Drtič nebo štěpkovač



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
centsm - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 118.192 (?) 
15.8.2014 16:07

Pán v původním dotazu psal o "kompostu a jeho rychlém rozkladu". Nemohu si pomoct, v tom případě jedině drtič. Podle mých zkušeností několika mm drť z drtiče se v kompostu rozloží asi za 1/2 roku. V mém štěpkovači vznikala štěpka o velikosti asi 2,5 cm a rozklad trval asi 3 roky. Takhle mě stačí kompostéry o velikosti 2m3. Se štěpkou bych potřeboval nejméně 10m3. S přihlédnutím k tomu, že každý kompost musíte několikrát v roce přeházet, tak už je to velký rozdíl v pracnosti. Drtič mám 5 let a ještě jsem nože neměnil. Mají tvrdokovový plátek a jistě budou dost drahé. Můj bývalý štěpkovač s doporučeným seřízením neuměl tenké měkké větvičky. Nikomu nenutím drtič. Možná dnešní štěpkovače už jsou jiné, než jsem měl já před 5 lety. Pán si musí vybrat sám. A bylo by dobré, kdyby nám sdělil, jak se rozhodl a jak jeho rozhodnutí splnilo svůj účel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.8.2014 16:16

každý kompost musíte několikrát v roce přeházet

Nevím proč. Kompost mi zraje, ne v kompostéru, nýbrž na hromadě, 2 roky  (od posledního přihození) a jedinkrát - po roce - jej přehážu. Při vyvážení v něm štěpka vidět není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.36 (?), 2.11.2014 9:58
Každý ale nechce čekat na kompost 2 a více let, koukat já hromady v zahradě, či dokonce s hodnotnými materiálem topit. Kompost musí být hotov do roka a zabrat co nejméně prostoru. Každý máme trochu jiné potřeby, za mě tedy nožový!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.107 (?), 2.11.2014 19:38

Najlepsie kombo pre mna bude valcovy + vyvysene zahony. Tie zhltnu vela aj drevitej hmoty a bude pokoj. Na nozovy nemam nervy. Mam vela popinaviek a vrbu, ktore toho dost vytvoria. Nejaky ten vyvyseny zahon, alebo hned niekolko by mali zhlynut nieco z tej drevitej hmoty. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 15.8.2014 22:38

Všechno o čem se tady bavíte jsou štěpkovače s různou velikostí štěpky. Drtič je zařízení, které materiál rozdružuje působením tupého nástroje proti pevné předloze nebo proti tupému nástroji. Ten rozdíl je asi jako když porovnáte kombinované kleště a nůžky. Pokud vemete větvičku do kleští a zmáčknete, dojde k drcení = to je drtič. Pokud větev přestříhnete nůžkami v krátkých úsecích je to štěpkovač, pokud ji budete stříhat v delších úsecích, je to špalíčkovač.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.91 (?), 16.8.2014 7:35

Dobrý den. Tady máte obrázky. Kdyby tam nebyly popisky, tak si zmáčkněte čtvereček i. Tam vám píšou co si má národ představit pod názvem drtíč a co si má představit pod názvem štěpkovač. To že by jste to chtěl předělat je sice dobré, ale nám to nepomůže.

Taky to psal jenom člověk, ale drží se alespoň těch zajetých názvů. Asi proto, aby se posunul dál a něco vysvětlil a ti druzí aby to pochopili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 16.8.2014 10:24

Drtiče jsou v průmyslových kompostárnách na překopávání kompostu ze svozu biomasy. Protože svezená biomasa mimo valného množství posekaného trávníku obsahuje větve i kamení, nemůžete k mělnění takovéto hmoty použít jakýkoliv ze štěpkovačů.

Zkuste se zamyslet, kam patří kladívkový šrotovník a rozdružovač s hřebovým válcem (drtič na ovoce). A kam zařadit drtící/štěpkovací systémy Barakuda, Piraňa a Kajman.

Ale v hobby praxi jsou jen pomaloběžné a rychloběžné štěpkovače.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.8.2014 12:21

To je trochu slovíčkaření. Každý ví, co za stroj se rozumí pod názvem mulčovač nebo mulčovací sekačka. Přitom víme, že v pravém slova smyslu nic nemulčují. A takových příkladů je nespočet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika