Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky nářadí
Jednoduché držáky pro snadné uskladnění zahradního nářadí atp.

Zahradní technika > Kultivátor vs Rotavátor - jaký je rozdíl?

stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna

Kultivátor vs Rotavátor - jaký je rozdíl?

host - xxx.xxx.234.19 (?)
10.4.2008 13:19

Takže motorové kultivátory s rotačními zahnutými čepeleni, které jsou k dostání v obchodech jako Horbach, Baumax, Mountfield jsou vlastně rotavátory - jen špatně popsané?

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Pokud jde o ty živočichy, nedokážu vliv rota..., PP. [PE, 550] , 1.8.2012
Tak to by mě zajímalo taky, protože zahrádka..., Petr Němec, 1.8.2012
Kultivátor slouží k přípravě - mělkému zpracování ..., host , 1.8.2012
dakujem Vam, pan J.S., ze sa mi to snazite v..., Adri , 31.7.2012
Pluh otáčí půdu, zaorává hnojivo, trávu a pod. Kul..., host , 31.7.2012

10.4.2008 9:44, počet návštěv: 54125
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

mám zahradu cca 2500m2 a na ní trávník v žalostném stavu. Uvažuji o novém založení. Mám na zahradě ovocné a okrasné stromy a tudíž nemohu povolat traktor aby mi zahradu zryl a zvláčel. Jal jsem se koupit Kultivátor, ale dostal jsem doporučení, ať si pořídím Rotavátor. Kultivátor (pomalý) že je do zryté země, rotavátor (vysokootáčkový) na to co potřebuji. Ten mi rozemele drn a nerovnosti, poté že se dá rovnou sázet. Rotavátory ale v běžných obchodech se zahradní technikou nenabízejí a když se podívám na nabídku na netu, rotavátorů najdu celkem dost, ale zaráží mne, že vypadají stejně jako kultivátory a rychlost otáčení nožů je od 130 do 180 otáček za minutu. Připadá mi to málo. U kultivátoru jsem nikde ruchlost otáčení nožů nenašel. Kolik otáček má tedy Kultivátor a kolik Rotavátor? Jaký je mezi nimi rozdíl? Dokáže mi někdo poradit? Děkuji.

Připojit reakci   

Mirek Ch (11) - xxx.xxx.249.3 (?)
10.4.2008 10:41
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Kultivator je zařízení pro kypření pudy, sestava radliček tažená za strojem. Rotavátor se otáčí a taky vlastně prokypřuje půdu, jenže všechno co mu stojí v cestě rozemele na kousky. Rotavátory pro zahrádky mají malé otáčky kolem 130/minutu. Plevel se tak nerozemele, ale spiše vytáhne na povrch, za další jsou malé otáčky bezpečné pro práci, kdýž náhodou najedete do kořene. Rotavátory za traktor se otáčí velice rychle, všechno rozemelou. Mají kryt proti odlétávani kamenu a krásně srovnají terén. Pokud chcete srovnat váš velký pozemek, tak bych určitě nic nekupoval, ale zašel do technických služeb, nebo zahradnictví a tady bych si tuto práci na rotavátorováni objednal. Určitě se to oplatí.

Připojit reakci

10.4.2008 12:52

Díky za odpověď.

Je to asi rozumné řešení. Jen mám obavu, aby objednaná práce v zahradnictví nevyšla na cenu celého zařízení i s malotraktorem :-)

Jestli jsem správně pochopil, tak tyto malé zahrádkářské rotavátory by mi službu udělaly podobnou, jen s vynaložením většího úsilí, a měly by mít dostatečnou sílu koberec pokrájet (rozsekat). Pak už si musím plevel vyhrabat ručne.

Jen pro zajímavost. Kolik otáček má tedy již zmiňovaný kultivátor?

Připojit reakci

host (3729) - xxx.xxx.220.253 (?)
10.4.2008 13:14

Kultivátor má radličky, za nimi mohou být válečky, které rovnají půdu a drtí malé hrudky, nebo pouze radličky pro meziřádkovou kultivaci - kultivátor je z pohledu pohonu pasivní  - tedy ne poháněné, ale tažené zařízení. Rotavátor má nože, které rotují na hřídeli, kterou něco pohání - malé stroje vlastní motor, velké stroje kardan od traktoru - z pohledu pohonu je to aktivní zařízení. Z hlediska složitosti je jednodušší kultivátor, který je určen pro např. předseťovou přípravu, nebo nakypření meziřádků plodin. Rotavátor je určen k rozmělnění tvrdé půdy, řeší prokypření do větší hloubky a dokonalejší promísení vrstev půdy, zvládne drny, trávník, ale když se pokazí je to složitější záležitost. 

Připojit reakci

10.4.2008 13:19

Takže motorové kultivátory s rotačními zahnutými čepeleni, které jsou k dostání v obchodech jako Horbach, Baumax, Mountfield jsou vlastně rotavátory - jen špatně popsané?

Připojit reakci

10.4.2008 13:30

Ano v obchodech je to nazýváno všelijak.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.138 (?)
10.4.2008 13:45

Trošku se připojím. Pokud vím, tak to co se běžně prodává v obchodech, které jmenujete, tak to je správně rotační kultivátor. Tyto stroje točí totiž zhruba 120 otáček za minutu, jak už bylo zmíněno a většinou nemají nezávislý pohon. Rotavátor točí 360 otáček za minutu a v tom je ten rozdíl. Existují totiž i rotační kultivátory, který mají svůj vlastní nezávislý pohon, i když to nebývá tak běžné. Rotavátor má nezávislý pohon vždy. Zásadní rozdíl je také ve zpracování půdy, kdy rotavátor půdu rozmnělní na daleko menší částečky, než tak dokáže kultivátor. Ne vždy je to ale výhodné, to je třeba vědět! Pohodu přeje Stanislaw:-)

Připojit reakci

host (3729) - xxx.xxx.220.253 (?)
10.4.2008 14:12

P.Stanislaw z pohledu toho, co je v obchodech a jak to nazývají souhlasím. Ale principielně je rotavátor - rotuje - rotační nože, kultivátor - kultivace pasivní - nože, radličky. Tak nás to učili a nijak jsme tomu neřekli. Kdybych řekl - zapřáhni si rotační kultivátor, tak by se traktorista asi podíval, kolik jsem toho vypil. Ovšem to jen pro doplnění, vím, že to tak nazývají. Když jsem koupil k Vari rotavátor, tak to byl rotavátor, dnes je to na jejich stránkách rotavátor - kultivátor. Pro mě je to zásadní rozdíl, neboť jsem v tomto oboru nějakou desítku let pracoval.

Připojit reakci

10.4.2008 14:35

Pane, souhlasím v principu s Vámi. Proto se ale nazývá rotační kultivátor, protože je to zásadní rozdíl mezi pasivní kultivací, což Vám jistě nemusím vysvětlovat. Ale ten hlavní je v těch otáčkách, protože jinak zpracujete půdu při 120 a jinak při 36O otáčkách. Nejste sám, kdo v oboru pracuje dlouho. Já letos přesně 40 roků, ale ne jako polař. Jsem zahradník, i když jsem se kdysi vyučil lesařem. Pohodu Vám přeje Stanislaw:-)

Připojit reakci

16.4.2008 14:32

Děkuji za příspěvky do diskuse. Jsem laik jak poleno, i kozel by byl proti mě profík :-) Sleduji, že pro člověka jako já je řešení zdánlivě jednoduchého problému v situaci nepřesných názvosloví a marketingových strategií velmi složité.

Tedy, jak jsem pochytil, pokud by se mělo jednat o neoranou zem se starým trávníkem, potom je pro jakýkoli rotační nástroj nezbytný nezávislý pojezd. Jestli dobře chápu potom by ideální mašina měla vypadat nějak takhle: www.necas-zt.cz/dakr-panter/dakr-panter-rotavator-rot.html, protože cokoli bez hnacích kol se hodí pouze pro oranou zem ať už jsou otáčky jakékoli.

Připojit reakci

16.4.2008 14:52

Vážený pane. Ve Vašem případě bych skutečně kontaktoval zahradnickou firmu, jak Vám už bylo doporučeno, která vlastní rotační brány. Je to výborný stroj agregovaný s motorovou jednotkou. Dělá to fantastickou práci a navíc by se Vám to vešlo mezi porost. V loňském roce jsem to měl půjčené a zhruba poloviční plochu, než máte Vy jsme měli upravenou za 3 hodiny. Samozřejmě ale nejdřív byl travnatý porost likvidován herbicidně! Napadla mě totiž otázka, co potom budete s koupeným strojem dělat? Stále zpracovávat půdu rotavátorem není zcela ideální. Sám jej vlastním a moc jej nepoužívám. Příliš rozbíjí půdu na jemné částečky, které potom slehnou a v půdě není vzduch, který je ovšem nutný pro zdárný růst téměř všeho. Stanislaw:-)

Připojit reakci

10.4.2008 13:24

Vlastním elektrický rotavátor- šířka záběru max 75 cm a taky Vari rotavátor s šířkou záběru tuším110 cm. Rozhrabat Vari rotavátorem trávnik sice jde, ale 2500 metru je hodně, šlo by to velice pomalu a asi by jste přišel o ruce. Chtělo by to vidět a vyzkoušet, ale pochybuji o nějakém úspěchu. Záleží také do jaké hloubky to chcete prohrabat. V obdělané půdě je to úplně o něčem jiném.

Připojit reakci

10.4.2008 13:41

Uvažoval jsem o kultivátoru (rotavátoru) s pětikoňovým motorem Honda se čtyřmi, respektive šesti noži s šířkou záběru 45/75 cm s celkovou hmotností 50kg. Vzhledem k tomu, že mám na zahradu hodně členitou (skalky, okrasné a ovocné stromy, chodníček, posezení s ohništěm, květinové záhony a pod.) rád bych si to udělal postupně sám. Teď jde především o to, která mašina to zvládne a která nikoli. Kopat to motykou prostě nemůžu. Před lety to byla holá plocha a dělali jsme to traktorem.

Připojit reakci

10.4.2008 13:51

Pro letošní rok by mi stačilo přetravnit cca 800m2

Připojit reakci

10.4.2008 13:56

Nejlepší by bylo zajít za někým, kdo takové zařízení vlastní a vyzkošet si, co ta práce obnáší a podle toho se pak rozhodnout.  Víc asi neporadíme.

Připojit reakci

10.4.2008 14:09

Takže sum-sumárum, jak jsem pochopil, buď si zavolám profíky, nebo si koupím motorový rotavátor se 130 ot./min a oddělám si na něm ruce. Vyhlídky pěkné. Ale moc díky za objasnění problematiky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.128.254 (?)
10.4.2008 15:00

Zdravim. Takže všechno od začátku a polopaticky. Kultivátor je zařízení, kde se radličky (srdcové nebo lžícové) jenom tahnou pomocí nějakého rámu za traktorem, ale nerotují. Rotovátor ma nože na hřídeli která se otáčí. Já doporučuji chemicky zlikvidovat stávající porost a potom rotovátorem pozemek upravit, potom založit nový trávník, uválcovat a potom jenom zalévat sekat a sekat a sekat. Standa.

Připojit reakci

durkovic (121) - xxx.xxx.21.222 (?)
10.4.2008 15:11

zdravím,

tak čo sa týka tých otáčok nožov, nie nieje to málo napr. 160 otáčok za minutu to sa v zemi nedá udržať ak nieje pooraná, a to ešte naviac so silným motorom. mám zahradu o výmere cca 2200 m2 a takisto posadené to čo popisujete vy, pred nedávnom som kupil rotavator. a som plne spokojný

všetko ostatné už tu www.zahrada.cz/forum/mala-mechanizace/rotavator-misina-delta-t-6-0d-49394/

len ten rozdiel že ja som si dokupil ešte jednu páru nožov, čili dokopy 8 nožov.

ak by boli otázky, ozvite sa.

u nás CR/SR je pod názvom KF dragon 65

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.107 (?)
10.4.2008 18:01

Někde tady píšete, že chcete založit nový právník. Najděte si někoho se zakladačem trávníku za jednoosák a máte to připraveno na setí z jedné vody na čisto. Drny a stará tráva na dně na povrchu zemina. Pak jen zasít a umáčkonout.

Připojit reakci

11.4.2008 8:19

Ještě pro pána 234.19. Kdyby jste byl někde z okolí Frýdku-Místku, tak klidně přijeďte a můžete si u mě všechno odzkoušet. Já rotavátorem okopávám i jahody(elektrickým), zozhrabávám kompost, nebo jsem dělal drážku v zemi pro položení kabelu a pod. Taky jsem rozhrabával asi 100m čtv. starého trávniku, tak jak to chcete udělat vy, ale půda pod starou trávou byla bez kamenu, tak že to celkem šlo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.118 (?)
16.4.2008 15:15

Stroječky typu Terra, Vari, Mountfield a podobné, kde se z nich vytvoří rotavátor tím, že se nahradí pojezdová kola noži, jsou prakticky na nic. Mají nízké otáčky, poskakují po půdě a nic pořádně nerozmělní. Správný rotavátor musí být připevněný na tažném stroji a musí mít pohon vývodovým hřídelem.

Připojit reakci

durkovic (121) - xxx.xxx.21.222 (?)
16.4.2008 15:28

to mi nedá reagovať,

tu sa predsa nebavíme o profi rotavatoroch, rotavator ktorý spomýnate vy je už profi trieda. tu sa bavíme o poloprofi alebo hobby triede. poskakujú... to je vecou obsluhy stroja a použití správneho naradia a vedenia stroja v zemy, je jasne že prve prechody nepooranej zeme bude stroj poskakovať.

maju male otáčky... myslím že cca 160 otáčok nožov je dostatočná rýchlost otáčania a stroj nemá po zemy preletieit ale stroj zapustim do zeme a nechám ho sa "prekusavat" poprípade mu trochu dopomôžem. povytiahnutím radličky zo zeme. a myslim že tu je nazov rotavator celkom na mieste pretože jeho nože ROTUJU a su pri brzdovane radlicou čiže ide o hlbkove kyprenie pôdy, kultivatory su zvičajne bez radlice a teda kyprenie je iba povrchove. myslim že u rotavatoru typu napríklad terra vari a ine je kyprenie do hlbky jedneho rýľa  celkom dostačujuce

Připojit reakci

host - xxx.xxx.215.26 (?)
16.4.2008 17:04

Já používám VARI systém, a jsem s ním spokojen. Mám k němu právě rotavátor (rotující nože místo kol), rotační sekačku, nějakej kypřící trn a vyorávač brambor. Sám bych si to za ty peníze asi nekoupil, ale když přijdete ke chalupě, kde to stojí ladem nepoužité ve stodole...

Již zmíněným rotavátorem jsem srovnával malé nerovnosti na pozemku, obnovil dřívější bramborové políčko (50m2), které již bylo zrušeno a zatravněno, "ryju"  záhony,  a v zimě jsem s tím rozsekal ledovou krustu, co se nám po celém pozemku udělala, že se nedalo vůbec vylézt ven, ani vyjet autem.

Bral bych k tomu ještě nějaký malý pluh, či tak něco, práve na každoroční rytí. Dělám to zatím vše tím rotavátorem, ale asi to není ono. Jak tady někdo píše, rozseká to na cimprcampr a to asi není úplně dobrý. Ale 3 políčka po 50m2 dělat ručně rýčem...

Niraj

Připojit reakci

17.4.2008 8:54

64.118 Celkem jste mě dobře pobavil. Neberu vám váš názor na vari rotavátor. Zřejmě se jen domníváte, že stroj pracuje tak jak ho poisujete, ale pokud ho vlastníte a máte s ním takové zkušenosti, tak jste asi techniku prace doposud nezvládl. Spíš jsem se pousmál nad představou, že na zahrádku o ploše 500m čtv., kde je záhradní chatka, udržovaný trávník dlažba keře a různé stromečky vyrazím s tékáčkem se zavěšeným rotavátorem. Asi bych se pak manželce dlouho vyhýbal.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.58 (?)
21.4.2008 21:59

chtěl bychjen říct že s Vari již pracuji téměř 20 roku je to celkem dobrý pomocník ale jen do malé výměry a klidně to muže seřídit kdo chce třeba kouzelník jedna osa je a stále bude fyzicky náročné i když ještě jednou opakuji na seřízení hodně záleží

Připojit reakci

Adri (208) - xxx.xxx.150.114 (?)
31.7.2012 21:05

sice je to uz 4 roky stara diskusia, ale mam otazku, ci som to dobre pochopila, citujem "Kultivátor je zařízení, kde se radličky (srdcové nebo lžícové) jenom tahnou pomocí nějakého rámu za traktorem, ale nerotují. Rotovátor ma nože na hřídeli která se otáčí." - znamena to, ze kultivator je vlastne taky maly (do malej hlbky siahajuci) pluh neboli plúžik? adri

Připojit reakci

host (3729) - xxx.xxx.217.55 (?)
31.7.2012 21:14
Pluh otáčí půdu, zaorává hnojivo, trávu a pod. Kultivátor pasívně kypří půdu.
Připojit reakci

Adri (208) - xxx.xxx.150.114 (?)
31.7.2012 21:23

dakujem Vam, pan J.S., ze sa mi to snazite vysvetlit, ale ja som asi uplny dement, lebo netusim, co to je "pasivne kypri pudu"... to je ako keby som len tahala motyku k sebe? tj rozhrabujem podu, vytvaram v nej ryhu a okolo ryhy mi vznika nakyprena rozhrnuta zem? adri

PS preco som tuto debatu zas otvorila... pan Kozak na svojej strake pise "Rotavátor ničí půdní strukturu a myslím si, že bychom se měli snažit předat půdu dalším generacím co nejméně zdevastovanou."... nechapem, ako ju rotavator nici... ved len rychlejsie premiesa a nakypri zeminu.

Připojit reakci

host (3729) - xxx.xxx.211.51 (?)
1.8.2012 7:47
Kultivátor slouží k přípravě - mělkému zpracování půdy během vegetace, nebo těsně před setím, sázením plodin. Problém je v tom, že se stále více minimalizuje počet zásahů v přípravě a obdělání půdy. Zejména je to patrné u hluboké orby, která je náročná na spotřebu nafty. Je nahrazována kultivátory, které ale do hloubky utuženou půdu nenakypří. Tím ztrácí potřebnou půdní strukturu - zkráceně úrodnost. Dál s tím přímo souvisí skladba pěstovaných plodin. Nyní převažují kukuřice (nezadrží vodu, lokální záplavy, vyčerpává půdu, splavování eroze, bioplynové stanice), řepka (náročná na živiny, také mělký kořenový systém, biopaliva, olejnina), obiloviny(mělký kořenový systém, nízké stéblo, potravina, krmivo). Téměř vymizely na orné půdě okopaniny, zejména řepa, která má hluboký kořenový systém - 12m. Trvalé travní porosty, vojtěška, jetel souvisí s potřebou živočišné výroby, která se nevyplácí a nevyplácela, proto se razantně snížila. Bez krav, prasat, není hnůj, důležité hnojivo. Kvalitní maso z podhorských oblastí, kde se pase je navíc dražší, certifikované a u nás se málo prodává. Tak se vyváží a dováží se dotovaný... A jsme zpátky u půdy, není to nevyčerpatelný zdroj zisku, staří zemědělci znali křehkost její kvality, byli na ní životně závislí. Na zahrádce je kultivátor pomocník, přesto orbu nenahradí. Velkovýroba má jiné stroje, plochy atd.
Připojit reakci

Petr Němec (38) - xxx.xxx.48.211 (?)
1.8.2012 7:54

Tak to by mě zajímalo taky, protože zahrádka po pužití rotavátoru a následnem mulčování posekanou trávou není třeba obkopávat a půda je stále krásně kyprá. Stejně tak rodiče měli doma na zahradě už hodně hroudovatou hlínu, která moc nešla zpracovat motykou - po zpracování rotavátorem byla hlína krásně kyprá.

- našel jsem jen toto -

ROTAČNÍ NÁŘADÍ

rotavatory
- zpracovává, kypří, provzdušňuje, mísí
- nevhodné pro lehké půdy (ničí se struktura půdy)

Co by mě celkem zajímalo, jak je to s půdními živočichy, pokud je používán rotavátor.

něco ohledně zpracování půdy a půdních živočichů jsem našel tady, rotavátor je tam zmíněn též.

Připojit reakci

PP. [PE, 550] (3306) - xxx.xxx.9.2 (?)
1.8.2012 8:28

Pokud jde o ty živočichy, nedokážu vliv rotavátoru posoudit, ale jen dojem třebas o žížalách. Když budete mít na zahradě tři krtky, kteří tam jsou celoročně,(a množí se) a s rotavátorem tam přejedete dvakrát ročně? Kdo jich zlikviduje víc? (žížal).

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
3fazova koncovka cerpadla Sigma 1631.7.2014845
Zlevněný traktor TC 12,5 v Mountfieldu1831.7.20149350
Oregon Jet fit1631.7.20141987
Struna na křovinořez4231.7.201430388
Výměna oleje a olejového filtru u motoru Briggs Stratton731.7.2014996
sekačka Mc.Culloch1931.7.201423345
Motorová kosa Ikra2130.7.201440160
Stroj Honda nefunguje na český bezin1230.7.2014829
Rider XF 140 HD1730.7.20149280
McCulloch M125-97TC zahradní traktor1030.7.2014465
Malotraktor Vari Honda nebo kultivátor od Mountfieldu?7630.7.201464804
Zhasínanie motora - dusenie230.7.2014285
Vyžínače a křovinořezy Stiga 7230.7.201417738
Přípravek na rovnání klikovky motorů sekaček1428.7.20141942
Westwood T1600 1028.7.201412034
Zahradní traktor Castel Garden XT190, XT2205128.7.201418260
I toto je Mountfield34928.7.2014320015
Krovinorez solo 154 - názory9027.7.201430751
Motorový křovinořez AL-Co 4125 - otáčky motoru227.7.2014134
Příslušenství k MT8-070 mini1926.7.201440984
Vřetenová sekačka hecht 514 profi125.7.2014144
Lištová sekačka Rotax2624.7.201431692
Sněhová fréza Husqvarna5323.7.201442704
Jaký zahradní traktor?2122.7.201414445
Výměna osy u sekačky Mountfield MTF 4820 PD 822.7.20147657
Traktor Castel Garden XT180HD522.7.2014421
Jakou vřetenovou sekačku? Poraďte122.7.2014141
Křovinořez na kolech 3221.7.20144588
T4 K14 vs TZ4 K1434921.7.2014393248
Křovinořez Solo 111B 821.7.20145572
Dakr Panter FD-2821.7.20143337
Bubnová sekačka s variátorem pojezdu 7721.7.20148297
Negativní zkušenost - bubnová sekačka Viva - Motor Jikov520.7.2014603
Křovinořez - rada 2919.7.20144641
Zahradní traktor Husqvarna CT1265618.7.201436995
Honda Vs. Briggs&Stratton11218.7.201464635
Sekačka raser castelgarden r 534 tr318.7.2014256
zkušenosti se Stiga traktory1118.7.20146630
Krovinořez z Lidlu - Florabest - zkušenosti 11417.7.201447212
Stroje danske značky Texas. Zkušenosti?3117.7.201430500
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Paliva a motorové pily, topení, krby a kamna, komíny, zateplení a úspory energií
Řetězy a lišty24.7.2014
Řetězy a lišty23.7.2014
Pila na mýtní těžbu23.7.2014
Řetězy a lišty23.7.2014
Řetězy a lišty23.7.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014