Můj tip: mladé bukové listí



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?)
24.4.2014 22:25

možná na jednom konkrétním stromu je pořádná úroda jednou za 4 roky, jenže buky nejsou synchronní jako chrousti, tak se každý rok najde nějaký jedinec v plné plodnosti. Ale co mám zkušenost, tak červený buk u zastávky měl za posledních 12 let úrodu každoročně. Vždy se dalo něco najít, než přijel autobus.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 230.161 (?), 15.4.2014 17:14, zobrazeno: 7872x

Velmi sezonní pochoutka, protože je chutné jen asi 1-2 týdny po rozvinutí pupenů. Je výborné i s čerstvě vyrašenými mladými letorosty.

Chuť lehce nakyslá, jako nejjemnější salát.

Bez legrace - každý rok se na něj těšíme i s dětmi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 15.4.2014 17:23

Pochoutka je to možná, ale jako potravina ve výživově významném množství poškozuje zrak. Látku která to způsobuje nyní z hlavy nevím, ale zkuste hledat.

Dejte si radši mrkev...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Big Stayer - (2) - 230.161 (?), 24.4.2014 20:31

"poškozuje zrak... nevím..."

Když nevím, tak nepíšu smiley ...

Stejně mi to ale nedalo a trošku jsem hledal...

Ale nenašel jsem nic, že by poškozovalo laughcheeky

Zato jsem našel řadu doporučení, že je zdravé...

Mimochodem, nikdy toho nesníme metrák, ale je to jen pochoutka při procházce lesem.  S obsahem vápníku. 

(všichni vidíme dobře bez brýlí...) yes

PS: (zaregistroval jsem se, abych nebyl anonym...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 24.4.2014 20:40

Asi to možná nebude na netu, kdysi jsem to četl v papírové podobě o tom co se konzumovalo v obdobích hladomorů a proč se tehdejší pochoutky nekonzumují i v dobách prosperity. Ano, ta podmínka ve výživově významném množství = tedy v době kdy si musíte vybrat jestli být vetchozraký nebo umřít hlady se rozhodnete podobně jako když jen budete jíst množství, jehož účinky vyrovná jedna tabletka potravního doplňku s luteinem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Big Stayer - (2) - 230.161 (?), 24.4.2014 20:38

"poškozuje zrak... nevím..." Když nevím, tak radši nic nepíšu smiley...

Stejně mi to ale nedalo a trošku jsem hledal... Ale nenašel jsem nic, že by poškozovalo laugh cheeky

Zato jsem našel řadu doporučení, že je zdravé... Mimochodem, nikdy toho nesníme metrák, ale je to jen pochoutka při procházce lesem.  S obsahem vápníku.

(všichni zatím vidíme dobře bez brýlí...) yes

PS: (zaregistroval jsem se, abych nebyl anonym...)

PPS: mrkev máme moc rádi...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 96.2 (?), 24.4.2014 21:05

Buk obsahuje řadu tříslovin. Jedovaté jsou některé části stromu, a to listy, plody (bukvice), pupeny a kůra. Zelené bukvice jsou jedovatější než zralé, prach z bukového dřeva má rakovinotvorné účinky. Hlavními toxickými látkami jsou saponiny, kyselina křemičitá, thiamináza (rozkládá vitamín B1) a některé aminokyseliny, které působí dráždivě a po pozření mohou vyvolat křeče. Působení toxinů v bukvicích však může zmírnit důkladné vaření.

Také jsem míval rád bukvice-než jsem tyto informace zjistil... :-((

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 24.4.2014 21:18

Já je mám rád i teď, když to vím, ale je to jako s alkoholem. Za abstinenta je i ten, kdo si dá po jednom panáku tak 4× do roka. Když si dáte při procházce pro připomenutí chuti jen 3-9 bukvic, nic se neděje. Pokud by jste měli v době hladomoru konzumovat 0,5 kg/den, je dobré je rozvařit na šlichtu pro vepře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 96.2 (?), 24.4.2014 22:05

VZhledem k tomu že rostou jednou za 4 roky, tak si doufám tu a tam taky ještě zobnu. Když mě nepředběhnout místní kanci...

(aby to někdo nebral osobně-to nebyl žádný dvojsmysl... :-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 24.4.2014 22:25

možná na jednom konkrétním stromu je pořádná úroda jednou za 4 roky, jenže buky nejsou synchronní jako chrousti, tak se každý rok najde nějaký jedinec v plné plodnosti. Ale co mám zkušenost, tak červený buk u zastávky měl za posledních 12 let úrodu každoročně. Vždy se dalo něco najít, než přijel autobus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika