Jak udržet cca 1000m2 nevyužívané travnaté plochy?



ronyx - (15) - 3.246 (?)
6.3.2015 5:56

Zdravím,
dovolím si poradit, protože přesně to, co řešíte vy, jsem řešil taky. Pozemek cca 1.000m2, v mírném svahu nerovný, potřeba jenom udržovat tak, aby se z toho nestal džungle. Udržuji tento pozemek cca 5let pro známého protislužbou - on už to pro vyšší věk nezvládá. 
Původně to byl pozemek 3.000m2, dělili se o údržbu s bratrem, sekali bubnovou sekačkou a křovinořezem. Práce úmorná, na dlouho, nutnost shrabat trávu, která se nesušila, ale vyhazovala ma kompost. Když bratr větší část pozemku prodal, prodal i bubnovku. Zůstal křovinořez. 3 roky jsme se tam trápili s křoviňákem (takový výkonový průměr), sekalo se 3x za rok, každé sečení práce na 6-7 hodin a pak ještě uklízet trávu.  Předloni mi došla trpělivost a protože jsem chtěl pro svoji potřebu koupit benzinovou sekačku (dosud sem svých cca 600m2 sekal el. sekačkou, což bylo dobré, ale pomalé), vybíral jsem sekačku benzinovou i tak, aby zvládla práci i na tom pozemku známého. Výběr jsem ukončil na sekačce Hecht 5484 SX, což je stejná sekačka, jako máte vy, jen má pojezd 4 rychlostní převodovkou. Loni na jaře jsme ji koupil a začal využívat na oba pozemky. Osvědčila se na výtečnou. U sebe seču každých 10dnů na krátko a trávu sbírám do koše. Na pozemku známého seču ma max výšku (tj. 7,5cm) bez sběru, s použitím zadního výhozu. Loni sem ten pozemek sekl 4x, takže trává měla vždycky cca 25 - 30cm výšky. 
Rád bych upozornil, že pokud budete sekat klasicky, tj, na 7,5cm, na zadní výhoz s krytem dole, nepůjde vám to, protože tráva zahltí sekací ústrojí a udusí motor. Celý fígl spočívá v tom, že zadní kryt zvednu zcela nahoru, přichytím v této horní poloze drátem (ale upozorňuju, že tato úprava odporuje bezpečnostním předpisům - není to oficiálně povoleno). Posekaná tráva tak opouští bez odporu sekacé část a tlakem vzduchu je rozptýlena po trávníku. 
Úprava sekačky je popsána, teď jak se seká. Tráva je vyhazována směrem vlevo, takže nechodím za sekačkou, ale sekačku vedu za madlo z pravé strany (tráva tak letá mimo mne - do prostoru).
Postup sečení je následující. Křovinořezem poseču okolo plotu tak, abych posečenou trávu odhazoval směrem dovnitř pozemku. Pruh okolo plotu cca 1m.  Pak obejdu všechny stromky a překážky a obseču je - opět v šíři cca 1m - a opět trávu odhazuji směrem od překážek. Pak vezmu sekačku, objedu pozemek okolo vnější hranice směrem proti chodu hodnových ručiček (posečená tráva tak létá směrem dovnitř pozemku). Po tomto jednom okruhu otočím směr sečení po směru hodnových ručiček a seču v soustředných kruzích od vnější hramy pozemku směrem dovnitř. Posekanou trávu tak rozptýlím po pozemku. Zásada je, že seču stále jen pohybem dopředu - nikde nezastavuju, nikde se nevracím, protože to zdržuje. Když dojedu třeba ke stromku, objedu ho v kruhu a pokračuju dál. Tímto způsobem poseču celý pozemek za cca 1,5hodiny. A je to bez hrabání, bez další práce. Posečená tráva se částečně rozpadne, co se nerozpadne hned a samo, to rozdrtí sekačka při dalším sekání. 
S výše uvedeným ostupem jsem maximálně spokojen - účel splněn, bez zbytečné dřiny a v čase nesrovnatelně kratším než jakýmkoli jiným způsobem. Navíc bez dalších větších investic - sekačku bych stejně koupil, křovinořez jsem měl. U vás by to bylo obráceně - sekačku máte, křovinořez či lepší motorovou kosu koupíte relativně za slušné peníze (pokud ho už nemáte). Takže cenově výhodné řešení. Fianančně nesrovnatelné s koupí ríderu, traktoru nebo cepového mulčovače. Jediná výhoda cepového mulčovače by byla v tom, žes ním byste pozemek posekala pouze jednou za rok. Ale za ty peníze..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 156.142 (?), 3.3.2015 14:22
Máte pravdu „inženýre“, žeje to vlákno o péči a očasu. Ale vy také střílíte pěkné ptákoviny. To co jste napsal o délce jednoho sekání se dá s odřenýma ušima udělat jedině na papíře, nebo betoně. Zřejmě tomu také nerozumíte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
chrestysek - (19) - 190.83 (?), 3.3.2015 13:25

No vzhledem k tomu, ze mám sekačku se sekáním max 7,5cm výšky trávy, to asi nebude tak vysoké. Jen si říkám, abych tu mrchu trávu tak nehnojila a ona nerostla ještě víc. Od bubnovky zkouším teď v úvahách přejít k variantě malého traktůrku s košem kolem 40 tis. Jak je to asi náročné s údržbou a servisováním (nemám velké auto na převážení), jestli by se nevyplatilo, děti by si zajezdily a byl by pokoj (možná, pokud bych měla kliku na dobrou volbu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 3.3.2015 17:55

No to je nápad, zalesněte to. Třetí generace z toho bude mít osoh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 3.3.2015 14:47

Na 17 arů bych použil dobrou bubnovou sekačku, která něco vydrží.  I v místě ,kde hodlám udržet nízký trávník pro děti.Bubnovka to směle dokáže.Jinak mulčuji i vyšší trávník, nesmí být ale už přerostlý a slamnatý, který   ve větší vrstvě vyhnívá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 211.174 (?), 3.3.2015 21:04
Vemte kombinovaný stroj od vari-mulčovač s bubnovou sekačkou a máte to vyřešené.Buď budete sekat mulčovačem 4-5 (nebudou tak velké stébla, nemá to typickou uzavřenou komoru) za rok bez sbírání, nebo posekáte bubnovkou 2x/rok a seberete nebo usušíte, ale budete mít hlavně jeden stroj s dvěma nástavci.Rozhodně to není tak namáhavé jako křoviňákem, ale mám pozemek, kde to vezmu 4xrok silným křoviňákem- vyžínačem o obsahu 46ccm, strunou 3mm a je to bez starostí-1000m2=4-5h v klidu.Každopádně sběr je časově náročnější, navíc skladování nebo odvoz traviny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ronyx - (15) - 3.246 (?), 6.3.2015 5:56

Zdravím,
dovolím si poradit, protože přesně to, co řešíte vy, jsem řešil taky. Pozemek cca 1.000m2, v mírném svahu nerovný, potřeba jenom udržovat tak, aby se z toho nestal džungle. Udržuji tento pozemek cca 5let pro známého protislužbou - on už to pro vyšší věk nezvládá. 
Původně to byl pozemek 3.000m2, dělili se o údržbu s bratrem, sekali bubnovou sekačkou a křovinořezem. Práce úmorná, na dlouho, nutnost shrabat trávu, která se nesušila, ale vyhazovala ma kompost. Když bratr větší část pozemku prodal, prodal i bubnovku. Zůstal křovinořez. 3 roky jsme se tam trápili s křoviňákem (takový výkonový průměr), sekalo se 3x za rok, každé sečení práce na 6-7 hodin a pak ještě uklízet trávu.  Předloni mi došla trpělivost a protože jsem chtěl pro svoji potřebu koupit benzinovou sekačku (dosud sem svých cca 600m2 sekal el. sekačkou, což bylo dobré, ale pomalé), vybíral jsem sekačku benzinovou i tak, aby zvládla práci i na tom pozemku známého. Výběr jsem ukončil na sekačce Hecht 5484 SX, což je stejná sekačka, jako máte vy, jen má pojezd 4 rychlostní převodovkou. Loni na jaře jsme ji koupil a začal využívat na oba pozemky. Osvědčila se na výtečnou. U sebe seču každých 10dnů na krátko a trávu sbírám do koše. Na pozemku známého seču ma max výšku (tj. 7,5cm) bez sběru, s použitím zadního výhozu. Loni sem ten pozemek sekl 4x, takže trává měla vždycky cca 25 - 30cm výšky. 
Rád bych upozornil, že pokud budete sekat klasicky, tj, na 7,5cm, na zadní výhoz s krytem dole, nepůjde vám to, protože tráva zahltí sekací ústrojí a udusí motor. Celý fígl spočívá v tom, že zadní kryt zvednu zcela nahoru, přichytím v této horní poloze drátem (ale upozorňuju, že tato úprava odporuje bezpečnostním předpisům - není to oficiálně povoleno). Posekaná tráva tak opouští bez odporu sekacé část a tlakem vzduchu je rozptýlena po trávníku. 
Úprava sekačky je popsána, teď jak se seká. Tráva je vyhazována směrem vlevo, takže nechodím za sekačkou, ale sekačku vedu za madlo z pravé strany (tráva tak letá mimo mne - do prostoru).
Postup sečení je následující. Křovinořezem poseču okolo plotu tak, abych posečenou trávu odhazoval směrem dovnitř pozemku. Pruh okolo plotu cca 1m.  Pak obejdu všechny stromky a překážky a obseču je - opět v šíři cca 1m - a opět trávu odhazuji směrem od překážek. Pak vezmu sekačku, objedu pozemek okolo vnější hranice směrem proti chodu hodnových ručiček (posečená tráva tak létá směrem dovnitř pozemku). Po tomto jednom okruhu otočím směr sečení po směru hodnových ručiček a seču v soustředných kruzích od vnější hramy pozemku směrem dovnitř. Posekanou trávu tak rozptýlím po pozemku. Zásada je, že seču stále jen pohybem dopředu - nikde nezastavuju, nikde se nevracím, protože to zdržuje. Když dojedu třeba ke stromku, objedu ho v kruhu a pokračuju dál. Tímto způsobem poseču celý pozemek za cca 1,5hodiny. A je to bez hrabání, bez další práce. Posečená tráva se částečně rozpadne, co se nerozpadne hned a samo, to rozdrtí sekačka při dalším sekání. 
S výše uvedeným ostupem jsem maximálně spokojen - účel splněn, bez zbytečné dřiny a v čase nesrovnatelně kratším než jakýmkoli jiným způsobem. Navíc bez dalších větších investic - sekačku bych stejně koupil, křovinořez jsem měl. U vás by to bylo obráceně - sekačku máte, křovinořez či lepší motorovou kosu koupíte relativně za slušné peníze (pokud ho už nemáte). Takže cenově výhodné řešení. Fianančně nesrovnatelné s koupí ríderu, traktoru nebo cepového mulčovače. Jediná výhoda cepového mulčovače by byla v tom, žes ním byste pozemek posekala pouze jednou za rok. Ale za ty peníze..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 6.3.2015 7:21

Dělám to podobně, ale nějak nechápu proč to tou sekačkou neposekáte kolem plotu a kolem stromů, není přece žádný problém jet kolem plotu a objet kmínek stromu. Proč ten křoviňák?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 129.166 (?), 6.3.2015 14:28
Technologie na kterou reagujete je celkem správná. Nechápete to zřejmě z několika důvodů. Nejste inženýr, ani Ferda mravenec a vůdce už vůbec ne. Z toho co jste napsal vy vyplývá, že si celkově ničeho moc nevážíte. Jezdit bez rozmyslu kolem plotu a stromků, znamená v případě, že budete chtít mít plochu dobře zbavenou vzrostlé trávy, tak budou mít stromky kmínky v dolní partii zbavené kůry, nalomené, či dokonce uťaté, což je při použití bubnovky na ten šup a ani o tom nevíte. Co na tu vaši technologii říká skelet sekačky a plot. Nechcete mi snad tvrdit, že to perfektně vysečete a přitom nikdy nedojde ke kontaktu skeletu sekačky, nožů, stromků a plotu. Kdyby to tak bylo, tak tím Ferdou by jste mohl být. Ono je to nejspíš jinak a v tom případě jste brouk Pytlík.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 144.241 (?), 6.3.2015 14:52

A co koupit Kamerunské ovečky. Jsou nenáročné, nemusíte nic sekat, kupovat benzín a stroj za x tisíc... Navíc z nich máte téměř bez starostí (v létě jen voda a sůl, v zimě seno) užitek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
chrestysek - (19) - 190.83 (?), 6.3.2015 15:42

Ovecky ne, jeste par let tam bydlet nebudu. Jinak samozrejme jsou vynikajicimi sekaci :). Obdivuji ty vyholene plochy od nich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika