Jak na fermentaci tabáku?



Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?) 
16.9.2012 17:25, zobrazeno: 14010x

Dobrý den prosím vás má tady někdo zkušenosti s fermentací tabáku? mám polovinu tabáku usušenou, druhá polovina je ještě na zahradě, mám tabák viržinský nechal jsem ho vykvést, ale ta polovina co je usušená má hnědou tabákovou barvu takže to asi není problém, ale nevím co teď když je to uschlé? nedá se to kouřit je to silné a nedýmí to jak obyč. tabák a nevím jak na fermentaci. Děkuji za jakoukoliv radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6487) - 9.2 (?), 16.9.2012 18:33

Jestli je to suché, je to na vyhození. Fermentace tabáku je velká magie s dodržováním přesných postupů a vlhkostních a tepelných podmínek. Kdysi jsem o tom četl cosi ve starém Rádci. Na síti nic není?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.87 (?), 27.8.2013 12:43

není nutno, sám fermentuji i už suchý tabák, a to tak že drť provlhčím, napěchuji do sklenice, uzavřu a několik hodin nechám při teplotě cca 80 stupňů.. možno použít el. troubu, vodní lázeň.. nebo nechat během letního dne v uzavřeném autě a na slunci (sklenice ještě obalena černým igelitem) ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 96.2 (?), 27.8.2013 18:43

Fermentace je proces kvašení. Čerstvé listy nechat lehce zavadnout (4-5 dní ale lze fermentovat i čerstvé). Pokud jsou suché, tak notně navlhčit (ne vodou ale párou, vlhkým vzduchem, v humidoru...) až ztratí křehkost. Listy pomačkat (lisovat, poválet válečkem, rozšlapat v lavoru...) aby se porušila vlákna. Naskládat do vrstvy, zatížit a ponechat zatížené bez přístupu vzduchu-např. ve skleničce, v igelitu a pod.. Při vyšší teplotě (cca 80°C) cca 8hod, při pomalé fermentaci (40-60°C) cca 30-50dnů. Při pomalé fermentaci stačí obalit sáček utěrkou, fermentací se obvykle zahřejí sami. Pozor aby sklenička nepraskla přetlakem-nutno vyvrtat malou dírku. Do listů lze vložit cukr, vanilku a pod. pro ochucení..Nutné je listy slisovat a ponechat pod tlakem abny se omezil přístup vzduchu. Při pomalé fermentaci je dobré tu a tam přeložit a promíchat.

Vlhčení-někdo suché listy proplachuje přímo vodou (nedoporučuji, nevyzkoušel jsem ale radí se to také..). Před fermentací je dobré vytrhat a vystříhat z listů stvoly. Po fermentaci rychle usušit nebo rozřezat na jemno a hned poté usušit. Fajnšmekři umí fermentovat několikrát po sobě aby vznikl Cavendish(případně fermentují 40 a více dní)-pokud dýmáte dýmku :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 238.28 (?), 3.2.2019 23:06
Nedejte na instantní rozumy, dovedení tabáku do stavu, jak jej znáte chce především čas. U air cured tabáku cca 3 roky (a klidně výrazně víc). Během té doby využijte období, kdy půjde držet tabák v cca 28-30C (léto). Ve zbytku času se držte kolem 20C, klidně i níž. Relativní vlhkost udržujte rozumnou, suchý tabák nezraje. Výsledkem bude tabák typu Gitanes. Pokud chcete dosáhnout současného typu cigaretového tabáku, nastudujte si něco o flue cured procesu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.236 (?), 3.2.2019 11:27

dobrý den, nám dotaz - dle popsaného návodu jsem prováděl rychlou fermentaci ve vodní lázni a na spodu sklenice s listy tabáku se vytvořila hnědá tekutina - poraďte mi prosím, zda je to správně či nikoliv a jak pokračovat dál..děkuji

Antonín

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.174 (?), 28.3.2019 17:15

Pokud Vám vznikla na dně tekutina při "rychlé fermentaci", tak jste ve vlhkém prostředí buď vyrobil Cavendish (proběhla Maillardova reakce), nebo pořád ještě máte sklenici tabáku vhodného jako např insekticid na ošetření proti mšicím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika