Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Tak jsem to přečetl skoro celé, je to hrůza když se dělá něco, co je sice jednoduché, ale neví se jak na to. Oral jsem se vším možným, ale nikdy s jednoosákem, to jsem si vyzkoušel nedávno u souseda, který byl napoprvé nešťastný jako spousta z uživatelů tady, má cosi starého z mountfíldu, pořídil z bazoše. Oprášil jsem své školní vědomosti, po chvíli i hodně opotřebený stroj šel v brázdě sám.Zkusím to nějak shrnout, snad to někomu pomůže? Základní seřízení jsem udělal na rovině, pod opěrné kolečko jsem dal špalík vysoký jako hloubka orby, tady asi 17 cm. Čepel nákladu v této pozici musí být po celé šíři volně na zemi, patka na zemi. Pro první brázdu pluh na rovině musí stát kolmo slupicí k zemi, plaz v ose traktoru na vnitřní okraj kola na straně brázdy. Pro další brázdu se po najetí kolem na dno brázdy upraví sklon slupice opět na kolmou polohu vůči zemi a o pár cm postaví na špičku, patka nesmí dělat výraznou rýhu v brázdě. Plaz (celý pluh) je někdy dobré přesunout více (několik málo cm) na střed traktoru, aby náprava točila mírně směrem na hranu brázdy - proti síle od záklopu. Kolo jede po dně, hrana ho drží sama ve směru.Pozor na orebný poměr, hloubka orby nesmí být větší než 3/4 pracovního záběru , jinak se to nezaklopí. Sousedův obracák po otočení nebylo třeba dolaďovat. Po zvednutí s dalo otočit traktůrek na místě po ubrání plynu snadno. Mašinka je vysoká, ale proti převrácení do brázdy tlačí pluh, takže jezdil v klidu i na svahu. Asi se to podařilo, protože u orání kouřil a nevypadal nijak unaveně.  Technologicky vzato, orbě by měla vždy předcházet podmítka cca 5-7 cm, orba až nejlépe po zazelenání (podle období). Po podmítce je vhodné uválet, rozbít hroudy. Samozřejmě případné hnojení před podmítkou. Jinak se oře těžko, ale hlavně se zbytky rostlin a hnojivo zaklopí příliš hluboho a nedojde ke zprávnému rozkladu a uvolnění dusíku. Myslím že nemá na zahradě cenu orat víc než 20 cm hloubku, leda pod řepu.  Bavíme se o klasice, ve velkovýrobě jsou dnes už jiné postupy, různě kombinované stroje pro více operací najednou, na to nekoukat.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika