Dotaz - výměna oleje v zahradním traktoru



Stránky: 1,  2   
hchaloupka - (10) - 248.254 (?) 
22.1.2013 16:04, zobrazeno: 25388x

Dobrý den, nedavno jsem pořídil nový zahradní traktor a stihl na něm najet pouze 2-3 hodiny než začlo mrznout.bohužel jsem ho pořídil s letní náplní oleje.ted bych ho chtěl používat v zime takže musím vyměnit olej dříve než bych měl.první výměna měla být v 5mth.další v 50mth.když jsem ho vyměnil dříve než těch 5 hodin v kolika bych měl tedy udělat další výměnu.velice děkuji za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.2 (?), 22.1.2013 20:09

Nesmíte být úzkostlivý ve výpočtech. Podle vašich údajů je rozdíl 2 hodiny. Při intervalu 50 hodin rozdíl dvou hodin plus mínus zcela jistě nemá žádný vliv. Mimoto nájezd se počítá pro tu aktuálně měněnou náplň, to kdy jste měnil předchozí nemá vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 22.1.2013 20:29

Myslím si, že první interval výměny oleje výrobce stanovil pouze na 5 hodin, protože při záběhu motoru dochází k silnému opotřebení třecích ploch a otěru miniaturních kovových částic, které rychle znehodnocují olejovou náplň. Výrobce pravděpodobně zkouškami zjistil, že za dobu pěti hodin provozu je opotřebování a vzájemné slícování kluzných povrchů uvnitř motoru z větší části dokončeno a následně již opotřebení ploch a tedy i znehodnocování oleje výrazně klesá. Tento úvodní interval výměny proto stanovil jako jakési optimum, či spíše kompromis, mezi ideálními potřebami motoru a potřebami jeho lidského uživatele. Pán ale tento úvodní proces přerušil a nedokončil, takže lze předpokládat, že nová olejová náplň se znehodnotí poněkud rychleji, než kdyby k prvé výměně oleje došlo podle předpisu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hchaloupka - (10) - 248.254 (?), 22.1.2013 21:45

přesně tak, kdyby to nebyla první výměna tak je mi to jedno.takhle si totiž nejsem jistý jestli mohli 2-3 hodiny stačit na zajetí motoru a opotřebení dílu.proto přemýšlím jak dlouho tam nechat tento lej.muj nazor je že za ty 2 hodky se z motoru vyplachlo to nejhorší a tak by tam tenhle mohl byt cca 25 hodin, což je polovina doby další výměny.chtěl bych ale znát více názorů.děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 209.13 (?), 22.1.2013 23:34
Pravda je, že první výměna je nejdůležitější, poté je to rutina, ale myslet si, že výměna po 50mth je přesně spočítána taky nelze, jedná se o zaokrouhlení, nikdo nemá 55,56,58,60mth apod.Jde o to, ty výměny udělat a lepší ve 3mth než v 8mth, jde hlavně o výplach montážních nečistot a sednuti dílů na které stačí 1mth, poté to je cca 50mth, já mám po 100mth motor a po 250mth hydro a vždy to mám tak v 5-10%rozdílu, hlavně vyměnit a správnou specifikaci(nebo lepší).Jinak používám celoročni olej, tuším-5W30.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hchaloupka - (10) - 248.254 (?), 23.1.2013 21:04

co se týče toho oleje v hydru, jak mám zkontrolovat jestli je ho tam dost?expanzní nádobka není pruhledná takže jediná možnost je přez šroub který je ze zhora převodovky.je to asi víčko pro dolití oleje.nemůže se stát že po otevření se převodovka nějak zavzdušní.nikdy jsem žádnou převodovku neošetřoval tak vůbec nevím.děkuji za radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 211.135 (?), 24.1.2013 0:59
Neuvádíte značku, ani typ traktůrku natož převodovky, ale o tu se zatim zajímat nemusíte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 14.199 (?), 24.1.2013 6:26

Proč polovinu? Nic nejhoršího v motoru není, dnes už se motory nezajíždějí jako před padesáti lety. Jsou jiné materiály, výrobní postupy. Ale nic vám nebrání měnit olej třebas po 10 hodinách stále.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hchaloupka - (10) - 248.254 (?), 24.1.2013 10:27

myslel jsem, že když jsem ho tam nenenchal těch prvních 5 mth tak by nemusel motor být dostatečně opotřebený a mohl by se olej rychleji zanést odštěpkami z pístních kroužku atd.myslíte tedy že ty 2 hodky na to stačily?děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hchaloupka - (10) - 248.254 (?), 24.1.2013 10:29

jde o traktor starjet challenge AJ 92 motor jednoválec mazaný rozstřikem bez olejového filtru 15,5 hp a převodovku hydro gear T2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika