Elektrocentrála - samovýroba



Stránky: 1,  2,  3   
host - 96.126 (?) 
18.2.2010 18:06, zobrazeno: 52804x

Chtelbych se zeptat - poradit, jestli máte někdo zkušenost s výrobou nějakého elektrogenerátoru. Mám doma nějaký nadbytečný asinchroní 1F i 3F elektromotory a jeden uhlíkovej 1500W i stabilní benzínové motory (3,5, 5,5 a 11,5Hp), tak si říkám jestli by stoho nešlo udělat něco jako elektrocentrálu...? vyhovovalo by mi neco kolem 1-2Kw, ale výkonu neni nikdy dost...;-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 125.250 (?), 18.2.2010 18:50

Bohuzel vas zklamu, ale el. centralu ztoho nepostavite a byt vama se do toho ani nepoustim neni to tak jednoduche jak si predstavujete.LB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.83 (?), 18.2.2010 20:19

najschodnejsia cesta pre home made mi pride alternator (z osobnho alebo z nakladneho auta) + menic, ale zaplatitelne budu len male vykony do 1kW a na lacnom menici sa tiez neda prevadzkovat vsetko...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 29.6 (?), 19.2.2010 16:21

Z alternátoru a měniče to mám udělané cca 300W (krátkodobě 600W) mám to jako záložní (a nouzový zdroj) třeba ke kotly. Taky by mě zajímalo jestli by nešlo udělat něco výkonějšího třeba s 3-fázovýho motoru. Nebo nedá se sehnat třeba jen samotný generátor či něco takového? co by se dalo například připojit k benziňáku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 125.250 (?), 19.2.2010 20:10

Znovu vas zklamu ale neslo, zmotoru to nepujde, pokud byste mel 3f asyn. pripojen k siti a pretocil ho nad asynchronni otacky tak vam bude dodavat proud, jako samotna el. centrala to nejde, v pripade porizeni nejakeho generatoru tedy v tomto pripade alternatoru, ma jedno uskali a to frekvenci 50 HZ, bude to dost slozite, zpusobu by bylo vic jak toho dosahnout, ale nepocitejte ze si neco postavite na kolene neco za kacku zrejme to vyjde jako tovarni vyroba a jistota, apropo neurazte se nevim jake jsou vase elektrotechnicke znalosti, myslim ze moc velke nebudou, opravdu bez urazky. jak jsem jiz psal neni to tak jednoduche jak si asi predstavujete.LB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jao - (28) - 142.124 (?), 19.2.2010 21:50

Vykonnejsie generatory sa kupit daju, no cena pre cca 3kW je cez 1000 Euro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 125.250 (?), 19.2.2010 22:49

No a jsme u toho.LB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.6 (?), 20.2.2010 9:37

Ok, děkuji za radu, chtel jsem vědět jestli by něco nenáročného šlo pořešit, jelikož sem tam o eletrice neco vim, jen jsem nikdy nic podobného neřešil... jsem rád že se o to nemusim ani pokoušet. Motory tedy nejspíš zrecikluji na barevné kovy a hned bude pomalu na novou tovární centrálku...  Máte někdo nějaký typ na doprý poměr cena-výkon-kvalita? má smysl kupovat například vojenskou centrálu? ted jsem viděl za 5000Kč, 2KW, ale váha 100Kg, spotřeba asi 2l na hodinu a stáčí tak 30let... což si myslim že je spíš historie... ale veřim že generátor bude kvalitnější něž ty součastný..?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.241 (?), 20.2.2010 10:03

Na vlastní výrobu elektrocentrály musíte být kutil, šušnit se v motorech, mechanice i dnes v elektronice a stejně vyjde to spíše dráž než kupovat hotovou elektrocentrálu. Ale pokud nebude vadit třeba nadbytečná hmotnost a už v chalupě je spalovací motor a vhodný elektromotor, nějaký stacionární napevno postavený generátor by snad postavit relativně výhodně šel. Akorát že běžná chalupa potřebuje na zálohu v případě výpadku elektrické sítě jen malý výkon,  0,5 - 1 kilowatt maximálně, větší výkon je zbytečný. Jedině že by se šlo nevyšlapanou cestou, třeba v případě levné elektrické přípojky s malým povoleným odběrovým proudem ze sítě, třeba jen 15 ampér a zároveň elektrickým topením, motorgenerátor 5 - 10 kilowatt výkonu by potom sloužil jako přídavný zdroj pro topení v zimě ve velkých mrazech... Teplo z elektřiny plus teplo z chlazení motoru...

Spíš než do šrotu by možná stálo za to ty spalovací motory prodat jako kuriozitu do muzea a podobně...

Co se týká kupovaných elaktrocentrál, je tady otázka použití. Něco jiného je záložní elektrocentrála pro barák, aby v době výpadku šel aspoň kotel na vytápění a lednička a mražák plus nějaká televize, tedy odběr relativně stálý a bez kolísání a něco jiného je generátor na třeba svářečku nebo invertor nebo elektrickou pilu do lesa, kde odběr skokově jde na maximum nebo klesá až k nule, to vyžaduje podstatně lepší generátor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.6 (?), 20.2.2010 10:39

tak jde hlavně o tu zálohu baráku, ale samozřejmě i o to aby to mělo praktycké využití i třeba na stavš, zahradě atak. motory nejmají zádnou hystoryckou hodnotu, mám motor ze sekačky, a pak zahradní traktůrek - ke kterému jsem uvažoval udělat přes řemen přídavné zařízení v podobě generátoru... právě třeba na tu stavbu... motor má silný a na váze by pak až tak nezáleželo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika