Olej do 4 takt. krovinorezov



Stránky: 1,  2,  3   
pacicipa - (2) - 95.255 (?) 
25.6.2014 21:51, zobrazeno: 20373x

mám 4taktny krovinorez Dolmar MS246.4 U, dal som doňho doporučený olej od výrobcu SAE 5W-30 dolmar, podľa výrobcu je možné naliať aj vyššiu radu, ja chcem použiť MOL Essence SAE 15W-40. Je to vyššia rada? Môžem ho naliať do nádržky, kde ešte budú zvyšky predchádzajúceho oleja SAE 5W-30 alebo nie?  vopred ďakujem, už som tu našiel nejaké rady, ktoré pomohli aj mne, hoci som sa na ne nepýtal, tak dúfam, že pomôžu aj teraz keď sa pýtam na svoj problém

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 147.142 (?), 25.6.2014 22:19

Ahoj mám MS-335.4 U a doporučený olej je SAE 10W-30 a v podstatě by kvůli rozvodům mělo jít o olej nesyneteické (to že je na oleji napsáno že je plně syntetický ještě neznamená že je to pravda, holt klamavá doba, a jeden aby znal i technologii výroby olejů). Protože při nízké teplotě (podzim, jaro) byly problémy se startem a tak jsem stále špekuloval nad rychloběžným olejem (něco jako 5W-30, 5W-40) který by i snížil spotřebu. Koupil jsem Mogul (údajně také plnou syntetiku) a neměl jsem to dělat, protože ten olej je prostě řidčí a protekl mi do spolovacího prostoru (začne dýmit výfuk). Takže teď se vracím k osvědčenému hošímu ale spolehlivějšímu oleji. TGobě doporučuji použít co předepsal výrobce. 5W-30 znamená že olej je určen pro provoz od 5 do 30°C. Při použití oleje 15W-40 budeš mít rozsah teplot 15-40°C. Což sice může (ale nemusí, záleží na smáčivosti mazaných částí) zlepšit výkon motoru při delší práci v létě na slunci, ale zase si uděláš problém se starty v chladnějším počasí a tedy bude i více zatížena sekačka než se olej rozprostře tak jak má a začne opravdu řádně mazat. Můžeš uvažovat o 5W-40, ale pozor ať nedopadneš jako já. Pokud ale sekáš jen v létě, tak s 15W-40 mít problém nebudeš, ale na podzim již problémy asi zaznamenáš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 242.103 (?), 25.6.2014 22:31

Před ty zimní teploty (ono W) patří mínuska, promiň. Takže SAE 5W-30 je určen pro teploty -5..30°C, SAE 15W-40 pro teploty -15..40°C. Ten odkaz co jsem ti prve dal uvádí ty třídy pro někoho složite, výrobce ti k tomu SAE ještě uvedl i výkonostní třídu API (u mne například SF) ale u tebe již klidně SL, kterou ještě nemusí každý olej splňovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.10 (?), 25.6.2014 22:34
Jinak současná výkonostní třída API je snad ještě stále SM. Olej s touto výkonostní třídou lze použít všude tam kde výrobce předepsal nižší/zastaralejší výkonostní třídu. Příklad mám olej s výkonostní třídou SJ, tobě výrobce předepsal SL a tedy tento olej nepoužiješ, mě však předepsal SF a tak tento olej požít mohu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.10 (?), 25.6.2014 22:42
Jinak ty teploty neber tak že odpovídají. Se SAE 10W mám již při +5°C problémy, záleží na konstrukci každého stroje. Když někomu výrobce předepíše například 15W může to znamenat i to že motor má velké vůle a proto je třeba hlídat aby nebyl použit příliš řídký olej. Takže vlastně stroj není určen na práci za chladna a může mít problémy i když se přehřívá motor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.69 (?), 26.6.2014 6:26
Vítám do tiché a nesmradlavé čtyřtaktové rodiny, dávám lepší 5w40 výrobce motoru chce min 10w30 API SF. Litr jsem koupil za 120,- deci je jedna výměna víc ne bacha na to plnit na rovině.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.69 (?), 26.6.2014 6:40
Moc oleje v motoru a uskladnit na rovině taky v pracovní poloze.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 45.254 (?), 26.6.2014 10:49
Dobrý den. Předpokládám že to byla poznámka k mému moc řídkému oleji a dýmu z výfuku (snad mi všichni prominou ten dvojí zmatek, druhý jsem raději již neopravoval, kolem zimních teplot)? Když jsem tedy nechal olej vykouřit a již bylo vše v pořádku tak by se to podle vás nemělo zopakovat? Jde o to (já s vámi totiž souhlasím) že měrka oleje ukazovala správnou hodnotu, že olej má pravděpodobně nižší hustotu a větší tepelnou roztažnost. Mohu si dovolit dát oleje na nejnižší možnou míru? Jak často pak doporučujete kontrolovat stav, pokud je olej opravdu řidčí bude rychlaji ubývat. Když se to zopakuje je to na seřízení nějakých vůlí nebo to nepůjde ovlivnit a začít používat jiný olej? Nemáte zkušenost jak moc neminerální olej (syntetika) nahlodává pryžová těsnění a hadičky, prý značně. Celkový servis by mohl přijít dráže než při mírném opotřebení vlivem namáhavého rozběhu motoru. Děkuji za případné názory.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 25.6.2014 22:19

křížěm přes specifikace bych nemíchal. Obsah olejové náplně zase není tak velký, aby jste dolitím "ušetřil".

15W-40 v tomto případě není vyšší řada, spíše je to olej pro "letní odpoledne". Vyšší by bylo, když by nižší číslo bylo stejné nebo nižší než 5 a vyšší z čísel bylo vyšší nebo stejné než 30 (tedy např. 5W-40, 0W-30 a 0W-40).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 14.199 (?), 26.6.2014 6:31

Chyba v chápání označení. SAE není výkonnostní parametr, ale viskozitní. Výkonnostní parametr (řekněme mazivost) u motorových olejů je obvykle hodnota API. Doporučuji informace na oleje.cz. Tam taky najdete správné ůdaje k teplotním hodnotám (viskozitě). Není pravda, že hodnota 10W-30 znamená použití od -10 do +30 st. Je to krapet jinak. Olej je obvykle zaměnítelný, když použijete odpovídající hodnotu výkonnostní a to minimálně doporučenou, nebo vyšší a teplotní - viskozitní hodnotu podle předpokládaného provozu. Pokud jde o syntetiku / nesyntetiku, není to podstatné.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika