Zasazený kaštan



host - 209.76 (?) 
15.3.2016 22:34, zobrazeno: 14236x

Dobrý den,
měl jsem volný květináček s hlínou, a tak mě napadlo zasadit si kaštan ze stromu před barákem, jenom tak, abych viděl, co se bude dít, třeba že budu mít malý stromeček.
Nepočítal jsem ale s tím, že mi kaštan tak rychle vyklíčí a vyroste z něj taková pěkná rostlinka (viz fotky), a tak bych jí chtěl udržet a chci se zeptat:
neumře mi, když nemá volné prostranství a je na balkóně v květináči? Určitě plánuji koupit větší květináč a možná i lepší substrát.

Děkuji

Malý kaštan
Malý kaštan
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.3.2016 22:42

Myslím, že tak velký květináč, aby pojmul dospělou rostlinu, neseženete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.186 (?), 16.3.2016 13:25

Jírovec maďal (lidově kaštan koňský) není Baobab. Mám obojí, jak 120 let starého mladíka, tak i 12 let mladého staříka.

Starý mladík má v prsní výšce obvod 2,2 metru a zřejmě umře stářím, až přijde jeho čas. Z doby 2.sv. války jsou prý v jeho dřevě střepiny z asi dvou granátů a z poválečného období spousta zarostlých hřebíků a skob (tu pro uvázání koz, tu pro připevnění vrátek od výběhu pro slepice, tam zase pro upevnění šňůry na prádlo,...)  Prostě tolik "nebezpečí" pro pilu, že by to bylo nejdražší palivové dřevo v širokém dalekém okolí.

No a pak mám mladého staříka nasázeného v době, kdy jsem uvažoval o "obnově porostu". Jenže pak došlo pouze na další odlehčovací řez (zmenšení koruny o 1/3) s tím, že do kmenu si nikdo nedovolí říznout a zaručit, že práci dodělá. Mladý stařík je nyní v misce s cca 2 l substrátu ale hlavně s knoty do podmisky, odkud si jako samozavlažovací systém bere vodu a živiny. 

Starý mladík každoročně krásně kvete a každoročně na něm bojuji s klíněnkou jírovcovou. Sklízím napodzim shrabáním cca 3 kubíky listí, z kterého mám pak následně 400 litrů kvalitní listovky. Bohužel v okolí nemá opylovače a tak pro dítka školou povinná dává jen 40 kg suchých kaštanů (proti cca 120-150 kg co dávají i menší stromy v skupinových městských výsadbách).

Mladý stařík bohužel nekvete. Ale zato ochrana proti klíněnce je jednoduchá - použiji 2× ročně místo zálivkové vody zbytky postřiku Mospilanu získané prvním výplachem 12 litrového postřikovače (na postřik staříka spotřebuji 2×12 litrů ostrého). Odlehčovací řez zvládnu za minutu s pomocí nůžek na bonsaje (za 3 minuty i s přemýšlením). Problémem je zimování, Každoročně se bojím, aby zahrabán do kupy rašeliny s listovkou přežil = neuschnul ale ani neuhnil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 16.3.2016 4:45

Jde o to, jaké s tou rostlinkou máte plány. Snad je Vám jasné, že tohle dítko Vám přeroste přes hlavu nikoli v pubertě, ale už v předškolním věku. Pokud to chcete později někam vysadit, tak není problém to nějaký čas pěstovat v kýblu na balkoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 16.3.2016 7:02

Pochopitelně, že kaštan můžete pěstovat v květináči třeba i sto let, dokonce i v tom květináčku, ve kterém už to roste, jen to pak chce více péče, hlavně častější zalévání, třeba i dvakrát denně. A jak na to? Zkuste si vygůglit něco o bonsajkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 108.253 (?), 16.3.2016 9:39
Děkuji za odpovědi, ptal jsem se proto, jestli má vůbec cenu větší květináč kupovat, tak jsem rád že snad nepojde. Samozřejmě ho později zasadím někam ven :-D
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika