K jakému postřikovači lze použít prodlužující nástavec?



Stránky: 1,  2,  3   
Daneek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (91) - 228.52 (?) 
22.4.2015 14:39, zobrazeno: 14763x

Dobrý den.

Opět tápu v postřikovačích. Chtěla bych prodlužovací nástavec, řekněmě 100, 120 cm. Řekněme, že Solo.

Na eshopech jsem našla u některých, že patří k postřikovači 433, což je na mě trochu drahé. U jiných prodlužujících tyčí není uvedeno nic. 

Zajímá mě, jaký tlak musí vyvinout postřikovač, pro takový nástavec. Lze třeba použít 120cm trubku k postřikovači Solo 461, který vyvine 3 Bary?

Potom mě zaujaly rozdílné názvy prodlužek - někdy je to "prodlužující trubice", někdy jen "postřiková trubice", někdy " trubka postřiku" - liší se to? Ta roura má na sobě trysku, nebo tu sejmu z původní trubice? Když je prodlužující, tak se dá nasadit na tu původní rouru, nebo se dá místo ní?

Děkuji.

DT

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 22.4.2015 17:00

Pokud není uvedeno nic, tak s největší pravděpodobností to bude pro klasické zádové nebo konvové postřikovače. Samostatné příslušenství má, jak jste napsala, 433 a potom malé ruční konvičky 401 a 402.

Tlaková ztráta v 1.2 m vysokém nástavci je maximálně 0.12 bar, s tím si nemusíte dělat starosti.

Standardní plastová tyčka dodávaná s postřikovačem má 50 cm, pokud se nemýlím. Když dokoupíte "Prodlužovací postřiková trubice 50cm, PVC 4900513", dostanete délku 100 cm. Trubice je možné kombinovat prakticky libovolně, jenom u rukojeti je jiný závit a tak u rukojeti musí být jeden kus s tímto závitem. Jeden takový dostanete právě už s postřikovačem. Dobře je to vidět na přiloženém obrázku, to je dvoudílný 150 cm mosazný prodlužovák. Na jednom dílu je připojení s převlečnou maticí, to musí přijít k rukojeti a ostatní tři konce mají stejné, vnější závity. Dva konce s těmi stejnými závity se spojí závitovou spojkou s vnitřním závitem (dodává se s prodlužovákem). Vnitřní závit má i koncovka s tryskou. Takže na rukojeť nasadíte první tyčku a na ní buďto přímo trysku a nebo spojku a další tyčku a až na ní trysku. (Doufám, že jsem Vám to ještě více nezamotal. Ono je to nejlépe vidět naživo.) Droboť na obrázku, zleva: převlečná matice k rukojeti, závitová spojka, těsnění (přijde dovnitř závitové spojky mezi spojované trubice)

Velmi zajímavé jsou teleskopické prodlužováky, např. "Postřiková trubice teleskopická, mosaz 57_100cm 4900478" nebo vyšší třída - karbonové teleskopické prodlužováky např. "Trubka teleskop. 60_120cm, karbon 4900457". Bohužel všechny teleskopy jsou dost drahé, karbonové samozřejmě ještě více. Ty jsou ale mimořádně lehké, takže vyšší cenu můžete brát i jako investici do svého zdraví.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 22.4.2015 20:36

Mám již řadu let postřikovač Prima 5l, u kterého byla koncovka asi 50cm s tryskou. Hned s postřikovačem jsem koupila i mosaznou teleskopickou prodlužovací trubku. Při použití prodlužovacího nástavce se ta půlmetrová trubka vč.trysky na něj nahoru našroubuje. Ten výsuvný nástavec tehdy stál cca jako celý postřikovač, ale měla jsem v té době dost vysoké stromy, tak byl potřeba.             Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 22.4.2015 21:45

"Při použití prodlužovacího nástavce se ta půlmetrová trubka vč.trysky na něj nahoru našroubuje."

Takto to u Sola právě nejde. Trubka, která se bezprostředně nasazuje na rukojeť, nejde použít "někde dál" jako prodloužení. U Sola by se na rukojeť namontovala teleskopická prodlužka a na ni jen samotná tryska. Ta původní 50 cm trubka zbyde.

Taky jsme nenapsali, že trubky, rukojeti a trysky od různých výrobců většinou nejsou navzájem kompatibilní. Co ale jde, vyměnit rukojeť - např. k té Prima nebo jinému postřikovači připojit rukojeť Solo a na ní pak samozřejmě jde všechno příslušenství Solo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.117 (?), 23.4.2015 8:24

Solo ma vsetky snad mozne dlzky v samostatnych postrekovych nadstavcov..zacina od v zaklade 50cm, dalej mozne je prikupit 75,90,100,120,150,230 a kazdy este predlzit samostatnym predlzenim o dalsich 50cm..Je zrejme ze sa nedaju kombinovat, lebo to ani nie je potrebne a to aj vzhladom na rozne pouzite materialy..plast, mosadz a karbom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 23.4.2015 12:39

U juakéhokoli prodloužení - ať už našroubovaným nástavcem nebo teleskopickou trubkou - je potřeba počítat s tím, že s délkou prodloužení výrazně klesá mohutnost rozstřiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 23.4.2015 12:51

Mohl byste prosím upřesnit, co myslíte mohutností rozstřiku? Pokud mMnožství aplikované kapaliny, tak to je dané tryskou a tlakem. To by znamenalo, že by musel poklesnout tlak v trysce. To je možné buďto tím, že se kapalina bude čerpat do výšky (při délkách nástavců nepodstatné) a nebo tak, že prouděním zkrz prodlužovák dojde k tlakové ztrátě. Solo mosazný 150 cm nástavec má vnitřní průměr 6.5 mm, to zvládne i dost velké trysky s minimálními ztrátami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.117 (?), 23.4.2015 13:01

a hlavne co je to..vyrazne klesa???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 24.4.2015 7:26

Neměřil jsem tlaky v trubici, ale mám teleskopický nástavec Solo s proměnlivou délkou. Samozřejmě jej vysouvám tehdy, když chci stříkat ve větší výšce a ne směrem dolů. Délku nástavce volím operativně podle výšky stromu, takže to mohu posoudit.Jestli hraje roli odpor či tření v užší vysunuté trubičce nebo výška vodního sloupce v ní nevím, ale rozdíl v rozstřiku mezi zasunutou trubicí a maximálně vysunutou do výšky je markantní.  Tedy u pákového pístového postřikovače. Pořídil jsem Solo aku a tam je ten rozdíl menší, ale je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 24.4.2015 7:38

No on tam rozdíl z hlediska fyziky být musí. Tlakové ztráty způsobí jednak dopravní výška, druhak délka potrubí. Výška má ztráty konstantní, tedy stejná výška = stejná ztráta, potrubí podle průměru, materiálu a kvality povrchu (vnitřního samozřejmě) a počtu spojovacích a jiných prvků. To vše sečteno znamená, že na vstupu musí být větší přetlak než normálně. A protože trubičky postřikovačů jsou slabé, ztráty v nich poměrně vysoké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika