Opět olej pro 2T



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 148.186 (?) 
4.2.2010 22:57, zobrazeno: 48943x

Chtěl bych se zeptat, zdali můžu ublížit zahradní technice tím že používám olej   REPSOL moto 2T off road , je to plná syntetika specifikace JASO M 345-02 FD - JASO FD, API TC, ISO-L-EGD, Kupuji do 200,- / 1L (někde i za 150,-)  a používám do motorky, pily, křoviňáku, postřikovače no do všeho. Používám ho přes 2 roky - motory čistý, výfuky taky, bez sebemenších známek přidření. Ale většinou když kupuji příslušenství tak mě lákají na oleje HQ, Stihl, Oregon, atd a to co používám že je špatný, přitom specifikace toho co mám daleko předčí většinu nabízených olejů.

Míchám podle doporučení výrobce většinou 1:50 ale raději dávám 1:40.

Je tedy můžné že bych mohl zahradní technice nějak ublížit? (osobně si myslím že ne).

Děkuji za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
L. Radek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (404) - 96.61 (?), 4.2.2010 23:42
Ja pouzivam Castrol TTS skoro 20let. Asi tak. ;-) R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 242.96 (?), 5.2.2010 5:41
Jedině by mohl být rozdíl ve splodinách, spec. oleje na pily, kosy jsou určeny do takového nářadí, ale ne do motorek. Na motorce jedete a s pilou se pracuje na místě. Tím chci naznačit, že i více výkonný olej do motorky nemusí být lepší volba do pily.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 70.100 (?), 5.2.2010 6:50

Dokažte to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.149 (?), 5.2.2010 11:35

Co by měl pan J.S. dokazovat? Dokazuje se přece tvrzení. On přece nic netvrdí, jen upozorňuje, že by to bylo možné.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 70.100 (?), 5.2.2010 11:53

Zkusím to jinak. "Olej, který používá tazatel je naprosto srovnatelný s oleji prodávanými pro motorové pily, protože babičku pokousal jelen." Je to lepší?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 44.31 (?), 5.2.2010 18:08

Jednak opravdu nemusím nic dokazovat, neboť to byla jen moje úvaha o tom, že speciální olej do motoru motorky/skůtru, nemusí být naprosto stejný s olejem do motorové pily a také vhodný z pohledu vzniklých emisí, které nechtěně vdechuje obsluha motorové pily. Úplně stejně se mohu zeptat i já  - dokažte to, že olej do skůtru/motorky je vhodný pro motorovou pilu, ale ne jen mazáním, ale také tím co vznikne po spálení oleje. Ale to není odpověď.   Například některé skůtry a motorky mají katalyzátory, a to dokonce řízené. Nehledě na to, že na motoru motorky, nebo skůtru lze snadno použít nějaké řešení snížení emisí, aniž by to bylo velkým problémem navýšení hmotnosti. Další problém je ten, že olej, který může být velmi kvalitní a teoreticky by se mohl mísit v poměru 1:100 pro pohon motorové pily, tak se ale tak nemísí, neboť když obsluha dodrží návod, tak jej bude dávat jednou tolik do směsi 1:50. Tím se přednosti oleje nevyužijí a vzniklé emise jsou zbytečné. Z toho plyne jedna věc, která se tu vlastně kolem použití olejů pořád probírá dokola. Je to pro mě nepochopitelné zkoušení jiných olejů, než jsou doporučeny výrobcem pily. V některých případech jsou jiné oleje dokonce dražší, než značkové. Další nepochopitelná věc je to, že majitelé pil a jiných přístrojů dobrovolně provádějí pokusy na vlastních strojích, ale i přes to, že si mohou snadno koupit originál vyzkoušený a doporučený olej. Z tohoto pohledu se nikdo nemůže divit reakcím servisů, neboť jen při těchto diskuzích kolik bylo těch, kteří uvádějí, že používají něco jiného. Mě to vůbec nevadí, že používají jiný olej, ale prostě nechápu proč. Kamarád mi donesl zadřenou pilu od nějakého belgického oleje do skůtru  -  JASO FB. Olej stál kolem 200,-Kč a bylo na obalu uvedeno, že je vhodný do motorových pil, motorek, skůtrů. Téměř novou pilu zadřel jen proto, že si nechal špatně poradit. Vyměnil se píst a od té doby používá olej dle výrobce pily a pila už jede 3 roky bez problémů. To je příklad, který je samozřejmě jen příkladem a každý, komu se nelíbí uvede, to bych tak neudělal, to tak nedělám, používám jiný, lepší olej. Pokud je někdo schopen posoudit, jaký olej je vhodný do motorové pily, tak je to na prvním místě její výrobce. Např. v návodech není uvedeno, kupujte jen náš olej, nebo jiný olej je horší. Ale informace z návodu garantuje, že výrobce toto zkoušel a ověřil na takové úrovni, že o tom nemáme páru. Tam se zkouší úplně všechno. Je to pořád dokola a já zastávám názor, že nyní není důvod na vlastním stroji dělat pokusy s jiným olejem, proti kterému nic nemám, ale není určený do motorové pily. Proč na olej do motorové pily neuvedou výrobci těchto olejů, že je vhodný do skůtru/motorky. Tím by se jim prodej určitě zvýšil, přesto to tam není.  Kamarádi zkoušeli v motorkách tyto oleje a předpokládali, že budou výborné, ale byli zklamáni. Problémy s čistotou svíčky, přidírání motorů i jiné problémy - více karbonů a pod. . Je to logické, motor skůtru/motorky musí zvládat úplně jiné zatížení, které trvá nesrovnatelně delší dobu. Z toho plyne, že oleje pro motorové pily nejsou vhodné do motorek, ale zase zejména kvalitnější oleje motorek mají vyšší odolnost udržení filmu na válci i proti teplotám, což dělají přísady, které nemusí být v motoru motorové pily, protože to nepotřebuje. Tyto přísady se spalují zbytečně a to je vysvětlení mé úvahy, proč vlastně používat jiný olej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 111.132 (?), 5.2.2010 23:47

Uvažujete zbytečně. To už za vás udělali vývojáři ropných koncernů s odpovídajícím vzděláním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 46.39 (?), 26.2.2010 18:16

Tak jsem z toho oleje pěkně vydřenej. Jsem začátečník, všechny vlákna o oleji, jsem si přečetl, ale moudrej z toho nejsem. Mohl by mě nějaký z odborníků, říci krátce a jasně co má prioritu zda návod nebo rady tady.Problém je ten: návod míchat 1:50 olej doporučený prosint ostatní 1:25. To ovšem zase nesplňuje to co je tady vehementně doporučováno. Prosint v okolí není. Je homelite nebo 15 km husqvarna. Prosím o jednoznačné vyjádření začátečníka, co mám respektovat. Bez toho, že si ho mám objednat. To nechci protože 1l mě bude stačit na celý rok. a je to o 120kč víc. Rád bych to konečně slyšel natvrdo pokud to je v návodu používej 1:25. To tady ještě nikdo neřekl. Vždy se to tak nějak sesmekne k těm 1:50. Děkuji Olda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.107 (?), 26.2.2010 18:37

Když dovolíte, nejsem vůbec žádný odborník, ale napíšu vám jak bych to řešil já. První dvě nádržky bych vyřezal v poměru 1:30 při zohlednění motoru v záběhu, dále bych míchal 1:40 a pokračoval v řezání a stále zohledňoval to, že se motor stále zajíždí. Dle návodu. Vždy bych použil olej určený pro motorové pily, tedy i ten homelite. Je na vás co si z toho vezmete.

Nikdo zodpovědný vám zde nenapíše "kašlete na návod a míchejte tak a tak". Náhoda je blbec, něco se s pilou stane a ani to s olejem nemusí moc souviset a viník bude na světě. Prosím všimněte si, že já jsem vám neradil, ale jen jsem napsal jak bych to řešil já a psal jsem to jen proto, kdyby vám to náhodou pomohlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika