vrba roubovaná převislá - růst



Stránky: 1,  2,  3   
host - 18.204 (?) 
4.4.2007 15:34, zobrazeno: 63597x

Dostala jsem převislou vrbu salix caprea "Kilmarnock" na kmínku cca 60 cm. Poroste ještě kmínek a nebo pouze naroubované převislé větve? Ráda bych ji měla vyšší, lze nějak vyvazovat či podobně?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 204.1 (?), 5.4.2007 7:30
Skuste vyvazat nektery vyhondo vysky a udelejte dalsi patro vyhony musite po odkvetu seriznout aby narostli nove ktere zase pokvetou dalsi rok slapsi vyrezat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
haslerkas - (1) - 109.1 (?), 8.6.2009 17:05

herozumím jak vyvazat to myslíte jako do culíku a tím nadzvednu všechny větvičky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.212 (?), 8.6.2009 17:54

Ano, tak to zřejmě host 204.1 myslel. Kmiínek Vám každopádně již neporoste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 8.6 (?), 11.8.2009 16:00

Dobrý den. Prosím o radu. Mám 4 roky převislou vrbu. Kvůli stavebním úpravám ji potřebuji přesadit. Prosím o radu, kdy je to nejlepší, zjara nebo na podzim? Přežije to vrbička? Děkuji moc za radu.

Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.174 (?), 20.5.2011 20:36
Jsem zahradník amatér, začátečník, taktéž jsem si pořídil Salix arbuscula a salix kilmarnock převislé větve roubované obě jsou cca 30 cm velké, chcete mne říci že již neporostou že kmen zůstane takto velký??? Dá se s tím něco dělat?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 185.213 (?), 20.5.2011 21:02

Kmínek sám o sobě opravdu zůstane stejně velký.

Dělat s tím jdou dvě, resp. tři, věci:

1. Vysadit vrbičky někam nad zídku, aby větve přes její okraj visely dolů. U arbusculy by stačila zídka cca okolo 0,5-1 m vysoká. Kilmarnock může udělat až dvoumetrové převislé výhony a tak by zídka musela být 1,5-2 m vysoká.

2. Jak již bylo vypsáno výše, je další možnost vyvazování. Já dávám přednost vyvázání (postupnému vyvazování) jednoho výhonu před vyvázáním několika výhonů (výše zmíněný "culík"). Jde o to, aby se tento vyvazovaný výhon stal pokračováním kmene a aby se rozvětvoval teprve ve větší výšce - kilmarnock (anebo postupně podél celého tohoto výhonu - arbuscula). Jak vyvazovat: vedle kmínku zabodnout bambusovou tyč, ke kmínku ji nadvakrát přivázat a k této bambusové tyčce postupně zvedat a vyvazovat vybraný nejlepší výhon, který se stane tím pokračováním kmínku. Spodní větvičky bude vhodné postupně odstraňovat (dělat jeden hladký kmínek).

3. Pěstovat uvedené převislé vrbičky jako plazivé typy. Zvláště ten kilmarnock by však časem mohl zabrat i několik metrů čtverečných. Tento způsob pěstování by mohl být pěkný jako samostatná rostlina ve větším oblázkovém (kamenitém, balvanovém, suťovém) poli.

Mějte ovšem na paměti, že vrby obvykle bývají celkem krátkověké a to zvláště takovéto roubované typy; dost málokdy se dožijí výrazně více, než 10-20 let.

(A vhodné je pořídit si je už s konečnou vyhovující výškou kmene, tedy cca 1 m u arbusculy a cca 2 m u kilmarnocku.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 147.174 (?), 20.5.2011 21:20
děkuji Vám moc za informace, Vaše konkretní vyvazování jediné větve se mne líbí asi nejvíce, myslel jsem si že kmen roste také :-( Až daná větev doroste do určité potřebné velikosti jak docílím dalšího rozvětvování? Řezem? Nebo se automaticky na této větvi dělají další větvičky sami? Petr
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 185.213 (?), 20.5.2011 21:48

Postranní větvičky obrostou samy od sebe. (Ale ten vrchol klidně budete moci odstřihnout, podpoří to rozvětvování.)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
papaya - (27) - 147.174 (?), 21.5.2011 11:13
dnes hned z rána jsem ten kilmarnock vyvázal, doufám že správně, raději přikládám foto
 kilmarnock
kilmarnock
 kilmarnock vyvázání
kilmarnock vyvázání
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika