Stáří oleje



Stránky: 1,  2,  3   
host - 156.183 (?) 
22.6.2016 11:39, zobrazeno: 10485x

Ahoj, mám na chalupě olej M2T (1l lahev) do staré 2 taktní sekačky (cca 25 let). Dá se tento olej používat i více let? Mám toto balení už několik let a stále není spotřebované. Mám koupit nové nebo v pohodě používat dál? Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 129.21 (?), 22.6.2016 23:08

Mam ho take a pouzivam do mot.pily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 207.57 (?), 23.6.2016 0:31

tento olej není moc kvalitní a do pily bych ho nedával protože nepatří do vysokootáčkových motorů tak se aspoň bavili chlapi co už mají hodně odřezáno 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 146.58 (?), 23.6.2016 7:47

1L cerveneho Stihl 1:50 se da kouplt za 150kc.To opravdu nestoji za min.zakarbonovany vyfuk po zadreni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 78.117 (?), 23.6.2016 8:39

také bych si položil na misku vah - úspora oleje a na druhou stranu možnost poškození pily či křovinořezu. Ono to může vyjít, ale také nemusí. Já pro všechny dvoutakty používám XP olej od Husqvarny a mám vnitřní pocit, že jsem pro životnost zařízení v tomto ohledu udělal maximum. Nehledě na vyšší obtěžování obsluhy kouřem.
IanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 78.117 (?), 23.6.2016 8:41

Teď vidím, že se jedná o 25 roků starou sekačku - tam bych se jej nebál použít, ale ředění dle starého doporučení - předpokládám 1:25
IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 156.183 (?), 23.6.2016 9:41

Ještě bych se teda zeptal, jak dlouho ho doporučujete používat? Kde je nějaká hranice, po které už radši ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.178 (?), 23.6.2016 20:35

Pri motorových olejoch sa uvádza, že by sa mali spotrebovať do cca 5 rokov od dátumu výroby/plnenia. Po dlhšej dobe môže dochádzať k separácii jeho zložiek (aditíva...) a k zmene jeho vlastností. To platí, ak je olej uzavretý v pôvodnom, plne naplnenom obale. Ak sa pôvodný obal otvorí a časť oleja odčerpá (vyleje), dostáva sa do obalu vzduch a kyslík v ňom spôsobuje oxidáciu oleja. Vtedy je potrebné rátať s kratšou životnosťou.

Kvalita oleja je definovaná špecifikáciou, ktorú daný olej plní, a ktorá je výsledkom špecializovaných náročných testov. Pre motorové oleje sú najčastejšie používané špecifikácie API a ACEA, pri dvojtaktných motoroch JASO a ISO.

M2T spĺňa špecifikáciu API TA. Kvalitnejšie oleje sú API TB a API TC. Dnešné dvojtaktné motory záhradnej techniky majú výrobcami takmer výlučne predpísané API TC a tento olej prospeje aj starším motorom. Má lepšie mazivostné vlastnosti, čistiace schopnosti... Pre dvojtaktné motory sú detailnejšie špecifikácie JASO a ISO. K najkvalitnejším olejom patria dnes oleje JASO FD a ISO EGD (D na konci).

Ja osobne by som M2T neodporúčal používať, zvlášť keď je už staršieho dáta výroby. Za veľmi dobrú cenu je dnes bežne dostupný olej Mogul Alfa 2T, ktorý spĺňa špecifikácie API TC, JASO FD a ISO EGD. Podľa mňa, nie je čo riešiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 23.6.2016 21:01

Podle mne taky ne. Olej lze klidně vyjet aniž by se cokoliv dramatického stalo. Sekačka je 25 roků stará a M2T jí určitě vyhoví. Tak starý (několik roků) zas není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.178 (?), 23.6.2016 21:24

Pred 25 rokmi špecifikácia API TC (predpokladám) ešte nabola, takže súhlasím, že API TA bude postačovať.

Ale v dotaze je - citujem: "Mám toto balení už několik let a stále není spotřebované." Z toho usudzujem, že je to len zbytok oleja v pôvodnom balení a ten už môže nejaký čas podliehať oxidácii. A riešiť zbytok z 1 litrového balenia, keď liter nového a kvalitnejšieho oleja stojí len pár korún...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika