Ložiska do vřetenové ruční sekačky Husqvarna (54)



Stránky: 1,  2   
host - 58.59 (?) 
27.3.2010 15:36, zobrazeno: 17952x

Dobrý den všem.

Tchýni se přestalo točit vřeteno na ruční sekařce Husqvarna (myslím že typ 54). Tak jsem to celé rozdělal, ložiska jsou nehybná, stáhl jsem je a v domění že jsou to nějaká klasická ložiska, jsem je začal hledat ve strojnických tabulkách. Jaké bylo ale moje překvapení, když takováto ložiska ve strojnických tabulkách nejsou. Vnitřní průměr je 14mm, vnější průměr 32mm, šířka 11mm. Označení na ložisku je SL305801, výrobce asi IBS.

U SKF jsem typ 305801 našel, ale tam je to jako dvouřadé ložisko s jinými rozměry.

Neřešil jste někdo podobný problém? V pondělí zkusím servis Husqvarny, ale dobrá rada je nad zlato. Na Googlu jsem našel nějakého němce, který si taky zoufal nad nesehnatelností tohoto typu ložisek. Německy moc neumím, ale padaly tam částky jako 20 Euro za kus apod. Za to snad koupím celou starší sekačku.

Ach jo, proč tam nedají něco standardního?

Děkuji za případné odpovědi.

Petr Filipi

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 238.170 (?), 29.3.2010 9:47

Shrnu krátce výsledky hledání ložiska 14x32x11. Nic moc. Servis Husqvarny v Pardubicích mi dvě ložiska prodá, cena je vskutku lidová - 850 Kč za pár.

Takže řešení pro ty, co mají stejný problém - koupit ložiska 15x32x9 (typ 6002), nechat vytočit 1mm kroužky pro utěsnění ložiska do boku, nechat navařit hřídel na průměr >15mm a nechat to stočit na 15mm. A pak tam nalisovat úplně normální ložiska. Vzhledem k tomu, že můj dvorní soustružník mi to udělá zadarmo, tak do toho půjdu, jinak se to asi nevyplatí. Podotýkám, že sekačce je asi 5 let.

Nebo celou sekačku zahodit a už nikdy nekupovat Husqvarnu. Když nevědí co je to standard.

Uf, už je mi líp.

Petr Filipi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 70.100 (?), 29.3.2010 10:39

Jen podpořím Vaše úpění.  Konstruktér určitě neměl taková prostorová omezení, aby musel volit nenormalizované ložisko. Ani zatížení nebude tak kritické, aby opravňovalo volbu speciálu. Tedy buď už takové ložisko firma někde používá a využila toho, nebo je to z důvodů, které si můžem jen domýšlet. Cítím s Vámi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 29.3.2010 11:11

Důvod je původ a to Čína. Tam jsou nejlevnější akorát nectí doporučené rozměry ISO. Konstruktér je "tlačen" aby kostruoval tak, jak káže chlebodárce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 70.100 (?), 29.3.2010 11:34

Tomu nerozumím. Jestli tam vcelku bezproblémově jde ložisko 6002, proč konstruktér nezvolil tuto řadu? Pokud by tam pak namotnoval čínu, nebo ZKL, nebo SKF už je otázka jiná. V civilizovaném průmyslu se to takto řeší. Že to zrovna HQ - snad Švédská firma - dělá jak to dělá, je napováženou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 220.250 (?), 29.3.2010 11:54

Blahopřeji, že jste se dobral slušného konce. MMCH, zahradní traktory partner a bolens jsou na tom s rozměry ložisek, pouzder a kladek podobně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 238.170 (?), 29.3.2010 14:35

Ještě jsem e-mailem obeslal tyto firmy (výsledek je nula, nic, prázdno - nikde nemají ani náhodou):

Korbel-ložiska, Arkov, TYMA CZ, VK Ložiska, Tobex.

Samozřejmě že konstruktér mohl zvolit jakékoli nejbližší normalizované ložisko. Zatížení je směšné. Jenže celá slavná Husí kvarna by pak neprodala žádná ložiska se ziskem několik set procent. Pravda, prodávala by standardní a lehce opravitelné stroje, ale to asi výrobce nezajímá.

Ještě mě napadlo zkusit třeba ložiska vyvařit v oleji nebo jinak rozpohybovat, neboť určitě nebudou mechanicky opotřebovaná. Při výměně za jiný typ by se asi nemuselo nic navařovat (aby se nezkroutila hřídel), ale mohla by se vytočit trubička délky 9mm s tloušťkou stěny 0,5mm a přilepit to nějakým lepidlem (Loctite 603 apod.).

Děkuji za odpovědi.

Petr Filipi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.83 (?), 29.3.2010 14:41

Zkuste ještě nejprve ložiska několikrát pořádně prostříkat WD 40.Konzervant to není dobrý ale uvolňovač ano.Podařilo se mi s ním rozpohybovat zcela zarezlá ložiska. HQ  !!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 238.170 (?), 29.3.2010 15:20

Díky za radu, zkusím to.

Ještě jsem psal dvěma německým obchodníkům i firmě IBEC (budou určitě štěstím bez sebe, že si od nich chci koupit dvě ložiska). Uvidíme, třeba něco budou mít.

Jinak tady je odkaz na toho Němce, co má chudák stejný problém jako já.

Petr Filipi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 60.230 (?), 21.8.2010 16:28

Prožíváte to, pane Filipi, až moc... výrobci dnes dělají nejrůznější finty a jedna z nich je, že místo otvoru d = 15 mm použijí ložisko s d = 14 mm a je vymalováno, tzn. že se jedná o nestandardní ložisko, které jinde než v servisu výrobce nezakoupíte... pokud nevymyslíte nějakou českou fintu, tak Vám poradím jednu věc, pokud ložisko není na šrot, zkuste jej dát do plechovky a několikrát vyvařit v horké vodě s tekutým mýdlem, až bude voda čistá... pak ložisko nakonzervujte, aby nezrezlo, namažte vazelínou a namontujte...

Hela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika