Štěpkování jehličnanů



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
29.1.2015 23:17

Jednoducho treba si dat robotu a nastrihat optimalne na nerozvetvene kusky, alebo aspon minimalne rozvetvene vetvicky. Nastastie takeho odpadu nevznika vela kazdy rok.

Máte naprostou pravdu. Pak to jde dobře. Můj problém byl, že jsem se pokusil podrtit větve ze smrku, co nám spadnul na zahradu a obec mi ho věnovala jako náhradu za vzniklou škodu. Kmen stromu měl 70 cm v průměru a stál víceméně o samotě, to množství jehličnatých větví si každý umí představit.  Nezvládnul by to Sisyfos v nejlepší kondici. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 168.9 (?), 27.1.2015 20:28, zobrazeno: 16852x

Chtěl bych se zeptat jestli můžu štěpkovat jehličnany. Myslím tím chvůj smrků a borovic. Štěpku používám jen jako mulč ke stromům a keřům. Mám štěpkovač Dolmar FH-2500. Nebude to jehličí ucpávat řezný válec?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.1.2015 9:15

Pokud chcete podrtit jen vánoční stromek, je to v pohodě. Ale před týdnem jsem štěpkoval větve velkého smrku, co se vyvrátil a spadl mi na zahradu. A věřte, jde to blbě. Dá se drtit po malých kouscích - což je nekonečné. Když jsem do štěpkovače strčil celou větev, jak dojde do otvoru hustší jehličí, ucpe ho, musí se větev vytáhnout a vkládat po menších kouscích. A to používám vlajkovou loď od Bosche - turbin cut. Navíc štěpka je plná jehličí a pryskyřice. Vhodná bude asi jen k borůvkám, pěnišníkům, azalkám.  Za rozumnější řešení bych považoval nechat větve uschnout (jehličí opadá) a potom je podrtit (event. spálit). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 28.1.2015 9:52

Pro daný typ doporučuji chvojí naskládat na větší vzdušnou hromadu, nechat proschnout a pak oklepat jehličí. Na Dolmaru FH-2500 pak nebude problém špalíkovat oklepané větve bez jehličí a prokládat je občas nějakou větví s jehličím. Při mulčování je pak dobré nejprve nasypat vrstvu jehličí a na ni pak následně čistou štěpku z větvoví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solutan - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 168.9 (?), 28.1.2015 17:30

Děkuji za reakce. Budu muset počkat až opadá jehličí. Jinak mě to jehličí nevadí na mé mulčování, protože jsou tam všechny stromy a keře, které potřebují kyselou půdu a je to u lesa, kde jehličí opadává ze stromů automaticky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.91 (?), 29.1.2015 15:15

Proč to nevyzkoušíte? Proč budete muset počkat až opadá jehličí.Jestli rozdrtím bez problemu 5 větví tak rozdrtím všechno.Jestli se něco bude cpát, tak napíšu kde.Zdá se mi, že vlajková loď pana doktora se cpala zrovna v dutině, kterou jiná značka nemá.Protože mě to projede přes válec a nikde se to necpe.No pravda je, že to nebyla větev z toho samého stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 29.1.2015 15:30

Problém štěpkování jehličnanů je v tom, že při štěpkování čerstvého materiálu se z jehličí více či méně uvolňuje pryskyřice a lepí na řezný nástroj i okolí. Tedy připozacpávají se všechy a ty se samovtahováním tuplovaně. Větve s opadaným jehličím ten problém nemají a pokud má člověk možnost střídat vkládání čerstvého chvojí s materiálen "čistícím", je to ideál pro rychlost práce.

Ale to si musí každý vyzkoušet sám. Jde jen o to, sdělit tazateli, že problém nemusí být ve stroji, ale v technice specifické k tomu kterému materiálu na štěpkování. Je to jen o organizaci práce, jestli je lepší to co přes den nastříhám, večer při umělém osvětlení poštěpkuji na dvorku, nebo jestli chvoj dám tam kde je potřeba (třeba k růžím a na přistínění azalek) a štěpkuji až později poloopadané větve jehličnanů ve směsi s čerstvými a jádrovinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.1.2015 15:33

vlajková loď pana doktora se cpala zrovna v dutině, kterou jiná značka nemá

Nikoli. Drtič se ucpával v samem vstupu do stroje. Každý drtič má vstupní otvor různě profilovaný, aby zamezíil strčení ruky do řezného soukolí. Smrkové větvičky jsou bohatě rozvětvené,  když strčím do otvoru větev silným koncem, stroj ji zezačátku pěkně vtahuje. Ale jak do otvoru dojde to husté jehličí - těžko stlačitelné, vstup do stroje se ucpe, vtahování větve se zastaví a drtič běží naprázdno.  Dřevo na větvičkách je při tom tenké a ohebné, takže nepomůže ruční potlačení. Opadání jehličí - předpokládám -  průchod větví drtičem značně usnadní.
   Protože jsem drtil nyní, tedy při teplotách blízkých nule, s lepením pryskyřice problém nebyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 105.132 (?), 29.1.2015 18:00

S tym opadanim sa mozete nacakat. Mali sme jedlicku, ktora sice opadavala pocas vianoc trosku, ale potom som ju nakratil do krba a po roku ma stale nejake ihlicie (sice hnede ale pevne drzi), ktore neopadalo.

To co pise p. Vyslouzil poznam. Jednoducho treba si dat robotu a nastrihat optimalne na nerozvetvene kusky, alebo aspon minimalne rozvetvene vetvicky. Nastastie takeho odpadu nevznika vela kazdy rok.

Zivica je dalsi faktor, ktory moze sposobit nejake problemy. Clekovo ale mi to slo s valcovym dobre.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.1.2015 23:17

Jednoducho treba si dat robotu a nastrihat optimalne na nerozvetvene kusky, alebo aspon minimalne rozvetvene vetvicky. Nastastie takeho odpadu nevznika vela kazdy rok.

Máte naprostou pravdu. Pak to jde dobře. Můj problém byl, že jsem se pokusil podrtit větve ze smrku, co nám spadnul na zahradu a obec mi ho věnovala jako náhradu za vzniklou škodu. Kmen stromu měl 70 cm v průměru a stál víceméně o samotě, to množství jehličnatých větví si každý umí představit.  Nezvládnul by to Sisyfos v nejlepší kondici. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.1.2015 23:45

no, já si to představit umím, ale na počkání bych to štěpkovat na hobby zařízení nechtěl. Ono jen z toho vyřezat spalitelné (3cm a tlustší) bylo asi na celý víkend.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika