Drtička větví



host - 25.2 (?)
21.10.2014 21:15

Osobně dávám za pravdu Wimpimu. Drtič jsem si pořídil, nelituji ale ani nedoporučuji. Obávám se, že oba systémy fungují od tlouštky cca 2cm, v mém případě bez problému. Ale nikde jsem se nesetkal s doporučením stroje na drcení nebo štěpkování šlahounu přísavníku, vrboviny nebo břečtanu. V reklamách na YouTube a jinde si prodejci volí bezproblémové větve. Já jsem se sice jako Miloš štěpkovače nezbavil, nechám ho u sebe dožít, ale je pravdou, že jsem se vrátil k sekerce a nužkám.  - PS Ze své zkušenosti vím, že štěpkování ani drcení na zahrádkách není pro pospíchálky, nenadřete se ale čas neušetříte!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.9.2014 16:47

Jistě, nakonec srovnávat Al-ko za 2500 Kč s Boschem za desítku není zcela kosher. Jenže jediná nevýhoda drtiče netkví v občasném namotání syrové vrbové kůry a šlahounů. Výhodou pomalých štěpkovačů je taky menší hlučnost, žádné vibrace přenášené do rukou a světe div se - i podstatně rychlejší práce. Je to ale logické, posekání na větší kousky  vyžaduje míň energie. Výhodou je i silnější vtahovací efekt štěpkovače.
   Kdo ale nedrtí vrbu a ostružiní jako já, a likviduje jen odpad ovocných stromů,  pak se s požvýkanými letorosty setká jen při zcela neseřízené dorazové desce nebo vykousaných zubech drtícího válce. Taky si nelze myslet, že drtíme 50% špalků silných 4 cm a 50% milimetrových proutků. Drtivá většina prostřihu ovocných stromů je 1-2 leté, 1-2cm silné, normálně rostlé dřevo, kterým se nedá topit (myslím pohodlně topit) a vytvoří snadno kompostovatelnou štěpku. A třešnička na závěr: pokud drtíte suchý materiál nebo máte kde sušit, dá se i štěpka z jednoletých výhonů snadno přikládat lopatkou do kamen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 11.9.2014 17:57

Takmer 8 rokov som sa trápil z drvičom Shark 1.6 od Mountfildu ktorý stál 6500 Sk.Chváliť ho môže iba ten kto má pár stromov a kríkov.Pri väčšom objeme je to zdĺhavá a nepríjemná práca.Po jeho,,zodraní´´ som sa aj vďaka radám M.V.z tohto fóra (za čo mu ďakujem) rozhodol zainvestovať do Bosh 25D.Jediný nedostatok vidím v pomalšom rozložení drviny v komposte(Shark 100%,Bosch asi 70%),pretože ho počas roku neprehadzujem, iba na jeseň  preosejem a vyveziem spodnú zotletú časť.   Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 11.9.2014 20:57

Já používám AL-KO Power Slider 2500R. Mám ho asi 4 roky a stál asi 5000 Kč. Na rotujícím disku jsou dva nože. Štěpka je dekorativní, ale vhodná i na kompost. Včera jsem drtil maliny - asi 200 kusů suchých i zelených s listím. Dobře bere dlouhé révové výhony, ptačí zob a zkoušel jsem i několik starých zelených kopřiv a suchý kopr. Měl by drtit i silné větve do cca 45 mm, ale to bych zkoušel jen po nabroušení nožů. Větve nevtahuje, ale gravitačně se trochu propadávají. Vysloveně špatně bere krátké nebo křivé větvičky. To je potom zdlouhavá práce a ucpávání. Přes bezpečnostní nástavec se křivými větvemi špatně trefuje do "tlamy".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
stanky - (23) - 135.252 (?), 4.11.2014 15:26

Mam poměrně starý Vares (ten prostřední) a nestalo se mi, že bych za těch 15 let někdy vymotával něco z hřídele. Spíš se zapomenu a vypnu stroj dříve než jsou všechny kousky rozdrcené a při dalším spuštění se tento zbytek kousne - motor nemá během necelé půlotáčky ještě dostatečnou hybnost, aby to přesekl. Oproti štěpkovači má ale nevýhodu, že nevtahuje větve sám, musíte je tlačit a to je otravné a někdy i dost namáhavé. Na druhou stranu takto nadrcený materiál se kompostuje daleko rychleji než ze stěpkovače.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.2 (?), 21.10.2014 21:15

Osobně dávám za pravdu Wimpimu. Drtič jsem si pořídil, nelituji ale ani nedoporučuji. Obávám se, že oba systémy fungují od tlouštky cca 2cm, v mém případě bez problému. Ale nikde jsem se nesetkal s doporučením stroje na drcení nebo štěpkování šlahounu přísavníku, vrboviny nebo břečtanu. V reklamách na YouTube a jinde si prodejci volí bezproblémové větve. Já jsem se sice jako Miloš štěpkovače nezbavil, nechám ho u sebe dožít, ale je pravdou, že jsem se vrátil k sekerce a nužkám.  - PS Ze své zkušenosti vím, že štěpkování ani drcení na zahrádkách není pro pospíchálky, nenadřete se ale čas neušetříte!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.194 (?), 1.11.2014 14:29

Nedovolil bych si dělat rychlé rávěry jen proto, že zrovna Vám nevyhovoval nožový drtič. Paní nepíše, co chce s výslednou hmotou udělat. Na kompostování je ne zcela vhodný. Pokud jsem měl možnost vidět asi na 10 cm sekerkou nasekané stvoly malin (běžné maliny, síla cca 1-2 cm?), tak ty se v kompostu nerozloží do roka. Podobnou chybu už tchán neudělal. Dřevitý ptačí zob se bude rozkládat leta...

Za mě tedy pro kompostování materiálu jednoznačně drtička (pokud chci mít kompost do roka) a pro topení štěpkovač.

Paní to chce na ptačí zob, předpokládám tedy spíše kompost, pak bych to drtil, pokud nechci na kompost čekat min. 2x delší dobu, či si přidělávat práci jeho přehazováním.

Pokud ovšem na kopmost nespěchá a chce mít materiál uložený na hromadě třeba dva i více let a až potom zužitkovat, pak je štěpkovač vždy lepší volba (tichý a vtahuje si sám).

Příští týden budu drtit ptačí zob a vyreju staré rybízy, zase dám vědět, jak to šlo. Ovocné stromky už mám podrcené, tam není co vytknout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.248 (?), 1.11.2014 18:59
Nedíval se na to, co z drtiče vyjde? Pro mě je na 1. místě právě to, co z drtiče padá a až na posledním to, jak je to hlučné. Kdo snese hluk sekačky na trávu, cirkulárku apod. snese i hluk drtiče. Kdo potřebuje drtit na jemno, nebude s válcovým spokojen. Někdy opravdu zůstává rozum stát, nad takovými "radami".
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dasty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (311) - 245.29 (?), 13.10.2014 13:39

Tak toto je přesné a výstižné.Neni co dodat, jen souhlasit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.91 (?), 13.10.2014 16:39

No a to je právě ten důvod, ježiš marjá, že jsem rychloběžný drtič vyhodil a pořídil jsem pomaluběžný.Ten vtahuje i křivé větve, slabé kolikrát neustřihne, ale jen namačká, což mi bohatě stačí.Nebaví mě u stroje stát a tlačit.Baví mě stroji podat a sehnout se pro další. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 183.194 (?), 1.11.2014 14:04

Nejvíce záleží na tom, co chcete drtit a na jak velké kusy. Když se podíváte co padá ze štěpkovaců válcových pomaloběžných a co z rychloběžných nožových, rozdíl je jasný.

Já chtěl co nejjemnější kousky do kopmpostu, mám nožový Shark od fy. Vares a jsem spokojen. Viz zkušenosti s tímto drtičem v jiné diskusi.

Aleš T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika