Kultivátor vs Rotavátor - jaký je rozdíl?



durkovic - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (121) - 21.222 (?)
16.4.2008 15:28

to mi nedá reagovať,

tu sa predsa nebavíme o profi rotavatoroch, rotavator ktorý spomýnate vy je už profi trieda. tu sa bavíme o poloprofi alebo hobby triede. poskakujú... to je vecou obsluhy stroja a použití správneho naradia a vedenia stroja v zemy, je jasne že prve prechody nepooranej zeme bude stroj poskakovať.

maju male otáčky... myslím že cca 160 otáčok nožov je dostatočná rýchlost otáčania a stroj nemá po zemy preletieit ale stroj zapustim do zeme a nechám ho sa "prekusavat" poprípade mu trochu dopomôžem. povytiahnutím radličky zo zeme. a myslim že tu je nazov rotavator celkom na mieste pretože jeho nože ROTUJU a su pri brzdovane radlicou čiže ide o hlbkove kyprenie pôdy, kultivatory su zvičajne bez radlice a teda kyprenie je iba povrchove. myslim že u rotavatoru typu napríklad terra vari a ine je kyprenie do hlbky jedneho rýľa  celkom dostačujuce

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 64.118 (?), 16.4.2008 15:15

Stroječky typu Terra, Vari, Mountfield a podobné, kde se z nich vytvoří rotavátor tím, že se nahradí pojezdová kola noži, jsou prakticky na nic. Mají nízké otáčky, poskakují po půdě a nic pořádně nerozmělní. Správný rotavátor musí být připevněný na tažném stroji a musí mít pohon vývodovým hřídelem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
durkovic - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (121) - 21.222 (?), 16.4.2008 15:28

to mi nedá reagovať,

tu sa predsa nebavíme o profi rotavatoroch, rotavator ktorý spomýnate vy je už profi trieda. tu sa bavíme o poloprofi alebo hobby triede. poskakujú... to je vecou obsluhy stroja a použití správneho naradia a vedenia stroja v zemy, je jasne že prve prechody nepooranej zeme bude stroj poskakovať.

maju male otáčky... myslím že cca 160 otáčok nožov je dostatočná rýchlost otáčania a stroj nemá po zemy preletieit ale stroj zapustim do zeme a nechám ho sa "prekusavat" poprípade mu trochu dopomôžem. povytiahnutím radličky zo zeme. a myslim že tu je nazov rotavator celkom na mieste pretože jeho nože ROTUJU a su pri brzdovane radlicou čiže ide o hlbkove kyprenie pôdy, kultivatory su zvičajne bez radlice a teda kyprenie je iba povrchove. myslim že u rotavatoru typu napríklad terra vari a ine je kyprenie do hlbky jedneho rýľa  celkom dostačujuce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.26 (?), 16.4.2008 17:04

Já používám VARI systém, a jsem s ním spokojen. Mám k němu právě rotavátor (rotující nože místo kol), rotační sekačku, nějakej kypřící trn a vyorávač brambor. Sám bych si to za ty peníze asi nekoupil, ale když přijdete ke chalupě, kde to stojí ladem nepoužité ve stodole...

Již zmíněným rotavátorem jsem srovnával malé nerovnosti na pozemku, obnovil dřívější bramborové políčko (50m2), které již bylo zrušeno a zatravněno, "ryju"  záhony,  a v zimě jsem s tím rozsekal ledovou krustu, co se nám po celém pozemku udělala, že se nedalo vůbec vylézt ven, ani vyjet autem.

Bral bych k tomu ještě nějaký malý pluh, či tak něco, práve na každoroční rytí. Dělám to zatím vše tím rotavátorem, ale asi to není ono. Jak tady někdo píše, rozseká to na cimprcampr a to asi není úplně dobrý. Ale 3 políčka po 50m2 dělat ručně rýčem...

Niraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MirekCh - (11) - 249.3 (?), 17.4.2008 8:54

64.118 Celkem jste mě dobře pobavil. Neberu vám váš názor na vari rotavátor. Zřejmě se jen domníváte, že stroj pracuje tak jak ho poisujete, ale pokud ho vlastníte a máte s ním takové zkušenosti, tak jste asi techniku prace doposud nezvládl. Spíš jsem se pousmál nad představou, že na zahrádku o ploše 500m čtv., kde je záhradní chatka, udržovaný trávník dlažba keře a různé stromečky vyrazím s tékáčkem se zavěšeným rotavátorem. Asi bych se pak manželce dlouho vyhýbal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.58 (?), 21.4.2008 21:59

chtěl bychjen říct že s Vari již pracuji téměř 20 roku je to celkem dobrý pomocník ale jen do malé výměry a klidně to muže seřídit kdo chce třeba kouzelník jedna osa je a stále bude fyzicky náročné i když ještě jednou opakuji na seřízení hodně záleží

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 150.114 (?), 31.7.2012 21:05

sice je to uz 4 roky stara diskusia, ale mam otazku, ci som to dobre pochopila, citujem "Kultivátor je zařízení, kde se radličky (srdcové nebo lžícové) jenom tahnou pomocí nějakého rámu za traktorem, ale nerotují. Rotovátor ma nože na hřídeli která se otáčí." - znamena to, ze kultivator je vlastne taky maly (do malej hlbky siahajuci) pluh neboli plúžik? adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 217.55 (?), 31.7.2012 21:14
Pluh otáčí půdu, zaorává hnojivo, trávu a pod. Kultivátor pasívně kypří půdu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 150.114 (?), 31.7.2012 21:23

dakujem Vam, pan J.S., ze sa mi to snazite vysvetlit, ale ja som asi uplny dement, lebo netusim, co to je "pasivne kypri pudu"... to je ako keby som len tahala motyku k sebe? tj rozhrabujem podu, vytvaram v nej ryhu a okolo ryhy mi vznika nakyprena rozhrnuta zem? adri

PS preco som tuto debatu zas otvorila... pan Kozak na svojej strake pise "Rotavátor ničí půdní strukturu a myslím si, že bychom se měli snažit předat půdu dalším generacím co nejméně zdevastovanou."... nechapem, ako ju rotavator nici... ved len rychlejsie premiesa a nakypri zeminu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 211.51 (?), 1.8.2012 7:47
Kultivátor slouží k přípravě - mělkému zpracování půdy během vegetace, nebo těsně před setím, sázením plodin. Problém je v tom, že se stále více minimalizuje počet zásahů v přípravě a obdělání půdy. Zejména je to patrné u hluboké orby, která je náročná na spotřebu nafty. Je nahrazována kultivátory, které ale do hloubky utuženou půdu nenakypří. Tím ztrácí potřebnou půdní strukturu - zkráceně úrodnost. Dál s tím přímo souvisí skladba pěstovaných plodin. Nyní převažují kukuřice (nezadrží vodu, lokální záplavy, vyčerpává půdu, splavování eroze, bioplynové stanice), řepka (náročná na živiny, také mělký kořenový systém, biopaliva, olejnina), obiloviny(mělký kořenový systém, nízké stéblo, potravina, krmivo). Téměř vymizely na orné půdě okopaniny, zejména řepa, která má hluboký kořenový systém - 12m. Trvalé travní porosty, vojtěška, jetel souvisí s potřebou živočišné výroby, která se nevyplácí a nevyplácela, proto se razantně snížila. Bez krav, prasat, není hnůj, důležité hnojivo. Kvalitní maso z podhorských oblastí, kde se pase je navíc dražší, certifikované a u nás se málo prodává. Tak se vyváží a dováží se dotovaný... A jsme zpátky u půdy, není to nevyčerpatelný zdroj zisku, staří zemědělci znali křehkost její kvality, byli na ní životně závislí. Na zahrádce je kultivátor pomocník, přesto orbu nenahradí. Velkovýroba má jiné stroje, plochy atd.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bukowski79 - (38) - 48.211 (?), 1.8.2012 7:54

Tak to by mě zajímalo taky, protože zahrádka po pužití rotavátoru a následnem mulčování posekanou trávou není třeba obkopávat a půda je stále krásně kyprá. Stejně tak rodiče měli doma na zahradě už hodně hroudovatou hlínu, která moc nešla zpracovat motykou - po zpracování rotavátorem byla hlína krásně kyprá.

- našel jsem jen toto -

ROTAČNÍ NÁŘADÍ

rotavatory
- zpracovává, kypří, provzdušňuje, mísí
- nevhodné pro lehké půdy (ničí se struktura půdy)

Co by mě celkem zajímalo, jak je to s půdními živočichy, pokud je používán rotavátor.

něco ohledně zpracování půdy a půdních živočichů jsem našel tady, rotavátor je tam zmíněn též.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika