(Ne)výhody hnací hřídele vs. bovdenu u křovinořezu / vyžínače



Stránky: 1,  2   
fahrman - (12) - 28.34 (?) 
14.5.2009 20:13, zobrazeno: 21188x

Zajímalo by mě, jaké problémy lze očekávat u jednotlivých typů pohonu křovinořezu / vyžínače.

Který je náchylnější na nešetrné zacházení? Který je trvanlivější a proč?

Předpokládám samé výhody u hřídele, ale bovden zase nemůžete zničit tím, že ho ohnete?!

Hřídel pak podle mého dojmu lépe převede (bez ztrát) sílu motoru na vyžínací hlavu...

Opomněl jsem něco? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jani - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 104.74 (?), 14.5.2009 20:46

Je to trochu zložitejšie

Bovden-

+ cena-je lacnejší

   možnosť technicky vyriešíť náhon žacieho nástroja bez uhlového prevodu

   pri náraze žacieho nástroja funguje ako kompenzátor a náraz sa prenáša na motor utlmený

- pravdepodobne väčšie straty pri prenose sily od motora na žací nástroj, netrúfam si hodnotiť veľkosť strát ale budú malé rozdiely, snáď v jednotkách %

 neodporúčal by som ho používať na pílové kotúče - ale len podľa môjho dojmu, nikdy som taký problém neriešil

 na 99% vyžínačov je pri žacej hlave klzné bronzové ložisko, ktoré je zdrojom občasných problémov, najmä pri pravidelnom veľkom nasadení strojčeka

Za x rokov čo robím v tomto odbore som menil bovden snáď 2x, je to pomerne bezproblémové riešenie pri mašinách okolo 1kw a pri kratších variantách aj pre stroje výkonnejšie(chrbtové kroviňáky)

Tyčka-

+ vhodné na prenos veľkých výkonov a použitie pre pílové kotúče

- cena

  nutnosť použiť uhlový prevod

 priamy prenos nárazov na motor

 Za svoju kariéru som ich už menil viacej, ale jednalo sa na 100% o brutálne chyby obsluhy a "zdochnuté city"  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
fahrman - (12) - 28.34 (?), 14.5.2009 21:20

Děkuji za názor... tak nějak jsem to pocitově viděl také - tedy bovden by měl snad i být odolnější amatérskému zacházení...

Jen bych prosil vysvětlit "zdochnuté city" - jsem mladší generace a v tomto kontextu jsem to nepochopil :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jani - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 104.74 (?), 15.5.2009 5:41

  No to je když nekomu chcípnou city a dotyčný si nevšimne takové vibrace až mu na konec urve celou motorovou jednotku a podobne.Omlouvám se za pravopis, ale mám SK klávesnici

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
fahrman - (12) - 28.34 (?), 15.5.2009 15:29

tedy chcíplé city ve smyslu umrtvených rukou? :-)

Pak jsem tedy rozuměl, ale nepochopil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 45.244 (?), 15.5.2009 15:56
Moc se o vyžínače nezajímám, mám křovinák se strunovkou a pilou v jednom s pohonem hřídelí a myslel jsem že přes bovden jsou poháněné jen strunovky, nedovedu si představit jak s bovdenem a trojzubcem řádím v zarostlé pasece, nevim možná se pletu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 111.132 (?), 15.5.2009 16:43

Existuje ještě jedno konstrukční řešení, rovná hřídel k úhlovému převodu ne z jednoho kusu železa, ale vinutá jako bovden z několika oelových drátů. Viděl jsem to na křovinořezu Hecht MTS 400. Asi to má spojovat výhody obou systémů. Jak se to osvědčuje netuším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 201.96 (?), 15.5.2009 20:23

Toto jsem nasel v popiskui u krovinorezu od Husqvqrny, tusim 125 R "silny, z dratu spetany nahon".Prakticke zkusenosti nemam, jednalo by se pouze o domenky nezkuseneho .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 97.14 (?), 23.5.2009 13:17

Stihl taky používá u levnějších variant splétanou"hřídel".Na dosekávání je to jedno a na sekání nemáte stejně výkon motoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jani - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 115.62 (?), 23.5.2009 20:35

Stihl to použiva v FS56,87 a roky sa to používalo v FS 55 a 80,všetky tieto stroje dostávajú pokúriť v komunálnej sfére. Z náhonmi žiadny problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika