Oprava prorezlého šasi sekačky + údržba motoru



Stránky: 1,  2   
kenybz - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (64) - 152.7 (?) 
16.8.2008 12:34, zobrazeno: 52701x
Rozhodl jsem se podělit o zkušenosti s opravou šasi sekačky.Tuto sekačku vlastním již 12 let a jak nadpis napovídá koroze šasi mě donutila k větší opravě. Předem upozorňuji že provedené práce zabraly cca 40 hodin času, ale nelituji toho... v podstatě mám opět zánovní sekačku. V první řadě bylo nutné Demontovat nůž, motor, kola, pojezdovou převodovku a další drobnosti. Šasi jsem oškrábal špachtlí od hrubých odpadávajících částí koroze, potom jsem odstranil zbívající lak chemickým odstraňovačem. Flexou s nasazeným drátěným kotoučem jsem povrch přebrousil pak zavařil popraskané sváry a přivařil výztuhu u předních kol a začal s tmelením. Pro tmelení děr jsem použil tmel se skelnými vlákny, který jsem nejprve nanesl na PE fólii v rovnoměrné vrstvě cca 2-3mm a poté tuto "záplatu" nalepil přez díry v šasi podobně jako samolepku. Po vytvrzení tmelu jsem odstranil PE fólii a mohl začít s broušením. Na vyspravení a též vyztužení vnitřních ploch šasi jsem použil akrylátový tmel, který jsem nanášel špachtlí a do něj zamáčknul perlinku jako armovací výztuž. Po vybroušení a opětovném přetmelení jsem šasi nastříkal základní a poté i vrchní barvou. Vyměnil jsem ložiska u hnacích pastorků pojezdu a taky vyrobil nové klínky volnoběžek. U motoru jsem demontoval hlavu válce odstranil karbon, zabrousil ventily nastavil vůli, vyměnil olej a svíčku. A... motor běží jak zamlada neklepe, má citelně větší výkon a díky přetmelení vnitřních ploch je šasi mnohem pevnější, má menší vibrace a taky se snížila hlučnost. To je vše pokud máte dotazy pište. Hezký den přeje Z.M.
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
oprava šasi sekačky
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 11.107 (?), 16.8.2008 13:38

Pěkná práce, tak to má být, z jedné vody... Jak šlo nastavit vent. vůle po zabroušení ventilů a kolik jste jim dal vůle?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 59.18 (?), 16.8.2008 16:36
U tohoto motoru jsou vůle u ssacího ventilu /vetší ventil/ 0,15mm u výfukového 0,2mm měřeno spárovýma měrkama. Z ventilů jsem demontoval pružiny opatrně oškrábal karbon a zabrousil je. /Nanesl jsem zabrušovací pastu na sedlo ventilu a ručně jsem otáčel ventilem s použitím mírného tlaku pak očistil pastu a pak pokračoval s jemější pastou/ Důležité je kontrolovat povrch a též musí být mezi zdvíhací tyčkou a ventilem vůle. Po zabroušení jsem nastavil vůle následovně: pomocí měrek jsem zjistil aktuální vůli ventilů a poté odbrousil na požadovaný rozměr dřík ventilu na brusce. pozor! je to nevratný proces, tak musíte postupovat opatrně. Z.M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 16.8.2008 16:44

To jste machr, vypadá lépe než nová :))). U SV rozvodu je to opravdu nevratný krok, proto je lépe 2 měřit a 1 brousit. Ale většinou tyto motory -  vzhledem ke své životnosti není třeba takto opravovat, nebo je to již celkově pro kutila, který to dovede a nepočítá čas i použité nástroje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 152.7 (?), 17.8.2008 20:13
Díky..., tento motor má za sebou víc jak 400hodin v provozu ale i tak jsem udělal uvedené práce a vím že bude ještě sloužit jak dlouho? to nevím, ale mám další 2 funkční náhradní. Chod tohoto motoru po uvedené opravě je velmi klidný žádné klepání ventilů při zátěži jako před opravou. stěny válce byly ve slušném stavu pouze byl viditelný "schodek" u horní úvrati /opotřebení pokovené vrstvy/ a vodítka ventilů též vykazovaly vůli. Moc dobře vím, že je tento motor konstruován na 300 hodin provozu a má minimum vyměnitelných dílů a uvedené opravy beru jako prodloužení života motoru a zabavení se. Z.M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 18.8.2008 7:20

Klobouk dolů, je vidět, že zlaté české ruce nevymřely.
   Jistěže, kdyby se sečetly náklady na energii, materiál, a hodinovou práci, vyšla by nejspíš levněji nová sekačka. Ale tu si umí koupit každý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 44.15 (?), 18.8.2008 11:14
Díky za pochvalu. A k těm nákladům: rajčata, jablíčka atd. nepěstujeme kvůli tomu zda se vyplatí, ale proto, že nás to baví, pro relax a zejména pro znamenitou chuť vlastních výpěstků. Z.M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.168 (?), 18.8.2008 11:47

Pro relax a zábavu je kosa :-) Sekačka je jen krám co smrdí a dělá kravál ;-) Pro mě taky nutnost kvůli času...  Ale jinak moc pěkná práce, smekám klobouk :-)   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
IvanHorseman - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 99.169 (?), 27.6.2011 14:55

Dostal jsem se náhodou po oživení tohoto tematu - nádherná práce, ekologické jednání o 3 kategorie výše než jednání Strany zelených, samozřejmě pokud by člověk přepočetl cenu práce za statisticky průměrnou cenu v ČR, bylo by to hnedle na novou, ale takto člověk ví co má. Jen by mne po těch hnedle dvou sezonách zajímal stav šasi jednotky, zdali nedochází k separaci tmelu se skelnými vlákny od základního šasi- přeci jen vibrace jednoválce a bombardování kamínky je dost zátěž.
Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.58 (?), 10.1.2021 22:03

dobrý den jak demontuji dvou řemenici z motoruTECUNSECH 13.0HP je třeba specialní ztahovák poradte děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika