len tak, ze pod farbou je surovy plech. Cize nestaci len odstranit farbu ale aj vylestit. Poda to vylesti tiez ale to nejaky ten rok potrva. MH

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.48.2 (?)
14.6.2011 1:28

Taky přispěju. Co se týká orby s vari systemem, zkusil jsem to asi jenom jednou. Ale všeobecně, co se týká orby, tak je velkej rozdíl v orbě jednostraným pluhem a obracákem. S jednostraným pluhem orám jednou do rozoru a podruhý do skladu. S obracákem maximálně k jedný nebo druhý straně, ale na pozemku mi nezůstává sklad ani rozor. Záleží taky, jestli má pluh předradličku nebo krojidlo (líp se zaorávají rostlinný zbytky a zelený hnojení). Pluh musí bejt podélně i příčně vyrovnanej, aby při orání byl v rovině. To platí obzvlášť pro víceradličný pluhy. Záleží taky na typu odhrnovaček, válcový, kulturní, pološroubový... jak dobře pluh překlápí zem a jak jí míchá. A co je důležitý, tzv orební poměr. TJ. poměr záběru jedný radlice ku hloubce. Podle typu půdy a výskytu rostlinných zbytků se volí typ radlic a šířka.

Taky záleží na zatížení pluhu, a to obzvlášť u vari, která je straašně lehká a nikdy nemůže zorat pořádně tak jako traktor. S malotraktorem oram tak, že mi někdo vždycky stojí na pluhu, aby se zaoral do země.

Sice je to asi trochu věda, ale věřte, že na tom záleží i u vari...

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.48.2 (?)
14.6.2011 1:32

Ještě jedna poznámka. Zelený hnojení by se nemělo sekat, ale jenom přivalit a pak zaorat. A aby se nemuselo sekat, tak to znamená ho nechat přiměřeně vyrůst a ne přerůst. A používat k tomu třeba hořčici, vikev, případně i řepku...

Připojit reakci

Technika orby

Miroslav KRKOSKA (1) - xxx.xxx.157.175 (?)
12.12.2009 12:15

Posielam foto mojho upraveneho pluhu.Kriedou je oznaceny tvar od vyroby a cervenou su oznacene dorobene casti.Sipkoa ukazuje na vykroj ktory u orginalu chybal.Mozno este vykroj malicko upravim ale to ukaze az cas.Dufam ze foto bude inspiraciou.Vela zdaru praje Miroslav K.

Obrázky:
pluh
pluh
Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.178 (?)
12.12.2009 18:57

hm... tak toto je presne ta uprava ktora chyba aj tomu mojmu pluhu to sa mi paci...

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.38.10 (?)
12.12.2009 23:12

Přesně tenhle typ pluhu mám a oře mi dobře i bez úprav.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.161.9 (?)
13.12.2009 8:22

Ještě, když jsem si půjčoval na svou zahradu Vari systém, tak jsem orla se standardním pluhem a pokud se oraly záhony nebo pokud se oral záhumenek a to i majitelů toho Vari, tedy půda, která se pravidelně obdělávala, pluh fungoval bez úprav velice dobře a dal se celkem snadno nastavit. Jednou jsem s ním oral louku, pak to byl problém, půda se neobracela, ale vracela se zpátky. Je však otzkou, zda je stroj takové kategorie pro orání louky vhodný?!

Připojit reakci

Technika orby

Jiří Kohoutek (413) - xxx.xxx.211.38 (?)
13.12.2009 9:46

Celý problém je v tom, že pokud pracuje pluh v těžších půdách chybí dostatek energie k zaklápění brázdy, rychlost která by vše řešila bohužel zvětšit nedokážeme, tak lze pouze zvětšovat šroubovici zaklápěcí desky, pomohl by i větší úhel pluhového tělesa, ale opět chybí síla.

Připojit reakci

Technika orby

Tonda (951) - xxx.xxx.147.34 (?)
13.12.2009 12:27

souhlasím s tou rychlostí, pokud není, tak skýba se nepřeklopí svou rychlostí, ale spátky zklapne, taky vršek pluhu je důležitý, jestli doklopí skýbu... výše popisovali i povrch pluhu, nesmí být rezavý, ale vyleštěný, po orbě ho vždy vyčistím a natřu olejem, je pořád lesklý a skýba krásně klouže.Jestli je rezavý, hlína se lepí a neoře, ale trhá se hlínou.

Připojit reakci

Technika orby

FJ (6) - xxx.xxx.161.9 (?)
13.12.2009 12:58

Obrázek orby s hobby technikou

Obrázky:
MS 19 + pluh
MS 19 + pluh
Výsledek práce
Výsledek práce
Připojit reakci

Technika orby

Tonda (951) - xxx.xxx.147.34 (?)
13.12.2009 13:45

pěkná práce,jak si poradí v mokrém nebo s loukou??Taky jsem pozapoměl připomenout, že záleží na seřízení pluhu, jak na výšku, sklonu překlopení skýby, špičkou dolu, hodně zajíždí do hloubky... nahoru vypadává ze zářezu a plytce oře..spuštění a vysunutí nahoru dolů pluhu jako celku, určíme si velikost, hloubku skýby

Připojit reakci

Technika orby

13.12.2009 19:39

Díky za pochvalu

vzhledem k tomu, že mám docela jílovitou půdu, tak nejraději orám za mírného vlhka a to nejn kvůli pluhu, ale kvůi prokluzu a celkové námaze. Louku jsem oral, právě když jsem zakládal tento záhon. Nejdříve jsem narušil drn hákem kypřiče. A pak jsem oral nejdříve hodně mělko, pak trochu hlouběji a nakonec jsem použil rotavátor. Letos na jaře jsem oral dost zapojený porost tritikale, někdy na přelomu dubna / května a zaklápění bylo horší, ale na poměrně malé zařízení celkem ucházející. Rotavátor si pak s tím vším poradil. Zkusím najít nějakou fotku. Takže tak

Připojit reakci

Technika orby

13.12.2009 21:52

Našel jsem fotky. Foto 1 je zapojený porost tritikale setý v polovině října 2008 a posečený sekačkou s mulčovací záslepkou koncem dubna 2009

Foto 2 ukazuje orbu kultivátorem MS 19 s otočným pluhem, originální stroj, pluh i závaží

Foto 3 rozdíl mezi zpracováním rotavátorem na stejném kultivátoru po jednom přejezd na stejném pozemku.

Všechny práce prováděné v jeden den

Obrázky:
Foto 1
Foto 1
Foto 2
Foto 2
Foto 3
Foto 3
Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.224 (?)
13.12.2009 15:07

ta pôda je lahká skor pieščitá však?? inak podobny pluh mam aj ja

Připojit reakci

Technika orby

13.12.2009 19:45

Zdání klame

Mám půdu spíše hlinito písčitou. Když zaprší, tak se vytvoří pevná krusta, která zase drží vláhu. Pokud je sucho, musí být zálivka intenzivní, aby půda provlhla, jinak vše odteče. Je to vidět taky na těch hroudách. taže půdy spíše těžší a dosti lepivá.

Připojit reakci

Technika orby

slimakmato (28) - xxx.xxx.79.120 (?)
14.12.2009 17:59

to znamená že stredne lahka pôda to se potom orie... ta nasa ilovica ešte aj zamrzla a zvedavost mo nedala tak som to šiel skusit... ani som si nepiskol!!

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.240.250 (?)
10.9.2011 21:03

Posílám fotky 30 let staré Terry, jak pěkně oře.

Obrázky:

Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.44.31 (?)
11.9.2011 9:41

Několik fotek kotoučového krojidla a úpravy odhrnovačky. Svazenka už byla velká a půda tvrdá, neprší. Tak jsem oral za těchto podmínek. Zrovna došly baterie a neměl jsem čas je nabíjet. Tak jsou jen fotky a toto malé video, dříve bych neoral, ale neustále odstraňoval hrnuté stonky zeleného hnojení. V navlhlé půdě by to byla paráda.

Obrázky:

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.62.84 (?)
16.11.2011 18:40

Ahoj. Mám agzat a nepotrebujem žiadne prídavné kolesá a neviem čo tu ešte píšu ostatný.  Podstatné je aby stroj bol "vyvážený" a pri správnej orbe priamo pri orbe nepotrebuješ stroj ani držať, ore samo čo dosiahneš už uvedeným vyvážením,  hlbkou orby a šírkou záberu. Samozrejme po prvej ryhe treba pluh nastaviť a ja sa snažím nastaviť kolmo na vodorovnú os záhrady, a takto sa dá dosiahnuť to čo som už hore uviedol, že nemusím držať ani riaditka a ore krásne.  Skús to.  Zoli

Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.191.186 (?)
29.9.2012 16:37

Hodně záleží na půdě a nedá se vůbec srovnávat těžká jílovitá půda a lehká drobivá. Jak se dá zúrodnit po letech těžká půda jsem se přesvědčil na vlastní zahradě zeleným hnojením, kompostem, hnojem, kvalitní orbou. V roce 1996 byla orba vysilující dřina a musel jsem často odpočívat. Letos jsem se vůbec neunavil a navíc jsem do brázdy navážel hnůj a zaorával svazenku a jinou zelenou hmotu. Samozřejmě na Vari jsem upravil pluh, má krojidlo a lépe zaklápí a také záběr 4 kol, těžká práce je nyní zábavou.

Obrázky:

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.178.235 (?)
7.11.2012 9:22

Ano, to nejpodstatnější je půda a její vlastnosti.Každý sedlák se vždycky snažil mít půdu dobře vyhnojenou, propracovanou,neuježděnou.Orání pak bylo i pro toho koně snadnější.Nejvíc to bylo znát na úrodě.Na takové zahradě i to jedno kolo zabíralo bez problému a i ta Terra de facto uměla orat sama bez cizí pomoci.Půda na obrázku nebude asi ta, o které mluvím. AB

Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.230.202 (?)
7.11.2012 17:59
Půdu, jak jsem psal dříve máme těžkou, jílovitou. Ale zejména v poslední době máme výbornou úrodu a půda má zásadně lepší strukturu. Krojidlo mohu nafotit, stačil kotouč, hřídel z flexy a plocháč.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.178.87 (?)
8.11.2012 7:31

dobry den.ja by som poprosil o nakres + foto.staru flexu mam a kotus sa najde.dakujem spozdravom haskyvk

Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.191.186 (?)
11.11.2012 15:20

Kotoučové krojidlo

Obrázky:

Připojit reakci

Technika orby

PP. [PE, 550] (3405) - xxx.xxx.14.199 (?)
7.11.2012 7:03

Zdravím vespolek.

Před třemi týdny byla orba. Zkusil jsem místo plošného rozhození hnoje jiný způsob. Hnůj jsem rozprostřel jen na hranu brázdy, tam, kde nejede kolo. Sice je to trochu přes ucho, přejet brázdu, zastavit, rozložit hnůj a zase. Trvá to déle, ale protože kola neprokluzují na hnoji, je dobrý záběr i bez návleků a dřiny opět ubylo. Poslední problém jsou krojidla. Mám políčko zasviněné plevelem a je tam zelené hnojení, běžné nože toho moc nezmohou. Řešením jsou disky podle JS., ale na ty asi už nedojde.  

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.175.210 (?)
9.11.2012 20:42

Konečně jsem dočetl téma. Největší problém zaklápění a prokluz kol. Já jsem si pořídil taky VariIV. Při diskusích s chlapy jsem zjistil, že všichni si stěžují na kvalitu obracení půdy - zaklápění. Když jsem to zjisti, tak mne okamžitě přešla nákupní horečka a snažil se přijít věci na kloub. Za tím účelem jsem si pořídil publikaci Zpracování půdy od J.Hůly, Z.Abrhama a F.Bauera. Samozřejmě to bylo málo a přečetl ještě další zapůjčenou literaturu. Došel jsem k zjištění, že si musím pořídit pluh s pološroubovou odhrnovačkou. Na trhu běžně Vari a MuňťFuňť, oba mají odhrnovačky válcové. Neni to špatné, ale vyžaduje to několikanásobně větší pojezdovou rychlost, než jsou tyto stroje na první převodový stupeň schopné poskytnout. Čirou náhodou jsem potkal v jednom malém, dnes již neexistujícím, krámku pluh NM1-017. Měl však dvě chyby - tloušťka připojení do nastavovacího tělesa je 20mm a v návodu k obsluze chybí 4strany textu, ale co je nejpodstatnější, tento pluh má pološroubovou odhrnovačku a v návodu má napsáno: Rezná a obracacia časť pluhu je konštruovaná na rýchlosť orania 3km/h pri stredne tuhej pode.  Takže bylo nutné k pluhu přikoupil správné nastavovací těleso. Vari má tloušťku připojení 10mm. Bylo nutné puh napřed řádně seřídit, aby obě strany zabíraly stejně. Takže se dnes divím, že si hoši co mají Agzat, tady stěžují. Možná, proto, že mají k Agzatu pluh Vari. Cose týče věšení zelené hmoty na krojidlo, jsou dvě možnosti, při využívání obou orebních těles krojidla odstranit, protože povalená zelená hmota jedním směrem je při jízdě zpět, krojidlem zvedána a převracena do směru jízdy, při druhé možnosti se orá jen jedním orebným tělesem i s krojidlem, ale souprava se na konci brázdy neotáčí, ale objíždí se to co je již zoráno, to znamená, že se provádí orba do skladu a začíná se orat v ose oraného pozemku. Co se týče prokluzu - volit orbu do doby, kdy je půda v optimální vlhkosti, nebo použít orebná kola, ta však bohužel nejsou normálně k mání. Vyráběl je AGS Jičín, coby příslušenství pro MT7 - UNIMAX. V dobovém katalogu to vypadá velmi pěkně a je tam napsáno - zvýšení tažné síly při orbě namísto kolového vybavení 5,00x12, což by pro naše třasořitky bylo jak stvořené. Dnes je možno tyto kola s obtížemi sehnat na AUKRU. Co by se stalo, kdyby místo přiblblých návleků Libice obohatily trh o tuto maličkost.

brousek

Připojit reakci

Technika orby

11.11.2012 9:04

Zdravím pane Brousek, máte jistě pravdu a rozhodně by byla na takovou rychlost lepší šroubová odhrnovačka, ale ta potřebuje větší tažnou sílu, protože se obracená půda delší dobu tře o odhrnovačku. V lehčích půdách to zřejmě Vari utáhne, ale v těžších půdách by byl asi problém. Pro výrobce je snažší vyrobit jednodušší odhrnovačku s větší zárukou třeba i horší funkčnosti. V každém případě je dobré odstranit z odhrnovačky barvu a pomocí nějakého nástroje do úhlové brusky povrch vyleštit. Takto upravená odhrnovačka obrací o 100 procent lépe. Místo krojidla, na které se zachytává hnojivo lze nahradit diskem, ten se nezanáší. Standa.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.130.61 (?)
11.11.2012 9:37

Tak včera jsem se konečně dostal k orání. Dnes mě bolí ramena a vlastně celé tělo, přesto si myslím, že to bylo lepší, než vloni a předloni. Oral jsem 2 záhony jeden asi 200m2 s pováleným zeleným hnojením asi 15cm ječmene a druhý asi 100m2 zapleveleného častečně zadrněného záhonu po rajčatech. Zahradu máme členitou, kamenou zeď na okraji záhonů keře a stromy, sem tam zachytnu i za kořeny v záhonech. Sestavu mám starý oboustranný pluh se starým nastavovacím tělesem převodovku DSK317 a pohonou jednotku s Hondou GCV160. Na rozdíl od předchozích roků jsem požíval obě strany pluhu. Zelené hnojení se mě podařilo zaorat tak ze 60-70%, mohlo to být lepší, bylo dost vlhko. Druhý zadrněný roudapovaný záhon vypadá po orbě lépe. Proč píši. Podle návodu a videí na Vari se mě ani opakovaně nepodařilo pluh nastavit, ani po přečtení této diskuze a najetí na 18cm špalek jsem pluh nenastavil, tak, abych se nenadřel a bylo to podle mých představ Levý pluh mám už přivařený (štelování šroubem je tedy nefunkční), takže lze štelovat pouze nastavovacím tělesem, pravý pluh lze navíc nastavit po uvolnění šroubu. Nastavovacím tělesem šroubem vpředu otáčením doprava nastavuji pluh doprava, šroubem vzadu otáčením doprava jde pluh na špici. V brázdě jsem tedy levý pruh seřídil nastavovacím tělesem a pravý pluh pak šroubem tak aby byly svislé nosníky +/- kolmo k povrchu záhonu. Dodržel jsem další doporučení, jako vyvážení, řídítka ve výšce pasu, vůle nastavovacího tělesa vůči závěsu, používání západek kol a západky převodovky pro 1 a Z, jen pluhy jsem neleštil (v místě styku dolní část lesklý kov, horní rez), nalepenou půdu jsem čistil špachtlí. Po záběru se asi posečítáním vůlí svislý nosič pluhu vychýlil doprava, nebo doleva, znovu jsem provedl dílččí seřízení v brázdě, zcela nakolmo jsem seřídit nezvládl. Zadním šroubem jsem ubíral postupně hloubku. Pořád to není, ale ono je potřeba za řídítka trochu nadlehčovat a udržovat směr. Půdu mám teď lepší než před lety, v letošním suchu to byl popel, teď vlivem vlhka to bylo hutnější, ale jíl to není. Končil jsem již po tmě, navíc se mě podařilo ulomit přední madlo pohonné jednotky, nešla vytáhnout z převodovky. Určitě je chyba mezi řídítky a zemi, možná starý pluh a nastavovací těleso mají velké vůle (nové nasazovat zatím nebudu již kvůli zachytávání kořenů v záhonech). Protože mě čeká ještě poorat dalších asi 200m2 s ječmenem 20-25cm a pak několik menších záhonů uvítám reakce pro ulehčení a zkvalitnění orby.

Připojit reakci

Technika orby

PP. [PE, 550] (3405) - xxx.xxx.9.2 (?)
11.11.2012 17:43

Nemám tolik zkušeností ale snad trochu pomohu. Základ jsou naostřené náklady. Podle zkušeností všech je problém s nožovými krojidly v zeleném hnojení. Seřízení pluhu udělejte znova a seřizujte třebas po každé brázdě. Základ je, když jedno kolo je v brázdě a druhé nahoře, slupice pluhu musí být kolmo k zemi. Na obě strany. Zkontrolujte i stranovou vůli šrouby s pružinami na nastavovacím tělese. Nastavte správně hloubku. Nezapomeňte správně nastavit západky v kolech. A k tomu utrženému držadlu, máte sílu jak bejk. A poradím: všechno mazat. Pořád mít při ruce plechovku a štěteček a všechno furt mazat.

Ppkud jde o příspěvek výše, nemám problémy se zaklápěním a neuvažuju dělat nějaké úpravy. Půda je tu jílovitá a když se trefím do termínu, odhrnuje i zaklápí se velmi dobře. Jedinou úpravu, kterou chci udělat, je navaření větší patky plazu aby lépe opírala.

Připojit reakci

Technika orby

12.11.2012 6:32

Zdravím pane Brousek, určitě Vám usnadní orbu posekání zeleného hnojení. Vezměte křoviňák a "pomydlete" ten porost, ale sekejte to spíš na drť, než jen podseknout. Ať se daří. Standa.

Připojit reakci

Technika orby

12.11.2012 9:44

Stando, při tak nízkém porostu, jak je v příspěvku pana FJ 161.9 z 13.12.2009 v 21:52, neni třeba provádět žádné "mydlení", pluh NM1-017 zvládne kvalitně zaklopit mnohem vyšší porost, jsou vidět jen hřebeny brázd.

brousek

Připojit reakci

Technika orby

12.11.2012 9:28

Hoste 130.61, udělal jste chybu tím, že na pluhu něco přivařujete. Toto se dělá jen v případě, že se něco ulomí. Musíte si uvědomit, že na samotném pluhu jsou tři místa k seřízení. První je přímo na slupici, povolením šroubů můžete naklápět orební těleso, zvednutím špičky radlice se hloubka orby zmenšuje, spuštěním se zvětšuje. Toto považuji za nejzákladnější seřízení. Obě radlice musí orat na stejnou hloubku. Samozřejmě se nesmí zapomenout povolené šrouby dotáhnout. Toto je vhodné provádět za sucha, protože se určitě napoprvé netrefíte, je nutné seřízení opakovat. Další sřizování se provádí nastavovacím tělesem a posuvnými dorazy, tak aby slupice byla vždy kolmo k ploše oraného pozemku. Na šroub nastavovacího tělesa, kterým se provádí náklon do stran se po nastavení kolmosti tělesa k nápravě, během orby nesahá. Zadním šroubem seřzujeme hloubku orby. V některých návodech se píše o zmenšování, nebo zvětšování šířky brázdy, to se však provádí jiným nastavovacím tělesem - toto těleso zmožňuje posouvat podénou osu pluhu mimo střed orební soustavy. Na některých videích vidíme, jak souprava jede sama. Ano, je to možné jen tam, kde je dobře propracovaná půda a nejsou tam příčné ušlapané chodníčky. Potíže při orbě můžou být již na dva roky ulehlé půdě.

brousek

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.128.22 (?)
14.11.2012 1:10

Dobré ráno, děkuji za reakce panům PP, Brouskovi i Melagovi. Mám toho orat ještě celkem dost Je tam velký záhon i několik malých, věřím, že počasí vydrží a o víkendu se k tomu snad dostanu. Budu se snažit o nastavení kolmosti slupice pluhu k povrchu záhonu v brázdě (předpokládám, že ta kolmost je myšlena v směru rovnoběžném s nápravou a ve směru pohybu stroje se nastavuje hloubka). Kromě toho, že určitě něco dělám špatně má pluh i nastavovací těleso značné vůle a po záběru se úhel i hloubka vždy rapidně změní, budu to nastavovat opakovaně a uvidím, jestli se dostanu na požadovaný stav. Na zelené hnojení odstraním krojidlo, tříštit to křoviňákem nechci. Také se podívám, kam se dostanu povolením šroubů slupice, je pravda, že byly volné a loni jsem je dotahoval. Doraz levý bohužel již někdo přivařil přede mnou. Rád bych se jednou dostal na stav, že Vari pojede s pluhem bez tlačení, nadzvedávání, držení směru řídítky samo. Jinak s tím madlem byly asi nedostatečně zatemované přední nýty, madlo se kývalo delší dobu (moje chyba, nevěnoval jsem tomu pozornost) po orbě jsem zatměl, spěchal jsem a v těch dírách jsem to ulomil, v zimě to budu muset vyměnit nebo opravit a budu se tam snažit místo nýtů dát raději šrouby, budu muset rozdělat přírubu a asi bude nutné ji vycentrovat proti spojce, má s tím někdo zkušenost?

Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.210.55 (?)
14.11.2012 5:45
Je na to přípravek. Ale zatím jsem vystředil vždy přírubu tak, že jsem vyřadil a v plných otáčkách s povolenými šrouby přírubu dotáhl. Už to bylo x motorů a vibrace na řídítkách min a hlavně žádné problémy motor, převodovka. Dokonce je v několika případech stav lepší, než origo, můj názor, nenutím nikomu.
Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.128.57 (?)
15.11.2012 5:32

Děkuji pane J.S., vzpomněl jsem si, že jsem takto podobně jednou srovnal souosost spojení dynamometru s motorem, tehdy to bylo horizontálně a dotahovaly se patky motoru.

Připojit reakci

Technika orby

xxx.xxx (3398) - xxx.xxx.216.16 (?)
15.11.2012 6:28
Šrouby si lehce dotáhněte a vyřaďte. Nastartujte motor a postupně zvyšte otáčky na max. Po usazení příruby, můžete zkusit opakovaně povolit a lehce dotáhnout přitáhněte více, vypněte motor a dotáhněte pevně. Ověřte, zda nedošlo při dotahování k posunu přírubu. Můžete si i označit původní polohu a potom orientačně porovnat s Vaším nastavením.
Připojit reakci

Technika orby

15.11.2012 9:29

Pro hosta 128.22 - k vymezení vůlí dojde vždycky při zahlubování a vyhlubování pluhu. Vůle se neustále zvětšují postupným vymačkáváním materiálu závěsu a nastavovacího tělesa. Výrobce zvolil tuto variantu a my se s tím musíme smířit. Aby to bylo tiptop, tak by přípojná a nakláněcí místa musela být vyztužena kalenými vložkami, nebo celý závěsný systém by musel být jiný - viz závěs na PD62 a to by bylo jistě velkým důvodem k velkému navýšení konečné ceny. Až pro vás tyto vůle budou velmi vysoké, budete si muset zakoupit nový závěs a nastavovací těleso, ale i tam již bude nějaká vůle.

brousek

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.29.20 (?)
17.11.2012 6:59

Děkuji panu JS za informace k vystředění. I panu Brouskovi, protože mám pluh i nastavovací těleso z druhé, možná i třetí ruky vůle jsou tam značné. V zimě se podívám jestli by něco nešly vůle trochu vymezit. Tak jak píše pan JS opakovaným oráním, zeleným hnojením a pěstováním se půda postupně vylepšuje a orba je lepší, než byla před třemi roky. Hodně mě zlobí a to je také důvod proč jsem zatím nešel do nového pluhu a nastavovacího tělesa kořeny prorůstající do záhonů, část přestárlých ovocných stromů postupně vykácím.

Připojit reakci

Technika orby

12.12.2012 11:29

Pozor otáčením zadního šroubu na nastavovacím tělese doprava se jen zvětšuje hloubka orby. Zde vidíte rozkres pluhu. Po seřízení kolmosti nastavovacího tělesa k ose traktoru předním šroubem, budete seřizovat polohy jednotlivých orebních těles povolením matic poz.13 na šroubech poz.12. Břit radlice a plaz - povolení dalších příslušných šroubů - musí být přesně ve stejné rovině. Pokud se bude provádět na pevné rovné ploše, např. podlaha garáže, mělo by si to sednout samo. DOTÁHNOUT povolené šrouby a můžete vyjet provést probefar. Když to nebud ono, tak doladit, aby to nešlo na špici, to je samovolně a nekontrolovatlně se zahlubovalo, nebo aby to nešlo na patu, to je aby se to samo vyhlubovalo, vyjíždělo na povrch. Když toto nastavení není v pořádku, neni ani možné udržet pluh v brázdě. Pěkné udělátko na základní seřízení plužních těles je možné vidět na přiložené fotgrafi. Nevím, proč naši výrobci něco takového nedělají, když všichni vědí, že perfektní seřízení - a zajištění polohy - je alfou a omegou u takovéhoto tintítka. Je tady ještě jeden postřeh - v rozkresu jsou vyobazeny odhrnovačky vjiném tvaru, než jsou nabízeny v obchodech. Myslím si, že je to pěkná podpásoka ze strany výrobce.

Obrázky:

Připojit reakci

Technika orby

12.12.2012 11:46

Dodatek - po opětovném prostudování rozkresu, budou hlavními šroby pro seřízení s největší pravděpodobností šrouby pozice20. Sám používám pluh NM1-017, protože má skutečně pološroubovou odhrnovačku, jak v návodu, tak ve skutečnosti. Slupice má na rozdíl od pluhu APH352 k držáku pluhu, to je otočná část kolem podélné osy, přivařené!!

brousek

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.26.29 (?)
12.12.2012 12:49

Z vlastní zkušenosti jsou to šrouby pozice 20. Stačí seřizovat jednu radlici, aby obě byly stejně.Zbytek už se doladí na závěsu pluhu.

Homolka

Připojit reakci

Technika orby

12.12.2012 16:25

Pane Homolko, moc dobře neradíte hostovi 130.61. Co když má chudák naražené obě orební tělesa. Z toho co hoch napsal, usuzuji, že tomu moc nehoví a je třeba mu to polopaticky vyložit. Pluh může po každé kolizi s materiálem co v půdě nemá co dělat - cihly, kusy betonu, velké kameny-zvláště lomové, dokonce jak jeden psal, řetězy -  změnit geometrii. Šroubový spoj bez zajištění, při délce slupice cca 300mm, skutečně neni to ořechové. Návod na APH 352 jsem nevyguglil, takže si nemůžu přečíst co tam Libičáci píšou. Komplexní překontrolování je třeba v zájmu lehčí práce, provést vždy, když máme sebemenší podezření, že to dobře nejede. Závěsem neodstraníte samovolné nekontrolovatelné zahlubování - mnozí pomáhají nadzvedáváním soupravy za kleče, nebo vyhlubování - někteří na pluhu stojí a stejně obě metody způsobují zvyšování námahy a tím značné promáčení oblečení potem, čímž si může takto postižený v podzimním počasí přivodit onemocnění cest dýchacích, či anginu. Když si s tím pohraje, jak naznačuji, tak po bramborách, pojede souprava sama. Skutečně se před každou prací u různých věcí, dopručuje překontrolovat šroubové spoje. Týká se to i blbého kola, teda biciklu - upadne vám např. nosič, projde mezi špicemi, saltem se přehoupnete přes řidítka, nabijete si řádně hubu, ztratíte při tom pár zubů a může se stát, že ikdyž jste pojištěn, nedostanete nic, protože z vás likvidátor šikovnými otázkami vyždímá, že jste se na kolo co jste ho koupil nepodíval s vercajkem, a tím pádem jste si újmu přivodil sám.

brousek

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.26.29 (?)
12.12.2012 22:17

Pane Brousku, asi jste mě špatně pochopil.Já neradím, aby člověk nekontroloval dotažené šrouby, ale aby zkontroloval zda obě radlice jsou stejně seřízené.Případný rozdíl stačí nastavit na jedné radlici.Jinek pro vaše upřesnění slupice jsou zajištěny dorazovým šroubem pozice 24.

Když jsem seřizoval pluh, dělal jsem to na rovné betonové podlaze a podložil jsem si jedno kolo zhruba 15-18cm špalkem (to, které jede v brázdě).Potom jsem předním šroubem na závěsu seřídil kolmost radlice k podlaze. Zadním šroubem jsem otáčel tak, aby se břit a plaz dotýkaly podlahy.Potom jsem přehodil radlice a podložil druhé kolo.Kolmost k podlaze jsem seřídil dorazem poz. 25 nebo 26 (podle toho je-li to levá nebo pravá radlice, prostě ten, v kterém je právě zaskočený kolík).Potom jsem povolil šrouby poz.20 a dorazovým šroubem poz.24 jsem vyladil radlici, aby se opět dotýkal břit a plaz podlahy současně a šrouby opět dotáhl. Za těch 15 let, co to mám jsem to seřizoval jenom jednou.Samozřejmě občas pohnu dorazem 25,26 a teď na podzim jsem žádnou angínu nechyt.

Připojit reakci

Technika orby

13.12.2012 10:34

Pane Homolko, nebudu se přít, kdo co pochopil, nebo nepochopil, nebo chytl, či nechytl tonzilitidu. K seřízení nepotřebuji žádný špalek. Toto se tuším dělá u mnohoradličných pluhů, kde se ještě před započetím orby, seřizuje pluh podle požadavků agronoma, který určí co kde a na jakou hloubku se bude orat. Dělá se to proto, aby celý pluh, to je všechny orební tělesa šly na stejnou hloubku. U dvoukolového traktoru s jední orebním tělískem je to zbytečné. K základnímu seřízení skutečně stačí rovná pevná plocha a sada klíčů. Další seřízení kolmosti skupice k orané ploše se nastavuje podle hloubky brázdy přímo na místě, podle oka, nepotřebuji k tomu žádný úhelník, zase mi k tomu stačí jen 18tka stranový klíč. Velmi pěkné zařízení, kterým se dá seřídit a zafixovat orební těleso je vidět na obrázku o pár příspěvků výše. Osobně to považuji za suprovku v nastavování orebních těles. Je to od Gutbrod.

brousek

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.130.36 (?)
15.12.2012 10:05

Dobrý den, děkuji všem diskutujícím, že se snaží pomoci. Pluh jsem zatím nastavoval jen šrouby nastavovacího tělesa (předním a zadním) a dorazem pravým 26 (doraz levý už někdo přivařil). Takže levý pluh jsem nastavil v brázdě předním šroubem nastavovacího tělesa tak, aby držák slupice 11byl kolmo k povrchu záhonu. Pravý pluh pak dorazem pravým 26. Je pravda, jak pluh zabral vlivem vůlí se kolmost ztratila a pluh šel do většího stranového záběru, takže jsem nastavení opakoval, opakoval a opakoval, nějak +/- se to kolmosti vzdáleně přiblížilo. Také jsem ubíral hloubku předním šroubem, stejně jsem musel často nadlehčovat a jakoby tlačit - tam je ta největší námaha a propocení. Šrouby 24 a 20 jsem pouze dotahoval, jak jsem psal často zaberu za kořen, nebo kámen, dokonce se mě teď naposledy povedlo ohnout jednu špičku, takže břity půjdou dolů a nechám je vytáhnou u kováře, pokud nějakého seženu. Podle rad na rovné ploše musím seřídit čepele 8 a plazy 10 pomocí šroubů 24 a 20 do jedné roviny - znamená to, že závěsné zařízení musí být rovnoběžně s rovnou plochou a pak šrouby 20 a 24 nastavím rovnoběžnost čepelí a plazů rovnoběžně s rovnou plochou (jinak si myslím, že sestava přepadává podle vyvážení dopředu, nebo dozadu, asi to bude souviset i s nastavením zadního šroubu nastavovacího tělesa)? Poslední sobotu než napadl sníh a zamrzlo se mě podařilo poorat (poskákat) téměř celý zbytek zahrady. Propotil jsem se zase jako kůň, naštěstí jsem to neodnesl nemocí, bylo už dost chladno. Škoda, že zamrzlo a nemůžu hned vyzkoušet.

Připojit reakci

Technika orby

5.1.2013 15:46

Hoste 130.36, Myslel jsem si, že když tě navedu k prameni, to je na videa Vari, že ti pomůžu. Bohužel, video je zmatečné, nic neříkající. V odpovědi na dotaz mne odkázali na pana Šimáka, to je ten co předvádí. Mejlem dostal mé číslo telefonu, zavolal mi a bavili jsme se cca 28min. Nedověděl jsem se nic, ale nabídli se mi, že jak pojedou okolo, že se staví a pluh mi seřídí. Můžeš to zkusit. Já ale nabyl dojmu, že tomu moc nehoví, ale dobře hájí zájmy firmy.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.29.40 (?)
6.1.2013 12:18

Děkuji. Souhlasím, že videa a návod ze stránek Vari nejsou pro mě k nastavení pluhu úplně vyčerpávající, jako by tam něco důležitého chybělo, nastavoval jsem podle nich a nenastavil. Také jsem se snažil něco odkoukat z YouTube. Na druhou stranu vím, že udělat dobrý návod není až tak jednoduché a také, že i když něco dobře umím, tak to ještě nemusím umět dobře vysvětlit. Zkusím se s nimi domluvit, až budou mít nějakou akci poblíž, e-mail jsem v dotazech na stránkách Vari našel. V sobotu jsem demontoval čepele, na jedné jsem ohl špičku a chtěl jsem je nechat srovnat a vytáhnout u kováře. Protože můj předchůdce asi používal pluh jako jednostranný je rozdíl velikostí mezi levou a pravou čepelí značný a vidím to spíš na kompletní výměnu obou čepelí. Fotku dodám.

Připojit reakci

Technika orby

6.1.2013 13:02

Pluhařina je tak trochu věda, ať se to někomu líbí nebo ne a kdo zvládá základy pochopí i to video Vari. Úplný laik, by měl načerpat trochu teorie a i praxe od znalého, protože jedině tak se dá pochopit nastavení a souvislosti od výrobců. A jen úlný laik se snaží nastavit odracák a nestejně "ojetýma" nákladama. Ve videích prostě nelze postihnout všechny souvislosti co - s čím a o kolik a počítá se s tím, že o tom zájemci něco vědí. Používání obracáku jako jednostranný pluh je celkem běžná varianta a možná se k ní dopracujete taky. Proč, vám ukáže až praxe.

Připojit reakci

Technika orby

7.1.2013 20:15

Prohlížel jsem si opakovaně video o seřízení, naposledy před pár minutami. Nemůžu si pomoci, ale video považuji za velmi nedostatečné.Video postrádá instruktáž o seřízení obou orebních těles na stejný záběr. Tělesa musejí být seřízena tak, aby nešly ani na špici - to by se pak nekontrolovatelně zahlubovala, ti kterým to tak jde rvou kleče nahoru, a ani na patu - teda na plaz, to se pak orební tělesa samovolně vyhlubují, nebo respektive jedno a ti co to mají takto tak na pluhu stojí a ani jejich hmotnost okolo sta kilogramů není schopna pluh zatlačit do záběru. To znamená, že orební tělesa jsou ve stejné poloze, aniž bych něco dolaďoval zadním stavěcím šroubem na tělese, kterým se seřídí hloubka orby přímo na místě a obě tělesa aniž bych pak šahal na tento šroub, musejí na pár milimetrů orat na stejnou hloubku. Že pan Šimák v závěru seřizování orebních těles před vlastní orbou, strká prst pod plaz je k smíchu. Nejsem v té situaci, že bych měl, jak vy říkáte, nestejně ojeté naklady (s čárkou je to úplně něco jiného, tak se třeba může říct tomu co je na korbě vozidla) - správně radlice. Domnívám se, že i v tomto stavu by se dal pluh seřídit, tak aby oral ke spokojenosti majitele. Velmi zjednodušeně - pochopit, seřídit a orat.

brousek

Připojit reakci

Technika orby

7.1.2013 20:38

Ještě doplním obrázkem, který považuji v této věci za velmi důležitý. Již tady byl jedou, ale byl odstraněn, nevím proč, když Vari bylo v licenci Gutbrodu, ten obrázek je z jejich pluhu za čtyžkolák. Je tam možnost vidět, že orební těleso je ke slupici připevněno dvěma šrouby. Mezi nimi je opěrka, která je součástí slupice, to je to zahnuté železo, na orebním tělese jsou dva šrouby, kterými se seřizuje náklon orebního tělesa. Při povolení šoubbů na sluoici, můžeme natáčet orbní těleso pomcí dvou šroubů, co jdou proti sobě. Pvolením horního a dotažením spodního natáčíme orební těleso na špici a naopak.

Obrázky:

Připojit reakci

Technika orby

7.1.2013 20:44

Pozor!!!  Zkonil jsem to!!! Je to právě naopak. Omlouvám se.

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.130.121 (?)
8.1.2013 0:39

Pane Brousku, děkuji Vám za detailní rozbor, rady a hlavně trpělivost. Jak se dostanu na zahradu namontuji naklady (čepele)  zpět na pluh a podívám se jak byly doteď nastavený, myslím si, že na špici, musel jsem hodně nadlehčovat, také tlačit a jak píšete zadním šroubem nastavovacího tělesa to seřídit nešlo. Seřídím přes ty 2 šrouby (23 a 20) na držáku slupice (11). Pak už jen zkusit orat, to bude, ale až na jaře. (Jak píšete s tím prstem, v jiném videu orba nastaveni.wmv nastavují konec plazu (10) 3,5cm nad rovinu, tím jsem vlastně před 3 roky začínal bral jsem to za bernou minci. Ty návody jsem četl, videa prohlížel a diskuzi na zahradě četl mnohokrát.)

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.10.22 (?)
8.1.2013 9:32

S chutí to tady pročítám. Mám sice Fortschritta, ale technika seřizování pluhu je univerzální. Myslím, že problém nás, kteří ořeme jen malé plochy je v malé praxi. Chtělo by to vyrazit na nějaký větší lán. Buď po domluvě a nebo někam kde nebudeme určitě škodit a zkoušet a zkoušet. Vidím to u sebe: zapřáhnu nějak to seřídím a ono to nějak oře, tak s tím nehejbu a raději se trochu dřu. Než za rok znova ořu tak se připojovací těleso použije při jiné práci, rozšteluje se a pak je to celé dokola.

Připojit reakci

Technika orby

8.1.2013 13:55

S nastavovacím tělesem, můžete dělat cokoliv. Při seřizování orebních těles hraje nastavovací těleso jen úlohu věšáku. Postup: upnu nastavovací těleso, natáčecí část natáčecím, to je předním šroubem, natočím, tak aby byla kolmá na nápravu, upnu pluh, stojím při tom na pevné rovné ploše - betonová podlaha garáže, panel, obě slupice seřídím tak, aby byly kolmo k nápravě (betonová plocha může být v nějakém sklonu), zadním, to je naklápěcím šroubem otáčím v potřebném smyslu tak, aby plaz byl rovnoběžný s betonovou plochou, píšu plaz, protože rovina ostří radlice, může být o pár mm níže, pak to sedí na špici a patě, otočíme pluh tak, aby jakoby druhé orební těleso bylo v záběru a zkontrolujeme polohu plazu, jestli je rovnoběžný s betonovou (nebo jinou) plochou, máme vyhráno, není-li tak, NEŠAHÁME na naklápěcí, to je zadní šroub, povolíme dva šrouby, kterými je připevněno orební těleso ke slupici, natočíme ho tak, aby plaz byl rovnoběžný s BP, dotáhneme příslušné šrouby a můžeme provést probefar. Větší opotřebení jedné radlice, nemůže být v žádném případě tak velké, aby ovlivnilo hloubku orby, nebudeme se na pár mm koukat a operovat s nimi, nakonec pár mm v tomto případě ani nelze změřit. Vyjedeme na záhon a mám tu další seřizování. Při orbě první brázdy seřizujeme jen hloubku zadním šroubem. Po najetí na druhou bázdu musíme seřídit příslušnou slupici tak, aby byla kolmo k orané pološe (samozřejmě od oka, nebudeme měřit úhelníkem), doladíme hloubku. Po najetí na třetí brázdu, provedeme totéž co s prvním OT, doladíme hloubku a fičíme. Necháme si od přihlížející manželky donést hrnek kafe s něčím ostrým a můžeme zamachrovat. Vypadá to složitě, ale není to tak. Klídek, nenechat se vytočit, to je u této činnosti to hlavní!!! Tak to by bylo vše, a mělo to být na videu, v případě klíčových operací ještě potuplováno. Ikdyby to leželo třeba deset let a na žádný šroub na pluhu se nesahalo, nemá se co rozštelovat. Jedině, že by se v obdělávané půdě nacházely předměty, které tam nepatří a ty jsme pluhem vyorali, když to bude něco velkého, může dojít k rozštelování, ale to je malá pravděpodobnost. Dobrou chuť.

brousek

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.124.31 (?)
23.8.2013 18:08

Tak jsem to přečetl skoro celé, je to hrůza když se dělá něco, co je sice jednoduché, ale neví se jak na to. Oral jsem se vším možným, ale nikdy s jednoosákem, to jsem si vyzkoušel nedávno u souseda, který byl napoprvé nešťastný jako spousta z uživatelů tady, má cosi starého z mountfíldu, pořídil z bazoše. Oprášil jsem své školní vědomosti, po chvíli i hodně opotřebený stroj šel v brázdě sám.Zkusím to nějak shrnout, snad to někomu pomůže? Základní seřízení jsem udělal na rovině, pod opěrné kolečko jsem dal špalík vysoký jako hloubka orby, tady asi 17 cm. Čepel nákladu v této pozici musí být po celé šíři volně na zemi, patka na zemi. Pro první brázdu pluh na rovině musí stát kolmo slupicí k zemi, plaz v ose traktoru na vnitřní okraj kola na straně brázdy. Pro další brázdu se po najetí kolem na dno brázdy upraví sklon slupice opět na kolmou polohu vůči zemi a o pár cm postaví na špičku, patka nesmí dělat výraznou rýhu v brázdě. Plaz (celý pluh) je někdy dobré přesunout více (několik málo cm) na střed traktoru, aby náprava točila mírně směrem na hranu brázdy - proti síle od záklopu. Kolo jede po dně, hrana ho drží sama ve směru.Pozor na orebný poměr, hloubka orby nesmí být větší než 3/4 pracovního záběru , jinak se to nezaklopí. Sousedův obracák po otočení nebylo třeba dolaďovat. Po zvednutí s dalo otočit traktůrek na místě po ubrání plynu snadno. Mašinka je vysoká, ale proti převrácení do brázdy tlačí pluh, takže jezdil v klidu i na svahu. Asi se to podařilo, protože u orání kouřil a nevypadal nijak unaveně.  Technologicky vzato, orbě by měla vždy předcházet podmítka cca 5-7 cm, orba až nejlépe po zazelenání (podle období). Po podmítce je vhodné uválet, rozbít hroudy. Samozřejmě případné hnojení před podmítkou. Jinak se oře těžko, ale hlavně se zbytky rostlin a hnojivo zaklopí příliš hluboho a nedojde ke zprávnému rozkladu a uvolnění dusíku. Myslím že nemá na zahradě cenu orat víc než 20 cm hloubku, leda pod řepu.  Bavíme se o klasice, ve velkovýrobě jsou dnes už jiné postupy, různě kombinované stroje pro více operací najednou, na to nekoukat.

Připojit reakci

Technika orby

jozef babej (10) - xxx.xxx.132.11 (?)
15.11.2013 16:38

bezne oranie ked sa nudim doma... Oriem uz 5 rok, a zacalo sa mi to aj pacit, Aj ked to nie je Zetor ale iba Agzatik

Obrázky:

Připojit reakci

Technika orby

host - xxx.xxx.219.2 (?)
17.8.2014 19:32

Děkuji za bezvadný návod jak na orbu,

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Otocny pripoj vari1124.10.2014917
Malotraktor MKS-60 Kawasaki 6HP 4-00/8´´7124.10.20144211
Rider Husqvarna r 320 AWD vs. r 316TS AWD či něco jiného?4024.10.20142466
Kde vyraba Dolmar4223.10.201420201
Zahradní traktor2422.10.20142600
rozdiel medzi tvarom silonu do vyžínača1922.10.20146520
Motor Briggs & Stratton 35 Classic3822.10.201457058
Drtička větví3621.10.20144993
Vari - Motor Honda 190 a převodovka pro 2T Jikov921.10.2014721
McCulloch M125-97TC zahradní traktor3621.10.20145447
Stabilizátor paliva3321.10.20143186
Yard Man 12597619.10.2014620
Ojniční ložisko - Stihl FS55316.10.2014359
Příslušenství k MT8-070 mini2016.10.201443644
Dobíjení - Starjet616.10.20143074
Co kontrolovat při koupi TZ 4K 141015.10.20141112
Jakou benzínovou sekačku vybrat?3414.10.20143715
Velka komprese při startování713.10.2014698
Divné otáčky u Vari dvoutakt2012.10.20142255
Sekačka Dolmar zhasíná511.10.2014546
MT 7 Uni6611.10.201485349
Vertikutátor2011.10.20141831
Supa malotraktor611.10.2014827
Doporučte sekačku dle požadavků5210.10.20145537
Rider XF 140 HD2510.10.201412537
Jak uvést do provozu kultivátor Matrix PMT 40-3679.10.201413196
Udržba hydro převodovky u traktůrka178.10.201412070
Zkušenost se sekačkou MTD 395 SPO197.10.201437363
Lis na malé balíky sena336.10.201440774
Karburator briggs stratton XRM6045.10.20142809
Vari global řinčí při rozjezdu234.10.20142562
Jak správně mulčovat trávu motorovou sekačkou113.10.20142228
Technika orby s tk 14 a podobným typem - Holdr522.10.201452716
Jednoosý traktor MSK 12 HP?21.10.2014518
Který vybrat? Stihl FS 240 C-E & Husqvarna 535rx291.10.20148738
Honda Vs. Briggs&Stratton12630.9.201475831
Křovinořez, poměr oleje v benzínu1630.9.201417554
Křovinořez Sharks SH 431729.9.201417094
Lištová sekačka Rotax2628.9.201434278
Mulčovací sekačka 1627.9.20146595
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Paliva a motorové pily, topení, krby a kamna, komíny, zateplení a úspory energií
Kde koupit nýty na řetěz motorové pily23.10.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014